Sonu ERİ ile biten kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; sonunda "eri" olan, toplam 372 adet kelime bulunmaktadır. Sonu eri ile biten kelimeler listesinden; Türkçe hakkında yapacağınız ders ve araştırma çalışmalarında ya da Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunlarında kelime türetmek için faydalanabilirsiniz.

Bunun yanı sıra, başında eri olan kelimeler listesine ulaşmak veya içinde eri olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Ayrıca, burada verilen kelimelerin tanımları için aşağıda bulunan "harfli kelimeler" bağlantılarını kullanabilirsiniz.

 
 

17 harfli kelimeler

ASKANAZYHÜCRELERİ, FIRILDAKBÖCEKLERİ, ŞEYTANTÜKÜRÜKLERİ

16 harfli kelimeler

AİREDALETERİYERİ, DENİZKESTANELERİ, HODGKİNHÜCRELERİ, SHARPEYİPLİKLERİ, STARLİNGEĞRİLERİ, TAVUSKELEBEKLERİ

15 harfli kelimeler

KALKANBÖCEKLERİ, NORFOLKTERİYERİ, TIRTILSİNEKLERİ, TOKMAKBÖCEKLERİ

14 harfli kelimeler

ABSİDİATÜRLERİ, BAYATBADEMLERİ, BRUNNERBEZLERİ, GEYİKBÖCEKLERİ, HAMAMBÖCEKLERİ, KUDUZBÖCEKLERİ, MAYISBÖCEKLERİ, TAKLABÖCEKLERİ, YAPRAKPİRELERİ

13 harfli kelimeler

ARNAVUTCİĞERİ, DENİZLALELERİ, ATEŞBÖCEKLERİ, CAİRNTERİYERİ, ÇEÇESİNEKLERİ, DENİZİNEKLERİ, DENİZKEDİLERİ, İSLAMHANELERİ, KENTBİLİMLERİ, KINIKDELİLERİ, KORİNEBAKTERİ, LİTTREBEZLERİ, MEİBOMBEZLERİ, NEUBERGESTERİ, ROBİSONESTERİ, SİYANOBAKTERİ, TEKEBÖCEKLERİ, UĞURBÖCEKLERİ, UYUZBÖCEKLERİ, YAPRAKBİTLERİ

12 harfli kelimeler

DENİZDİŞLERİ, FLAVOBAKTERİ, KIZBÖCEKLERİ, KOZBEKÇİLERİ, KUZUİLENGERİ, RUMELİFENERİ, SİNEKBİTLERİ

11 harfli kelimeler

BAYRAMÜZERİ, GELİNFENERİ, GÜVEYFENERİ, İKİNDİÜZERİ, NANOBAKTERİ, ZATIALİLERİ, AVKÖPEKLERİ, FOTOBAKTERİ, GELİNCİĞERİ, GERİSİNGERİ, GÜCELENBERİ, KELEŞEVLERİ, KETHÜDAYERİ, MİKOBAKTERİ, MOLLAFENERİ, OKÇULARYERİ, ÖLÇEKDEĞERİ, PAZIPENCERİ, ŞEPEMİNDERİ, TIZAKDÖVERİ, UÇUŞÇEMBERİ, URSİNEKLERİ, YASSITEBERİ

10 harfli kelimeler

AKŞAMÜZERİ, GÜNDÜZLERİ, ACEMKELERİ, ARITIMYERİ, BOSTANYERİ, ÇAPAKESERİ, HALKEVLERİ, KENTİŞLERİ, OTURAHYERİ, OTURAKYERİ, TAŞGÖZLERİ, TEZELİBERİ, TÜRKEVLERİ, TÜYBİTLERİ, YURTGEÇERİ

9 harfli kelimeler

AYAKÜZERİ, DİZANTERİ, EVVELLERİ, ÖĞLEÜZERİ, PARFÜMERİ, ŞARKÜTERİ, YEKDİĞERİ, AHMETYERİ, ANARIBERİ, ARIGÖZERİ, CİNBİBERİ, ÇADIRYERİ, ENARIBERİ, GANŞEHERİ, GİRİFTERİ, GOTGOZERİ, GÖTÜNGERİ, HANEVLERİ, HEREKTERİ, HEZERTERİ, İÇMEHTERİ, KALENDERİ, KARŞIBERİ, KAVAKYERİ, KENDÜLERİ, KETENYERİ, KINIKYERİ, KİLİTPERİ, KONAKYERİ, KOYUNYERİ, Devamını Oku »»

