Sonu Nİ ile biten kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; sonunda "ni" olan, toplam 626 adet kelime bulunmaktadır. Sonu ni ile biten kelimeler listesinden; Türkçe hakkında yapacağınız ders ve araştırma çalışmalarında ya da Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunlarında kelime türetmek için faydalanabilirsiniz.

Bunun yanı sıra, başında ni olan kelimeler listesine ulaşmak veya içinde ni olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Ayrıca, burada verilen kelimelerin tanımları için aşağıda bulunan "harfli kelimeler" bağlantılarını kullanabilirsiniz.

 
 

16 harfli kelimeler

RETİKULOSİTOPENİ

15 harfli kelimeler

GRANÜLOSİTOPENİ, MALLORYHİYALİNİ

14 harfli kelimeler

AKTARMADİRGENİ, ÇUVALDIZDİKENİ, HEMATOSİTOPENİ, KABALDIZDİKENİ, TOPÇUDEĞİRMENİ, TORAKOMİYODİNİ, TROMBOSİTOPENİ

13 harfli kelimeler

DEFTERİHAKANİ, AKPINARBELENİ, BRONKOPNÖMONİ, KEDİMERTİMENİ, LENFOSİTOPENİ, POLİEMBRİYONİ, SAKISKANBEYNİ, SAKSAĞANBEYNİ, SIYIRMADİKENİ, ZERDALİDİKENİ

12 harfli kelimeler

DAKTİLOTEKNİ, PESTENKERANİ, AŞKMERDİVENİ, BAZOFİLOPENİ, BEYDEĞİRMENİ, CİMCİKDİKENİ, CODMANÜÇGENİ, ÇAYDEĞİRMENİ, ENDODİYOGENİ, ENDOPOLİGENİ, KANGALDİKENİ, KAPDEĞİRMENİ, KUŞLARBELENİ, LAPGOĞERÇİNİ, LÖKOSİTOPENİ, MEGALOSPLENİ, MERSİNBELENİ, MONOSİTOPENİ, PLÖROPNÖMONİ, PROSTATODİNİ, SAZDEĞİRMENİ, ŞEYTANGELİNİ, YELDEĞİRMENİ

11 harfli kelimeler

AKDAĞMADENİ, BİBLİYOMANİ, GAYRİİNSANİ, GAYRİKANUNİ, İNCİTMEBENİ, KOKAİNOMANİ, TEŞRİNİSANİ, TOKSİKOMANİ, DEFTEREMİNİ, DEMİRDİKENİ, DOMUZDİKENİ, ELDEĞİRMENİ, EMBRİYOGENİ, GÜNEYÜÇGENİ, KAPANBELENİ, KARINGEVENİ, KEPEZBELENİ, MAYISDİKENİ, OĞLAKGELİNİ, PANLÖKOPENİ, PANSİTOPENİ, PAZARBELENİ, PERİPNÖMONİ, SAKALLEĞENİ, SAKSAKBEYNİ, SIĞIRTİKENİ, TARAKDİKENİ, TENONTODİNİ

10 harfli kelimeler

KARGABEYNİ, KLEPTOMANİ, MEGALOMANİ, MNEMOTEKNİ, NEVRASTENİ, PSİKASTENİ, STEREOFONİ, UNUTMABENİ, ÇILIDİKENİ, ÇİLTİYENNİ, EMİŞBELENİ, EOZİNOPENİ, ERİTROPENİ, GAMETOGONİ, GASTRODİNİ, HETEROFONİ, HETEROGONİ, HİPERKAPNİ, KANUNUSANİ, KIYILISİNİ, MANSONİİNİ, ODONTOGENİ, PAŞADİZİNİ, PROKTODİNİ, SENNİBENNİ, SİDEROPENİ, SİĞİLCENNİ, SPLENODİNİ, TORAKODİNİ, TRAKEOFONİ, Devamını Oku »»

9 harfli kelimeler

DİYAKRONİ, FİLARMONİ, GULYABANİ, KİLERMENİ, KOZMOGONİ, OTELGARNİ, PATLICANİ, RADYOFONİ, SAĞBEĞENİ, ŞEHREMİNİ, ŞİZOFRENİ, ABDÜLGANİ, ABİYOGENİ, AGAMOGONİ, ANDROGONİ, ANOTOJENİ, ASİNKRONİ, BURATTİNİ, ÇİNTEMANİ, DEREÇEPNİ, DERVİŞANİ, DİSPARÖNİ, DÜNKÜGÜNİ, FAHIBEYNİ, FAKIBEYNİ, FANTOÇİNİ, GELİNSİNİ, GELİŞTENİ, GEŞTİNENİ, GLİKOPENİ, Devamını Oku »»

8 harfli kelimeler

BABAYANİ, EFLATUNİ, ERGUVANİ, HELEZONİ, HORASANİ, KAKOFONİ, MALAYANİ, MİNİMİNİ, MÜSTAĞNİ, PİROMANİ, POLİFONİ, POLİJİNİ, SARIHANİ, SENKRONİ, SEREMONİ, ÜSTÜVANİ, VAGOTONİ, ZOOTEKNİ, ALGELİNİ, AMFİGONİ, CULİCİNİ, ÇİREYİNİ, DELİSENİ, ELGELİNİ, FİLOGENİ, GAMOGONİ, GÖRKEMNİ, HİPOTONİ, ISTIRANİ, İBRİYİNİ, Devamını Oku »»

7 harfli kelimeler

CİSMANİ, DANDİNİ, DESTANİ, FEVKANİ, GLOKONİ, GUARANİ, HARMANİ, HARMONİ, HAYVANİ, HIRPANİ, HÜSEYNİ, KİMYONİ, KURŞUNİ, KUZGUNİ, KÜLHANİ, MARTİNİ, MECCANİ, MEYDANİ, MUGANNİ, MÜMTENİ, MÜNHANİ, NASRANİ, NEFSANİ, OROJENİ, RABBANİ, RAHMANİ, REYHANİ, SENFONİ, SULTANİ, SÜRYANİ, Devamını Oku »»

6 harfli kelimeler

ALBENİ, ALTUNİ, ARMONİ, ARZANİ, BEĞENİ, BİKİNİ, BORANİ, DEĞİNİ, DERUNİ, DİVANİ, ECİNNİ, ERGANİ, ERMENİ, GELENİ, İBRANİ, İNSANİ, İNTANİ, KANUNİ, KEMANİ, KOLONİ, LİMONİ, LİSANİ, MARUNİ, MEDENİ, NURANİ, OSMANİ, REVANİ, RUHANİ, SAMANİ, TEENNİ, Devamını Oku »»

5 harfli kelimeler

ABANİ, AFONİ, ALENİ, BESNİ, ÇEPNİ, ÇEŞNİ, EZANİ, İRONİ, KARNİ, MEBNİ, MUKNİ, NİNNİ, ÖZENİ, SÜNNİ, TASNİ, YAHNİ, YEĞNİ, ZIMNİ, AGONİ, AKANİ, ARİNİ, ASİNİ, ATONİ, BETNİ, BEYNİ, BİNNİ, CEHNİ, CENNİ, CİĞNİ, CİNNİ, Devamını Oku »»

4 harfli kelimeler

BANİ, BİNİ, CANİ, ÇİNİ, DENİ, FANİ, GANİ, HANİ, HUNİ, KONİ, MANİ, MENİ, MİNİ, PENİ, SİNİ, SUNİ, ŞENİ, YANİ, YENİ, ADNİ, AVNİ, AYNİ, ÇENİ, DANİ, EGNİ, EĞNİ, ENNİ, EYNİ, FONİ, GENİ, Devamını Oku »»

3 harfli kelimeler

ANİ, ENİ, INİ, İNİ, UNİ

2 harfli kelimeler

Bazı kelimelerin anlamları

Ne?. Onu (III. teklik şahıs zamiri yükleme hâli). Nikel elementinin simgesi.

GRANÜLOSİTOPENİ

Agranülositozis.

TROMBOSİTOPENİ

Trombopeni. Dolaşım kanındaki kan pulcuklarının sayısının göreceli olarak azalması.

AKPINARBELENİ

Sivas şehri, Yavu bucağına bağlı bir yerleşim bölgesi.

BRONKOPNÖMONİ

Bronşiol-alveol bölgesinden başlayan ve özellikle akciğerin kranyoventral bölgelerini etkileyen akciğer yangısı, bronşiyal pnömoni, bronkopnömonitis, lobüler pnömoni. Bakteriler ve mikoplazmalara bağlı olarak biçimlenir.

KEDİMERTİMENİ

Gerdenge dikeninin sürgünleri.

MALLORYHİYALİNİ

İnsanlarda alkolizm ve kimi karaciğer hastalıklarında karaciğer parenkim hücrelerinde pembe renkli yuvarlak-oval birikim.

KABALDIZDİKENİ

Ekinler kaldırılırken dikenleri yuvarlanarak uçan bir çeşit bitki.

HEMATOSİTOPENİ

Kan hücresel elemanlarının azalması.

TOPÇUDEĞİRMENİ

Van ili, Yalınca bucağına bağlı bir bölge.

AKTARMADİRGENİ

İki çatallı çiftçi aygıtı. (Mamutlar Eğridir Isparta).

TORAKOMİYODİNİ

Göğüs kasları ağrısı.

DEFTERİHAKANİ

Osmanlı Devleti'nde Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü.

LENFOSİTOPENİ

Lenfopeni.

ÇUVALDIZDİKENİ

Harman zamanı görülen, esen yelle yuvarlanarak giden bir çeşit diken.

RETİKULOSİTOPENİ

Dolaşım kanında retikülositlerin sayıca azalması.

  -   -   -  

Anlamında Nİ bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde Nİ geçen kelimeler listesi verilmiştir.

ABANİ

Genellikle sarık, bohça, kundak ve yorgan yüzü yapımında kullanılan, zemini beyaz, üzerinde safran renginde nakışlar bulunan ipek kumaş. Bu kumaştan yapılmış.

ACIKLI

Acındıracak, acı verecek nitelikte olan, dokunaklı, üzücü, koygun. Acı görmüş, yaslı, kederli.

ACENTELİK

Acentenin yaptığı iş. Acente kuruluşu.

ACEMİ

Bir işin yabancısı olan, eli işe alışmamış, bir işi beceremeyen. Saraya yeni alınmış cariye. İşinde, mesleğinde yeni olan, toy. Bir yere, bir şeye yabancı olan.

ABRAŞ

Alaca benekli. Klorofil azlığından dolayı açık renkte lekeleri olan (bitki yaprağı). Cildin rengini bozup beyaz benekler ve lekeler yapan hastalık. Ters, kaba, görgüsüz (kimse). Deseni ve atkısı bozuk halı. Atın tüysüz yerlerinde görülen uyuza benzer bir hastalık. Çarpık, eğri, düzgün olmayan. Çilli, çopur yüzlü, gözleri açık renk olan (kimse).

ACI

Bazı maddelerin dilde bıraktığı yakıcı duyu, tatlı karşıtı. Kırıcı, üzücü, incitici, dokunaklı, kötü. Herhangi bir dış etken dolayısıyla duyulan rahatsızlık, ızdırap. Keskin, şiddetli. Çarpıcı, göz alıcı (renk). Tadı bu nitelikte olan. Ölüm, yangın, deprem vb. olayların yarattığı üzüntü, keder, elem.

ACEMBORUSU

Canlı kırmızı renkli çiçek açan, uzun boylu bir tür süs bitkisi (Bignonia radicams).

ACEMLEŞMEK

Kültür ve medeniyet bakımından İran halkını örnek almak veya etkisi altında kalmak.

ACAR

Atılgan. Güçlü ve becerikli, çevik, enerjik. Yeni. Güneybatı Kafkasya'nın Türkiye sınırına yakın bölgesinde yaşayan bir halk, Acara.

ACIKMAK

Yemek yeme gereksinimi duymak.

ABLATYA

Uzunluğu 150, genişliği 4-10 kulaç olan, geniş gözlü bir balık ağı türü.

ABLA

Bir kimsenin kendisinden büyük olan kız kardeşi. Erkeklerin kız veya kadınlara seslenirken söyledikleri söz. Büyük kız kardeş gibi saygı ve sevgi gösterilen kız veya kadın. Genelev veya randevuevi işletmecisi kadın, çaça, mama (II).

AB

Su. Avrupa Birliği'nin kısaltılmış hali.

ABANMAK

Eğilerek bir şeyin, bir kimsenin üzerine kapanmak. Bir yere veya bir kimseye yaslanmak, dayanmak. Bir şeyin veya bir kimsenin üzerine çöküp çullanmak. Birine yük olarak onun sırtından geçinmeye çalışmak. Boksta karşılaşma sırasında rakibine yaslanmak. Futbolda topa olanca gücüyle vurmak.

ABANDIRMAK

Bir kimsenin bir yere veya bir kimseye yaslanmasını sağlamak. Bir hayvanı yere çöktürmek.

ABDÜLLEZİZ

Akdeniz bölgesinde ve Afrika'da yetişen, çok yıllık, yumrulu ve otsu bir bitki (Cyperus esculentus). Bu bitkinin yemiş olarak yenilen, tatlı ve yağlı ürünü.

ACENTE

Bir kuruluşun yaptığı işi onun adına kazanç karşılığında yürüten daha küçük kuruluş. Bu kuruluşun veya şubelerinin başında bulunan kimse. Bir kuruluşa bağlı olmaksızın sözleşmeye dayanarak belirli bir yer ve bölge içinde sürekli olarak ticarethane veya işletmeyi ilgilendiren işlerde aracılık eden, bunları o işletme adına yapan kimse. Banka şubesi. Vapur ortaklığı.

ACEMLEŞTİRMEK

Acemleşme işini yaptırmak.

ACILAŞMAK

Tadı bozulmak, acı olmak. Konuşma sert bir durum almak, kırıcılaşmak. Dokunaklı duruma gelmek. Yemlerde genellikle yağ asitlerinin oksidasyonu ve hidroliz sonucu uygun olmayan koku ve tat meydana gelmek.

ABORDA

Bir deniz teknesinin başka bir tekneye, bir iskeleye veya bir rıhtıma yanını vererek yanaşması.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük