Karakter ToplamıBoşluksuz ToplamKelimelerCümlelerParagraflar

Anahtar Kelime Yoğunluğu

Eşsiz KelimelerAdetYoğunluk
 
 

Kelime Sayacı nedir, ne işe yarar?

Kelime karakter sayaç; çevrimiçi, ücretsiz ve anlık çalışan bir araçtır. Bir metin içinde toplam kaç karakter, kaç kelime ve harf, kaç cümle ve paragraf olduğunu tespit etmek için kullanılır. Ayrıca makale içindeki tüm kelimeleri analiz ederek, makalede en çok geçen kelimenin ne olduğunu da gösterir.

Kimler kullanabilir?

Bu sayaç; metin veya tez yazarlarının, öğrenci, araştırmacı, profesör, öğretim üyesi, gazeteci veya profesyonel SEO makale analizi yapmak isteyen editörlerin, makale yazarken veya düzenlerken faydalanabileceği pratik bir yardımcı araç olarak kullanılmaktadır.

En iyi ve en optimize makaleyi yazmak her yazarın idealidir. Uzun cümleler yerine, kısa ve anlaşılır cümleler kurmak makalenin daha yararlı olmasını sağlar. Bu araç sayesinde, kelimeler / cümleler oranına bakılarak, metin içinde uzun veya kısa cümlelerin geçip geçmediği tespit edilir. Daha sonra metin içerisinde gerekli düzenlemeler yapılabilir. Örneğin kelimeler, cümlelerden oranca çok büyükse, makalede uzunca çok tümce geçiyor demektir. Cümleleri kısaltırsınız ve makalenizi daha optimize etmiş olursunuz. Aynı yöntem, karakter sayısı için de geçerlidir. Cümle ve kelime oranına karakter sayısını da belli bir oranda dahil ederek, daha optimize sonuçlar elde edebilirsiniz. Bu durum, tamamen sizin nasıl çalıştığınıza bağlı olarak değişiklik göstermektedir.

Benzer şekilde, eğer kısıtlı bir alanda herhangi bir yazı yazmanız isteniyorsa, bu araç çok işinize yarayacaktır. Diyelim ki, sizden 200 kelime ile şirketinizin gerçekleştirdiği projelerin anlatıldığı bir makale yazılması isteniyor. Anlatımınızı sözcükleri saymadan yapabilmeniz mümkün değildir. Kısa makalede giriş, gelişme ve sonuç bölümlerini toparlayana kadar kaç kelime hakkınız kaldığını, makale yazma sürecinde bilmek istersiniz. İşte bu aşamada sizin yerinize sayma işlemini gerçekleştiren kelime sayacı yardımınıza koşacaktır.

Kelime Sayaç nasıl çalışır?

Kelime sayacı üç bölümden oluşur. Metin paneli, alt rapor ve anahtar kelime yoğunluğu şeklindedir. Metin panelinde anlık çalışan bir sistem mevcuttur. Klavyedeki tuşlara basıldığı an, kelime sayaç çalışmaya başlar. Her yeni yazı girişinde toplam kelime, karakter ve cümle sayısını alt rapor kısmında gösterir. Bunlara ek olarak, aynı kısımda boşluksuz toplam harf sayısı ve paragraf sayısını da görebilirsiniz. Aynı anda yan bölgede anahtar kelime yoğunluğu aracı vardır ve girilen metnin kelimelere göre yoğunluk hesabını anlık olarak göstermektedir.

Anahtar Kelime Yoğunluğu Hesaplama

Sayaç, girilen metin içerisindeki tüm kelimeleri analiz eder. Hangi kelimeler en çok geçiyor? hemen hesaplama yapar ve sonucunu metin panelinin yan kısmındaki listeye yazdırır. Listede yazı içinde en çok geçen 10 kelimeyi görebilirsiniz. Diğer sitelerdeki araçlar bir kelimenin sağında veya solunda işaret karakterleri olduğunda, onu farklı bir kelime gibi düşünür. Örneğin cümlenin sonuna eklenen nokta, cümle içerisinde geçen virgül veya noktalı virgül, kelimeyi farklılaştırmaz. O yüzden bu araçta, hepsi aynı kelime olarak kabul edilir. Böylelikle daha doğru anahtar kelime analizi yapılmış olur.

Ayrıca yazı içinde tekrar eden kelimeleri tespit etmek ve onun yerine eş anlamlı olanlarını kullanmak, yazınızı daha etkili yapar. Makalenizi daha anlaşılabilir ve daha okunur hale getirmek için iyi bir yöntemdir. Bu amaçla anahtar kelime yoğunluğunu sürekli kontrol ederek, tekrar eden hangi sözcükleri metin içerisinde düzenlemeniz gerektiğini anlamış olursunuz.

Eşsiz Kelime sayısı da, yazınızın kelimeler yönünden ne kadar zengin olduğunu ispat eder. Örneğin 300 kelimelik aynı konuda bilgi içeren iki farklı metin düşünelim. İkisi de aynı sözcük sayısına sahip olmasına rağmen, birinin eşsiz kelime sayısı, diğerinden fazla ise, o makale daha zengin içerikli, daha çok bilgi veriyor demektir. Böylece kelime sayacı araç ile makalelerin birçok özelliğini keşfederken, makaleler arası karşılaştırma yapma imkanını da elde etmiş olursunuz.

Diğer Özellikler

Kelime sayacı, özellikle anahtar kelime yoğunluğu hesaplama için çok gerekli bir araçtır. Birçok dilde; zamir, bağlaç, edat ve benzerleri gibi yazı içinde bulunan sözcükler, o yazının optimizasyonu için herhangi bir önem ifade etmezler. Yoğunluk listesinin sağında bulunan x işaretli düğmeler ile bu önemsiz sözcükleri kaldırarak, daha önemli kelimelerin o listede gözükmesini sağlayabilirsiniz. Pratik bir kullanım için, metin girme panelini ekranın üstüne sabitleyebilirsiniz. Bu şekilde daha iyi çalışmanız mümkündür. Bunu gerçekleştirmek için sayfa linkinin sonuna #focus ekini getirebilirsiniz. Örnek kullanım için lütfen tıklayınız.

Kelime sayaç, HTML etiketlerini görmezden gelir. Bu etiketlerin yazıda bulunması, karakter veya kelime sayısını değiştirmez. Bu değerler değişmediği gibi cümleler ve paragraf değerlerini de değiştirmemiş olur.

İletişim

Geliştirici ekibimize kelime aracı ile ilgili her türlü şikayet, öneri ve yorumlarınızı iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sayfayı yer işaretlerinize eklemek için "CTRL+D" yapabilir ve her zaman hızlı bir şekilde bu sayfaya ulaşabilir olursunuz. Bize destek olmak isterseniz, sosyal medya hesabınızda, (varsa) blog sitenizde bu sayfanın linkini paylaşabilirsiniz.