8 harfli kelimeler

BERİBERİ, BİJUTERİ, BİRİLERİ, CUMAYERİ, GECELERİ, ÖNCELERİ, POLİMERİ, RAFİNERİ, YENİÇERİ, AKŞEKERİ, ANARBERİ, ANERBERİ, ARPAYERİ, BAŞIBERİ, ÇİNİYERİ, DARIYERİ, EĞARBERİ, ENARBERİ, HACIYERİ, HALIBERİ, HEREDERİ, HİSARERİ, İLENGERİ, İŞİŞLERİ, KİLEÇERİ, KOCAYERİ, KOYUNERİ, KURTYERİ, NİCEBERİ, OYUNYERİ, Devamını Oku »»

7 harfli kelimeler

BAKTERİ, BENZERİ, BERBERİ, ÇEKBERİ, DİFTERİ, GELBERİ, GÖNDERİ, GÖSTERİ, GÜNBERİ, HİSTERİ, İZOMERİ, KAYSERİ, MUHTERİ, MÜFTERİ, MÜŞTERİ, ÖTEBERİ, SERSERİ, YERBERİ, ZEMHERİ, AKINERİ, ALİÇERİ, ANTYERİ, ARIDERİ, ÇEMBERİ, ÇEMPERİ, ÇENBERİ, ÇENÇERİ, ÇÖYTERİ, DAMYERİ, DANYERİ, Devamını Oku »»

6 harfli kelimeler

BATERİ, BECERİ, CAFERİ, DİĞERİ, DİNERİ, EKSERİ, ESPERİ, GALERİ, GÖÇERİ, GÖVERİ, GÜDERİ, İSTERİ, ÖZVERİ, ENBERİ, AKMERİ, AKSERİ, ANTERİ, ARKERİ, ASKERİ, AŞBERİ, AYBERİ, AYFERİ, AYPERİ, AYVERİ, AYYERİ, AZBERİ, BEŞERİ, BİHERİ, BÖHERİ, BUHERİ, Devamını Oku »»

5 harfli kelimeler

AZERİ, İÇERİ, İLERİ, ÖNERİ, ÜZERİ, ACERİ, DAERİ, EÇERİ, ESERİ, HEERİ, ISERİ, İCERİ, İSERİ, ÖTERİ, ÖZERİ, UZERİ

4 harfli kelimeler

BERİ, ÇERİ, DERİ, GERİ, MERİ, PERİ, SERİ, VERİ, CERİ, FERİ, HERİ, KERİ, NERİ, ŞERİ, TERİ, YERİ, ZERİ

3 harfli kelimeler

ERİ

Bazı kelimelerin anlamları

ERİ

Yazma, yemeni, başörtüsü.

TAVUSKELEBEKLERİ

En büyük, en güzel kelebek türlerini içine alan ve tırtıl çağında yaprakla beslenen pulkanatlılar familyası.

TIRTILSİNEKLERİ

Gelişme evresini zorunlu olarak bir başka böcek kurtçuğu, özellikle bir tırtıl üzerinde geçiren, kısa duyargalı sinekler familyası; asalak sinekler. İpek böceğine saldıran türleri de vardır.

DENİZKESTANELERİ

Sölomlu hayvanlardan, ikincil ağızlılar (Deuterostomia) filumunun, derisi dikenliler (Echinodermata) alt filumundan, küre, yürek ya da disk biçimindeki vücutları üzerlerinde bulunan kalker plâkların birbirine kenetlenmesiyle meydana gelen bir kabukla örtülü olan, kolları bulunmayan, ağızları karın bölgesinde olan ve anüsleri bulunan, Aristo feneri denen özel bir çene sistemleri görülen, bayağı denizkestanesi (Echinus esculentus) türü ve sidaris (Cidaris) cinsi iyi bilinen bir sınıf. Derisi dikenliler (Echinodermata) şubesinden, küre, yürek veya disk biçimindeki vücutları üzerlerinde bulunan kalker plakların birbirine kenetlenmesiyle meydana gelen bir kabukla örtülü olan, kolları bulunmayan, ağızları karın bölgesinde olan ve anüsleri bulunan, Aristo feneri denilen özel bir çene sistemleri görülen bir sınıf. (Echinoidea), iyi bilinirler.

BAYATBADEMLERİ

Antalya kenti, Korkuteli ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir yerleşim yeri.

KALKANBÖCEKLERİ

Birçok türü, tarım ve orman bitkilerinde asalak yaşayan, kınkanatları kalkanımsı böcekler familyası.

SHARPEYİPLİKLERİ

Kemik dokuda periosteumun dış katından ayrılan kollajen iplikler.

AİREDALETERİYERİ

İngiltere'den köken alan, büyük Teriyerler sınıfına giren, 1. yüzyılın ortalarında Working Teriyer ile Otter Hound'un birleştirmeleri sonucu geliştirilmiş, tilki sansar gibi av hayvanlarının yakalanmasında kullanılmış, tüy yapısı kalın, burnu siyah, rengi bej rengi tonlarındaki tüyler içerisine dağılmış siyah ve koyu gri, göğsünde siyahlıkla birlikte kızıl ve beyaz lekeler görülebilen, bacakları, göğsü, karın altı, başı ve kulakları bej renkli, akıllı cana yakın ve sadık, günümüzde refakat ve yardım köpeği olarak yetiştirilen, polis ve asker köpeği olma özelliklerini beraberinde taşıyan köpek ırkı.

ASKANAZYHÜCRELERİ

Oksifilik hücreler.

HODGKİNHÜCRELERİ

Sternberg dev hücreleri.

FIRILDAKBÖCEKLERİ

Durgun ya da az akıntılı suların yüzünde fırıl fırıl dönerek yaşayan kınkanatlı böcekler familyası; dönerböcekler.

ŞEYTANTÜKÜRÜKLERİ

Özellikle genç sürgünlerden özsu emen ve gelişme çağını tükürüğümsü bir salgı yığını içerisinde geçiren, sıçrayıcı eşkanatlılar familyası.

NORFOLKTERİYERİ

İngiltere'den köken alan, küçük İrlanda Teriyerleri ile Border ve Cairn dâhil olmak üzere diğer Teriyer ırkları arasında yapılan birleştirmeler sonucu geliştirildiği düşünülen, yakın bir geçmişe kadar Norveç Teriyer ile aynı ırk olarak değerlendirilen, kulaklarının düşük oluşu ve hatlarının köşeli oluşuyla bu ırktan ayrılan ayrıca buna göre daha kıskanç ve asosyal olan, kısa, güçlü ve dayanıklı bir yapısı olan, bacakları güçlü ve tilkiye benzeyen bir burun yapısına sahip, tüy yapısı düz ve sert, rengi kızıl, buğday, ten rengi ve siyah olabilen, yüzündeki tüyler bıyık ve kaş oluşturacak biçimde uzun, etkin, sevecen ve cesur, dengeli bir karaktere sahip, bekçi köpeği ve kemirgen ve tilki avcısı olarak kullanılan köpek ırkı.

TOKMAKBÖCEKLERİ

Kimi türleri, sokması ve ağılı salgısı dolayısıyla oldukça ağır deri yangıları doğurabilen, kınkanatları çok kısa böcekler familyası; aylakböcekler.

STARLİNGEĞRİLERİ

Toplardamar dönüşüyle kalbe gelen kanla kalp fonksiyonları arasındaki ilişkiyi gösteren grafik eğrileri.

ABSİDİATÜRLERİ

Çürümüş bitkisel materyalde çoğalmak suretiyle insan, sığır ve laboratuvar hayvanlarında enfeksiyon oluşturan, Mucoraceae ailesinden, doğada yaygın bulunabilen bir cins mantar.

  -   -   -  

Anlamında ERİ bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde ERİ geçen kelimeler listesi verilmiştir.

ACI

Bazı maddelerin dilde bıraktığı yakıcı duyu, tatlı karşıtı. Kırıcı, üzücü, incitici, dokunaklı, kötü. Herhangi bir dış etken dolayısıyla duyulan rahatsızlık, ızdırap. Keskin, şiddetli. Çarpıcı, göz alıcı (renk). Tadı bu nitelikte olan. Ölüm, yangın, deprem vb. olayların yarattığı üzüntü, keder, elem.

