Sonu ME ile biten 4 harfli kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; sonunda "me" olan 4 harfli toplam 81 adet kelime bulundu. Sonu me ile biten kelimeler listesinden; Türkçe hakkında yapacağınız ders ve araştırma çalışmalarında ya da Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunlarında kelime türetmek için faydalanabilirsiniz.

Ayrıca, başında me olan kelimeler listesine ulaşmak veya içinde me olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Kelime anlamı için sözcüklerde bulunan linklerden faydalanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

ENME

Nezle. İnme, felç.

SÜME

Boyu boşu düzgün, ince, güzel ve yakışıklı kimse. Biçim. Taranmış yumak biçiminde yün. Kafa, baş. Yumurta biçiminde yün yumağı. (Yenikent Aksaray Niğde). Giresun şehrinde, Bulancak belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim birimi.

ÖVME

Övmek işi, sena, medih, sitayiş.

CÜME

Cuma.

MEME

Yavrularını emzirmek için, memelilerin göğsünde türlü biçim ve sayıda bulunan, meme başı denilen çıkıntıları olan organ, bicik, emcek, emcik. Bazı araçların meme başına benzeyen bölümü. Ateşli silahların veya bazı patlayıcıların ateşlendiği çıkıntı. Vücudun herhangi bir yerinde oluşmuş küçük çıkıntı. Gemi çıpasında kolların birleştiği şişkin yer.

SİME

Çocukların oyunda kullandıkları ucu sivri değnek.

LİME

Parça.

LEME

An : Bir leme.

DÜME

Dövmeye.

EKME

Ekmek işi.

ÖĞME

Tahinli pide. Yağlı ekmek, pide. Haşhaşlı ekmek. Bulamaç.

İÇME

İçmek işi. İçinde birtakım mineraller ve tuzlar bulunan, suyu ilaç olarak ve çoğunlukla iç sürdürmek için içilen kaynak, içmece.

İTME

İtmek işi.

HÖME

Çocuk oyunlarında hedef, kale, çukur. Küme, birikinti.

KOME

Büyük, iri fare.

GUME

Avcıların pusu yeri. Ahır.

HOME

Gök.

IRME

Dar ve çalılık yollar.

KEME

Büyük sıçan. Domalan.

DEME

Demek işi. Anlam. Atasözü. Genellikle Alevi şairlerin tarikatlarıyla ilgili konuları işleyen şiirlerine, kendilerince verilen ad. Halk edebiyatında şiir. Ağıt.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük