Kelime Listesi

   Kelimeler Listesi Oluşturma Aracı
 

Kelimeler Listesi Aracı Nedir?

Kelimeler Listesi aracı, girilen belli heceler yardımıyla o heceleri içeren kelimeleri bulmakta kullanılır. Bu aracı kullanmak oldukça kolaydır. Burada türetilen kelimeler, Scrabble ve Kelimelik benzeri oyunlarda ve Türkçe dersleri veya araştırmalarınızda sizlere yardımcı olacaktır. Türk Dil Kurumu'nun birçok sözlüğünü bir arada barındıran, Büyük Türkçe Sözlük kaynak alınarak tasarlanmıştır. Türkçe bilmeyen veya yeni öğrenenler için de gayet faydalı bir araçtır.

Kelime Listesi Nasıl Oluşturulur?

Listeleme yapmak için, formda bulunan "Giriş" ve "Seçenekler" bölümündeki yerleri belirlemeniz yeterlidir. Giriş kısmına, bulmak istediğiniz kelimelerin içerdiği harf veya heceyi girmelisiniz. Örneğin "A ile başlayan" kelimeleri listelemek istiyorsanız, girişe "a" yazmanız ve altındaki yerden "ile başlayan" seçeneğini seçmeniz ve kelimeleri bul butonuna basmanız yeterlidir. Araç gibi bir kelimeyi bulmak için "ar" yazıp ile başlayan'ı seçmek veya "aç" yazıp ile biten'i seçmeniz de benzer sonuçları getirecektir. Her iki liste içerisinde de araç kelimesi olacaktır. Fakat beraberinde daha farklı kelimeleri de listeleyecektir. Kendiniz deneyerek, kelime farklılıklarını yakından gözlemleyebilirsiniz.

Piyasada birçok kelime bulma oyunu bulunmaktadır. Bu tip araçlar yardımıyla bu oyunlarda yüksek puanlar almanız ve bilgi seviyenizi yükseltmeniz mümkündür. Bu araç bir hile değildir. Tasarlanma amacı eğitime yönelik olduğu için kelime oyunu hilesi veya Scrabble hilesi olarak adlandırmak doğru olmaz. Kullanıcılar kelime listeleme aracı ile sözcük dağarcıklarını geliştirmekte ve bu makineyi kullandıkça daha çok kelime anlamı öğrenmektedirler.

Bu aracın dışında karışık harflerden oluşan kelimeleri bulmak için Kelime Üretici'yi kullanmanız gerekmektedir.