Sonu ME ile biten kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; sonunda "me" olan, toplam 6486 adet kelime bulunmaktadır. Sonu me ile biten kelimeler listesinden; Türkçe hakkında yapacağınız ders ve araştırma çalışmalarında ya da Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunlarında kelime türetmek için faydalanabilirsiniz.

Bunun yanı sıra, başında me olan kelimeler listesine ulaşmak veya içinde me olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Ayrıca, burada verilen kelimelerin tanımları için aşağıda bulunan "harfli kelimeler" bağlantılarını kullanabilirsiniz.

 
 

17 harfli kelimeler

CESARETLENDİRİLME, KARİKATÜRLEŞTİRME, ACIMASIZLAŞABİLME, AHMAKLAŞTIRABİLME, ANLAMLANDIRABİLME, ANLAMSIZLAŞABİLME, ANTİPATİKLEŞTİRME, BAĞDAŞTIRILABİLME, BELGELENDİREBİLME, BELİRSİZLEŞEBİLME, BİÇİMLENDİREBİLME, BİÇİMSİZLEŞEBİLME, BİLGİLENDİREBİLME, BİRLEŞTİRİLEBİLME, BİYOETKİNSİZLEŞME, BOLLAŞTIRILABİLME, BÜTÜNLEŞTİREBİLME, CAZİPLEŞTİREBİLME, COŞKULANDIRABİLME, ÇABUKLAŞTIRABİLME, ÇEKİNGENLEŞEBİLME, ÇEŞİTLENDİREBİLME, ÇORAKLAŞTIRABİLME, DALGALANDIRABİLME, DARLAŞTIRILABİLME, DEĞERLENDİREBİLME, DEĞERLENDİRİVERME, DEĞERSİZLEŞEBİLME, DERİNLEŞTİREBİLME, EVCİLLEŞTİREBİLME, Devamını Oku »»

16 harfli kelimeler

BELİRGİNLEŞTİRME, BİÇİMSELLEŞTİRME, BİLİMSELLEŞTİRME, BİREYSELLEŞTİRME, DENGESİZLEŞTİRME, DERECELENDİRİLME, DEVLETLEŞTİRİLME, EFSANELEŞTİRİLME, ELEKTRİKLENDİRME, EVRENSELLEŞTİRME, GERÇEKLEŞTİRİLME, KİREÇSİZLEŞTİRME, KOLEKTİFLEŞTİRME, MİNYATÜRLEŞTİRME, MÜESSESELEŞTİRME, PROFESYONELLEŞME, RASYONELLEŞTİRME, VAZİFELENDİRİLME, AÇGÖZLÜLEŞEBİLME, AÇIKLAŞTIRABİLME, AĞAÇLANDIRABİLME, AĞIRLAŞTIRABİLME, ALEVLENDİREBİLME, ASKERİLEŞTİRİLME, AYDINLATILABİLME, BAĞIMLILAŞABİLME, BARINDIRILABİLME, BELİRSİZLEŞTİRME, BEREKETLENEBİLME, BIRAKTIRILABİLME, Devamını Oku »»

15 harfli kelimeler

ANORMALLEŞTİRME, BİÇİMLENDİRİLME, CESARETLENDİRME, DEĞERLENDİRİLME, DEMOKRATİKLEŞME, EDİLGENLEŞTİRME, ETKİSİZLEŞTİRME, EVCİLLEŞTİRİLME, GELENEKLEŞTİRME, GELENEKSELLEŞME, GENELLEŞTİRİLME, GEREKÇELENDİRME, GÖREVLENDİRİLME, GÜZELLEŞTİRİLME, HARARETLENDİRME, HAREKETLENDİRME, HOMOJENLEŞTİRME, KANGRENLEŞTİRME, KAPİTALİSTLEŞME, KİŞİSELLEŞTİRME, KOOPERATİFLEŞME, KÖMÜRLEŞTİRİLME, MİNERALLEŞTİRME, ÖLÜMSÜZLEŞTİRME, ÖRGÜTLENDİRİLME, PARALELLEŞTİRME, POLİMERLEŞTİRME, RADİKALLEŞTİRME, RUTUBETLENDİRME, SEVİMLİLEŞTİRME, Devamını Oku »»

14 harfli kelimeler

ACAYİPLEŞTİRME, AKTÜELLEŞTİRME, CAZİBELEŞTİRME, DEVLETLEŞTİRME, GERÇEKLEŞTİRME, GLOBALLEŞTİRME, GÜNCELLEŞTİRME, KADİFELEŞTİRME, KIYMETLENDİRME, MAKİNELEŞTİRME, MEDENİLEŞTİRME, MERKEZLEŞTİRME, MODERNLEŞTİRME, MÜSTEHCENLEŞME, MÜZMİNLEŞTİRME, NETİCELENDİRME, NİTELENDİRİLME, NORMALLEŞTİRME, ÖDEVLENDİRİLME, PERÇİNLEŞTİRME, SANAYİLEŞTİRME, SEMBOLLEŞTİRME, SEYREKLEŞTİRME, SİSTEMLEŞTİRME, SOSYALLEŞTİRME, SÜBLİMLEŞTİRME, ŞİDDETLENDİRME, TAKSİTLENDİRME, TEMBELLEŞTİRME, TERMİKLEŞTİRME, Devamını Oku »»

13 harfli kelimeler

ABİDELEŞTİRME, ACELELEŞTİRME, AHENKLEŞTİRME, AKTİFLEŞTİRME, ANARŞİSTLEŞME, BASİTLEŞTİRME, BELİRGİNLEŞME, BİÇİMLENDİRME, BİLGİLENDİRME, BÖLÜMLENDİRME, CAZİPLEŞTİRME, CEHENNEMLEŞME, ÇEKİRDEKLENME, DEĞERLENDİRME, ENDÜSTRİLEŞME, ETKİNLEŞTİRME, EVCİLLEŞTİRME, FAKİRLEŞTİRME, GEÇERSİZLEŞME, GEÇİMSİZLEŞME, GENELLEŞTİRME, HEVESLENDİRME, HÜMANİSTLEŞME, İÇSELLEŞTİRME, İSTEKLENDİRME, KONDENSELEŞME, MELEZLEŞTİRME, MUVAFAKATNAME, MÜESSESELEŞME, MÜREKKEPLENME, Devamını Oku »»

12 harfli kelimeler

ACEMLEŞTİRME, ALEVLENDİRME, ANORMALLEŞME, ARABESKLEŞME, ASRİLEŞTİRME, ATEŞLENDİRME, BEREKETLENME, CENDERELEŞME, CERAHATLENME, CESARETLENME, ÇERÇEVELENME, ÇERÇEVELETME, ÇETELEŞTİRME, ÇİFTLEŞTİRME, ÇİNGENELEŞME, DEĞİRMİLEŞME, DEĞİŞTİRİLME, DENKLEŞTİRME, DİNAMİKLEŞME, DİNAMİTLENME, DİŞİLEŞTİRME, DİZELEŞTİRME, DÖNÜŞTÜRÜLME, EDEPSİZLEŞME, EDİLGENLEŞME, ELEKTRİKLEME, EŞİTLEŞTİRME, ETERLEŞTİRME, ETKİSİZLEŞME, EVLENDİRİLME, Devamını Oku »»

11 harfli kelimeler

ACAYİPLEŞME, ADİLEŞTİRME, AKTÜELLEŞME, BEDBİNLEŞME, BENCİLLEŞME, BEZGİNLEŞME, BİLİNÇLENME, BİLMEZLENME, BİRLEŞTİRME, BÖLÜNEBİLME, BÜLBÜLLEŞME, CAZİBELEŞME, CEMAATLEŞME, CENNETLEŞME, CÖMERTLEŞME, ÇEĞMELLENME, ÇEMBERLENME, ÇEMBERLETME, ÇENTİKLENME, ÇERÇEVELEME, ÇİMDİKLENME, ÇİMLENDİRME, ÇİRKEFLEŞME, ÇİRKİNLEŞME, ÇÖKKÜNLEŞME, ÇÖLLEŞTİRME, DEĞİRMİLEME, DEĞİŞTİRTME, DEHŞETLENME, DEMLENDİRME, Devamını Oku »»

10 harfli kelimeler

ABİDELEŞME, ACEMİLEŞME, AFFETTİRME, AKSETTİRME, AKTİFLEŞME, ALENİLEŞME, AZMETTİRME, BECELLEŞME, BELİRLENME, BEZDİRİLME, BİÇİMLENME, BİLGİLENME, BİLMEZLEME, BİREYLEŞME, BİRİKTİRME, BİTİŞTİRME, BÖLÜMLENME, BÖLÜŞTÜRME, BÖLÜTLENME, BRİKETLEME, BÜTÜNLEŞME, BÜYÜKLENME, CAZİPLEŞME, CEBELLEŞME, CEDELLEŞME, CELALLENME, CEPHELENME, CEPHELEŞME, CEZBELENME, CİMRİLEŞME, Devamını Oku »»

9 harfli kelimeler

ACEMLEŞME, ADDEDİLME, AFFEDİLME, AFFEYLEME, AHİTLEŞME, AKÇAKESME, AKÇÖPLEME, AKDEDİLME, AKSİLENME, AKSİLEŞME, ALEVLENME, APSELEŞME, ARŞİVLEME, ASRİLEŞME, ATEŞLENME, ATEŞLETME, AZLEDİLME, BADİKLEME, BEĞENİLME, BELGELEME, BELGİLEME, BELİKLEME, BELİNLEME, BELİRLEME, BELİTLEME, BENİLDEME, BENİMSEME, BERELENME, BESTELEME, BETİMLEME, Devamını Oku »»

8 harfli kelimeler

ADİLEŞME, AHİTNAME, AMANNAME, APRELEME, ASİLEŞME, ATEŞLEME, BAHSETME, BEKLENME, BEKLEŞME, BEKLETME, BELERTME, BELİRTME, BELLETME, BENLENME, BENZEŞME, BENZETME, BERELEME, BERKİNME, BERKİTME, BERTİLME, BESLENME, BESLETME, BEZDİRME, BEZELEME, BİÇTİRME, BİLDİRME, BİNDİRME, BİRLEŞME, BİTLENME, BÖĞÜRTME, Devamını Oku »»

7 harfli kelimeler

ADDETME, AFFETME, AHDETME, AHZETME, AKDETME, AKSETME, ATFETME, AZLETME, AZMETME, BAHNAME, BECERME, BEĞENME, BEKİNME, BEKİTME, BEKLEME, BELENME, BELERME, BELETME, BELİRME, BELLEME, BENZEME, BERKİME, BESLEME, BEZENME, BEZETME, BEZİLME, BEZLEME, BİÇİLME, BİLENME, BİLEŞME, Devamını Oku »»

6 harfli kelimeler

ALLAME, AŞERME, BEHİME, BELEME, BERTME, BEZEME, BİLEME, BÖRTME, BÜĞEME, BÜRÜME, BÜYÜME, CEREME, ÇENTME, ÇİSEME, ÇÜRÜME, DENEME, DİLEME, DİREME, DİŞEME, DÖŞEME, DÜRTME, DÜZEME, EDİLME, EDİNME, EĞİLME, EĞİNME, EĞİRME, EĞİTME, EĞLEME, EKİLME, Devamını Oku »»

5 harfli kelimeler

ANİME, BEŞME, BEZME, BİÇME, BİLME, BİNME, BİTME, BÖLME, BÜKME, BÜZME, ÇEKME, ÇELME, ÇEŞME, ÇİTME, ÇİZME, ÇÖKME, ÇÖZME, DEĞME, DELME, DENME, DERME, DEŞME, DİKME, DİLME, DİNME, DİTME, DİZME, DÖKME, DÖNME, DÖVME, Devamını Oku »»

4 harfli kelimeler

AMME, DEME, EĞME, EKME, EMME, ERME, ESME, EZME, FÜME, GÜME, İÇME, İLME, İNME, İTME, İVME, KAME, KEME, KÜME, LAME, LİME, MEME, NAME, ÖLME, ÖPME, ÖRME, ÖTME, ÖVME, SEME, ÜŞME, ÜTME, Devamını Oku »»

3 harfli kelimeler

EME, İME

2 harfli kelimeler

ME

Bazı kelimelerin anlamları

ME

Türk alfabesinin on altıncı harfinin adı, okunuşu. Koyun, kuzu vb. hayvanların çıkardığı ses.

BİYOETKİNSİZLEŞME

Vücutta biyotransformasyon sonucu zehirli maddelerin genellikle etkisiz veya zayıf etkili, suda kolay çözünen ve vücuttan hızla atılan bir biçime sokulması olayı, detoksifikasyon.

ANLAMLANDIRABİLME

Anlamlandırabilmek işi.

ANLAMSIZLAŞABİLME

Anlamsızlaşabilmek işi.

AHMAKLAŞTIRABİLME

Ahmaklaştırabilmek işi.

BELGELENDİREBİLME

Belgelendirebilmek işi.

ACIMASIZLAŞABİLME

Acımasızlaşabilmek işi veya durumu.

BİRLEŞTİRİLEBİLME

Birleştirilebilmek işi.

BELİRSİZLEŞEBİLME

Belirsizleşebilmek işi.

BAĞDAŞTIRILABİLME

Bağdaştırılabilmek işi.

KARİKATÜRLEŞTİRME

Karikatürleştirmek işi.

BİÇİMSİZLEŞEBİLME

Biçimsizleşebilmek işi.

ANTİPATİKLEŞTİRME

Sevimsizleştirme.

BİÇİMLENDİREBİLME

Biçimlendirebilmek işi.

BİLGİLENDİREBİLME

Bilgilendirebilmek işi.

CESARETLENDİRİLME

Cesaretlendirilmek işi, yüreklendirilme.

  -   -   -  

Anlamında ME bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde ME geçen kelimeler listesi verilmiştir.

ACARLAŞMAK

Acar duruma gelmek.

ACAYİPLEŞME

Acayipleşmek durumu.

ABLİ

Yatay serenlerin ucuna bağlı bulunan ve bunları sağa, sola veya ortaya çevirmek için yararlanılan halat veya palanga.

ACABA

Şüphe, kuşku. (a'caba:) Merak, kararsızlık veya kuşku anlatan bir söz, acep.

ABRAMAK

Fırtınalı havalarda gemiyi ustalıkla yönetmek. Başarmak, bir işi becermek.

ACAYİPLEŞMEK

Başkalaşmak, yadırganacak bir duruma gelmek.

ABAJUR

Işığı bir yere toplamak, doğrudan doğruya gözlere vurmasını önlemek için kullanılan, kâğıt, kumaş, maden veya renkli camdan yapılmış lamba siperi. Genellikle üzeri siperli masa lambası veya ayaklı lamba.

ABANMAK

Eğilerek bir şeyin, bir kimsenin üzerine kapanmak. Bir yere veya bir kimseye yaslanmak, dayanmak. Bir şeyin veya bir kimsenin üzerine çöküp çullanmak. Birine yük olarak onun sırtından geçinmeye çalışmak. Boksta karşılaşma sırasında rakibine yaslanmak. Futbolda topa olanca gücüyle vurmak.

ABARTMAK

Bir nesneyi veya durumu olduğundan daha önemli, daha büyük veya daha çok göstermek, mübalağa etmek. Bir iş, bir davranış vb.nde gereğinden fazlasına kaçmak, aşırıya kaçmak.

ABANDIRMAK

Bir kimsenin bir yere veya bir kimseye yaslanmasını sağlamak. Bir hayvanı yere çöktürmek.

ABDEST

Müslümanların, belli ibadetleri yapabilmek için bir düzen içerisinde bazı organları yıkayıp bazılarını mesh etme yoluyla yaptıkları arınma.

ABLA

Bir kimsenin kendisinden büyük olan kız kardeşi. Erkeklerin kız veya kadınlara seslenirken söyledikleri söz. Büyük kız kardeş gibi saygı ve sevgi gösterilen kız veya kadın. Genelev veya randevuevi işletmecisi kadın, çaça, mama (II).

ABANOZLAŞMAK

Ağaç gibi maddeler suda uzun süre kalarak kararmak. Güneşte uzun süre kalarak kararmak, matlaşmak, sertleşmek.

ABONE

Süreli yayınları, parasını önceden ödeyerek alma işi. Bir şeyi sürekli olarak kullanmak için hizmeti verenle sözleşme yapan kimse, sürdürümcü. Bir yere gitmeyi alışkanlık hâline getiren (kimse).

ACAYİPLEŞTİRME

Acayipleştirmek işi.

ABA

Abla. Bu kumaştan yapılmış yakasız ve uzun üstlük. Bu kumaştan yapılan. Kepenek. Yünün dövülmesiyle yapılmış olan kalın ve kaba kumaş. Bu kumaştan yapılmış olan ve dervişlerce giyilen hırka. Anne.

ABASIZ

Aba giymemiş olan.

ABANDONE

Boks sporunda dövüşemeyecek duruma gelen boksörün karşılaşmayı yarıda bırakması. Herhangi bir olay karşısında çaresiz duruma düşme.

ABARTI

Bir şeyi, bir olayı olduğundan büyük veya çok gösterme, mübalağa.

ABULLABUT

Kaba saba ve anlayışsız (kimse). Biçimsiz ve kötü giyinen, giyimine özen göstermeyen (kimse).