Sonu US ile biten 6 harfli kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; sonunda "us" olan 6 harfli toplam 106 adet kelime bulundu. Sonu us ile biten kelimeler listesinden; Türkçe hakkında yapacağınız ders ve araştırma çalışmalarında ya da Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunlarında kelime türetmek için faydalanabilirsiniz.

Ayrıca, başında us olan kelimeler listesine ulaşmak veya içinde us olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Kelime anlamı için sözcüklerde bulunan linklerden faydalanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

LİTMUS

Suda çözünen mavi toz.

BADNUS

Tepsi, büyük sahan.

DİSKUS

Disk.

FERNUS

Lamba şişesi.

MEYYUS

Arapça kökenli me'yûs: meyus; kederli; üzgün.

NEKSUS

Karşılıklı hücre zarlarında transmembran kanal proteinleri ağızlaşarak silindir biçiminde ve odaklar hâlinde komşu hücreleri birbirine bağlayan ve embriyonel hücrelerle epitel hücrelerinde küçük moleküllü maddelerin geçişini sağlayan hücre bağlantı türü, makula kominikans. Sinir hücreleriyle kalp kasını ve düz kasları oluşturan hücreler arasında makula komunikanslar uyarı iletimini sağladığından bu oluşumlara neksus adı da verilir.

NERVUS

Sinir.

TALLUS

Kök, gövde ve yaprak farklılaşması olmayan algler, mantarlar ve bazı ilkel yosunlarda görülen basit bitki yapısı. Tal. Kök, gövde veya yaprak gibi doku özelleşmesi görülmeyen, alglerde ve bazı basit yapılı bitkilerde görülen vücut yapısı.

KORPUS

Konu külliyatı.

VASTUS

Geniş, büyük.

MAKSUS

Bile bile, isteyerek : Sen bunu maksus mu yaptın?. Kasıtlı olarak.

ASİNUS

Üzüm tanesi, kese, torba. Daire tarzında ve salgı birimi biçiminde dizilmiş hücreler.

PALPUS

Kabuklularda ve böceklerde ağza bitişik olan ince, dokunma boynuzu.

PARVUS

Küçük, ufak.

KALVUS

Saçsız, dazlak.

FLAVUS

Sarı.

YALLUS

Yersiz yurtsuz, serseri.

LUMBUS

Bel.

RADİUS

Telli çalgılarda, değeri arttıkça klavyenin o derece düz ve değeri azaldıkça klavyenin o derece bombeli olduğuna işaret eden klavye yüzeyinin eğim çapı. Döner kemik, ön kol kemiği.