Sonu İR ile biten kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; sonunda "ir" olan, toplam 890 adet kelime bulunmaktadır. Sonu ir ile biten kelimeler listesinden; Türkçe hakkında yapacağınız ders ve araştırma çalışmalarında ya da Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunlarında kelime türetmek için faydalanabilirsiniz.

Bunun yanı sıra, başında ir olan kelimeler listesine ulaşmak veya içinde ir olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Ayrıca, burada verilen kelimelerin tanımları için aşağıda bulunan "harfli kelimeler" bağlantılarını kullanabilirsiniz.

 
 

15 harfli kelimeler

KAYNAKLANABİLİR, YUKARIHACIBEKİR

14 harfli kelimeler

AŞAĞIHACIBEKİR, BAYIRAKÇAŞEHİR, İNDİRGENEBİLİR, KAZIMKARABEKİR, LEHİMLENEBİLİR

13 harfli kelimeler

CEMAZİYELAHİR, AÇIKLANABİLİR, ALGILANABİLİR, BADEMBEKDEMİR, UYARLANABİLİR

12 harfli kelimeler

DEFTERİKEBİR, DÜZAKÇAŞEHİR, EĞİTİLEBİLİR, İBRAHİMŞEHİR, KIZILCAŞEHİR, KİLİDÜLBAHİR, VAKIFİĞDEMİR, VALASİKLOVİR, YAŞLANABİLİR

11 harfli kelimeler

BAŞMUHARRİR, İYİLİKBİLİR, REBİYÜLAHİR, SEFİRİKEBİR, SERMUHARRİR, SİTTEİSEVİR, TAHTELBAHİR, TAŞINABİLİR, BASIGÖZETİR, BÖLÜNEBİLİR, ÇEVRİKLENİR, ESKİARAPKİR, HELETİNEZİR, ISILDENETİR, İŞLENEBİLİR, KARACAŞEHİR, KARAİĞDEMİR, KARIŞABİLİR, KELEMEKEŞİR, KENDİÜRETİR, PENSİKLOVİR, SEDDÜLBAHİR, SEMİHAŞAKİR, ÜÇKÖŞEDEMİR, YENİLEBİLİR, YENİMUHACİR

10 harfli kelimeler

BAŞMİSAFİR, DEVRİKEBİR, DOĞANŞEHİR, GÜÇBEĞENİR, KADİRBİLİR, MÜTEBAHHİR, MÜTEFEKKİR, MÜTEHAYYİR, MÜTEHEVVİR, MÜTEKEBBİR, MÜTENEFFİR, MÜTENEKKİR, MÜTEŞEKKİR, NEMDENETİR, SEYDİŞEHİR, VAKFIKEBİR, VİRANŞEHİR, DEĞERBİLİR, BÜYÜKŞEHİR, ISIDENETİR, LEFFÜNEŞİR, BAŞMÜŞAVİR, ABDULKADİR, ABDÜLBASİR, ABDÜLKADİR, AŞIKÜZEYİR, ÇARŞIBİLİR, DALADİNGİR, DİLLİDEMİR, DİYARBEKİR, Devamını Oku »»

9 harfli kelimeler

ANITKABİR, BALIKESİR, BEĞENİLİR, BİRDİRBİR, ESKİŞEHİR, GÜVENİLİR, MÜTECASİR, MÜTEESSİR, YENİŞEHİR, İÇDENETİR, AKÇAKEBİR, AKÇAŞEHİR, AKÇATEKİR, ASİKLOVİR, ÇİLBİRTİR, DELİBEDİR, DESTENGİR, ERENDEMİR, ESENDEMİR, ESKİBEDİR, ESKİEYMİR, ESKİİĞDİR, EYRİDEMİR, HACANABİR, HACIBEKİR, HAÇANABİR, İRASDİYİR, KARABEDİR, KARADEMİR, KARAKEPİR, Devamını Oku »»

8 harfli kelimeler

ALAŞEHİR, BAŞŞEHİR, BEYŞEHİR, CİHANGİR, ÇİLİNGİR, GAZİEMİR, GÜLŞEHİR, HEMFİKİR, KIRŞEHİR, MİZAÇGİR, MUHARRİR, MUHTEKİR, MUKTEDİR, MÜBEŞŞİR, MÜDEBBİR, MÜFESSİR, MÜFTEHİR, MÜNKESİR, MÜNTEHİR, MÜNTEŞİR, MÜSTECİR, MÜTEDAİR, NEVŞEHİR, OLABİLİR, PANZEHİR, SİLİNDİR, SÖMESTİR, TARAFGİR, TERSİNİR, TATBİLİR, Devamını Oku »»

7 harfli kelimeler

AKSEDİR, AKŞEHİR, ALENGİR, ARAPGİR, AYDEMİR, BEĞENİR, BELEMİR, CEVAHİR, EĞİRDİR, EVRİLİR, İĞDEMİR, İLİSTİR, KELEPİR, KENEVİR, MEFAHİR, MEZAMİR, MİSAFİR, MUGAYİR, MUHABİR, MUHACİR, MÜBAŞİR, MÜCAVİR, MÜESSİR, MÜŞAVİR, MÜZAHİR, MÜZEVİR, TEBEŞİR, TENEŞİR, YEDİGİR, YÜREGİR, Devamını Oku »»

6 harfli kelimeler

BENDİR, BEYGİR, ESATİR, HİÇBİR, KAŞMİR, KENDİR, KEVGİR, KUMPİR, MUHBİR, MÜCBİR, MÜDRİR, MÜNKİR, MÜSMİR, PEŞKİR, PEYNİR, PORFİR, ŞİMŞİR, TAĞYİR, TAHKİR, TAHRİR, TAKDİR, TAKRİR, TAKSİR, TAKTİR, TANZİR, TASGİR, TASTİR, TASVİR, TEBŞİR, TEDBİR, Devamını Oku »»

5 harfli kelimeler

AMPİR, BAHİR, BEDİR, BEZİR, BİKİR, BİLİR, CEBİR, CEVİR, CEZİR, DEMİR, DEVİR, FAKİR, FECİR, FİKİR, GADİR, GELİR, HACİR, HAKİR, HARİR, İKSİR, İNCİR, İSPİR, İZMİR, KABİR, KADİR, KEBİR, KEFİR, KEPİR, KESİR, KİBİR, Devamını Oku »»

4 harfli kelimeler

AMİR, DAİR, ECİR, EĞİR, EMİR, ENİR, ESİR, SAİR, ŞİİR, ABİR, ACİR, AHİR, AKİR, AŞİR, EBİR, EDİR, EFİR, EGİR, EKİR, EŞİR, ETİR, EYİR, İDİR, OBİR, OVİR, ÖBİR, ÖYİR, ŞAİR

3 harfli kelimeler

BİR, ÇİR, LİR, MİR, ZİR, CİR, FİR, HİR, KİR, NİR, PİR, SİR, ŞİR, TİR, YİR

2 harfli kelimeler

İR

Bazı kelimelerin anlamları

İR

Erken.

ALGILANABİLİR

Duyular yardımıyla varlığı anlaşılabilir olan.

KAZIMKARABEKİR

Erzurum ilinde, merkez ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim birimi. Karaman şehri, Kazımkarabekir ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim bölgesi. Karaman iline bağlı ilçelerden biri.

AŞAĞIHACIBEKİR

Ankara şehrinde, Balâ ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir yerleşim yeri.

BADEMBEKDEMİR

Kastamonu şehrinde, Taşköprü ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim yeri.

BAYIRAKÇAŞEHİR

Sakarya ilinde, Pamukova ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir yerleşim yeri.

DEFTERİKEBİR

Büyük defter.

YUKARIHACIBEKİR

Ankara kenti, Balâ ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir bölge.

EĞİTİLEBİLİR

Anlık gelişimi bakımından geri olan çocuklar arasında sınırlı da olsa bir okul öğrenimi gücü gösterenler. (Genel olarak Z. B.'leri 50-75 arasındadır.).

KAYNAKLANABİLİR

Kaynakla tutturulabilme durumunda olan.

CEMAZİYELAHİR

Ay takviminin altıncı ayı, küçük tövbe ayı.

DÜZAKÇAŞEHİR

Sakarya ilinde, Geyve ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim yeri.

