Sonu Kİ ile biten kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; sonunda "ki" olan, toplam 464 adet kelime bulunmaktadır. Sonu ki ile biten kelimeler listesinden; Türkçe hakkında yapacağınız ders ve araştırma çalışmalarında ya da Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunlarında kelime türetmek için faydalanabilirsiniz.

Bunun yanı sıra, başında ki olan kelimeler listesine ulaşmak veya içinde ki olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Ayrıca, burada verilen kelimelerin tanımları için aşağıda bulunan "harfli kelimeler" bağlantılarını kullanabilirsiniz.

 
 

15 harfli kelimeler

UYGULAYIMCIERKİ

14 harfli kelimeler

YABANİSİNAMEKİ, YUKARIÖRENSEKİ

13 harfli kelimeler

KARAABDÜLBAKİ

12 harfli kelimeler

HÜSNÜTELAKKİ, DEĞİRMENSEKİ, OYMAAĞAÇSEKİ, YAĞMURLUSEKİ, YAYLACIKSEKİ

11 harfli kelimeler

GAYRİAHLAKİ, İSTATİSTİKİ, BÜYÜKAKSEKİ, DÖRTLERERKİ, MERKELDİSKİ

10 harfli kelimeler

BEYAZTİLKİ, ALIÇLISEKİ, ARHENOTOKİ, ARPALISEKİ, DÖTEROTOKİ, HALBUSANKİ, HOYNEMSEKİ, KAFTAKÜSKİ, TAKMATÜRKİ, TIRTLIEŞKİ, VARSILERKİ

9 harfli kelimeler

HÜVELBAKİ, MÜTERAKKİ, ABDÜLBAKİ, ABDÜZZEKİ, AMBARSEKİ, BAŞHASEKİ, BELLİLEKİ, BİSADERKİ, DORUKSEKİ, DORUKTAKİ, ESKİBERKİ, EŞDEĞİŞKİ, EVRENSEKİ, GERİTEPKİ, GÖKÇEESKİ, HAYMESEKİ, HİPOTRİKİ, KADINERKİ, KIZILSEKİ, MİKROFAKİ, MOLLABAKİ, MONOBRAKİ, ONLARINKİ, POLİTRİKİ, SEDREBEKİ, SEDREMEKİ, SIĞIRSİKİ, SOYLUERKİ, TAKIMERKİ, TELYOTOKİ, Devamını Oku »»

8 harfli kelimeler

BABAESKİ, ELASTİKİ, EMRİVAKİ, GÜNDÜZKİ, İLTİSAKİ, İNSİYAKİ, KOPANAKİ, LAHURAKİ, MİHANİKİ, MÜTEBAKİ, PAMUKAKİ, SİNAMEKİ, AKROPAKİ, ALATURKİ, ARPASEKİ, BABAERKİ, BABAHAKİ, BELABUKİ, BELEBUKİ, BERİĞİKİ, BESLENKİ, BUĞASİKİ, ÇİLDİRKİ, DARISEKİ, DAYIERKİ, DERESEKİ, ELLIYİKİ, ELMASEKİ, ESKİBEKİ, ESKİPEKİ, Devamını Oku »»

7 harfli kelimeler

AKŞAMKİ, BAŞESKİ, BİZİMKİ, ÇELİŞKİ, DEMİNKİ, DIMIŞKİ, EVVELKİ, FINDIKİ, FISTIKİ, FİLVAKİ, MADEMKİ, MANTIKİ, MEĞERKİ, MESLEKİ, MÜŞTEKİ, PÖSTEKİ, SABAHKİ, SELÇUKİ, SİRTAKİ, SONRAKİ, ŞİMDİKİ, TELAKKİ, TERAKKİ, TEVAKKİ, TİRYAKİ, TÖMBEKİ, YARINKİ, ANAERKİ, ATAERKİ, BALEYKİ, Devamını Oku »»

6 harfli kelimeler

AHLAKİ, AKSEKİ, BERİKİ, BUZUKİ, FİZİKİ, GAZEKİ, GECEKİ, HAKİKİ, HAREKİ, HASEKİ, HUKUKİ, İLETKİ, İLİŞKİ, KEFEKİ, LİMAKİ, MALİKİ, MUSİKİ, MÜLAKİ, OYSAKİ, ÖNCEKİ, ÖSTAKİ, PİLAKİ, SOMAKİ, ŞALAKİ, TELAKİ, ZORAKİ, ANDEKİ, AYSEKİ, AZISKİ, BALAKİ, Devamını Oku »»

5 harfli kelimeler

AFAKİ, BELKİ, BİTKİ, KERKİ, KESKİ, KROKİ, LASKİ, MARKİ, MEVKİ, MUTKİ, MÜLKİ, ÖTEKİ, PERKİ, SANKİ, SEÇKİ, SİLKİ, TEPKİ, TERKİ, TEVKİ, TİLKİ, TÜRKİ, VİSKİ, YETKİ, AHAKİ, ARAKİ, BALKİ, BAŞKİ, BERKİ, BESKİ, BEYKİ, Devamını Oku »»

4 harfli kelimeler

ÇEKİ, ESKİ, ETKİ, IRKİ, İÇKİ, İTKİ, MAKİ, PEKİ, SAKİ, SEKİ, UFKİ, VAKİ, ZEKİ, ARKİ, ASKİ, BAKİ, BİKİ, BOKİ, CEKİ, DEKİ, DİKİ, EÇKİ, EKKİ, ENKİ, ERKİ, EŞKİ, HAKİ, HEKİ, HOKİ, İKKİ, Devamını Oku »»

3 harfli kelimeler

İKİ, SKİ, AKİ, OKİ

2 harfli kelimeler

Bazı kelimelerin anlamları

Anlam bakımından birbirleriyle ilgili cümleleri birbirine bağlayan bir söz. "Öyle, o kadar, o denli" vb.nden sonra, kullanıldığı cümleye güç katan bir söz. Özneyi, tümleci güçlendirerek cümlenin temel bölümüne bağlayan bir söz. Yakınma, kınama vb. duygular anlatmak için bir cümlenin sonuna getirilen bir söz. İkinci cümledeki yargının birincideki hareketin yapılışı sırasında görülerek şaşıldığını bildiren bir söz. Bir soru cümlesinin sonuna getirildiğinde şüphe veya endişe anlatan bir söz. Bazı kelimelerin sonuna bir ek gibi eklenerek birtakım zarflar, yeni edatlar oluşturan bir söz: Belki, çünkü, hâlbuki, mademki, sanki gibi. İki cümlede anlatılan durumların uyuşmazlığını bildiren bir söz.

DEĞİRMENSEKİ

Sivas ilinde, Hafik ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir yer.

YUKARIÖRENSEKİ

Çorum ili, İskilip ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim bölgesi.

KARAABDÜLBAKİ

Kocaeli kenti, Akmeşe bucağına bağlı bir yerleşim birimi.

YABANİSİNAMEKİ

Colutea, Arborescens Leguminosae.

YAĞMURLUSEKİ

Sivas şehrinde, Karayün nahiyesine bağlı bir yerleşim yeri.

BEYAZTİLKİ

Tilkinin kışlık tüyünden yapılmış olan kürk.

UYGULAYIMCIERKİ

Ekonomik yaşamın ve devlet yönetiminin siyasacıların değil, uygulayımcıların ve iş adamlarının elinde olması. Bu tür bir düzeni savunan görüş.

İSTATİSTİKİ

İstatistiksel.

OYMAAĞAÇSEKİ

Kastamonu ilinde, Taşköprü belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim birimi.

BÜYÜKAKSEKİ

Çankırı kenti, İkizören nahiyesine bağlı bir yer.

DÖRTLERERKİ

Siyasal erkin dört kişi elinde bulunduğu yönetim biçimi.

MERKELDİSKİ

Merkel hücresi.

GAYRİAHLAKİ

Ahlaka aykırı.

HÜSNÜTELAKKİ

İyi karşılama, iyiye yorma.

YAYLACIKSEKİ

Çorum şehrinde, İskilip belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir bölge.

  -   -   -  

Anlamında Kİ bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde Kİ geçen kelimeler listesi verilmiştir.

ABANMAK

Eğilerek bir şeyin, bir kimsenin üzerine kapanmak. Bir yere veya bir kimseye yaslanmak, dayanmak. Bir şeyin veya bir kimsenin üzerine çöküp çullanmak. Birine yük olarak onun sırtından geçinmeye çalışmak. Boksta karşılaşma sırasında rakibine yaslanmak. Futbolda topa olanca gücüyle vurmak.

ACAR

Atılgan. Güçlü ve becerikli, çevik, enerjik. Yeni. Güneybatı Kafkasya'nın Türkiye sınırına yakın bölgesinde yaşayan bir halk, Acara.

ABLA

Bir kimsenin kendisinden büyük olan kız kardeşi. Erkeklerin kız veya kadınlara seslenirken söyledikleri söz. Büyük kız kardeş gibi saygı ve sevgi gösterilen kız veya kadın. Genelev veya randevuevi işletmecisi kadın, çaça, mama (II).

ABDESTLİ

Abdest almış (kimse). Abdest alarak, abdest almış olarak. İyi adam. Abdesti bozulmamış olan (kimse).

ABAJURCU

Abajur yapan veya satan kimse.

ABACI

Aba yapan ya da satan kimse. Asalak. Bedavacı. Abadan giyecek yapan veya satan kimse.

ABANOZGİLLER

İki çeneklilerden, sıcak ülkelerde yetişen bir bitki familyası.

ABRAŞ

Alaca benekli. Klorofil azlığından dolayı açık renkte lekeleri olan (bitki yaprağı). Cildin rengini bozup beyaz benekler ve lekeler yapan hastalık. Ters, kaba, görgüsüz (kimse). Deseni ve atkısı bozuk halı. Atın tüysüz yerlerinde görülen uyuza benzer bir hastalık. Çarpık, eğri, düzgün olmayan. Çilli, çopur yüzlü, gözleri açık renk olan (kimse).

ABDAL

Gezgin derviş. Tasavvufta manevi üst bir rütbe. Safeviler devrinde İran'da yaşayan Türk oymaklarından biri. Dilenci kılıklı, üstü başı perişan kimse. Anadolu'da yaşayan oymaklardan bazısı.

ABDESTSİZ

Abdest almamış olan (kimse). Abdesti bozulmuş olan (kimse). Abdest almadan, abdest almaksızın. Kötü adam.

ABDÜLLEZİZ

Akdeniz bölgesinde ve Afrika'da yetişen, çok yıllık, yumrulu ve otsu bir bitki (Cyperus esculentus). Bu bitkinin yemiş olarak yenilen, tatlı ve yağlı ürünü.

ABARTICI

Abartıyı huy edinen (kimse), abartmacı, mübalağacı.

ABAZAN

Uzun süre cinsel ilişkide bulunmayan (erkek). Karnı aç olan (kimse).

ABULLABUT

Kaba saba ve anlayışsız (kimse). Biçimsiz ve kötü giyinen, giyimine özen göstermeyen (kimse).

ABANDIRMAK

Bir kimsenin bir yere veya bir kimseye yaslanmasını sağlamak. Bir hayvanı yere çöktürmek.

ABAŞO

Gemiyi baştan veya kıçtan halatla karaya bağlama. Altta, aşağıda bulunan, alttaki.

ABRAKADABRA

Eski çağlarda bazı hastalıklara iyi geldiğine inanılan büyülü söz. Sihirbazların sıkça kullandığı büyü sözü.

ABBAS

"Yola çıkacak veya ölümü yaklaşan kimse" anlamlarındaki Abbas yolcu deyiminde geçen bir söz.

ABUS

Somurtkan (kimse). Çatık, asık (yüz). Garip, acayip.

ABONE

Süreli yayınları, parasını önceden ödeyerek alma işi. Bir şeyi sürekli olarak kullanmak için hizmeti verenle sözleşme yapan kimse, sürdürümcü. Bir yere gitmeyi alışkanlık hâline getiren (kimse).