Sonu UT ile biten kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; sonunda "ut" olan, toplam 487 adet kelime bulunmaktadır. Sonu ut ile biten kelimeler listesinden; Türkçe hakkında yapacağınız ders ve araştırma çalışmalarında ya da Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunlarında kelime türetmek için faydalanabilirsiniz.

Bunun yanı sıra, başında ut olan kelimeler listesine ulaşmak veya içinde ut olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Ayrıca, burada verilen kelimelerin tanımları için aşağıda bulunan "harfli kelimeler" bağlantılarını kullanabilirsiniz.

 
 

14 harfli kelimeler

ESKİKAPUMAHMUT, TAHTALIKARADUT

13 harfli kelimeler

BÜYÜKKÖMARMUT, KISACIKMAHMUT, KÜÇÜKKÖMARMUT, YUKARIELYAKUT

12 harfli kelimeler

VAHDETİVÜCUT, AŞAĞIELYAKUT, KISACAMAHMUT, MİSKİCEARMUT, YAYLAPALAMUT

11 harfli kelimeler

CÜRMÜMEŞHUT, GAYRİMAHDUT, SARICAARMUT, SEYİTMAHMUT, YAĞCIMAHMUT

10 harfli kelimeler

HAKKISÜKUT, AŞILIARMUT, BOZCAARMUT, DEDEMAKSUT, HACIMAHMUT, KAPUMAHMUT, KARAMAHMUT, KURTMAHMUT, MİKROKOMUT, MOLLADAVUT, PAMUKBULUT, SARTMAHMUT, SOFUMAHMUT, ŞEYHMAHMUT, TOHUMKAVUT, UZUNMAHMUT

9 harfli kelimeler

ABULLABUT, ETİMESGUT, ABILLOBUT, ABIRLOBUT, ABULLOBUT, ABURLOBUT, AKÇAARMUT, BALMAHMUT, BUZALABUT, GARABULUT, İBİMAHMUT, KABAARMUT, KARABULUT, KARAKURUT, KELMAHMUT, KIRKARMUT, KULMAHMUT, KÜMEBULUT, SARIDAVUT, YALNIZDUT

8 harfli kelimeler

HEMHUDUT, İZBANDUT, TARASSUT, TASALLUT, TAVASSUT, YEKVÜCUT, ABALABUT, ABALAMUT, ABILABUT, ABILOBUT, ABULABUT, ABULAVUT, ABULOBUT, ABULUBUT, AŞAĞIDUT, BALLIDUT, BANDİKUT, BANGULUT, BANGUNUT, BİLGEKUT, BOZARMUT, BOZBULUT, CENZURUT, CIZLAVUT, ÇATALDUT, DEMİRKUT, DORUKKUT, EBİLOBUT, EBUSSUUT, GÖKBULUT, Devamını Oku »»

7 harfli kelimeler

ARNAVUT, CEBERUT, KARADUT, LAYEMUT, MARABUT, PALAMUT, VEYAHUT, ABLAVUT, AKBULUT, AKKULUT, ALDAVUT, ANKAVUT, ANKEBUT, ANNADUT, BAŞAVUT, BORAMUT, BULAVUT, ELDAVUT, ENKEBUT, EŞBOYUT, HALAPUT, İLYAKUT, İNALKUT, KAMARUT, KARAMUT, KARAVUT, KURUMUT, MARAFUT, MASAVUT, MELEKUT, Devamını Oku »»

6 harfli kelimeler

ANADUT, BARBUT, BİZMUT, HAYDUT, HOŞNUT, KEPSUT, KORKUT, MAHDUT, MAHLUT, MAHRUT, MAKSUT, MATRUT, MAZBUT, MERBUT, MEŞRUT, MEVCUT, MEVKUT, MEVLUT, MEVRUT, NEMRUT, SKAVUT, VERMUT, VURTUT, ABULUT, ALABUT, ALAMUT, ANARUT, ANATUT, ANAVUT, ANAZUT, Devamını Oku »»

5 harfli kelimeler

AKDUT, ANGUT, ARMUT, BARUT, BOYUT, BULUT, ÇAPUT, HAMUT, HANUT, HASUT, HAVUT, HUDUT, HUTUT, KAPUT, KAVUT, KOMUT, KONUT, KOŞUT, KOYUT, KURUT, LAHUT, LAZUT, LOBUT, MABUT, MAHUT, MAMUT, MESUT, MEVUT, NOHUT, NUKUT, Devamını Oku »»

