Sonu OR ile biten kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; sonunda "or" olan, toplam 392 adet kelime bulunmaktadır. Sonu or ile biten kelimeler listesinden; Türkçe hakkında yapacağınız ders ve araştırma çalışmalarında ya da Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunlarında kelime türetmek için faydalanabilirsiniz.

Bunun yanı sıra, başında or olan kelimeler listesine ulaşmak veya içinde or olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Ayrıca, burada verilen kelimelerin tanımları için aşağıda bulunan "harfli kelimeler" bağlantılarını kullanabilirsiniz.

 
 

14 harfli kelimeler

EKSİTOSEKRETOR

13 harfli kelimeler

FERRANİACOLOR, MAKROSPOROFOR, TIRASFORMOTOR

12 harfli kelimeler

BAZİDİYOSPOR, ELEKTROMOTOR, EASTMANCOLOR, MİKROZOOSPOR, PTERİGİYOFOR

11 harfli kelimeler

DERMACENTOR, GASPARCOLOR, KIVAŞİORKOR, KİNEMACOLOR, KLAMİDOSPOR, KONİDYOSPOR, KONSTRİKTOR, KVAŞİYORKOR, NEFRİDYOPOR, OPİSTHAPTOR, RADYOFOSFOR, SPERMATOFOR, STELLARATOR, TECHNİCOLOR

10 harfli kelimeler

KROMATOFOR, APLANOSPOR, BERECEKDOR, BLASTOSPOR, COMPRESSOR, DUFAYCOLOR, EMBRİYOFOR, ESİDYOSPOR, FARMAKOFOR, HETEROSPOR, İNSEKTİVOR, İNVERTİVOR, KOAGULATOR, KOMPRESSOR, KONİDYOFOR, KORRUGATOR, OTOANTİKOR, PLANKTİVOR, PNÖMATOFOR, PORFİROFOR, POSTERİYOR, TELEJECTOR, TELÖTOSPOR, TERMİNATOR, TRANSİSTOR, VANTİRATOR

9 harfli kelimeler

EKSTRAFOR, İMPARATOR, İSTİMATOR, KOMPRADOR, AGFACOLOR, AKITMATOR, ANİZOSPOR, ANOCENTOR, ANTERİYOR, ANTIRANOR, ASBİRATOR, ATRİYOPOR, BAŞDOKTOR, BLASTOPOR, ÇİFİMOTOR, DEPRESSOR, DİLATATOR, EKSTENSOR, EKTACOLOR, FUJİCOLOR, GEÇEYOROR, GEVACOLOR, GLADYATOR, GOMBOSTOR, GONDOHDOR, HİDROSPOR, İNFERİYOR, KARPOSPOR, KİNETOKOR, KODACOLOR, Devamını Oku »»

8 harfli kelimeler

ASKOSPOR, HELYODOR, HİDROFOR, KALANTOR, KALEMŞOR, KARNİVOR, KÖFTEHOR, LABRADOR, SANTRFOR, SİLAHŞOR, TERMOFOR, TOREADOR, ABDUKTOR, ADDUKTOR, ARREKTOR, BAHARKOR, DİREKTOR, EFFECTOR, EİDOPHOR, EKZOSPOR, ENDOSPOR, FİKSATOR, GONOSPOR, GUANOFOR, HELENGOR, HERBİVOR, HOMOSPOR, İNTERYOR, İRİDOFOR, İYODOFOR, Devamını Oku »»

7 harfli kelimeler

ANTİKOR, ARMADOR, BUTAFOR, EKVATOR, FOLKLOR, İMRAHOR, KOMODOR, KORİDOR, MATADOR, METAFOR, OMNİVOR, SADAKOR, SEMAFOR, SPONSOR, TARATOR, ZOOSPOR, ADUKTOR, AKANTOR, ALGİVOR, ANTOFOR, ASANSOR, DİNOZOR, ENDOPOR, EREKTOR, FLEKSOR, FOTOFOR, GALİSOR, GİNOFOR, GONOFOR, GONOPOR, Devamını Oku »»

6 harfli kelimeler

ANAFOR, DOKTOR, FOSFOR, HORHOR, KASTOR, KONDOR, KONFOR, MASTOR, MAYŞOR, METEOR, MOSMOR, ROKFOR, SİNYOR, STATOR, TURGOR, ABAJOR, BANKOR, BAYKOR, BELLOR, BİLYOR, CANCOR, CANTOR, CARCOR, CORCOR, ÇİMBOR, DİZGOR, DİZKOR, DOHTOR, GORGOR, HAMŞOR, Devamını Oku »»

5 harfli kelimeler

AKKOR, DEKOR, DİGOR, HUMOR, MOTOR, RAKOR, RAPOR, REKOR, TENOR, ACCOR, AGNOR, ALKOR, ANCOR, ARBOR, ASTOR, AYNOR, BEŞOR, BİLOR, BİŞOR, BOHOR, GAROR, GODOR, GOSOR, HAHOR, HAYOR, HOHOR, HOROR, HOŞOR, İNŞOR, KADOR, Devamını Oku »»

4 harfli kelimeler

AKOR, AMOR, EFOR, FLOR, KLOR, SKOR, SPOR, STOR, AHOR, ANOR, APOR, AZOR, İKOR, KOOR, OĞOR, OZOR, SOOR

3 harfli kelimeler

BOR, ÇOR, HOR, KOR, LOR, MOR, TOR, ZOR, COR, DOR, FOR, GOR, POR, SOR, ŞOR

2 harfli kelimeler

OR

Bazı kelimelerin anlamları

OR

Hendek, düşman saldırısına karşı koymak için düzenlenmiş yer. Ateş. Halk dilinde Kırmızıyla sarı arasında bir at donu. Kale, kale burcu. Hendek.

KİNEMACOLOR

Alıcının merceği önünde kırmızı ve mavi-yeşil süzgeçli bir çarkın dönmesiyle, negatifin resimlerinin sırayla kırmızı ve mavi-yeşil olarak ışıklanmasına, bunun sonucu elde edilen siyah-beyaz eşlemin, merceği önünde yine aynı çarkın döndüğü bir göstericiyle görüntülüğe yansıtılmasına dayanan ilk tecimsel renkli işlemi.

EASTMANCOLOR

ABD'deki Eastman Kodak üretimliğinin, Kodachrome ile Ektacolor'dan geliştirdiği renkli film işlemi. (Tek taban üzerinde üç ayrı renge duyarlığı olan üç duyarkat temeline dayanır. Technicolor gibi özel bir alıcı gerektirmeyen Eastmancolor'un herhangi olağan bir 35 mm'lik alıcıda kullanılabilmesi, bu renkli film işleminin birdenbire çok yaygınlaşmasını sağlamıştır).

MİKROZOOSPOR

Küçük hareketli bir spor.

PTERİGİYOFOR

Balıklarda yüzgeç ışınlarına destek teşkil eden en dıştaki kıkırdaksı çubuk.

TIRASFORMOTOR

Fransızca kökenli transformateur: transformatör; trafo.

ELEKTROMOTOR

Elektrik enerjisini mekanik enerjiye çeviren cihaz. Mekanik veya kimyasal bir etki altında elektrik üreten araç.

MAKROSPOROFOR

Bitkilerde dişi eşey organlarını taşıyan yapı. Yapraksı megasporofil. Bitkilerde dişi eşey organlarını taşıyan yapı.

BAZİDİYOSPOR

Bazitli mantarların sporları.

GASPARCOLOR

İkisi taban yüzünde, öbürü duyarkat yüzünde bulunan üç duyarkatın üç tümler rengi saptamasına dayanan tek kuşaklı, renkli film işlemi.

FERRANİACOLOR

İtalya'da Agfacolor'dan geliştirilerek 1953'te piyasaya sürülen, daha sonra evrilir çeşidi de yapılan, negatif-pozitif tek kuşak renkli film işlemi.

KIVAŞİORKOR

Özellikle çocuklarda diyetle alınan enerjinin yeterli, ancak proteinin yetersiz olması durumunda oluşan anemi ve gelişim bozukluğuyla belirgin beslenme hastalığı.

DERMACENTOR

İnsan ve diğer memelilerde enfestasyona neden olan Ixodidae ailesinden kene cinsi. Tularemi, Rocky dağlarının noktalı ateşi, Kolorado kene humması ve anaplasmozis gibi hastalıkların vektörleridirler.

KONİDYOSPOR

Konidyoforda zincir şeklinde üretilen eşeysiz bir spor.

KLAMİDOSPOR

Bir hif içerisinde oluşan eşeysiz mantar sporu.

EKSİTOSEKRETOR

Salgıyı uyaran.

  -   -   -  

Anlamında OR bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde OR geçen kelimeler listesi verilmiştir.

ABANOZ

Abanozgillerden, sıcak ülkelerde yetişen, kerestesinden yararlanılan birçok ağacın ortak adı. Bu tahtadan yapılmış. Bu ağacın ağır, sert ve siyah renkli tahtası. Koyu, parlak siyah. Bu renkte olan.

ABRAŞ

Alaca benekli. Klorofil azlığından dolayı açık renkte lekeleri olan (bitki yaprağı). Cildin rengini bozup beyaz benekler ve lekeler yapan hastalık. Ters, kaba, görgüsüz (kimse). Deseni ve atkısı bozuk halı. Atın tüysüz yerlerinde görülen uyuza benzer bir hastalık. Çarpık, eğri, düzgün olmayan. Çilli, çopur yüzlü, gözleri açık renk olan (kimse).

AÇIKLAMAK

Bir konuyla ilgili gerekli bilgileri vermek, izah etmek. Açıkça söylemek, ifşa etmek. Belirtmek, göstermek, açığa vurmak, izhar etmek. Bir sorunla ilgili aydınlatıcı bilgi vermek, tavzih etmek. Bir sözün, bir yazının ne anlatmak istediğini belirtmek, yorumlamak.

AÇIKÇI

Borsada fiyat dalgalanmalarından yararlanarak açıktan para kazanan kimse.

AÇIKLANAN

Açıklamalar sonunda ortaya çıkması beklenen kavram, açıklayan.

ABLALIK

Abla olma durumu. Yakın ve koruyucu davranışta bulunma.

ACİZ

Gücü bir işe yetmez olanın durumu, güçsüzlük. Beceriksizlik. Kişinin ve kuruluşun borcunu vaktinde ödeyememesi durumu.

AÇINSAMAK

Bir yerin özelliklerini ortaya çıkarmak için araştırma ve inceleme yapmak, istikşaf etmek.

ABLİ

Yatay serenlerin ucuna bağlı bulunan ve bunları sağa, sola veya ortaya çevirmek için yararlanılan halat veya palanga.

AÇILIM

Açılma işi. Herhangi bir konuyla veya sorunla ilgili olarak düşünce ve uygulamalarda yeni koşulların gerektirdiği değişiklikleri veya yenilikleri yapma. Yeni bir bakış açısı getirme. Sağ açıklık. Bir kısaltma veya formülün açık biçimi.

ACYOCU

Borsa veya piyasada tahvil için çeşitli hileler uygulayan, dolaplar çeviren kimse.

ABU

Şaşma ve korku bildiren bir söz.

ACENTE

Bir kuruluşun yaptığı işi onun adına kazanç karşılığında yürüten daha küçük kuruluş. Bu kuruluşun veya şubelerinin başında bulunan kimse. Bir kuruluşa bağlı olmaksızın sözleşmeye dayanarak belirli bir yer ve bölge içinde sürekli olarak ticarethane veya işletmeyi ilgilendiren işlerde aracılık eden, bunları o işletme adına yapan kimse. Banka şubesi. Vapur ortaklığı.

AÇIKLAYICI

Bir sorunu gerekli açıklığa kavuşturan. Kendinden önce gelen kelimeyi belirten, açıklayan (kelime veya kelimeler): "Atatürk, yeni Türkiye'nin kurucusu, daima saygı ile anılacaktır" cümlesindeki 'yeni Türkiye'nin kurucusu' sözü Atatürk adının açıklayıcısıdır.

ABDEST

Müslümanların, belli ibadetleri yapabilmek için bir düzen içerisinde bazı organları yıkayıp bazılarını mesh etme yoluyla yaptıkları arınma.

ABANDONE

Boks sporunda dövüşemeyecek duruma gelen boksörün karşılaşmayı yarıda bırakması. Herhangi bir olay karşısında çaresiz duruma düşme.

AÇILMAK

Açma işine konu olmak. Kendine gelmek, biraz iyileşmek, ferahlamak. Kıyıdan uzaklaşmak. Yeni bir bakış açısı getirmek. Renk koyuluğunu yitirmek. Kapı, yol vb. geçit vermek. Gereken güce ulaşmak. Kuruluşlar ilk kez veya yeniden işe başlamak. Sıkılması, çekinmesi, tutukluğu kalmamak. Herhangi bir konuyla veya sorunla ilgili olarak düşünce ve uygulamalarda yeni koşulların gerektirdiği değişiklikleri veya yenilikleri yapmak. Ayrıntıya girmek. Sırrını, üzüntüsünü, sorunlarını birine söylemek. Genişlemek, bollaşmak. İşini gereğinden veya yapabileceğinden geniş tutmak. Delinmek, yırtılmak. Sis, karanlık, duman vb. dağılmak, yoğunluğunu yitirmek.

ABANİ

Genellikle sarık, bohça, kundak ve yorgan yüzü yapımında kullanılan, zemini beyaz, üzerinde safran renginde nakışlar bulunan ipek kumaş. Bu kumaştan yapılmış.

AÇIMLAMAK

Bir sorunu veya konuyu ele alıp en ince noktasına kadar gözden geçirerek anlatmak, şerh etmek, teşrih etmek.

AÇACAK

Şişelenmiş bazı içeceklerin kapaklarını açmaya yarayan araç. Anahtar. Teneke kutu içinde korunmuş yiyeceklerin kapağını açmaya yarayan araç.