Sonu UK ile biten kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; sonunda "uk" olan, toplam 2235 adet kelime bulunmaktadır. Sonu uk ile biten kelimeler listesinden; Türkçe hakkında yapacağınız ders ve araştırma çalışmalarında ya da Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunlarında kelime türetmek için faydalanabilirsiniz.

Bunun yanı sıra, başında uk olan kelimeler listesine ulaşmak veya içinde uk olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Ayrıca, burada verilen kelimelerin tanımları için aşağıda bulunan "harfli kelimeler" bağlantılarını kullanabilirsiniz.

 
 

16 harfli kelimeler

KONFEKSİYONCULUK

15 harfli kelimeler

KOLEKSİYONCULUK, TELEVİZYONCULUK, MALUMATFURUŞLUK

14 harfli kelimeler

BAŞKONSOLOSLUK, BAŞPİSKOPOSLUK, DONDURULMUŞLUK, GECEKONDUCULUK, HETEROZİGOTLUK, HİPERMETROPLUK, KAPALITOPLULUK, KASTAMONULULUK, SANGUİNİVORLUK, YENİCEARMUTCUK

13 harfli kelimeler

AKVARYUMCULUK, BAŞDEKORCULUK, DEDİKODUCULUK, PANSİYONCULUK, PANTOLONCULUK, REVİZYONCULUK, TASARRUFÇULUK, UYUŞTURUCULUK, VOLEYBOLCULUK, BAŞAKORTÇULUK, BAŞBOYUNDURUK, BİRDUYUMCULUK, ÇAMURLUKÇULUK, EPİKUROSÇULUK, GARDIROPÇULUK, HALVALIKULLUK, İSTANBULLULUK, KAVAKLIKOLTUK, KOMİSYONCULUK, KURUNTUSUZLUK, LAHMACUNCULUK, MADALYONCULUK, MOTOKROSÇULUK, SAKSAFONCULUK, TEKBOYUTLULUK, TELEFONSUZLUK, TELEVİZYONLUK, YELPAZEKUYRUK

12 harfli kelimeler

ABULLABUTLUK, ANTREPOCULUK, BAŞGARSONLUK, BAŞIBOZUKLUK, BAŞOYUNCULUK, BUKALEMUNLUK, BUTAFORCULUK, ÇAPAÇULCULUK, ÇİMENTOCULUK, DOKUZUNCULUK, DRAMATURGLUK, FOLKLORCULUK, HENTBOLCULUK, HOŞNUTSUZLUK, İMPARATORLUK, İSPİYONCULUK, KAMBİYOCULUK, KAPAROZCULUK, KITİPİYOZLUK, KONFORSUZLUK, OROSTOPOLLUK, OTOSTOPÇULUK, PİYANGOCULUK, RANDEVUCULUK, SENARYOCULUK, STATÜKOCULUK, TELEFONCULUK, TİYATROCULUK, UYDURUKÇULUK, VAROLUŞÇULUK, Devamını Oku »»

11 harfli kelimeler

ABAJURCULUK, AKORTSUZLUK, ANAFORCULUK, ARİSTOCULUK, ASTRONOTLUK, BASTONCULUK, BAŞÇAVUŞLUK, BONBONCULUK, BONCUKÇULUK, BOYKOTÇULUK, BOYUTSUZLUK, BOZGUNCULUK, BULGURCULUK, BULUTSUZLUK, BUYRUKÇULUK, COŞKUSUZLUK, ÇOCUKSUZLUK, DALKAVUKLUK, DOKUYUCULUK, DOLMUŞÇULUK, DONKİŞOTLUK, DOYUMSUZLUK, DOYURUCULUK, DUYGUSUZLUK, DUYUMSUZLUK, DÜELLOCULUK, FARMASONLUK, FAYTONCULUK, FUTBOLCULUK, FÜTURSUZLUK, Devamını Oku »»

10 harfli kelimeler

AFSUNCULUK, ARMADORLUK, BAŞIBOŞLUK, BAVULCULUK, BETONCULUK, BLOKSUZLUK, BOYUNDURUK, BURUNDURUK, BURUŞUKLUK, CADALOZLUK, ÇAÇARONLUK, ÇOCUKSULUK, ÇUBUKÇULUK, DAKTİLOLUK, DAVULCULUK, DEKORCULUK, DEMAGOGLUK, DOĞRUCULUK, DOSTSUZLUK, DOYUMLULUK, DUYGULULUK, DUYUMCULUK, EGZOZCULUK, FİLOZOFLUK, FİRAVUNLUK, GAZOZCULUK, HANUTÇULUK, HUKUKÇULUK, İSPİRTOLUK, JETONCULUK, Devamını Oku »»

9 harfli kelimeler

ALTINOLUK, ATOMCULUK, BAŞIBOZUK, BAYKUŞLUK, BONCUKLUK, BORÇLULUK, BORUCULUK, BOZGUNLUK, BULDUMCUK, BULGURCUK, BULGURLUK, BULUCULUK, BUNGUNLUK, COŞKUNLUK, ÇULSUZLUK, DEPOCULUK, DESPOTLUK, DİKKUYRUK, DOKTORLUK, DOLGUNLUK, DOYGUNLUK, DOYMUŞLUK, DURGUNLUK, DUYGUNLUK, EBRUCULUK, EROSÇULUK, FORTÇULUK, GARSONLUK, HAYDUTLUK, HOŞNUTLUK, Devamını Oku »»

8 harfli kelimeler

AKKORLUK, AKKUYRUK, AMİGOLUK, ANGUTLUK, BALONCUK, BARONLUK, BARUTLUK, BODURLUK, BOYUNLUK, BOZUKLUK, BRONŞÇUK, BUHURLUK, BULUTÇUK, BURUKLUK, BURUNLUK, BUZCULUK, CASUSLUK, CESURLUK, CİCOZLUK, ÇABUKLUK, ÇAMURCUK, ÇAMURLUK, ÇARÇABUK, ÇAVUŞLUK, ÇİROZLUK, ÇOCUKLUK, ÇOĞULLUK, ÇOĞUNLUK, ÇOĞURCUK, ÇOKÇULUK, Devamını Oku »»

7 harfli kelimeler

BOĞUNUK, BOZUŞUK, BURUŞUK, ÇAMOLUK, DOLULUK, DOSTLUK, DURULUK, KARAMUK, KİLOLUK, KOKUŞUK, KONTLUK, KORUCUK, KORULUK, KOVUCUK, KOYULUK, KUDURUK, KURTÇUK, KURTLUK, KURULUK, KUZULUK, OBURLUK, ODUNLUK, OĞULCUK, OĞULLUK, OKÇULUK, OLUKÇUK, OLURLUK, OMUZLUK, OTUZLUK, OYCULUK, Devamını Oku »»

6 harfli kelimeler

AGUCUK, BOKLUK, BOLLUK, BONCUK, BOPLUK, BOŞLUK, BUNLUK, BUYRUK, BUZLUK, ÇOKLUK, ÇULLUK, DULLUK, DUTLUK, FOLLUK, HOŞLUK, KARLUK, KARTUK, KAUÇUK, KAVRUK, KOFLUK, KOLLUK, KOLTUK, KORLUK, KOYCUK, KOZLUK, KULLUK, KUMLUK, KUSMUK, KUŞLUK, KUYRUK, Devamını Oku »»

5 harfli kelimeler

AYYUK, BOCUK, BOĞUK, BORUK, BOZUK, BUÇUK, BURUK, ÇABUK, ÇOCUK, ÇOTUK, ÇUBUK, DONUK, DORUK, DULUK, DURUK, GOCUK, GUGUK, HUKUK, KABUK, KAVUK, KONUK, KOPUK, KORUK, KOŞUK, KOVUK, KUMUK, LAVUK, MAŞUK, MORUK, MUCUK, Devamını Oku »»

4 harfli kelimeler

OLUK, OYUK, UÇUK, UFUK, URUK, ABUK, AÇUK, ALUK, AMUK, ARUK, AYUK, AZUK, CUUK, ENUK, ERUK, GOUK, GUUK, HUUK, ICUK, İBUK, İMUK, OCUK, OFUK, OMUK, ONUK, OPUK, ORUK, OTUK, OZUK, SOUK, Devamını Oku »»

3 harfli kelimeler

CUK, BUK, ÇUK, GUK, LUK, PUK, SUK, TUK, YUK, ZUK

2 harfli kelimeler

UK

Bazı kelimelerin anlamları

UK

O.

DONDURULMUŞLUK

Dondurulmuş olma durumu.

TELEVİZYONCULUK

Televizyon yapma, onarma veya satma işi. Televizyoncunun yaptığı iş.

YENİCEARMUTCUK

Kütahya şehrinde, Çavdarhisar ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim bölgesi.

KONFEKSİYONCULUK

Konfeksiyoncunun yaptığı iş.

SANGUİNİVORLUK

Vandellia gibi cüce kedi balıklarında görülen kanla beslenme.

MALUMATFURUŞLUK

Bilgiçlik taslama, malumatfuruş olma durumu.

AKVARYUMCULUK

Akvaryumcunun yaptığı iş.

BAŞPİSKOPOSLUK

Başpiskopos olma durumu. Başpiskoposun makamı. Başpiskoposun yaptığı iş.

KOLEKSİYONCULUK

Koleksiyoncunun yaptığı iş, derlemcilik.

KASTAMONULULUK

Kastamonulu olma durumu.

BAŞKONSOLOSLUK

Başkonsolos olma durumu. Başkonsolosun yaptığı iş.

HETEROZİGOTLUK

Belirli bir karaktere ilişkin belirli bir lokusta farklı allellere sahip olma durumu.

HİPERMETROPLUK

Hipermetrop olma durumu.

KAPALITOPLULUK

İşyeri, küçük küme ve örgüt gibi yersel ya da ilişki ağı bakımından sınırlı ve dar kapsamlı araştırma evreni, bk. açıktopluluk.