ABANİ

Genellikle sarık, bohça, kundak ve yorgan yüzü yapımında kullanılan, zemini beyaz, üzerinde safran renginde nakışlar bulunan ipek kumaş. Bu kumaştan yapılmış.

ABARTILI

Olduğundan fazla gösterilen, abartmalı, mübalağalı. Abartarak, abartılı olarak, mübalağalı bir biçimde.

ABDESTBOZAN

Şerit.

ACEMİCE

Toyca, beceriksizce, acemicesine.

ABİS

Okyanusların güneş ışığının ulaşamadığı derin yerleri.

ABLİ

Yatay serenlerin ucuna bağlı bulunan ve bunları sağa, sola veya ortaya çevirmek için yararlanılan halat veya palanga.

ACEMİLEŞMEK

Beceriksizlik göstermek.

ACENTE

Bir kuruluşun yaptığı işi onun adına kazanç karşılığında yürüten daha küçük kuruluş. Bu kuruluşun veya şubelerinin başında bulunan kimse. Bir kuruluşa bağlı olmaksızın sözleşmeye dayanarak belirli bir yer ve bölge içinde sürekli olarak ticarethane veya işletmeyi ilgilendiren işlerde aracılık eden, bunları o işletme adına yapan kimse. Banka şubesi. Vapur ortaklığı.

ABDAL

Gezgin derviş. Tasavvufta manevi üst bir rütbe. Safeviler devrinde İran'da yaşayan Türk oymaklarından biri. Dilenci kılıklı, üstü başı perişan kimse. Anadolu'da yaşayan oymaklardan bazısı.

ABRAŞ

Alaca benekli. Klorofil azlığından dolayı açık renkte lekeleri olan (bitki yaprağı). Cildin rengini bozup beyaz benekler ve lekeler yapan hastalık. Ters, kaba, görgüsüz (kimse). Deseni ve atkısı bozuk halı. Atın tüysüz yerlerinde görülen uyuza benzer bir hastalık. Çarpık, eğri, düzgün olmayan. Çilli, çopur yüzlü, gözleri açık renk olan (kimse).

ABDEST

Müslümanların, belli ibadetleri yapabilmek için bir düzen içerisinde bazı organları yıkayıp bazılarını mesh etme yoluyla yaptıkları arınma.

ACAR

Atılgan. Güçlü ve becerikli, çevik, enerjik. Yeni. Güneybatı Kafkasya'nın Türkiye sınırına yakın bölgesinde yaşayan bir halk, Acara.

ABLA

Bir kimsenin kendisinden büyük olan kız kardeşi. Erkeklerin kız veya kadınlara seslenirken söyledikleri söz. Büyük kız kardeş gibi saygı ve sevgi gösterilen kız veya kadın. Genelev veya randevuevi işletmecisi kadın, çaça, mama (II).

ABONMAN

Bir satıcı veya kamu kuruluşu ile alıcılar arasında yapılmış olan anlaşma, sürdürüm. Abone olma durumunu gösteren belge. Kent içinde ulaşımı sağlayan otobüslerde para yerine geçen bilet veya kart.

ABAJUR

Işığı bir yere toplamak, doğrudan doğruya gözlere vurmasını önlemek için kullanılan, kâğıt, kumaş, maden veya renkli camdan yapılmış lamba siperi. Genellikle üzeri siperli masa lambası veya ayaklı lamba.

ABANMAK

Eğilerek bir şeyin, bir kimsenin üzerine kapanmak. Bir yere veya bir kimseye yaslanmak, dayanmak. Bir şeyin veya bir kimsenin üzerine çöküp çullanmak. Birine yük olarak onun sırtından geçinmeye çalışmak. Boksta karşılaşma sırasında rakibine yaslanmak. Futbolda topa olanca gücüyle vurmak.

ABRA

Dara. Angarya, yük. Bir değiş tokuşta üste verilen şey. Denge.

ABARTISIZ

Olduğu gibi gösterilen, abartmasız, mübalağasız. Abartmadan, abartısız olarak, mübalağasız bir biçimde.

ACILAŞMAK

Tadı bozulmak, acı olmak. Konuşma sert bir durum almak, kırıcılaşmak. Dokunaklı duruma gelmek. Yemlerde genellikle yağ asitlerinin oksidasyonu ve hidroliz sonucu uygun olmayan koku ve tat meydana gelmek.