Sonu TEN ile biten 5 harfli kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; sonunda "ten" olan 5 harfli toplam 29 adet kelime bulundu. Sonu ten ile biten kelimeler listesinden; Türkçe hakkında yapacağınız ders ve araştırma çalışmalarında ya da Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunlarında kelime türetmek için faydalanabilirsiniz.

Ayrıca, başında ten olan kelimeler listesine ulaşmak veya içinde ten olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Kelime anlamı için sözcüklerde bulunan linklerden faydalanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

ÖKTEN

Akıllı, bilgili. Kahraman, cesur.

ANTEN

Boşlukta yayılan elektromanyetik dalgaları toplayarak bu dalgaların transmisyon hatları içerisinde yayılmasını sağlayan cihaz. Olta şamandırasının alt ve üst kısmında bulunan ince uçlar. Duyarga.

ÇETEN

Saman taşımak için kağnılara konulan büyük sepet. Çamaşır sepeti. Ahırın bir tarafında yavrular için ayrılan yer. Kenevir tohumu. Saman ölçü birimi. Çitten yapılmış ambar. Kamıştan duvar: Ben oraya kuyu kazdım, çeten diktim. Mısırları koçanlarıyle kurutmak için çubuklardan yapılan kulübemsi yer. Üstü allı yeşilli kilimle örtülü gelin kağnısı. Çitten örülmüş, silindir biçiminde, ayaklı mısır ambarı. Saman taşımaya yarayan, dört yanı kilim ya da hasırla çevrilmiş kağnı, at arabası. Saman taşımak için kağnının dört kazığı arasına kem ile örülen örtü. Saman taşımak için hazırlanmış kağınının dört uzun kazığı arasına 'kem' le örülen örtü. Ot saman koymak için kullanılan büyük sepet. Saman taşımaya yarayan büyük sepet. Üstü dal ve kamışlarla örtülen, içine yirmi ile otuz kadar kuzu alabilen, 1 m. kadar derinliğinde kuzu barındırma çukuru. (Yenikent Aksaray Niğde). Ağılın kenarına yapılan etrafı çevrili kuzu koruma yeri. (Yeşilyurt, Sarıdeğirmen Haymana Ankara). Saman çekilirken kağnının yanlarına konulan çul. (Alcılı Delice Ankara). Fazla saman taşıyabilmeleri için kağnılara konulan ince fındık dallarından örülmüş kanatlar. (Büyükdivanköyü Çorum).

ÖZTEN

Teni düzgün olan.

ZATEN

Doğrusu, doğrusunu isterseniz, esasen, zati.

EPTEN

Büsbütün, tamamiyle.

VETEN

Vatan.

ERTEN

Sabah, güneşin doğduğu zaman. Gün.

YETEN

Herkes. Süresi dolan, günü gelen kimse: Yatan ölmez yeten ölür. Yetişen, ulaşan. Olgun, olgunlaşan. Süresi dolan, günü gelen. Tüm canlılar, herkes.

OSTEN

Üvendire.

İÇTEN

Samimi. Yürekten, candan, samimi davranarak.

CİTEN

Küçük ahır. Saman taşımak için kağnılara konulan büyük sepet.

PETEN

Bir tür kumaş.

KÜTEN

Kastamonu ili, Daday ilçesi, merkez bucağına bağlı bir bölge.

TUTEN

Çağlayan.

ÖTTEN

Öteden.

KÖTEN

Hayvanların karınlarının altında olan şiş, bir çeşit çıban. Pulluk, büyük saban. Hayvanların boğazlarının altında çıkan bir çeşit öldürücü çıban, şişlik. Büyük saban. Pulluk. Pulluk. (Büyükdivan köyü Çorum; Amasya; Kızılca Bor Niğde). Kara saban. (Bursa; Beyağıl Ulukışla Niğde).

ALTEN

Kırmızı tenli kimse.

SETEN

1.Bulgur, yarma dövülen dibek taşı. 2.Tahılın kepeğini ayırmaya yarayan, hayvan ya da suyla döndürülen dikey konulmuş değirmen taşı. Atların arka ayakları arası. Tahılın kepeğini ayırmaya yarayan dikey değirmentaşı. Beziryağı çıkarılan yer, bezirhane. Birbirine dik iki büyük değirmi taştan oluşan bulgur yapma düzeni. (Küplüce Gümüşhacıköy Amasya; Bünyan Kayseri). Sivas ilinde, Zara ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim bölgesi.