GECEKONDUCULUK

Gecekonducu olma durumu, konduculuk. Gecekonducunun yaptığı iş, konduculuk.

  -   -   -  

Anlamında UK bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde UK geçen kelimeler listesi verilmiştir.

ABSTRAKSİYONİZM

Soyutçuluk.

ADESE

Mercek. Kovucuk.

AFACAN

Zeki ve yaramaz (çocuk).

ACICA

Oldukça acı.

AÇILMAK

Açma işine konu olmak. Kendine gelmek, biraz iyileşmek, ferahlamak. Kıyıdan uzaklaşmak. Yeni bir bakış açısı getirmek. Renk koyuluğunu yitirmek. Kapı, yol vb. geçit vermek. Gereken güce ulaşmak. Kuruluşlar ilk kez veya yeniden işe başlamak. Sıkılması, çekinmesi, tutukluğu kalmamak. Herhangi bir konuyla veya sorunla ilgili olarak düşünce ve uygulamalarda yeni koşulların gerektirdiği değişiklikleri veya yenilikleri yapmak. Ayrıntıya girmek. Sırrını, üzüntüsünü, sorunlarını birine söylemek. Genişlemek, bollaşmak. İşini gereğinden veya yapabileceğinden geniş tutmak. Delinmek, yırtılmak. Sis, karanlık, duman vb. dağılmak, yoğunluğunu yitirmek.

ACELELEŞTİRME

Çabuklaştırma.

ADEM

Yokluk.

ADLİYE

Hukuk ve adalet işlerini gören devlet kuruluşları. Hukuk ve adalet işlerinin görüldüğü resmî yapı.

ACELE

Hızlı yapılan, çabuk, tez, ivedi. Tez davranma gerekliliği. Vakit geçirmeden, tez olarak.

AÇIKLIK

Açık olma durumu, aleniyet. Uzaklık, mesafe. Bitki örtüsü olmayan, çıplak yer. Gerçeği olduğu gibi yansıtma durumu. Boş ve geniş yer, meydanlık. Bir söz veya yazıda maksadın açık olması özelliği, duruluk, vuzuh. Dürbün, fotoğraf makinesi vb. optik araçlarda ağız çapı, ışığın girebildiği delik.

ACEMİLİK

Acemi olma durumu, toyluk. Acemice davranış, toyluk.

ACELECİ

Tez iş gören, çabuk davranan, canı tez, farfara, fırtına gibi, içi tez, ivecen, iveğen, kıvrak, sabırsız, tez canlı, telaşlı, acul.

ADALET

Yasalarla sahip olunan hakların herkes tarafından kullanılmasının sağlanması, türe. Herkese kendine uygun düşeni, kendi hakkı olanı verme, doğruluk. Bu işi uygulayan, yerine getiren devlet kuruluşları. Hak ve hukuka uygunluk, hakkı gözetme.

ACUL

Aceleci. Hızlı, çabuk.

ACELELEŞTİRMEK

Çabuklaştırmak.

ABRAŞ

Alaca benekli. Klorofil azlığından dolayı açık renkte lekeleri olan (bitki yaprağı). Cildin rengini bozup beyaz benekler ve lekeler yapan hastalık. Ters, kaba, görgüsüz (kimse). Deseni ve atkısı bozuk halı. Atın tüysüz yerlerinde görülen uyuza benzer bir hastalık. Çarpık, eğri, düzgün olmayan. Çilli, çopur yüzlü, gözleri açık renk olan (kimse).

AÇMAK

Bir şeyi kapalı durumdan açık duruma getirmek. Yakışmak, güzel göstermek. Engeli kaldırmak. Savaşla almak, fethetmek. Bir kuruluşu, bir iş yerini işler duruma getirmek. Sarılmış, katlanmış, örtülmüş veya iliklenmiş olan şeyleri bu durumdan kurtarmak. Birbirinden uzaklaştırmak. Satranç, poker vb. oyunları başlatmak. Ayırmak, tahsis etmek. Yarmak. Bir şeyi, bir yeri oyarak veya kazarak çukur, delik oluşturmak. Düğümü veya dolaşmış bir şeyi bu durumdan kurtarmak. Yapmak, düzenlemek. Avunmak veya danışmak üzere söylemek, içini dökmek. Alışverişi başlatmak. Görünür duruma getirmek. Geçit sağlamak. Bir toplantıyı, etkinliği başlatmak. Bulutların dağılmasıyla gökyüzü aydınlanmak. Ferahlık vermek. Bir konu ile ilgili konuşmak. Tıkalı bir şeyi bu durumdan kurtarmak. Sıkılganlığını, utangaçlığını gidermek. Rengin koyuluğunu azaltmak. Beğenmek. Bir aygıtı, bir düzeneği çalıştırmak. Alanını genişletmek.

ADAKLAMAK

Küçük çocuk yürümeye başlamak.

AFAK

Ufuklar.

ADEMİYET

Yokluk.