4 harfli kelimeler

AKUT, AMUT, ANUT, BUUT, UĞUT, UMUT, ABUT, ARUT, AVUT, İSUT, KUUT, NOUT, OBUT, OGUT, OYUT, PUUT, SUUT, UÇUT, UGUT, UHUT, UYUT, UZUT, YAUT

3 harfli kelimeler

AUT, BUT, DUT, FUT, GUT, KUT, MUT, PUT, SUT, TUT, ÇUT, HUT, LUT, NUT, ŞUT

2 harfli kelimeler

UT

Bazı kelimelerin anlamları

UT

Utanma duygusu. Klasik Türk müziği araçlarından, iri karınlı, kirişli, mızrapla çalınan bir çalgı.

KÜÇÜKKÖMARMUT

Kayseri ili, Pınarbaşı belediyesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim bölgesi.

KISACAMAHMUT

Tütüne karıştırılıp içilen, sarılık hastalığında kullanılan yaban otu.

YUKARIELYAKUT

Kastamonu şehri, merkez ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yer.

SEYİTMAHMUT

Adıyaman şehrinde, Gerger ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim yeri.

SARICAARMUT

Sarı, yağlı ve sulu, mayhoşumsu bir çeşit armut.

VAHDETİVÜCUT

Varlık birliği.

TAHTALIKARADUT

Kilis şehri, Musabeyli belediyesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim yeri.

GAYRİMAHDUT

Sınırsız, sonsuz, uçsuz.

ESKİKAPUMAHMUT

Sivas şehrinde, İmranlı ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir bölge.

AŞAĞIELYAKUT

Kastamonu şehrinde, merkez ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim bölgesi.

BÜYÜKKÖMARMUT

Kayseri şehri, Pınarbaşı ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim birimi.

YAYLAPALAMUT

Antalya kenti, Kalkan bucağına bağlı bir yerleşim bölgesi.

MİSKİCEARMUT

Yumurta biçiminde ve büyüklüğünde, güzel kokulu bir çeşit armut.

KISACIKMAHMUT

Tütüne karıştırılıp içilen, sarılık hastalığında kullanılan yaban otu.

CÜRMÜMEŞHUT

Suçüstü.

  -   -   -  

Anlamında UT bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde UT geçen kelimeler listesi verilmiştir.

ACIMA

Acımak durumu. Başka bir kimsenin veya canlının mutsuzluğuna karşı duyulan üzüntü, merhamet.

AĞIRLAŞMAK

Ağır duruma gelmek. Sıkıcı ve bunaltıcı bir durum almak. Güçleşmek, zorlaşmak. Gökyüzü bulutlu ve karanlık, iç karartıcı bir hâl almak. Ağırbaşlı olmak. Yavaşlamak. Yiyecek bozulmaya yüz tutmak. Gebe kadın doğurması yaklaşmak. Hasta tehlikeli duruma gelmek, fenalaşmak. Organ görevini yapamaz duruma gelmek.

ADAMOTU

Patlıcangillerden, geniş yapraklı, mavi çiçekli, meyveleri sarı, çok yıllık bir bitki, kankurutan, adamkökü (Mandragora autumnalis).

AFYONKEŞ

Keyif için afyon yutan veya çeken, afyon tiryakisi olan kimse.

ABULLABUTLUK

Abullabut olma durumu.

AÇMAK

Bir şeyi kapalı durumdan açık duruma getirmek. Yakışmak, güzel göstermek. Engeli kaldırmak. Savaşla almak, fethetmek. Bir kuruluşu, bir iş yerini işler duruma getirmek. Sarılmış, katlanmış, örtülmüş veya iliklenmiş olan şeyleri bu durumdan kurtarmak. Birbirinden uzaklaştırmak. Satranç, poker vb. oyunları başlatmak. Ayırmak, tahsis etmek. Yarmak. Bir şeyi, bir yeri oyarak veya kazarak çukur, delik oluşturmak. Düğümü veya dolaşmış bir şeyi bu durumdan kurtarmak. Yapmak, düzenlemek. Avunmak veya danışmak üzere söylemek, içini dökmek. Alışverişi başlatmak. Görünür duruma getirmek. Geçit sağlamak. Bir toplantıyı, etkinliği başlatmak. Bulutların dağılmasıyla gökyüzü aydınlanmak. Ferahlık vermek. Bir konu ile ilgili konuşmak. Tıkalı bir şeyi bu durumdan kurtarmak. Sıkılganlığını, utangaçlığını gidermek. Rengin koyuluğunu azaltmak. Beğenmek. Bir aygıtı, bir düzeneği çalıştırmak. Alanını genişletmek.