İNDİRGENEBİLİR

Daha düşük bir oksitleme derecesine indirilebilen.

UYARLANABİLİR

Sinema özellikleri taşıyan, bundan dolayı uyarlanması kolay olan, uyarlanmaya yatkın metin.

AÇIKLANABİLİR

Anlaşılır duruma getirilebilen.

LEHİMLENEBİLİR

Lehimleme işlemi ile tutturulabilen.

  -   -   -  

Anlamında İR bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde İR geçen kelimeler listesi verilmiştir.

ABANMAK

Eğilerek bir şeyin, bir kimsenin üzerine kapanmak. Bir yere veya bir kimseye yaslanmak, dayanmak. Bir şeyin veya bir kimsenin üzerine çöküp çullanmak. Birine yük olarak onun sırtından geçinmeye çalışmak. Boksta karşılaşma sırasında rakibine yaslanmak. Futbolda topa olanca gücüyle vurmak.

ABDAL

Gezgin derviş. Tasavvufta manevi üst bir rütbe. Safeviler devrinde İran'da yaşayan Türk oymaklarından biri. Dilenci kılıklı, üstü başı perişan kimse. Anadolu'da yaşayan oymaklardan bazısı.

ABANOZGİLLER

İki çeneklilerden, sıcak ülkelerde yetişen bir bitki familyası.

ABADİ

Açık saman renginde, ipekten yapılan, yarı mat, kalınca bir yazı kâğıdı türü.

ABANDONE

Boks sporunda dövüşemeyecek duruma gelen boksörün karşılaşmayı yarıda bırakması. Herhangi bir olay karşısında çaresiz duruma düşme.

ABARTI

Bir şeyi, bir olayı olduğundan büyük veya çok gösterme, mübalağa.

ABARTMAK

Bir nesneyi veya durumu olduğundan daha önemli, daha büyük veya daha çok göstermek, mübalağa etmek. Bir iş, bir davranış vb.nde gereğinden fazlasına kaçmak, aşırıya kaçmak.

ABANA

Kastamonu iline bağlı ilçelerden biri.

ABANOZ

Abanozgillerden, sıcak ülkelerde yetişen, kerestesinden yararlanılan birçok ağacın ortak adı. Bu tahtadan yapılmış. Bu ağacın ağır, sert ve siyah renkli tahtası. Koyu, parlak siyah. Bu renkte olan.

ABAKÜS

Sayı boncuğu. Sütun başlığının üstüne yatay olarak konan ve kenarlarından biraz dışarı taşan taş blok.

ABARTISIZ

Olduğu gibi gösterilen, abartmasız, mübalağasız. Abartmadan, abartısız olarak, mübalağasız bir biçimde.

ABDÜLLEZİZ

Akdeniz bölgesinde ve Afrika'da yetişen, çok yıllık, yumrulu ve otsu bir bitki (Cyperus esculentus). Bu bitkinin yemiş olarak yenilen, tatlı ve yağlı ürünü.

ABANDIRMAK

Bir kimsenin bir yere veya bir kimseye yaslanmasını sağlamak. Bir hayvanı yere çöktürmek.

ABDESTLİK

Abdest alınacak yer. Abdest alınırken giyilen ve kolsuz hırkaya benzeyen bir giyecek türü.

ABES

Gereksiz, yersiz, boş. Akla ve gerçeğe aykırı. Gereksiz bir biçimde.

ABBAS

"Yola çıkacak veya ölümü yaklaşan kimse" anlamlarındaki Abbas yolcu deyiminde geçen bir söz.

ABARTILI

Olduğundan fazla gösterilen, abartmalı, mübalağalı. Abartarak, abartılı olarak, mübalağalı bir biçimde.

AB

Su. Avrupa Birliği'nin kısaltılmış hali.

ABAJUR

Işığı bir yere toplamak, doğrudan doğruya gözlere vurmasını önlemek için kullanılan, kâğıt, kumaş, maden veya renkli camdan yapılmış lamba siperi. Genellikle üzeri siperli masa lambası veya ayaklı lamba.

ABDEST

Müslümanların, belli ibadetleri yapabilmek için bir düzen içerisinde bazı organları yıkayıp bazılarını mesh etme yoluyla yaptıkları arınma.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük