Bul Değiştir

 
 
 
 

Bul ve Değiştir Aracı nedir?

Bir metin, makale veya yazı içerisinde değiştirmek istediğiniz birçok yer olabilir. Çok uzun yazılarda bunu tek tek elle değiştirmek çok fazla zamanınızı alacaktır. Kullandığınız bilgisayarda bunu kısa sürede gerçekleştirecek bir program da bulunmayabilir. Böyle bir durumda büyük / küçük harf duyarlılığı da olan Bul Değiştir aracından faydalanabilirsiniz. Çok kısa zamanda dilediğiniz değişiklikleri pratik bir biçimde gerçekleştirebilirsiniz. Bul Değiştir, php alt yapısını değil javascript kod yapısını kullanmaktadır. Bu yüzden post etme işlemi olmayacağı için, hem hiç bekletme yapmaz, hem de yapacağınız tüm değişiklikler anında gerçekleşir. Değişiklikler direkt olarak yazı üzerinde gerçekleşir.

Bul Değiştir nasıl çalışır?

Bu araç dört bölümden oluşmaktadır. Birinci kısımda bulunması istenen ve içerisinde "Bunu bul..." yazan kısımdır. Bu bölgeye programın bulmasını istediğiniz hece veya kelime grubunu yazın. İkinci kısım "Bununla değiştir..." yazan kısımdır. Burada ise birinci kutuya girdiğiniz text ile değiştirilecek olan hece veya sözcük grubunu girmelisiniz. Üçüncü kısım harfe duyarlı ve opsiyoneldir. Dördüncü bölüme de üzerinde değişiklik yapılacak metni girmelisiniz. Eğer harf duyarlılığı olmasını istiyorsanız, üçüncü bölümdeki ayarı tıklı hale getirin. Aksi durumda zaten tıklı halde olmayacaktır. Bu ayar, değiştirmek istediğiniz ve birinci kutuya yazdığınız kelimeleri harflerin duyarlılığına dayalı olarak arar ve bulur. Tamamen aynısını bulmadıkça, herhangi bir değişim yapmaz.

Örneğin, bir makale girdiniz ve cümle başlarında sürekli olarak kullandığınız bir kelimenin (çünkü, bu yüzden, günümüzde... gibi) küçük harfle başladığını gördünüz. Uzun bir yazıda bu değişimi, elle ve tek tek yapmak durumundasınız. Bul ve Değiştir aracını kullanarak, harf duyarlılığını etkin kıldığınızda bu işlemi otomatik olarak ve çok hızlı bir şekilde gerçekleştirmeniz mümkündür. Harf duyarlılığı etkin olduğunda ve "Bunu bul..." kısmına "çünkü" yazdığınızda, yazı içinde "Çünkü" geçiyorsa herhangi bir değişim yapılmaz. Büyük küçük harfe duyarlılık etkin olduğu için yalnızca "çünkü" geçen yerleri değiştirecektir.