Kelimeleri Abecesel (Alfabetik) Sıralama

 
 
 

Sıralama Aracı nedir?

Karışık düzendeki bir kelime listesini abecesel (alfabetik, yani harf gibi karakterlerden oluşan) olarak yeniden sıralama yapmaya yarayan araçtır. Aynı zamanda yine karışık haldeki bir sayısal değerler listesini de nümerik olarak sıralayabilirsiniz. Bu araç sayesinde sahip olduğunuz çok uzun satırlı listelerde Türkçe ve İngilizce dillerine göre ayrı ayrı liste sıralaması yapabilirsiniz. Kısaca tüm sıralamalar aslında alfanümerik olarak yapılmaktadır. Yani yukarıdaki dört buton da hem sayıları, hem karakterleri sıralamaktadır. (Daha fazla bilgi için bakınız: Alphanumeric Sort) Sıralama aracı olmaksızın yapacağınız alfabetik veya nümerik sıralamalar oldukça fazla zamanınızı alırdı. Javascript alt yapısını kullanan bu program ile listeleri sıralamak sadece bir saniyenizi alacaktır.

Alfabetik Sıralama Aracı nasıl çalışır?

Bu araç sıralamayı dört bölümde yapmaktadır. Liste altındaki dört adet düğme, bu sıralamalara ait düğmelerdir. Her bir sıralama işlemi farklı bir sıralama meydana getirir. Sıralamaların farkını, sayılardan ve harflerden oluşan karışık bir liste girerek de inceleyebilirsiniz. Her bir bölümün nasıl çalıştığıyla ilgili yazının devamını okuyabilirsiniz.

Abecesel Alfabetik Sıralama: Bu sıralamada listeye girilen her satır, Türkçe diline göre alfabedeki sıra göz önüne alınarak bir sıralama işlemine tabi tutulur. Buna göre a harfi birinci sırayı, z harfi ise son sırayı alır. Diğer sitelerdeki birçok sıralama işlemi, Türkçe dili baz alınarak yapılmadığı için ç,ş,ı,ğ,ö ve ü harfleri ile başlayan kelimeler, tüm sıralama bittikten sonra sıralamanın sonunda yer alırdı. Bu yanlış bir sıralamadır. Bu araçla en doğru türkçe sıralamayı yapabilirsiniz. Bu sıralamada eğer satırlardan birinde tamamen sayısal değerler varsa, o değerleri ayrıca değerlendiren bir yapı mevcuttur. Örneğin listemiz; ab,cd,de,12,14,19 gibi satırlardan oluşuyorsa, de sonrasındaki nümerik değerler ayrıca sıralanırlar. Fakat numerik satırlar da olsa, bu tip sıralama işleminde abecesel karakter sıralamasına tabi tutulurlar. Eğer sayısal değerleri bakımından bir sıralama yapmak istiyorsanız, üçüncü butona yani "Nümerik Sırala" butonuna basmanız gerekir.

Ters Alfabetik Sıralama: Bu tip sıralama, üstte anlattığımız abecesel alfabetik sıralamanın tersidir. Yani a'dan z'ye değil, z'den a'ya sıralama yapar. Sayısal sıralamayı da yine üstteki sıralamanın tersi şeklinde yapar.

Nümerik Sıralama: Bu sıralama işleminde, eğer listede tamamen nümerik değerler varsa, onları küçükten büyüğe doğru sıralar. Eğer numara veya rakam dışında listede harfli satırlar da varsa, onları da ayrıca bir sıralamaya tabi tutar. Bu sıralama, birinci butondaki alfabetik sıralamadan farklıdır. Burada sıralama Türkçe diline göre değil, İngilizce'ye göre yapılır. O açıdan Ç,Ş,İ,Ö ve Ü harfiyle başlayan satırlar, esas abecesel sıralamanın sonrasında sıralamanın sonlarında yer alırlar. Eğer Türkçe diline göre bir sıralama yapmak isterseniz, harflerden oluşan liste için birinci butonu kullanmanız gerekmektedir.

Üçüncü bölümde sayısal sıralama dışında karakterlerin sıralamasının Türkçe dilinde yapılmamasının nedeni, tamamen farklı bir sıralama elde etme amaçlıdır. Programda bulunan dört düğmenin de ayrı ayrı sıralamalar çıkartması amaçlanmaktadır.

Ters Nümerik Sıralama: Adından da anlaşılabileceği gibi, Numerik sıralamanın tersini yapmaktadır. Sayısal değerlerin dışındaki textler için de yine İngilizce'ye göre ters sıralama işlemi yapılmaktadır.