Sonu ME ile biten 7 harfli kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; sonunda "me" olan 7 harfli toplam 631 adet kelime bulundu. Sonu me ile biten kelimeler listesinden; Türkçe hakkında yapacağınız ders ve araştırma çalışmalarında ya da Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunlarında kelime türetmek için faydalanabilirsiniz.

Ayrıca, başında me olan kelimeler listesine ulaşmak veya içinde me olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Kelime anlamı için sözcüklerde bulunan linklerden faydalanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

BELERME

Belermek işi.

KITLEME

Çakı : Kıtlemeni bana ver, armut soyayım. Bir avuç : Bir kıtleme, un.

İÇLENME

İçlenmek işi neya durumu.

EVLENME

Evlenmek işi, izdivaç.

SİNTEME

Yokluk, sıkıntı : Sintemenin ne demek olduğunu çekmeyen bilmez.

DÜRÜLME

Dürülmek işi.

DİKİLME

Dikilmek işi.

İVDİRME

İvdirmek işi.

CIMCİME

Ufak tefek insan. Bir çeşit karpuz. Cin mısırı.

DÖKÜNME

Dökünmek işi.

GÖLLÜME

Suda kaynatılmış buğday, mısır, fasulye, nohut ve benzerleri tahıllar.

MERKEME

Mahkeme.

ZELZEME

Bodrum.

BİZLEME

Bizlemek işi.

KESİNME

Kesinmek işi.

SÖMÜRME

Sömürmek işi.

YOKETME

Bir kimyasal tepkimede iki tepken arasında ya da bir molekülün ayrı kesimlerinde görece yalın bir molekülün ortamdan giderilmesi. Durağan bir varlığın önceden saptanan yaşam süresinden daha önce verimli olma gücünü yitirmesi nedeniyle o ana kadar uygulanılmamış olan aşınma paylarının yitirceye atılarak yok edilmesi.

GEÇİŞME

Geçişmek işi. Yarı geçirgen bir çeperin iki yanına yerleştirilmiş, derişikliği farklı iki sıvıdan oluşan yer değiştirme olayı, hulul, ozmoz. Moleküllerin kinetik enerjileri sebebiyle çok yoğun bir bölgeden az yoğun bir bölgeye hareketleri, difüzyon.

AKÇEŞME

Aydın şehrinde, İncirliova ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim birimi. Çanakkale şehrinde, İntepe nahiyesine bağlı bir bölge. Edirne ilinde, Keşan belediyesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim bölgesi. Manisa kenti, Akhisar belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim yeri.

VERİLME

Verilmek işi.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük