Sonu KA ile biten 5 harfli kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; sonunda "ka" olan 5 harfli toplam 212 adet kelime bulundu. Sonu ka ile biten kelimeler listesinden; Türkçe hakkında yapacağınız ders ve araştırma çalışmalarında ya da Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunlarında kelime türetmek için faydalanabilirsiniz.

Ayrıca, başında ka olan kelimeler listesine ulaşmak veya içinde ka olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Kelime anlamı için sözcüklerde bulunan linklerden faydalanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

ILIKA

Ağaç kabuğundan ya da kendirden yapılan urgan, ip.

TANKA

(Japonca) Japonların en çok kullandıkları nazım şekli ki birinci ve üçüncü dizeleri beşer, ötekileri ise yedişer heceli olmak üzere yedi dizeden ibarettir.

İPEKA

Altın kökü.

YUKKA

Tapiyoka.

HALKA

Çeşitli metallerden veya tahtadan yapılmış çember. Değerli metallerden yapılmış olan çember biçimindeki süs eşyası. Çember biçiminde olan. Çember biçiminde çeşitli nesnelerden yapılmış tutturma aracı. Yerden yüksekliği ayarlanabilen aralıklara asılı iki halatın uçlarına takılan 18 santimetre çapında, 28 milimetre kalınlığında tahta veya deri kaplı iki demir halkadan oluşan asılma araçlarından her biri. Bir tür ufak, yağlı ve tuzlu simit. Su gibi sıvıların içine katı bir nesnenin düşmesiyle oluşan, gittikçe büyüyerek açılan çembere benzeyen biçim. Uykusuzluk, yorgunluk, üzüntü vb. sebeplerle göz altında beliren koyuluk. Çember biçiminde dizilmiş topluluk.

ŞAİKA

İstekli, hevesli kimse.

ACIKA

Kırmızı biber ve cevizle yapılarak kahvaltıda yenilen, salça kıvamında bir yiyecek.

ÇARKA

Osmanlı ordusunda öncü görevi.

VIZKA

Domuz yavrusu.

GISKA

Tohumluk küçük soğan.

ÇIRKA

Kümes hayvanlarının yavrusu, civciv.

CITKA

Başa konulan altın dizisi.

ÇANKA

Kova, küçük bakraç.

BARKA

Büyük sandal.

SISKA

Çok zayıf ve kuru, kaknem, çelimsiz, arık. Karın boşluğuna su dolmuş olan.

SARKA

Üstü sırma işlemeli, kadife ya da çuhadan yapılan kollu, kolsuz kadın ceketi. 2.Yelek boyunda kollu, önü açık, düz yakalı, kadifeden işli kadın giysisi, kısa entari. Ceket; kollu kadife yelek.

MANKA

Genizden konuşan.

VATKA

Giysilerde, omuzların dik durmasını sağlamak amacıyla içine konulan parça.

HOKKA

Metal, cam veya topraktan yapılmış, içine mürekkep vb. şeyler konulan küçük kap.

FUŞKA

Yanma sonucu ciltte olan kabarıklık.