ABSTRE

Soyut.

AĞIR

Tartıda çok çeken, hafif karşıtı. Değeri çok olan, gösterişli. Dokunaklı, insanın gücüne giden, kırıcı. Yoğun. Sindirimi güç (yiyecek). Çetin, güç. Çapı, boyutu büyük. Yavaş. Ağır sıklet. Keskin, boğucu (koku). Fiziksel sebeplerden dolayı güç işiten (kulak). Kısık, alçak. Yavaş bir biçimde. Ciddi. Ağırbaşlı, ciddi. Sıkıntı veren, bunaltan. Davranışları yavaş olan.

AFYONLAMAK

Afyon vererek uyuşturmak, uyutmak. Birini telkin yoluyla doğru düşünmesini önleyerek zararlı bir yola sürüklemek.

AĞDACI

Şeker, tatlı ve helva yapımında ağda hazırlayan işçi. Ağda ile vücuttaki fazla tüyleri veya kılları temizlemeyi meslek edinmiş kimse.

AÇACAK

Şişelenmiş bazı içeceklerin kapaklarını açmaya yarayan araç. Anahtar. Teneke kutu içinde korunmuş yiyeceklerin kapağını açmaya yarayan araç.

AÇILMAK

Açma işine konu olmak. Kendine gelmek, biraz iyileşmek, ferahlamak. Kıyıdan uzaklaşmak. Yeni bir bakış açısı getirmek. Renk koyuluğunu yitirmek. Kapı, yol vb. geçit vermek. Gereken güce ulaşmak. Kuruluşlar ilk kez veya yeniden işe başlamak. Sıkılması, çekinmesi, tutukluğu kalmamak. Herhangi bir konuyla veya sorunla ilgili olarak düşünce ve uygulamalarda yeni koşulların gerektirdiği değişiklikleri veya yenilikleri yapmak. Ayrıntıya girmek. Sırrını, üzüntüsünü, sorunlarını birine söylemek. Genişlemek, bollaşmak. İşini gereğinden veya yapabileceğinden geniş tutmak. Delinmek, yırtılmak. Sis, karanlık, duman vb. dağılmak, yoğunluğunu yitirmek.

ADAMAK

Bir dileğin gerçekleşmesi amacıyla kutsal olduğuna inanılan bir güce niyette bulunmak, nezretmek. İthaf etmek. Bir şeyle yoğun olarak ilgilenmek. Kutsal saydığı bir şey uğruna kendini feda etmek üzere söz vermek. Ayırmak, tahsis etmek.

AFYONLU

İçinde afyon bulunan. Dalgın, uyuşmuş, uyuşuk (kimse). Afyon yutmuş.

AGANTA

Yısa veya laçka edilmekte olan bir halatın ve zincirin kısa bir süre elde tutulup bırakılmaması için verilen emir.

AĞCI

Ağ ile balık tutarak geçinen kimse.

ACYO

Herhangi bir paranın gerçek değeriyle sürüm değeri arasında veya bir ticaret senedinin üzerinde yazılı miktar ile indirimden sonraki tutarı arasında doğan fark. Bankaların senetli kredi işlemlerinde yaptıkları tahsilat. Bir ticaret senedinin yenilenmesinde alınan komisyon.

ABSTRAKSİYONİZM

Soyutçuluk.

AĞITÇI

Ölüye ağıt söylemek için tutulan kimse, ağlayıcı, sagucu, mersiyehan.

ABANMAK

Eğilerek bir şeyin, bir kimsenin üzerine kapanmak. Bir yere veya bir kimseye yaslanmak, dayanmak. Bir şeyin veya bir kimsenin üzerine çöküp çullanmak. Birine yük olarak onun sırtından geçinmeye çalışmak. Boksta karşılaşma sırasında rakibine yaslanmak. Futbolda topa olanca gücüyle vurmak.