Sonu US ile biten kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; sonunda "us" olan, toplam 830 adet kelime bulunmaktadır. Sonu us ile biten kelimeler listesinden; Türkçe hakkında yapacağınız ders ve araştırma çalışmalarında ya da Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunlarında kelime türetmek için faydalanabilirsiniz.

Bunun yanı sıra, başında us olan kelimeler listesine ulaşmak veya içinde us olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Ayrıca, burada verilen kelimelerin tanımları için aşağıda bulunan "harfli kelimeler" bağlantılarını kullanabilirsiniz.

 
 

17 harfli kelimeler

SEFALOTORAKOPAGUS

16 harfli kelimeler

AELUROSTRONGYLUS, ICHTHYOPHTHİRİUS, PSÖDOPİTYALİSMUS, TRİCHOSTRONGYLUS, TROGLOSTRONGYLUS

15 harfli kelimeler

ACANTHOCEPHALUS, GLOSSOFARİNGEUS, KARPOMETAKARPUS, NİPPOSTRONGYLUS, OESOPHAGODONTUS, PROMPHORHYNCHUS, PROTOSTRONGYLUS, SCHİSTOCEPHALUS, SEMİMEMBRANOZUS, TARSOMETATARSUS

14 harfli kelimeler

CARYOPHYLLAEUS, ECHİNORHYNCHUS, ENAMELOBLASTUS, GASTROKNEMİYUS, GENİOHİYOİDEUS, HAEMOPHORUCTUS, HERMAFRODİSMUS, MASTİGOPROCTUS, METASTRONGYLUS, MİKROPROTALLUS, PROSTHOGONİMUS, PROTEOCEPHALUS, PROVENTRİKULUS, SCHOENOPLECTUS, SEMİTENDİNOZUS, STAPHYLOCOCCUS, STATOAKUSTİKUS, STROBİLOSERKUS, TRANSVERSARYUS, TRİCHOCEPHALUS

13 harfli kelimeler

CERATOPHYLLUS, ECHİNOCHASMUS, EJAKULATORYUS, GASTEROPHİLUS, GLOBOCEPHALUS, HYOSTRONGYLUS, KARTİLAGİNEUS, KİNETONUKLEUS, KİNETONÜKLEUS, LACTOBACİLLUS, MASTİKATORYUS, MECİSTOCİRRUS, MEGALOFTALMUS, NEOSTRONGYLUS, OKULOMOTORYUS, ORNİTHONYSSUS, PANSTRONGYLUS, POİKİLOHİDRUS, RHİPİCEPHALUS, SFİNKTERİSMUS, SİRKUMFLEKSUS, STREPTOCOCCUS, TROKANTERİKUS, VERDİNİKTERUS

12 harfli kelimeler

ALİMENTARYUS, ANTAGONİSMUS, APİTYALİSMUS, APONÖROTİKUS, ARİTENOİDEUS, ASEFALOTORUS, ATEROEMBOLUS, DACTYLOGYRUS, DİCTYOCAULUS, DİOECOCESTUS, DİSSEMİNATUS, ECHİNOCOCCUS, EKSKRETORYUS, EKSTENSORYUS, EPİGASTRİKUS, EPİGLOTTİKUS, EUSTRONGYLUS, GALAKTOFORUS, GASTRODİSCUS, GASTROPHİLUS, GENİOGLOSSUS, GERMİNATİVUS, GYRODACTYLUS, HAEMATOPİNUS, HAEMOPROTEUS, HİDROSEFALUS, İNTERMEDİYUS, KERATOGLOBUS, KLESTOKARPUS, KONJUNKTİVUS, Devamını Oku »»

11 harfli kelimeler

ADAMANTİNUS, ADVENTİSYUS, AMİGDALİNUS, BLASTOPORUS, BRONŞİYOLUS, CYSTOCAULUS, DERMANYSSUS, DİGASTRİKUS, DİGESTORYUS, DİTYLENCHUS, DRACUNCULUS, EKİNOKOKKUS, EKZOFTALMUS, ENSEFALİKUS, EPİKONDİLUS, EPİSTROFEUS, FARENGİSMUS, FİMBRİYATUS, FORAMİNOZUS, GANGLİYOZUS, GENİKULATUS, GLYCYPHAGUS, GUSTATORYUS, HAEMODİPSUS, HAEMOPHİLUS, HİPOTALAMUS, HİPPOKAMPUS, İHTİYOFAGUS, İHTİYOFONUS, İNKOMPLETUS, Devamını Oku »»

10 harfli kelimeler

AKROKARPUS, AKSESORYUS, AMFİYOKSUS, AMPHİMERUS, ANOFTALMUS, ANTİTRAGUS, ARENAVİRUS, ARTERYOZUS, ASTERİSKUS, ASTRAGALUS, BİPARTİTUS, BİPENNATUS, BRONŞİOLUS, CAMALLANUS, CHİRONOMUS, CONORHİNUS, DEKUSSATUS, DELTOİDEUS, DUODESİMUS, DUPLİKATUS, ENOFTALMUS, ENTEROBİUS, EPİPLOİKUS, EPİTALAMUS, EUSCORPİUS, FASSİKULUS, FOLLİKULUS, FONTİKULUS, FORNİKATUS, FURUNKULUS, Devamını Oku »»

9 harfli kelimeler

ALELHUSUS, AGREGATUS, AKARDİYUS, ANSERİNUS, APPARATUS, ARBOVİRUS, ASERVULUS, ASTRAGLUS, BAZOFİLUS, BİGEMİNUS, BOOPHİLUS, BUFTALMUS, CERATODUS, DEKÜBİTUS, DESSENSUS, DİDİNAMUS, DİGİTATUS, DİSEFALUS, EKSTERNUS, ELASTİKUS, ELİPTİKUS, ENTERİKUS, ERGASİLUS, FEMİNİNUS, FLAKSİDUS, FLOKKULUS, FOLİYATUS, FRONDOZUS, FUNİKULUS, GASTRİKUS, Devamını Oku »»

8 harfli kelimeler

ŞEBİARUS, TABASBUS, TEFAHHUS, AFFİKSUS, AKRANYUS, ALVEOLUS, ANONİMUS, ARKUATUS, ASEFALUS, AVDILMUS, BACİLLUS, BOOPONUS, COENURUS, CONCULUS, CUNCULUS, DAKTİLUS, DEFEKTUS, DESENSUS, DOSSENUS, DUKTULUS, EBURNEUS, FAVEOLUS, FREMİTUS, FRENİKUS, FURKATUS, GAMMARUS, GEMELLUS, GLOBOZUS, GLOBULUS, GRAVİDUS, Devamını Oku »»

7 harfli kelimeler

BAHUSUS, HABİTUS, KİYANUS, OKYANUS, STRATUS, TENAKUS, ABORTUS, ACELLUS, AMORFUS, ANKİLUS, ANNULUS, ANTİKUS, ASELLUS, ASERVUS, BAUHAUS, BİFİDUS, BRONKUS, BULİMUS, BULİNUS, DESİMUS, DİGİTUS, EDEAGUS, EKSİTUS, EKUİNUS, EMBOLUS, FELLEUS, FLOKKUS, GEMİNUS, GİRİNUS, GLUTEUS, Devamını Oku »»

6 harfli kelimeler

DEYYUS, FALLUS, KORPUS, KUSKUS, MAHPUS, MAHSUS, MENHUS, NİMBUS, SİRRUS, SUSPUS, TARSUS, ABANUS, ACARUS, ALVEUS, ASİNUS, ATAVUS, BADNUS, BEDNUS, BULBUS, CHORUS, ÇUĞNUS, DİSKUS, DUKTUS, ECİNUS, FENNUS, FERNUS, FİKSUS, FLAVUS, FLOTUS, FUNDUS, Devamını Oku »»

5 harfli kelimeler

ALMUS, CASUS, CÜLUS, EFSUS, FANUS, HULUS, HUMUS, HUSUS, KAMUS, LOTUS, MAPUS, MEBUS, MECUS, MENUS, MEYUS, MUKUS, NAMUS, NÜFUS, TAVUS, YUNUS, ALBUS, ARGUS, ARKUS, ASKUS, BOLUS, DARUS, DOKUS, DONUS, EKUUS, FAVUS, Devamını Oku »»

4 harfli kelimeler

ABUS, OPUS, ULUS, ARUS, ASUS, İMUS, KRUS, OBUS, OLUS, ORUS, OTUS, RÜUS, UNUS, URUS

3 harfli kelimeler

PUS, RUS, CUS, FUS, HUS, KUS, MUS, SUS, TUS

2 harfli kelimeler

US

Bazı kelimelerin anlamları

US

Akıl.

SEMİMEMBRANOZUS

Yarı zarsıl.

AELUROSTRONGYLUS

Angiostrongylidae ailesinde bulunan nematod cinsi.

SCHİSTOCEPHALUS

Balıkların vücut boşluğunda bulunan, dorsal ve ventral yüzeyinde botrium bulunan, vücudu segmentli bir sestot cinsi.

TRİCHOSTRONGYLUS

Trichostrongylidae ailesinde bulunan ve erişkinleri oldukça küçük olan ve baş kısmını enfekte insan ve hayvanların ince bağırsak mukozasına gömen, yumurtaları kancalı kurt yumurtalarıyla karışabilen nematod cinsi.

SEFALOTORAKOPAGUS

Baş ve göğüsleri birbirine yapışık ikizler; bu biçimle belirgin hilkat garibesi.

KARPOMETAKARPUS

Kuşların kanatlarında bulunan ve üç metakarpus ve bazı karpus kemiklerinin birleşmesiyle oluşan kemik.

ICHTHYOPHTHİRİUS

Hymenostomatida takımında, Ophryoglenina alt takımında bulunan dokuyla beslenen protozoon cinsi.

TROGLOSTRONGYLUS

Crenosomatidae ailesinde bulunan, kimi türleri kedilerin akciğerlerinde parazitlenen nematod cinsi.

ACANTHOCEPHALUS

Gövdesi silindiriğe yakın, proboskisi oldukça uzun oval veya silindirik, 6-28 çengel sıralı olup her sırada 4-15 adet çengel bulunan bir Acanthocephala cinsi. Acanthocephala şubesinde bulunan ve kimi türleri balıklarda parazitlenen cins.

NİPPOSTRONGYLUS

Trichostrongylidae ailesinde bulunan nematod cinsi.

OESOPHAGODONTUS

Strongylidae ailesinde bulunan nematod cinsi.

PROTOSTRONGYLUS

Protostrongylidae ailesinde bulunan akciğer kıl kurtlarının bir cinsi.

GLOSSOFARİNGEUS

Yutağa ve dile ait olan.

PSÖDOPİTYALİSMUS

Siyalore.

PROMPHORHYNCHUS

Boynu ve proboskisi uzun, hemen hemen silindirik olup 10-14 çengeli bulunan, 12-20 çengel sırasına sahip bir akantosefal cinsi.

  -   -   -  

Anlamında US bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde US geçen kelimeler listesi verilmiştir.

AHUDUDU

Gülgillerden, böğürtleni andıran, çalı görünümünde, dikenli bir bitki (Rubus idaeus). Bu bitkinin duta benzeyen, kırmızı renkli, sulu ve kokulu yemişi, ağaç çileği, frambuaz.

AÇELYA

Kokusuz, güzel renkli çiçekler açan bir bitki (Rhododendron).

AKBABA

Akbabagillerden, başı ve boynu çıplak olan, dağlık yerlerde yaşayan, leşle beslenen, çok yüksekten uçarak keskin gözleriyle çok uzakları görebilen, iri ve yırtıcı bir kuş, kerkes (Vultur monachus). İhtiyar. Çıkarı için başkalarını sömüren.

AHLAT

Gülgillerden, kendi kendine yetişen, üzerine armut aşılanan ağaç, yaban armudu, dağ armudu (Pirus piraster). Beden yapısının temelini oluşturan ögeler. Kaba adam, yol iz bilmez kimse. Bitlis iline bağlı ilçelerden biri. Bu ağacın, armuda benzeyen, iyice olgunlaştıktan sonra yenilebilen yemişi. Bir karışım içindeki parçalar, ögeler.

ACUR

Kabakgillerden, kabuğu çizgili ve tüylü, yeşil veya sarımtırak, üzeri yeşil lekeli, irice bir meyve (Cucumis flexuosus).

AJANLIK

Casusluk.

AJAN

Casus. Bir kimsenin, bir ortaklığın veya bir devletin bazı işlerini yapan kimse, temsilci.

AGORAFOBİ

Alan korkusu.

ABDÜLLEZİZ

Akdeniz bölgesinde ve Afrika'da yetişen, çok yıllık, yumrulu ve otsu bir bitki (Cyperus esculentus). Bu bitkinin yemiş olarak yenilen, tatlı ve yağlı ürünü.

AÇMA

Açmak işi. Bir tür susamsız, kalınca, yağlı çörek. Orman içinde ağaç kesme veya yakma yoluyla tarıma elverişli bir duruma getirilen arazi.

ABİS

Okyanusların güneş ışığının ulaşamadığı derin yerleri.

ACIMASIZ

Acıma duygusu olmayan, katı yürekli, merhametsiz. Acıma duygusu olmadan, merhametsizce.

AÇIKLAYICI

Bir sorunu gerekli açıklığa kavuşturan. Kendinden önce gelen kelimeyi belirten, açıklayan (kelime veya kelimeler): "Atatürk, yeni Türkiye'nin kurucusu, daima saygı ile anılacaktır" cümlesindeki 'yeni Türkiye'nin kurucusu' sözü Atatürk adının açıklayıcısıdır.

ABORJİN

Avustralya yerlisi.

ABRAMAK

Fırtınalı havalarda gemiyi ustalıkla yönetmek. Başarmak, bir işi becermek.

AHTAPOT

Kafadan bacaklılardan, dokunaçlı bir tür mürekkep balığı (Octopus). Genellikle burun zarı üzerinde çıkan bir ur türü, polip.

AKBALIK

Sazangillerden, eti kılçıklı, yumurtası ile tarama yapılmış olan bir balık (Leuciscus). Akya balığı.

AF

Bir suçu, bir kusuru veya bir hatayı bağışlama. Görevden çıkarılma.

AKAMBER

Özellikle amber balığının bağırsaklarından çıkarılan, kül renginde, yapışkan, bükülgen ve misk gibi kokusu olan bir taş. Sıcak ülkelerde yetişen bir ağaçtan elde edilen katı, güzel kokulu reçine.

AĞAÇKAKAN

Serçegillerden, gagasıyla ağaçları oyabilen ve ağaç kurtlarını yiyerek beslenen, uzun gagalı kuş (Picus).