Yazı, Mesaj Şifreleme

Gizli mesaj göndermek istediğiniz kişilere, yazınızı göndermeden önce buradan şifreleyip gönderin.
O yazıyı, sadece anahtarı olanlar okuyabilsin.

 
Anahtar
 
Mesaj
 
 
 
 

Şifreleme nedir?

Şifreleme veya Kodlama olarak isimlendirilen işlem, belirli bir karakterler dizisinin (yani bir yazı, kelime, makale ve benzerlerinin) Anahtar bir şifre baz alınarak, farklı bir formata dönüştürülmesi olayıdır. Şifrelemede en önemli şey, kullanılan şifreleme algoritması ve anahtardır. AES, DES, DSA ve BASE64 gibi birçok şifreleme algoritması mevcuttur. Bunlar hakkında internet üzerinde araştırma yaparak daha fazla bilgi edinebilirsiniz. Bazı şifreleme işlemleri geri dönüşümlü olduğu gibi, bazıları da geri dönüşümsüzdür. Bu sayfada geri dönüşümlü bir şifreleme yapılmaktadır. Geri dönüşümlü şifreleme, herhangi bir metnin şifrelendikten sonra yeniden eski haline geri döndürülebilmesi işlemidir.

Şifreleme nasıl yapılır?

Şifrelemeyi çok bilinen şifreleme algoritmaları ile yapabiliriz. Bu algoritmalar, birçok programlama dilinde, hazır fonksiyon olarak bulunur. Bu açıdan hangi dili kullanırsak kullanalım, hemen hemen tüm dillerde kolaylıkla kodlama yapabilirsiniz. Bu sayfada 256 bitlik AES şifreleme yapılmaktadır. Girilen text, yine girilen Anahtar üzerine şifrelenmekte olup, yalnızca bu Anahtar ile geri dönüşüm yapılabilmektedir. Ayrıca bu sayfada şifrelediğiniz bir yazıyı, ancak bu sayfada çözebileceğinizi kesinlikle unutmamalısınız. Burada şifrelediğiniz bir yazıyı, başka hiçbir yerde çözemezsiniz.

Şifrelemeyi nerede ve neden kullanırım?

Buradaki en büyük amaç, saklanan bilginin başkaları tarafından okunmasını engellemektir. Bu araç sayesinde, istemediğiniz kişiler şifreli metninize ulaşsa dahi, Anahtarı bilmedikleri için mesajınızı kesinlikle okuyamazlar. 256 bitlik defalarca kez şifreleme yapıldığı için de Anahtar bilinmeden gizlenmiş mesaja ulaşmak imkansızdır. Örneğin, bir mail hesabınız var. Bir arkadaşınıza mail gönderiyorsunuz ama aynı mail hesabına başkalarının da eriştiğine dair şüpheleriniz var. Gönderdiğiniz mailin başkaları tarafından okunma olasılığı var. Böyle bir durumda, mesaj göndermek istediğiniz kişiyle aranızda bir anahtar paylaşımı yapmanız, yeterli olacaktır. Anahtarı sadece siz ve o bileceği için, mesajlaşmaları da sadece o ve siz okuyabileceksiniz. Mailinizi okuyan diğer kişiler, ekranda şifrelenmiş ve anlamsız bir karakterler dizisi göreceklerdir. Bu karakterler dizisini çözmeleri ise imkansızdır.

Mesaj Şifreleme Aracı nasıl çalışıyor?

Bu araç iki temel bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm "ŞİFRELE", diğer bölüm de "ÇÖZ" olarak adlandırılmıştır. Adlandırmalardan da anlaşılacağı üzere, bir bölümde gireceğimiz mesaj veya yazı, başkalarının okuyamayacağı şekilde şifrelenmektedir. Diğer bölümde de, daha önceden şifrelenmiş olan bir metnin, şifresinin çözülerek okunabilir hale getirilmesi amaçlanmaktadır.

ŞİFRELE bölümünde, Anahtar ve Mesaj girme bölümleri bulunur. Anahtar denilen şey, karşı tarafa şifrelenmiş bilgiyi gönderdiğinizde, o kişinin şifrelenmiş metni açabilmesi ve okuyabilmesi için gerekli olan bir bilgidir. Anahtar'ı en fazla 15 karakter olacak şekilde her türlü karakter yapabilirsiniz. Örneğin Anahtarınız /+^927a;~ şeklinde de olabilir, 12345 de olabilir. Bu tamamen size kalmış bir şey. Kolay olmayan, akla gelmeyecek bir şifre belirlemeniz, sizin yararınıza olacaktır. Anahtar ve Mesajı girdikten sonra, "Bu Mesajı Şifrele" butonuna bastığınızda, sayfa sizi şifrelenmiş mesajınızın olduğu sayfaya gönderecektir. Bu sayfadaki karışık rakam ve harflerden oluşan metin, sizin şifrelenmiş mesajınızdır. Sadece bunu arkadaşınıza göndermeniz yeterlidir. Arkadaşınız aranızda anlaştığınız bir Anahtar bilgisine sahipse, ÇÖZ bölümüne gelip, bu karşık harf ve sayılardan oluşan metni ve Anahtar bilgisini girerek, "Şifreli Mesajı Çöz" tuşuna bastığında, gönderdiğiniz mesajı okuyabilecektir.