Sonu DEN ile biten kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; sonunda "den" olan, toplam 244 adet kelime bulunmaktadır. Sonu den ile biten kelimeler listesinden; Türkçe hakkında yapacağınız ders ve araştırma çalışmalarında ya da Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunlarında kelime türetmek için faydalanabilirsiniz.

Bunun yanı sıra, başında den olan kelimeler listesine ulaşmak veya içinde den olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Ayrıca, burada verilen kelimelerin tanımları için aşağıda bulunan "harfli kelimeler" bağlantılarını kullanabilirsiniz.

 
 

13 harfli kelimeler

KENDİLİĞİNDEN, FERROMOLİBDEN, İHTİYOLEPİDEN

12 harfli kelimeler

CANIGÖNÜLDEN, DESTEÇÜRÜDEN, DEVEÇÖKERDEN, KARABÜZEYDEN

11 harfli kelimeler

KESTİRMEDEN, DEPEREMEDEN, DEVEÇÖKÜDEN, GELİNCİKDEN, HEBERSİZDEN, KENDÖZÜNDEN, KENDÜLERDEN, TERSLEMEDEN, YUKARIMADEN

10 harfli kelimeler

GİBİLERDEN, MÜNFERİDEN, MÜSTENİDEN, MÜTTEHİDEN, AŞAĞIMADEN, GİBİSİNDEN, HELALİNDEN, İLERÜKİDEN, KIZILÖZDEN, KOYUNGÜDEN, KÖRLEMEDEN, ÖYLESİNDEN, SÜMEYMEDEN, TEZBERİDEN, YENİSİNDEN

9 harfli kelimeler

İKTİSADEN, İSTİNADEN, KENDİNDEN, TAAMMÜDEN, ASALETDEN, ASİLEDDEN, BEDNİNDEN, BİRGÜNDEN, BÜRÜMEDEN, DÖRTGİDEN, GICIMADEN, GÖRMEZDEN, GÖYNÜNDEN, HÜRÜMADEN, KUZUGÜDEN, MEZKERDEN, MÜEBBEDEN, NASİRİDEN, ODEĞİLDEN, SÜMİYEDEN, SÜRÜGÜDEN, TEPERİDEN

8 harfli kelimeler

DERİNDEN, ERKENDEN, EVVELDEN, EZBERDEN, HAYBEDEN, MOLİBDEN, ŞİMDİDEN, TEZELDEN, YÜZÜNDEN, BEGİRDEN, BİREZDEN, BİSELDEN, BİŞİŞDEN, BÜZEYDEN, CİPİLDEN, CİRPEDEN, CİRPİDEN, ÇİĞİRDEN, ÇİPİLDEN, ÇÖMÜLDEN, DİYEKDEN, DOSDODEN, DÖMBEDEN, DÜMENDEN, DÜTSÜDEN, ENSİZDEN, ERTTEDEN, GÖNÜLDEN, GÜLBEDEN, GÜRPEDEN, Devamını Oku »»

7 harfli kelimeler

ESKİDEN, İNCEDEN, İSNADEN, ÖNCEDEN, ÖNÜNDEN, SAHİDEN, TEKİDEN, YENİDEN, ANELDEN, ARGÜDEN, ARİFDEN, BARADEN, BİSEDEN, BÜZİDEN, EKENDEN, ELFEDEN, ELPEDEN, ERGÜDEN, ERPEDEN, ESGİDEN, EZELDEN, HANİDEN, İNCİDEN, İPİRDEN, İRPEDEN, İŞGÜDEN, İTGÜDEN, KÜRÜDEN, KÜTEDEN, LİPİDEN, Devamını Oku »»

6 harfli kelimeler

ANİDEN, BİRDEN, CİDDEN, DENDEN, DÜNDEN, GULDEN, MONDEN, NAKDEN, ŞİRDEN, TÜMDEN, BADDEN, BELDEN, BİSDEN, CİLDEN, ÇİŞDEN, DİLDEN, EBODEN, EVEDEN, EYİDEN, FİSDEN, GERDEN, GESDEN, GİLDEN, GÖĞDEN, GÜLDEN, GÜNDEN, HANDEN, HEDDEN, HEGDEN, HEĞDEN, Devamını Oku »»

5 harfli kelimeler

BEDEN, DÜDEN, ELDEN, ERDEN, GÖDEN, LADEN, MADEN, NEDEN, ÖZDEN, ARDEN, CÜDEN, DÖDEN, DUDEN, GADEN, GEDEN, GİDEN, GODEN, GÜDEN, HADEN, İKDEN, İLDEN, İRDEN, MEDEN, NİDEN, ÖĞDEN, ÖNDEN, ÖRDEN, ÖTDEN, SEDEN, UNDEN, Devamını Oku »»

4 harfli kelimeler

ADEN, ÖDEN

3 harfli kelimeler

DEN

Bazı kelimelerin anlamları

DEN

Ekmek ve yemek kırıntısı. Derece. Tane. Tahıl. Kabuğu dövülerek soyulmuş buğday, aşlık. Hububat tanesi, örgüde ilmik. Tane fasulye. Tane, tohum. Buyurun(yemek için): Den bakalım yemek yiyelim. Haydi.

GELİNCİKDEN

Gelince.

KARABÜZEYDEN

Ağdalaştırılmış üzüm pekmezi.

DEPEREMEDEN

Birdenbire, ani.

CANIGÖNÜLDEN

İçtenlikle, çok isteyerek, canıyürekten.

FERROMOLİBDEN

Yaklaşık %2 molibden içeren, 1325 derecede eriyen ve yüksek hızlı tornaların imalinde kullanılan bir tür çelik.

TERSLEMEDEN

Elin tersiyle.

KENDÜLERDEN

Kendilerinden, kendiliklerinden.

DESTEÇÜRÜDEN

Ekin tarlalarında yetişen yabani bir bitki.

KENDİLİĞİNDEN

İnsan eliyle ekilmeden yetişen, hudayinabit. Dış etkilerin zorlaması olmadan iç sebeplerle oluşan. İradesiz olarak gerçekleşen (hareket), spontane. (ke'ndiliğinden) Başka şeylerin etkisi olmaksızın, kendi kendine, bizatihi.

DEVEÇÖKERDEN

Kurak ve sert topraklı yerlerde yetişen, sarı çiçekli ve çok dikenli yabani bir ot.

İHTİYOLEPİDEN

Çoğu kemikli balıkların pullarında bulunan iki albuminoit proteinden birisi.

HEBERSİZDEN

Ansızın, birden bire.

DEVEÇÖKÜDEN

Kurak ve sert topraklı yerlerde yetişen, sarı çiçekli ve çok dikenli yabani bir ot.

KESTİRMEDEN

En kısa yoldan, en kısa bir biçimde.

KENDÖZÜNDEN

Kendiliğinden.

  -   -   -  

Anlamında DEN bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde DEN geçen kelimeler listesi verilmiştir.

ABANA

Kastamonu iline bağlı ilçelerden biri.

ACELE

Hızlı yapılan, çabuk, tez, ivedi. Tez davranma gerekliliği. Vakit geçirmeden, tez olarak.

ACENTE

Bir kuruluşun yaptığı işi onun adına kazanç karşılığında yürüten daha küçük kuruluş. Bu kuruluşun veya şubelerinin başında bulunan kimse. Bir kuruluşa bağlı olmaksızın sözleşmeye dayanarak belirli bir yer ve bölge içinde sürekli olarak ticarethane veya işletmeyi ilgilendiren işlerde aracılık eden, bunları o işletme adına yapan kimse. Banka şubesi. Vapur ortaklığı.

ACIPAYAM

Denizli iline bağlı ilçelerden biri.

AÇELYA

Kokusuz, güzel renkli çiçekler açan bir bitki (Rhododendron).

ABARTMAK

Bir nesneyi veya durumu olduğundan daha önemli, daha büyük veya daha çok göstermek, mübalağa etmek. Bir iş, bir davranış vb.nde gereğinden fazlasına kaçmak, aşırıya kaçmak.

AÇIKAĞIZ

Turpgillerden bir bitki (Hesperis acris).

ABDÜLLEZİZ

Akdeniz bölgesinde ve Afrika'da yetişen, çok yıllık, yumrulu ve otsu bir bitki (Cyperus esculentus). Bu bitkinin yemiş olarak yenilen, tatlı ve yağlı ürünü.

ABAJUR

Işığı bir yere toplamak, doğrudan doğruya gözlere vurmasını önlemek için kullanılan, kâğıt, kumaş, maden veya renkli camdan yapılmış lamba siperi. Genellikle üzeri siperli masa lambası veya ayaklı lamba.

ABANOZGİLLER

İki çeneklilerden, sıcak ülkelerde yetişen bir bitki familyası.

ACUR

Kabakgillerden, kabuğu çizgili ve tüylü, yeşil veya sarımtırak, üzeri yeşil lekeli, irice bir meyve (Cucumis flexuosus).

ABONE

Süreli yayınları, parasını önceden ödeyerek alma işi. Bir şeyi sürekli olarak kullanmak için hizmeti verenle sözleşme yapan kimse, sürdürümcü. Bir yere gitmeyi alışkanlık hâline getiren (kimse).

ACYO

Herhangi bir paranın gerçek değeriyle sürüm değeri arasında veya bir ticaret senedinin üzerinde yazılı miktar ile indirimden sonraki tutarı arasında doğan fark. Bankaların senetli kredi işlemlerinde yaptıkları tahsilat. Bir ticaret senedinin yenilenmesinde alınan komisyon.

ACIGÖL

Nevşehir iline bağlı ilçelerden biri.

ABORDA

Bir deniz teknesinin başka bir tekneye, bir iskeleye veya bir rıhtıma yanını vererek yanaşması.

ABRA

Dara. Angarya, yük. Bir değiş tokuşta üste verilen şey. Denge.

AÇIK

Açılmış, kapalı olmayan, kapalı karşıtı. Örtüsüz, çıplak. Bir gereksinimin karşılanamaması durumu. Görevlisi olmayan, boş (iş, görev), münhal. Çalışır durumda olan. Gizliliği olmayan, olduğu gibi görünen. Sevişme sahnelerini bütün çıplaklığıyla anlatan (kitap, resim, film vb.). Boş. Belirgin bir biçimde. Rengi koyu olmayan, koyu karşıtı. Belli bir yerin biraz uzağı. Engelsiz, serbest. Aralığı çok. Kolay anlaşılır, vazıh. Denizin kıyıdan uzakça olan yeri. Her türlü düşünceyi hoşgörüyle karşılayabilen, etkisinde kalabilen.

ABANOZ

Abanozgillerden, sıcak ülkelerde yetişen, kerestesinden yararlanılan birçok ağacın ortak adı. Bu tahtadan yapılmış. Bu ağacın ağır, sert ve siyah renkli tahtası. Koyu, parlak siyah. Bu renkte olan.

ACEMLEŞMEK

Kültür ve medeniyet bakımından İran halkını örnek almak veya etkisi altında kalmak.

ABLA

Bir kimsenin kendisinden büyük olan kız kardeşi. Erkeklerin kız veya kadınlara seslenirken söyledikleri söz. Büyük kız kardeş gibi saygı ve sevgi gösterilen kız veya kadın. Genelev veya randevuevi işletmecisi kadın, çaça, mama (II).