Sonu İS ile biten kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; sonunda "is" olan, toplam 1574 adet kelime bulunmaktadır. Sonu is ile biten kelimeler listesinden; Türkçe hakkında yapacağınız ders ve araştırma çalışmalarında ya da Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunlarında kelime türetmek için faydalanabilirsiniz.

Bunun yanı sıra, başında is olan kelimeler listesine ulaşmak veya içinde is olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Ayrıca, burada verilen kelimelerin tanımları için aşağıda bulunan "harfli kelimeler" bağlantılarını kullanabilirsiniz.

 
 

17 harfli kelimeler

KRİPTOSPORİDİOZİS, PLÖROPERİKARDİTİS, SARKOSPORİDİYOZİS, SFİNGOMİYELİNOZİS

16 harfli kelimeler

AKTİNOBASİLLOZİS, DİSKOSPONDİLİTİS, ENDOPERİKARDİTİS, EPERİTROZOONAZİS, ERİTRODERMATİTİS, FARENGOPARALİZİS, GASTRODİSKİYOZİS, GASTRODUODENİTİS, GASTROÖZOFAGİTİS, GİNGİVOGLOSSİTİS, GLİKOPROTEİNOZİS, GONİYODİSGENEZİS, HİPERVİTAMİNOZİS, İHTİYOFİTRİYOZİS, KİLOPERİKARDİTİS, KOKSİDİYOMİKOZİS, KORYOAMNİYONİTİS, LARENGOTRAKEİTİS, LÖKOSİTOZOONOZİS, MAMMOMONOGAMOZİS, MEGAKARYOSİTOZİS, MENİNGOMİYELİTİS, METASTRONGİLOZİS, METROLENFANGİTİS, METROPERİTONİTİS, MİYELENSEFALİTİS, MİYELOMENİNGİTİS, MİYOENDOKARDİTİS, MİYOPERİKARDİTİS, NÖROFİBROMATOZİS, Devamını Oku »»

15 harfli kelimeler

AGRANÜLOSİTOZİS, AKANTAMEBİYOZİS, AKANTOSEFALOZİS, AKARODERMATİTİS, ANJİYOKERATOZİS, ANOPLOSEFALOZİS, ANTROPOZOONOZİS, BARTONELLİYAZİS, DAKRİYOADENİTİS, DAKRİYOSİSTİTİS, DERMATOFİBROZİS, DİSOSTEOGENEZİS, ENDOPERİTONİTİS, ENDOSALPİNGİTİS, ENTEROGASTRİTİS, ENTEROHEPATİTİS, EPİDERMOFİTOZİS, EPİDERMOMİKOZİS, ERİTROBLASTOZİS, FAEOHİFOMİKOZİS, FARENGOSTENOSİS, FİSALOPTERİOZİS, FOLİKÜLOGENEZİS, GANGLİYONÖRİTİS, GANGLİYOSİDOZİS, GASTROENTERİTİS, GASTROHEPATİTİS, GLİKONEOJENEZİS, HEPATOSPLENİTİS, HİDROMENİNGİTİS, Devamını Oku »»

14 harfli kelimeler

ADENOSKLEROZİS, AFANİPTERİOZİS, AFLATOKSİKOZİS, AGANGLİYONOZİS, AKONDROGENEZİS, AKRODERMATİTİS, ANİZONÜKLEOZİS, ANKİLOSTOMOZİS, ANTİLÜTEOLİZİS, ATEROSKLEROZİS, BAKTERİYOLİZİS, BLEFAROFİMOZİS, BLEPHAROPTOSİS, CAENORHABDİTİS, DERMATOBİYOZİS, DERMATOFİTOZİS, DERMATOMİKOZİS, DERMATOMİYAZİS, DİKROSÖLİYOZİS, DİSVİTAMİNOZİS, DİVERTİKÜLİTİS, DİVERTİKÜLOZİS, DİYAFRAMATİTİS, EKHİNOSTOMOZİS, EMBRİYOGENEZİS, ENDOMETRİYOZİS, ENDOTOKSİKOZİS, ENTEROKOKKOZİS, ERGOTOKSİKOZİS, FASİOLOİDİOZİS, Devamını Oku »»

13 harfli kelimeler

AİRSAKKULİTİS, AKANTOSİTOZİS, AKTİNOMİKOZİS, ALVEOKOKKOZİS, ANİZOKARYOZİS, ANJİYOMATOZİS, ANOPLURİDOZİS, ASKARİDİYOZİS, BARTONELLOZİS, BAYLİSASCARİS, BİLHARZİYAZİS, BLASTOGENEZİS, BLASTOMİKOZİS, BLEFAROPTOZİS, BRONKOMİKOZİS, BRONŞADENİTİS, DRAKUNKULOZİS, EKİNOKOKKOZİS, EKSTRAMURALİS, EKZOGASTRİTİS, ELAOFORİYAZİS, ELEFANTİYAZİS, ENDOENTERİTİS, ENDOFTALMİTİS, ENDOGASTRİTİS, ENDOKARDİOZİS, ENTAMOBİYOZİS, ENTEROBİYOZİS, ENTEROKOLİTİS, ENTEROMİKOZİS, Devamını Oku »»

12 harfli kelimeler

RAHLEİTEDRİS, ADENOMATOZİS, ADENOMİYOZİS, AGAMOGENEZİS, AGANGLİYOZİS, AKARİDİYAZİS, AKSONOTMEZİS, ALKALOİDOZİS, AMFİARTROZİS, AMFİSTOMOZİS, AMNİYOREKSİS, ANAPLAZMOZİS, ANİZOSİTOZİS, ANTROPONOZİS, APERİSTALZİS, APONÖROZİTİS, ARGASİDİOZİS, ASETABULARİS, ASTROSİTOZİS, ATEROMATOZİS, AVİTAMİNOZİS, BAKTERİYOZİS, BESNOİTİOZİS, BİKUSPİTALİS, BİLHARZİOZİS, BRONŞEKTAZİS, BUNOSTOMOZİS, DEFERENTİTİS, DERMAMİYAZİS, DESKEMETİTİS, Devamını Oku »»

11 harfli kelimeler

BAŞMÜHENDİS, İZZETİNEFİS, KONSOMATRİS, KİFAFINEFİS, ABDOMİNALİS, AKANTOLİZİS, AMİLOİDOZİS, AMNİYONİTİS, ANASTOMOZİS, ANİSAKİOZİS, ANTİPİREZİS, ARKRİFORMİS, ASKARİYAZİS, ASKARİYOZİS, BİLATERALİS, BRONŞİYALİS, BRUSELLOZİS, BULBİFORMİS, EİMERİYOZİS, EKZOSEROZİS, ELAOFOROZİS, ENDAORTİTİS, ENDOKOLİTİS, ENSEFALİTİS, EPİDERMİTİS, EPİFİZYALİS, EPİSİSTİTİS, ERLİŞİYOZİS, FALSİFORMİS, FİKOMİKOZİS, Devamını Oku »»

10 harfli kelimeler

AMBERBARİS, CEBRİNEFİS, MÜTECESSİS, MÜTEŞEBBİS, SEMTÜRREİS, MEVZUBAHİS, ABOMAZİTİS, AEROTAKSİS, AKARİNOZİS, AKSİLLARİS, ALVEOLARİS, ALVEOLİTİS, AMPULLARİS, AMPULLİTİS, ANAPOLİZİS, ANİSOLOBİS, ANTRAKOZİS, APONÖROZİS, ASBESTOZİS, ASTEATOZİS, BERİLYOZİS, BİZMUTOZİS, BLEFARİTİS, CLONORCHİS, DAKTİLİTİS, DERMATİTİS, DERMATOZİS, DESİNAPSİS, DİSGENEZİS, DİSOSTOZİS, Devamını Oku »»

9 harfli kelimeler

BAŞAKTRİS, BONSERVİS, GALATIHİS, MÜTECANİS, OPERATRİS, VAKANÜVİS, AKANTOZİS, AKARİOZİS, AKSİYALİS, ALKALOZİS, ANİDROZİS, APOPTOZİS, AREOLARİS, ARTERİTİS, ASİNAPSİS, ATRİKOZİS, DİGİTALİS, DİYATEZİS, ELASTOZİS, EMPİTİZİS, ENTERİTİS, EPİSTAZİS, FEMORALİS, FİBULARİS, FRONTALİS, GASTRİTİS, GENİTALİS, GLOSSİTİS, HEMİPENİS, HEPATİTİS, Devamını Oku »»

8 harfli kelimeler

KLİTORİS, MARMARİS, MUHADDİS, MUHTELİS, MUHTERİS, MÜDERRİS, MÜHENDİS, MÜVESVİS, ZÜLFARİS, ABİYOZİS, ACARAPİS, ADENİTİS, AGENEZİS, AMAROZİS, AMOROZİS, ANİMALİS, ANİSAKİS, ANTRİTİS, APİKALİS, APOFİZİS, APOLİZİS, ARKUALİS, ATEROZİS, ATLANTİS, BAKTENİS, BEKTENİS, BİKORNİS, BURSİTİS, DENTALİS, DİSTALİS, Devamını Oku »»

7 harfli kelimeler

APANDİS, BİLAKİS, HAVADİS, KALEMİS, KALİNİS, MÜESSİS, SİFİLİS, AGATHİS, AGROTİS, AMİKSİS, ANJİTİS, APANTİS, ASCARİS, ASKARİS, DİDİMİS, DOMATİS, EKDİZİS, ENDELİS, FAKİTİS, FETALİS, FİMOZİS, FİTİZİS, FİZİTİS, FUSALİS, GALEMİS, GLİOZİS, GLOTTİS, GOMONİS, HEMALİS, HOHOLİS, Devamını Oku »»

6 harfli kelimeler

AKTRİS, BİTLİS, KAPRİS, MANTİS, MATRİS, MECLİS, METRİS, MOTRİS, MUHLİS, MÜFLİS, NEKAİS, NERGİS, NİKRİS, PASTİS, SERVİS, TAHLİS, TAHMİS, TAHSİS, TAKDİS, TEDRİS, TELHİS, TELVİS, TENKİS, TERHİS, TESDİS, TESLİS, TESTİS, TEŞHİS, AGATİS, ALARİS, Devamını Oku »»

5 harfli kelimeler

APSİS, BAHİS, HABİS, HADİS, HALİS, HAPİS, HARİS, HASİS, HELİS, İBLİS, İNDİS, KASİS, KAVİS, KULİS, LEMİS, METİS, MİLİS, MİSİS, MUNİS, MURİS, NEFİS, OFRİS, PENİS, POLİS, SELİS, SEYİS, SİLİS, SOSİS, TELİS, TENİS, Devamını Oku »»

4 harfli kelimeler

ABİS, AFİS, BEİS, İBİS, İRİS, OFİS, REİS, YEİS, AKİS, ANİS, AVİS, EBİS, EGİS, EKİS, ENİS, EVİS, EYİS, GEİS, ORİS

3 harfli kelimeler

HİS, MİS, PİS, SİS, BİS, CİS, ÇİS, DİS, FİS, KİS, TİS

2 harfli kelimeler

İS

Bazı kelimelerin anlamları

İS

Dumanın değdiği yerde bıraktığı kara leke. Yakıtın tam yanmamasından oluşan, dumanla yükselen kömürleşmiş tanecikler. Sürme.

SFİNGOMİYELİNOZİS

İnsan, kedi, köpek ve farelerde, sfingomiyelinaz yetersizliğine bağlı olarak biçimlenen lenfosit ve monositlerin vakuollü görünümüyle, klinik olarak da sinirsel belirtilerle belirgin, otozomal çekinik karakterde lizozomal bir depo hastalığı, Nieman-Pick hastalığı, lipit histiyositozis.

ERİTRODERMATİTİS

Kızartılı deri yangısı.

ENDOPERİKARDİTİS

Endokart ve perikartın yangısı.

DİSKOSPONDİLİTİS

Omurlar arası diskin komşu omurlardaki osteomiyelitisle birlikte seyreden yangısı. Bakteriler, travma, mantarlar ve hareket eden yabancı cisimlere bağlı olarak biçimlenir.

GASTROÖZOFAGİTİS

Mide ve yemek borusu yangısı.

FARENGOPARALİZİS

Yutak felci.

PLÖROPERİKARDİTİS

Göğüs ve kalp zarının bir arada yangısı.

GASTRODUODENİTİS

Mide ve onikiparmak bağırsağı yangısı.

GİNGİVOGLOSSİTİS

Diş eti ve dilin yangısı.

SARKOSPORİDİYOZİS

Sarkokistozis.

GLİKOPROTEİNOZİS

Glikoproteinlerin, karbonhidrat bileşenlerindeki bozuklukla belirgin bir grup kalıtsal depo hastalığı.

AKTİNOBASİLLOZİS

Sığırlarda, seyrek olarak koyun ve domuzlarda, derin ağız yangısıyla seyreden, Actinobasillus lignierisi'nin neden olduğu, özellikle dilde piyogranülomlu yangısal değişimlerle belirgin bakteriyel bir hastalık, odun dil.

KRİPTOSPORİDİOZİS

Cryptosporidium cinsi protozoonların buzağı, kuzu, oğlak ve domuz yavruları gibi genç hayvanlarda oluşturduğu sindirim sistemi bozukluğu. Sığır yetiştiriciliği yapan insanlarda geçici ishal, bağışıklık sistemi baskılanmış bireylerde şiddetli ishal, kilo kaybı, ateş, karın ağrısı, seyrek olarak solunum sistemi bozukluklarına neden olan enfeksiyon.

EPERİTROZOONAZİS

Eperythrozoon türlerinin oluşturduğu, sivrisineklerle taşınan, genellikle sinsi seyirli, stres ve diğer hastalıkların varlığında ve mevsimsel olarak biçimlenen anemi ve ateşle seyreden bir enfeksiyon.

GASTRODİSKİYOZİS

Gastrodiscoides hominis'in neden olduğu enfeksiyon.

  -   -   -  

Anlamında İS bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde İS geçen kelimeler listesi verilmiştir.

AÇGÖZLÜ

Mala, yiyeceğe ve içeceğe doymak bilmeyen, açgöz, gözü aç, doymaz, gözü doymaz, tamahkâr, haris, hırslı, tokgözlü karşıtı.

AÇINSAMA

Açınsamak işi, istikşaf.

AÇIKLAMAK

Bir konuyla ilgili gerekli bilgileri vermek, izah etmek. Açıkça söylemek, ifşa etmek. Belirtmek, göstermek, açığa vurmak, izhar etmek. Bir sorunla ilgili aydınlatıcı bilgi vermek, tavzih etmek. Bir sözün, bir yazının ne anlatmak istediğini belirtmek, yorumlamak.

AÇINSAMAK

Bir yerin özelliklerini ortaya çıkarmak için araştırma ve inceleme yapmak, istikşaf etmek.

ACEMBORUSU

Canlı kırmızı renkli çiçek açan, uzun boylu bir tür süs bitkisi (Bignonia radicams).

ACEMLEŞMEK

Kültür ve medeniyet bakımından İran halkını örnek almak veya etkisi altında kalmak.

AÇGÖZLÜLÜK

Açgözlü olma durumu, doymazlık, gözü doymazlık, harislik, tamahkârlık, tamah.

AÇIK

Açılmış, kapalı olmayan, kapalı karşıtı. Örtüsüz, çıplak. Bir gereksinimin karşılanamaması durumu. Görevlisi olmayan, boş (iş, görev), münhal. Çalışır durumda olan. Gizliliği olmayan, olduğu gibi görünen. Sevişme sahnelerini bütün çıplaklığıyla anlatan (kitap, resim, film vb.). Boş. Belirgin bir biçimde. Rengi koyu olmayan, koyu karşıtı. Belli bir yerin biraz uzağı. Engelsiz, serbest. Aralığı çok. Kolay anlaşılır, vazıh. Denizin kıyıdan uzakça olan yeri. Her türlü düşünceyi hoşgörüyle karşılayabilen, etkisinde kalabilen.

AÇINIM

Açınma işi, inkişaf. Bir cismin yüzeylerinin açılıp bir düzlem üzerine yayılması, inkişaf.

ACE

servis sayısı.

ACYO

Herhangi bir paranın gerçek değeriyle sürüm değeri arasında veya bir ticaret senedinin üzerinde yazılı miktar ile indirimden sonraki tutarı arasında doğan fark. Bankaların senetli kredi işlemlerinde yaptıkları tahsilat. Bir ticaret senedinin yenilenmesinde alınan komisyon.

ACUR

Kabakgillerden, kabuğu çizgili ve tüylü, yeşil veya sarımtırak, üzeri yeşil lekeli, irice bir meyve (Cucumis flexuosus).

AÇKI

Bir cismin yüzeyi üzerinde sert bir madde veya bir araç sürterek onu düzleştirip parlatma, perdah. Her türlü açma aracı. Anahtar. Demircilikte delik büyütmekte kullanılan araç.

AÇIKAĞIZ

Turpgillerden bir bitki (Hesperis acris).

ABORJİN

Avustralya yerlisi.

AÇILMAK

Açma işine konu olmak. Kendine gelmek, biraz iyileşmek, ferahlamak. Kıyıdan uzaklaşmak. Yeni bir bakış açısı getirmek. Renk koyuluğunu yitirmek. Kapı, yol vb. geçit vermek. Gereken güce ulaşmak. Kuruluşlar ilk kez veya yeniden işe başlamak. Sıkılması, çekinmesi, tutukluğu kalmamak. Herhangi bir konuyla veya sorunla ilgili olarak düşünce ve uygulamalarda yeni koşulların gerektirdiği değişiklikleri veya yenilikleri yapmak. Ayrıntıya girmek. Sırrını, üzüntüsünü, sorunlarını birine söylemek. Genişlemek, bollaşmak. İşini gereğinden veya yapabileceğinden geniş tutmak. Delinmek, yırtılmak. Sis, karanlık, duman vb. dağılmak, yoğunluğunu yitirmek.

ABDEST

Müslümanların, belli ibadetleri yapabilmek için bir düzen içerisinde bazı organları yıkayıp bazılarını mesh etme yoluyla yaptıkları arınma.

ABORDA

Bir deniz teknesinin başka bir tekneye, bir iskeleye veya bir rıhtıma yanını vererek yanaşması.

ABLA

Bir kimsenin kendisinden büyük olan kız kardeşi. Erkeklerin kız veya kadınlara seslenirken söyledikleri söz. Büyük kız kardeş gibi saygı ve sevgi gösterilen kız veya kadın. Genelev veya randevuevi işletmecisi kadın, çaça, mama (II).

Yemek yemesi gereken, tok karşıtı. Karnı doymamış olarak. Yiyecek bulamayan. Çok istekli, hevesli. Gözü doymaz, haris.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük