Sonu UM ile biten kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; sonunda "um" olan, toplam 939 adet kelime bulunmaktadır. Sonu um ile biten kelimeler listesinden; Türkçe hakkında yapacağınız ders ve araştırma çalışmalarında ya da Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunlarında kelime türetmek için faydalanabilirsiniz.

Bunun yanı sıra, başında um olan kelimeler listesine ulaşmak veya içinde um olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Ayrıca, burada verilen kelimelerin tanımları için aşağıda bulunan "harfli kelimeler" bağlantılarını kullanabilirsiniz.

 
 

17 harfli kelimeler

PNÖMOMEDİYASTİNUM, PNÖMOPERİKARDİYUM

16 harfli kelimeler

BRANŞİYOKRANİYUM, DESULFOTOMACULUM, DİPHYLLOBOTHRİUM, HEMOPERİKARDİYUM, İHTİYOSPORİDİYUM, KARPOSPORANGİYUM, MAKROSPORANGİYUM, MİKROSPORANGİYUM, PİYOPERİKARDİYUM, PROPİONİBACTERUM, PSEUDAMPHİSTOMUM

15 harfli kelimeler

BİFİDOBACTERİUM, CHROMOBAKTERİUM, CORYNEBACTERİUM, DERMOSFENOTİKUM, HİDROPERİTONEUM, İHTİYOPTERGİYUM, MAYOSPORANGİYUM, MEGASPORANGİYUM, MİKROFİLAMENTUM, OESOPHAGOSTOMUM, PARASPORANGİYUM, PNÖMOPERİTONEUM, SCHİSTOSOMATİUM

14 harfli kelimeler

BLASTOKONİDYUM, BREVİBACTERİUM, DÖTEROSEREBRUM, FLAVOBACTERİUM, FRAGMOBAZİDYUM, HEMOPERİTONEUM, HİPOTİMPANİKUM, İNTEROPERKULUM, KİLOPERİTONEUM, MİCROBACTERİUM, MİKSİPTERİGYUM, MİKSOPTERGİYUM, OKSİPERİTONEUM, ONKOMİRASİDYUM, PARAMONOSTOMUM, PARAMPHİSTOMUM, PİYOPERİTONEUM, PROTONEFRİDYUM, SCHİZOTRYPANUM, SELAMUNALEYKUM, SEROPERİTONEUM, SPERMATOGONİUM, VİSEROKRANİYUM

13 harfli kelimeler

DARMSTADTİYUM, RUTHERFORDYUM, ADOLFAKTORYUM, BÜYÜKKIZILKUM, CERATOPHYLLUM, CHİRACANTHİUM, DİPLOPYLİDİUM, DİPLOSTOMULUM, EPİTİMPANİKUM, FUSOBACTERİUM, HALOBACTERİUM, HİYOBRANKİYUM, HİYOBRANŞİYUM, KONDROKRANYUM, KÜÇÜKKIZILKUM, MAKROKONİDYUM, METANEFRİDYUM, MEZONEFRİDYUM, MEZOPTERİGYUM, MEZOTENDİNEUM, MİKROKONİDYUM, MİTOKONDRİYUM, MYCOBACTERİUM, NÖROEPİTELYUM, PERİKONDRİYUM, PLANOKONİDYUM, PROTOSEREBRUM, SUSTENTAKULUM, TETRATİRİDYUM, TİROHİYOİDEUM, Devamını Oku »»

12 harfli kelimeler

KALİFORNİYUM, PREVANTORYUM, PROTAKTİNYUM, ANCYLOSTOMUM, ANTROPODİYUM, CLADOSPORİUM, CONTRACAECUM, CYATHOSTOMUM, DİCROCOELİUM, ENDOKARDİYUM, ENDOMETRİYUM, ENDOMETRJYUM, EPİFUNİKULUM, EPİGASTRİYUM, GAMETANGİYUM, GNATHOSTOMUM, GUBERNAKULUM, HİBERNAKULUM, HOLOBAZİDYUM, İNFUNDİBULUM, İNTEGUMENTUM, KROMOSENTRUM, LİMFOSENTRUM, MEDİYASTİNUM, MEGATRYPANUM, MENDELYEVİUM, MEZODUODENUM, MEZOMETRİYUM, MİYOKARDİYUM, MİYOMETRİYUM, Devamını Oku »»

11 harfli kelimeler

AYNŞTAYNYUM, İNSEKTARYUM, KARBORUNDUM, KONSORSİYUM, KREMATORYUM, KURÇATOVYUM, MENDELEVYUM, POZİTRONYUM, ADMİNİKULUM, AMİDOSTOMUM, ANTEBRAKYUM, CLOSTRİDİUM, DİPLOSTOMUM, EİNSTEİNİUM, ENTOGLOSSUM, EPİKARDİYUM, EPİKARİDYUM, EUBACTERİUM, GYMNODİNİUM, HEMİSFERYUM, HESPERİDYUM, HORMOGONİUM, İNTERNODYUM, KALAMİSTRUM, KARBORANDUM, KARPOGONİUM, KAYMAOLUŞUM, KOLLETERYUM, KONDOMİNYUM, KORPUSKULUM, Devamını Oku »»

10 harfli kelimeler

DİSPROSYUM, GADOLİNYUM, KOLOMBİYUM, LORENTİYUM, MEMORANDUM, MORATORYUM, PARABELLUM, REFERANDUM, SANATORYUM, SİBORGİYUM, STRONSİYUM, ABSTRAKTUM, ACETABULUM, AKROPODYUM, AKSOPODYUM, AMFİTESYUM, ANTERİDYUM, ARKEGONİUM, ARKEGONYUM, ARKOSOLYUM, ASETABULUM, ASKOGONYUM, BAZİPODYUM, BUNCACUĞUM, BUNOSTOMUM, DEMEKARYUM, DEVİNDUYUM, EKZOTESYUM, EMİSSARYUM, ENDOMİSYUM, Devamını Oku »»

9 harfli kelimeler

ALÜMİNYUM, AMERİKYUM, ARBORETUM, BERKELYUM, DİLÜVİYUM, EPİTELYUM, EVROPİYUM, FRANSİYUM, GERMANYUM, HARMONYUM, İTERBİYUM, KOLOSTRUM, LATİLOKUM, MAGNEZYUM, METNERYUM, NEPTÜNYUM, ODİTORYUM, PLÜTONYUM, PREZİDYUM, PROMETYUM, SEMPOZYUM, SKANDİYUM, SÜREDURUM, TEKNETYUM, ZİRKONYUM, AGLUTİNUM, AKONTİYUM, AMPROLYUM, ANDROKEUM, ANTİSERUM, Devamını Oku »»

8 harfli kelimeler

AKTİNYUM, AKVARYUM, ALELUMUM, ARMONYUM, BERİLYUM, BOHRİYUM, DOĞRULUM, DÖTERYUM, DUBNİYUM, FERMİYUM, HAFNİYUM, HASSİYUM, HOLMİYUM, KADMİYUM, KALSİYUM, KAMBİYUM, KOLODYUM, KOLOKYUM, LİNOLYUM, LÜTESYUM, MAKSİMUM, MAZURYUM, MOMENTUM, NİYOBYUM, NOBELYUM, PALADYUM, POLONYUM, POTASYUM, RUBİDYUM, RUTENYUM, Devamını Oku »»

7 harfli kelimeler

AMONYUM, BİLUMUM, DOKUNUM, DUYURUM, ERBİYUM, ERZURUM, İNDİYUM, İRİDYUM, İTRİYUM, KAVUŞUM, KORUNUM, KÜRİYUM, MİNİMUM, OPTİMUM, OSMİYUM, SFAGNUM, SOLUNUM, STADYUM, TRİTYUM, TUTULUM, URANYUM, ATRİYUM, AVLEYUM, BOCURUM, BOZULUM, BOZUNUM, BURULUM, CARDİUM, DOĞURUM, DÖTOVUM, Devamını Oku »»

6 harfli kelimeler

BARYUM, BODRUM, GALYUM, HELYUM, HORTUM, KAYYUM, LİTYUM, MAĞMUM, MAHDUM, MAHRUM, MANZUM, MAZLUM, MEDYUM, MEFHUM, MERHUM, MERKUM, MEVHUM, OLUŞUM, OTURUM, PODYUM, RADYUM, REKTUM, RENYUM, RODYUM, SERYUM, SEZYUM, SODYUM, TALYUM, TOPLUM, TORTUM, Devamını Oku »»

5 harfli kelimeler

BOĞUM, BOZUM, CORUM, DOĞUM, DOLUM, DORUM, DOYUM, DURUM, DUYUM, FİLUM, FORUM, HÜCUM, KETUM, KONUM, KOŞUM, KURUM, KUYUM, LOKUM, LÜZUM, MALUM, MASUM, MEŞUM, OLÇUM, OYLUM, RÜSUM, SERUM, SOKUM, SORUM, SUNUM, TOHUM, Devamını Oku »»

4 harfli kelimeler

BLUM, ONUM, OYUM, ULUM, UMUM, UYUM, ADUM, ALUM, ARUM, DOUM, DUUM, EMUM, HUUM, OJUM, OLUM, ORUM, OVUM, TOUM, UDUM, UĞUM, URUM, USUM, UŞUM, UTUM, UZUM

3 harfli kelimeler

KUM, MUM, RUM, ZUM, BUM, CUM, DUM, GUM, HUM, ŞUM, TUM, YUM

2 harfli kelimeler

UM

Bazı kelimelerin anlamları

UM

Halk dilinde Karın şişliği, kursak bozukluğu.

KARPOSPORANGİYUM

Karpospor meydana getiren kırmızı alglerde döllenmeden sonra oluşan sporangiyum. Bu yapıdan sporofit oluşur. Karpospor meydana getiren kırmızı alglerde döllenmeden sonra oluşan sporangiyum.

PROPİONİBACTERUM

Bazı türleri İsviçre tipi, iri gözenekli peynir üretiminde starter kültür olarak kullanılan, Gram pozitif, hareketsiz, sporsuz, anaerobik ancak oksijene toleranslı, fermentatif, pleomorfik bakteri cinsi.

HEMOPERİKARDİYUM

Kalp kesesi içerisinde, yangıya bağlı olmaksızın, pıhtılaşmış hâlde kan toplanması, hemoperikart, hematoperikart.

DESULFOTOMACULUM

Gram negatif, hareketli, zorunlu anaerobik, hücre çapından büyük endospor oluşturan, çubuk biçiminde bakteri.

PNÖMOPERİKARDİYUM

Kalp kesesi içinde hava veya gaz bulunması hâli. Kaburga kırıklarında, kırılan kaburga ucunun kalp kesesine batması ve sığırlardaki travmatik perikarditis olgularında börkenekten gelen gazlarla oluşur.

BİFİDOBACTERİUM

Gram pozitif, sporsuz, hareketsiz, anaerobik olan, bazı türleri karbondioksitli ortamda oksijene tolerans gösteren bakteri cinsi.

MİKROSPORANGİYUM

Mikrosporlar kapsayan sporangiyum. Polen kesesi.

BRANŞİYOKRANİYUM

Kafatasının solungaçlarla ilgili olan kısmı.

PNÖMOMEDİYASTİNUM

Mediyasten bağ dokusunda hava veya gaz bulunması.

İHTİYOSPORİDİYUM

Balıklarda iç enfeksiyonlara neden olan bir mantar cinsi, ihtiyofonus.

PSEUDAMPHİSTOMUM

Opisthorchiidae ailesinde bulunan Pseudoamphistomum olarak da adlandırılan trematod cinsi.

DİPHYLLOBOTHRİUM

Geçmişte Bothriocephalus ve Dibothriocephalus olarak adlandırılan Diphyllobothriidae ailesinde bulunan sestod cinsi.

PİYOPERİKARDİYUM

Perikartta irin bulunması, piyoperikart.

MAKROSPORANGİYUM

Megaspor meydana getiren sporangiyum, megasporangiyum.

CHROMOBAKTERİUM

Küçük, sporsuz hareketli, gram negatif ve değişik renklerde pigment oluşturan, Pseudomonaslara benzeyen, genellikle toprak ve suda bulunan, apse, ishal ve septisemi oluşturan çomak biçimli bir bakteri cinsi.

  -   -   -  

Anlamında UM bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde UM geçen kelimeler listesi verilmiştir.

ABDÜLLEZİZ

Akdeniz bölgesinde ve Afrika'da yetişen, çok yıllık, yumrulu ve otsu bir bitki (Cyperus esculentus). Bu bitkinin yemiş olarak yenilen, tatlı ve yağlı ürünü.

ABARTMAK

Bir nesneyi veya durumu olduğundan daha önemli, daha büyük veya daha çok göstermek, mübalağa etmek. Bir iş, bir davranış vb.nde gereğinden fazlasına kaçmak, aşırıya kaçmak.

ABAZANLIK

Abazan olma durumu.

ABESLİK

Abes olma durumu.

ABA

Abla. Bu kumaştan yapılmış yakasız ve uzun üstlük. Bu kumaştan yapılan. Kepenek. Yünün dövülmesiyle yapılmış olan kalın ve kaba kumaş. Bu kumaştan yapılmış olan ve dervişlerce giyilen hırka. Anne.

ABDALLIK

Abdal olma durumu.

ABONMAN

Bir satıcı veya kamu kuruluşu ile alıcılar arasında yapılmış olan anlaşma, sürdürüm. Abone olma durumunu gösteren belge. Kent içinde ulaşımı sağlayan otobüslerde para yerine geçen bilet veya kart.

ABARTISIZLIK

Abartısız olma durumu.

ABLAKLIK

Ablak olma durumu.

ABARTICILIK

Abartıcı olma durumu, abartmacılık, mübalağacılık.

ABANİ

Genellikle sarık, bohça, kundak ve yorgan yüzü yapımında kullanılan, zemini beyaz, üzerinde safran renginde nakışlar bulunan ipek kumaş. Bu kumaştan yapılmış.

ABLALIK

Abla olma durumu. Yakın ve koruyucu davranışta bulunma.

ABONELİK

Abone olma durumu. Belirli sayıda abonesi olan.

ABLATİF

Çıkma durumu.

ABARTIŞ

Abartma durumu.

ABANDONE

Boks sporunda dövüşemeyecek duruma gelen boksörün karşılaşmayı yarıda bırakması. Herhangi bir olay karşısında çaresiz duruma düşme.

ABAJUR

Işığı bir yere toplamak, doğrudan doğruya gözlere vurmasını önlemek için kullanılan, kâğıt, kumaş, maden veya renkli camdan yapılmış lamba siperi. Genellikle üzeri siperli masa lambası veya ayaklı lamba.

ABANOZLAŞMA

Abanozlaşmak durumu.

ABDESTLİLİK

Abdestli olma durumu.

ABDESTSİZLİK

Abdestsiz olma durumu.