Sonu KA ile biten 4 harfli kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; sonunda "ka" olan 4 harfli toplam 73 adet kelime bulundu. Sonu ka ile biten kelimeler listesinden; Türkçe hakkında yapacağınız ders ve araştırma çalışmalarında ya da Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunlarında kelime türetmek için faydalanabilirsiniz.

Ayrıca, başında ka olan kelimeler listesine ulaşmak veya içinde ka olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Kelime anlamı için sözcüklerde bulunan linklerden faydalanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

KAKA

Çocuk dilinde dışkı. Çocuk dilinde kötü, çirkin.

İPKA

Yerinde, önceki durumunda bırakma. Sınıfta bırakma.

YEKA

İri.

TEKA

Çeşitli yapı, organ ve organizmaları saran koruyucu kapsül ya da örtü. Spor kılıfı, polen kılıfı, folikül örtüsü gibi. Çiçekli bitkilerde erkek organın (stamen) anterinin parçaları. Herhangi bir oluşumu dıştan zar biçiminde saran örtücü tabaka, kılıf, tabaka, kapsül, zarf veya muhafaza.

ŞAKA

Güldürmek, eğlendirmek amacıyla karşısındakini kırmadan yapılan hareket veya söylenen söz, latife. İri ve güzel aşık. İri bulgur. Dörtte bir. Şaka, bk. şakka// şaka şenlik: bk. yanğur yunğur. Güldürmek amacıyla, birilerini kırmaksızın şaşırtmak ya da aldatmak için söylenen söz, koşuk. bk. takılma.

MAKA

Büyük hayvanların aşık kemiği. Hayvanlara nazar değmemesi için takılan büyük, mavi boncuk. Kurbağa.

KUKA

Dantel ya da nakış ipliği yumağı. Tespih, sigara ağızlığı vb.nin yapımında kullanılan, siyah veya sütlü kahve renginde Hindistan cevizi kökü. Bu kökten yapılan. Taş, konserve kutusuna benzer nesnelerle oynanan bir çocuk oyunu.

TİKA

Parça, lokma, dilim (genellikle et, ekmek, peynir ve benzerleri için).

ANKA

Masallarda adı geçen ve gerçekte var olmayan büyük bir kuş, Simurg, Zümrüdüanka.

YUKA

İnce açılmış hamurdan yapılan sac ekmeği. Zayıf, ince, dayanıksız, hafif. İnce, sığ. İncelikli, duyarlı kimse. Hoppa. İnce, dayanıksız. Yufka. 1.Yufka (ekmek). İnce, incecik. Derin olmayan, sığ.

TIKA

Tuğla, kiremit gibi şeyler yapmaya yarayan kil. Kaydırak oyununda nişan alınmak için dikilen şey. Kuş gagası.

PUKA

Kaydırak oyunu. Anahtarlı demir köstek.

ROKA

Turpgillerden, yaprakları salata gibi yenen, 20-40 santimetre yüksekliğinde, sebze olarak bahçelerde yetiştirilen, kokulu, bir iki yıllık bir bitki (Eruca sativa).

EŞKA

Gölge.

NUKA

Ortak.

SIKA

Cimri.

HEKA

Gibi anlamında kullanılır: Senin heka konuşuyorum ben de. Hikâye, karşılığı hekaye. Masal.

YOKA

Yufka ekmek. İnce. Sığ, derin olmayan, yufka ekmeği.

BAKA

Bak: Baka neler yapıyor. Dik (çift demiri için). Baksan a!.

SOKA

Ağılı. Hayvanların geçmemesi için çalı ile örtülen geçit. Dibekte, havanda dövme işini yapan tokmak.