Sonu KA ile biten kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; sonunda "ka" olan, toplam 741 adet kelime bulunmaktadır. Sonu ka ile biten kelimeler listesinden; Türkçe hakkında yapacağınız ders ve araştırma çalışmalarında ya da Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunlarında kelime türetmek için faydalanabilirsiniz.

Bunun yanı sıra, başında ka olan kelimeler listesine ulaşmak veya içinde ka olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Ayrıca, burada verilen kelimelerin tanımları için aşağıda bulunan "harfli kelimeler" bağlantılarını kullanabilirsiniz.

 
 

13 harfli kelimeler

ALAMETİFARİKA, ANAHTARLITOKA, DÜZMEBAZİLİKA, HORZUMALAYAKA

12 harfli kelimeler

MASIRALITOKA, SIRMALIMUSKA

11 harfli kelimeler

MÜTEFERRİKA, SİPERİSAİKA, ZÜMRÜDÜANKA, YENİBAĞYAKA

10 harfli kelimeler

ANTARKTİKA, ASARIATİKA, BÜYÜKHIRKA, KÜÇÜKHIRKA, SPERMATEKA, YÜRÜKKIRKA

9 harfli kelimeler

BALALAYKA, CİMBAKUKA, FİLHAKİKA, GÜTAPERKA, HEBENNEKA, KARŞIYAKA, MUTALLAKA, SERTİFİKA, ALTINYAKA, ASLANYAKA, AYDINYAKA, BALLIŞIKA, BELENYAKA, BOYUNYAKA, BOZCAYAKA, ÇAKIRDAKA, DENİZYAKA, DOMESTİKA, FELERCİKA, FIRFILIKA, GEÇİTYAKA, GÖKÇEYAKA, GUGUMAVKA, GÜLENYAKA, GÜMÜŞYAKA, GÜNEYYAKA, GÜZELYAKA, HABENNEKA, HAMDAKUKA, KAKALAŞKA, Devamını Oku »»

8 harfli kelimeler

ALATURKA, ARMONİKA, BAMBAŞKA, BAZİLİKA, KARAYAKA, MASARİKA, MATRUŞKA, MÜSABAKA, MÜZAYAKA, POLİTİKA, TAKATUKA, VERONİKA, KELALAKA, ABAZIPKA, ALTIYAKA, ANASARKA, ANDATIKA, BABAYAKA, BERDİNKA, DAHANAKA, DEREYAKA, EBENNEKA, ELMAYAKA, ERENYAKA, ESENYAKA, GERBAŞKA, GONOTEKA, IŞIKYAKA, İKİZYAKA, KAPTIRKA, Devamını Oku »»

7 harfli kelimeler

AMERİKA, BASTİKA, ÇALYAKA, DANİSKA, DARBUKA, ENTRİKA, FABRİKA, FORMİKA, GÖLYAKA, KALESKA, KAPUSKA, KAZASKA, KULUÇKA, LAKLAKA, LEPİSKA, MANİŞKA, MASTİKA, MAVRUKA, MAZURKA, MINTIKA, MİNORKA, MUAŞAKA, MUSAKKA, MUTLAKA, PALANKA, PALASKA, PAPRİKA, PATİSKA, PRATİKA, SANDUKA, Devamını Oku »»

6 harfli kelimeler

ABLUKA, AFRİKA, AKYAKA, ALPAKA, ANTİKA, ARNİKA, BARAKA, BAZUKA, BORÇKA, BRIÇKA, ÇAMUKA, DAKİKA, FALAKA, FARİKA, FİLİKA, FİYAKA, FRİŞKA, HARİKA, İSTEKA, İSTİKA, LAHİKA, MANİKA, MARKKA, MAŞUKA, MIZIKA, NAFAKA, NATIKA, PATİKA, PLAÇKA, RADİKA, Devamını Oku »»

5 harfli kelimeler

ALAKA, ARAKA, BANKA, BARKA, BAŞKA, CUKKA, ÇARKA, ÇUŞKA, ERİKA, FASKA, FIRKA, FİŞKA, HALKA, HIRKA, HOKKA, İPEKA, KANKA, KISKA, LAÇKA, MAÇKA, MARKA, MUSKA, PARKA, PLAKA, POLKA, SAİKA, SISKA, SOYKA, ŞAPKA, ŞAYKA, Devamını Oku »»

4 harfli kelimeler

ANKA, ARKA, BEKA, CAKA, ÇUKA, DUKA, ISKA, İPKA, KAKA, KEKA, KOKA, KUKA, LAKA, LİKA, MİKA, MOKA, OKKA, ROKA, SAKA, TAKA, TOKA, VAKA, YAKA, ZOKA, AKKA, ALKA, BAKA, BİKA, BUKA, ÇAKA, Devamını Oku »»

3 harfli kelimeler

AKA

2 harfli kelimeler

KA

Bazı kelimelerin anlamları

KA

Küçültme ilgeci, +cak, +cek : Yavruka geliyor. Bir çeşit saç ekmeği, böreği. Kız anlamında ünlem. Kalkmak. Kâhya - idris kalerindi. Asit iyonlaşma sabitesi.

HORZUMALAYAKA

Manisa ili, Alaşehir ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir yerleşim yeri.

BÜYÜKHIRKA

Çorum ilinde, Alaca ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim yeri.

SİPERİSAİKA

Yıldırımsavar.

MASIRALITOKA

Kayış bağlama tokası. (Aksaray Niğde).

SIRMALIMUSKA

Üzerinde muskayı andıran süsler bulunan at gerdanlığı. (Maraş).

MÜTEFERRİKA

Küçük giderler için ayrılan para. Padişah, vezir ve daha başka devlet büyüklerinin yanında, türlü hizmetlerde çalışan kimse. Güvenlik kuruluşlarında şüpheli kimselerin ilgili yerlere gönderilmek için geçici olarak barındırıldıkları bölüm.

ASARIATİKA

Eski yapılar, eski eserler.

ZÜMRÜDÜANKA

Anka.

SPERMATEKA

Dişi ya da hermafrodit omurgasızlarda, çiftleşme sırasında alınan spermaların depolandığı yer. Böceklerin dişi genital sistemlerinde bulunan ve sperm depolamada rol oynayan bölge.

KÜÇÜKHIRKA

Çorum şehri, Alaca ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir yer.

ANTARKTİKA

Güney Kutbu'ndaki kara bölgesi.

YENİBAĞYAKA

Muğla ilinde, Yerkesik nahiyesine bağlı bir bölge.

ALAMETİFARİKA

Ayırıcı nitelik, ayırıcı özellik.

ANAHTARLITOKA

Tırpan tokası. (Yenikent Aksaray Niğde).

DÜZMEBAZİLİKA

(Mimarlık) Orta sahını yan sahınlardan yüksek bazilika. a. bk. bazilika.

  -   -   -  

Anlamında KA bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde KA geçen kelimeler listesi verilmiştir.

ABUS

Somurtkan (kimse). Çatık, asık (yüz). Garip, acayip.

ABULLABUT

Kaba saba ve anlayışsız (kimse). Biçimsiz ve kötü giyinen, giyimine özen göstermeyen (kimse).

ABADİ

Açık saman renginde, ipekten yapılan, yarı mat, kalınca bir yazı kâğıdı türü.

ABDESTLİK

Abdest alınacak yer. Abdest alınırken giyilen ve kolsuz hırkaya benzeyen bir giyecek türü.

ABDEST

Müslümanların, belli ibadetleri yapabilmek için bir düzen içerisinde bazı organları yıkayıp bazılarını mesh etme yoluyla yaptıkları arınma.

ABRAŞ

Alaca benekli. Klorofil azlığından dolayı açık renkte lekeleri olan (bitki yaprağı). Cildin rengini bozup beyaz benekler ve lekeler yapan hastalık. Ters, kaba, görgüsüz (kimse). Deseni ve atkısı bozuk halı. Atın tüysüz yerlerinde görülen uyuza benzer bir hastalık. Çarpık, eğri, düzgün olmayan. Çilli, çopur yüzlü, gözleri açık renk olan (kimse).

ABBAS

"Yola çıkacak veya ölümü yaklaşan kimse" anlamlarındaki Abbas yolcu deyiminde geçen bir söz.

ABANMAK

Eğilerek bir şeyin, bir kimsenin üzerine kapanmak. Bir yere veya bir kimseye yaslanmak, dayanmak. Bir şeyin veya bir kimsenin üzerine çöküp çullanmak. Birine yük olarak onun sırtından geçinmeye çalışmak. Boksta karşılaşma sırasında rakibine yaslanmak. Futbolda topa olanca gücüyle vurmak.

ABA

Abla. Bu kumaştan yapılmış yakasız ve uzun üstlük. Bu kumaştan yapılan. Kepenek. Yünün dövülmesiyle yapılmış olan kalın ve kaba kumaş. Bu kumaştan yapılmış olan ve dervişlerce giyilen hırka. Anne.

ABDÜLLEZİZ

Akdeniz bölgesinde ve Afrika'da yetişen, çok yıllık, yumrulu ve otsu bir bitki (Cyperus esculentus). Bu bitkinin yemiş olarak yenilen, tatlı ve yağlı ürünü.

ABANOZLAŞMAK

Ağaç gibi maddeler suda uzun süre kalarak kararmak. Güneşte uzun süre kalarak kararmak, matlaşmak, sertleşmek.

ABANA

Kastamonu iline bağlı ilçelerden biri.

ABAŞO

Gemiyi baştan veya kıçtan halatla karaya bağlama. Altta, aşağıda bulunan, alttaki.

ABORDA

Bir deniz teknesinin başka bir tekneye, bir iskeleye veya bir rıhtıma yanını vererek yanaşması.

ABLA

Bir kimsenin kendisinden büyük olan kız kardeşi. Erkeklerin kız veya kadınlara seslenirken söyledikleri söz. Büyük kız kardeş gibi saygı ve sevgi gösterilen kız veya kadın. Genelev veya randevuevi işletmecisi kadın, çaça, mama (II).

ABONMAN

Bir satıcı veya kamu kuruluşu ile alıcılar arasında yapılmış olan anlaşma, sürdürüm. Abone olma durumunu gösteren belge. Kent içinde ulaşımı sağlayan otobüslerde para yerine geçen bilet veya kart.

ABONE

Süreli yayınları, parasını önceden ödeyerek alma işi. Bir şeyi sürekli olarak kullanmak için hizmeti verenle sözleşme yapan kimse, sürdürümcü. Bir yere gitmeyi alışkanlık hâline getiren (kimse).

ABAZAN

Uzun süre cinsel ilişkide bulunmayan (erkek). Karnı aç olan (kimse).

ABANDONE

Boks sporunda dövüşemeyecek duruma gelen boksörün karşılaşmayı yarıda bırakması. Herhangi bir olay karşısında çaresiz duruma düşme.

ABARTMAK

Bir nesneyi veya durumu olduğundan daha önemli, daha büyük veya daha çok göstermek, mübalağa etmek. Bir iş, bir davranış vb.nde gereğinden fazlasına kaçmak, aşırıya kaçmak.