Sonu ENİ ile biten kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; sonunda "eni" olan, toplam 177 adet kelime bulunmaktadır. Sonu eni ile biten kelimeler listesinden; Türkçe hakkında yapacağınız ders ve araştırma çalışmalarında ya da Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunlarında kelime türetmek için faydalanabilirsiniz.

Bunun yanı sıra, başında eni olan kelimeler listesine ulaşmak veya içinde eni olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Ayrıca, burada verilen kelimelerin tanımları için aşağıda bulunan "harfli kelimeler" bağlantılarını kullanabilirsiniz.

 
 

16 harfli kelimeler

RETİKULOSİTOPENİ

15 harfli kelimeler

GRANÜLOSİTOPENİ

14 harfli kelimeler

AKTARMADİRGENİ, ÇUVALDIZDİKENİ, HEMATOSİTOPENİ, KABALDIZDİKENİ, TOPÇUDEĞİRMENİ, TROMBOSİTOPENİ

13 harfli kelimeler

AKPINARBELENİ, KEDİMERTİMENİ, LENFOSİTOPENİ, SIYIRMADİKENİ, ZERDALİDİKENİ

12 harfli kelimeler

AŞKMERDİVENİ, BAZOFİLOPENİ, BEYDEĞİRMENİ, CİMCİKDİKENİ, CODMANÜÇGENİ, ÇAYDEĞİRMENİ, ENDODİYOGENİ, ENDOPOLİGENİ, KANGALDİKENİ, KAPDEĞİRMENİ, KUŞLARBELENİ, LÖKOSİTOPENİ, MEGALOSPLENİ, MERSİNBELENİ, MONOSİTOPENİ, SAZDEĞİRMENİ, YELDEĞİRMENİ

11 harfli kelimeler

AKDAĞMADENİ, İNCİTMEBENİ, DEMİRDİKENİ, DOMUZDİKENİ, ELDEĞİRMENİ, EMBRİYOGENİ, GÜNEYÜÇGENİ, KAPANBELENİ, KARINGEVENİ, KEPEZBELENİ, MAYISDİKENİ, PANLÖKOPENİ, PANSİTOPENİ, PAZARBELENİ, SAKALLEĞENİ, SIĞIRTİKENİ, TARAKDİKENİ

10 harfli kelimeler

NEVRASTENİ, PSİKASTENİ, UNUTMABENİ, ÇILIDİKENİ, EMİŞBELENİ, EOZİNOPENİ, ERİTROPENİ, ODONTOGENİ, SİDEROPENİ, TROMBOPENİ

9 harfli kelimeler

KİLERMENİ, SAĞBEĞENİ, ŞİZOFRENİ, ABİYOGENİ, ANOTOJENİ, GELİŞTENİ, GEŞTİNENİ, GLİKOPENİ, GÖKEKSENİ, GÖKÜÇGENİ, GÜZÇİMENİ, HANIMTENİ, KELERMENİ, KORDEŞENİ, KURDEŞENİ, KUŞÇİMENİ, LENFOPENİ, MERÇİMENİ, MİYASTENİ, NÖTROPENİ, OSTEOPENİ, SÜLEYMENİ, TEKKEYENİ, YEPİZYENİ, YEREKSENİ

8 harfli kelimeler

DELİSENİ, FİLOGENİ, LİZOGENİ, LÖKOPENİ, MONOGENİ, OCAKKENİ, ONTOGENİ, SİTOPENİ, SÜLEMENİ, ŞEYHYENİ, TİROPENİ

7 harfli kelimeler

MÜMTENİ, OROJENİ, YEPYENİ, ACAYENİ, BEKLENİ, BESLENİ, ÇEKBENİ, DİMYENİ, EMEDENİ, ESİRENİ, KEYFENİ, KEYVENİ, KİRMENİ, KÖRSENİ, KÖYVENİ, KURZENİ, MARSENİ, MORMENİ, NEOTENİ, OTOJENİ, PROGENİ, SÖYLENİ, ÜROPENİ, ZERGENİ

6 harfli kelimeler

ALBENİ, BEĞENİ, ERMENİ, GELENİ, MEDENİ, YEMENİ, ASTENİ, BECENİ, BEDENİ, BELENİ, ÇELENİ, ÇETENİ, DERENİ, DİRENİ, DÜZENİ, ELLENİ, ENDENİ, GEÇENİ, GÖDENİ, GÖMENİ, GÖZENİ, HARENİ, HEBENİ, HERENİ, HESENİ, İRMENİ, İŞLENİ, İTBENİ, KELENİ, KEVENİ, Devamını Oku »»

5 harfli kelimeler

ALENİ, ÖZENİ, ETENİ, EVENİ, ODENİ

4 harfli kelimeler

DENİ, MENİ, PENİ, ŞENİ, YENİ, ÇENİ, GENİ, KENİ, LENİ, NENİ, SENİ, ZENİ

3 harfli kelimeler

ENİ

Bazı kelimelerin anlamları

ENİ

Küçük kardeş. Ne, soru edatı. Aynı.

TOPÇUDEĞİRMENİ

Van ili, Yalınca bucağına bağlı bir bölge.

LENFOSİTOPENİ

Lenfopeni.

KABALDIZDİKENİ

Ekinler kaldırılırken dikenleri yuvarlanarak uçan bir çeşit bitki.

HEMATOSİTOPENİ

Kan hücresel elemanlarının azalması.

RETİKULOSİTOPENİ

Dolaşım kanında retikülositlerin sayıca azalması.

AKPINARBELENİ

Sivas şehri, Yavu bucağına bağlı bir yerleşim bölgesi.

GRANÜLOSİTOPENİ

Agranülositozis.

SIYIRMADİKENİ

Devedikeni.

ZERDALİDİKENİ

Centaurea sostitialın Compositae.

AŞKMERDİVENİ

Eğrelti otu.

KEDİMERTİMENİ

Gerdenge dikeninin sürgünleri.

TROMBOSİTOPENİ

Trombopeni. Dolaşım kanındaki kan pulcuklarının sayısının göreceli olarak azalması.

ÇUVALDIZDİKENİ

Harman zamanı görülen, esen yelle yuvarlanarak giden bir çeşit diken.

BAZOFİLOPENİ

Kanda bazofil sayısının azalması.

AKTARMADİRGENİ

İki çatallı çiftçi aygıtı. (Mamutlar Eğridir Isparta).

  -   -   -  

Anlamında ENİ bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde ENİ geçen kelimeler listesi verilmiştir.

AÇILAMA

Güç bir sahnenin çeşitli açılardan çekiminin yapılması.

AÇIKLAMALI

Birtakım açıklamalarla anlaşılması, öğrenilmesi kolaylaştırılmış, izahlı.

ABLA

Bir kimsenin kendisinden büyük olan kız kardeşi. Erkeklerin kız veya kadınlara seslenirken söyledikleri söz. Büyük kız kardeş gibi saygı ve sevgi gösterilen kız veya kadın. Genelev veya randevuevi işletmecisi kadın, çaça, mama (II).

ABLATYA

Uzunluğu 150, genişliği 4-10 kulaç olan, geniş gözlü bir balık ağı türü.

AÇIKLAYICI

Bir sorunu gerekli açıklığa kavuşturan. Kendinden önce gelen kelimeyi belirten, açıklayan (kelime veya kelimeler): "Atatürk, yeni Türkiye'nin kurucusu, daima saygı ile anılacaktır" cümlesindeki 'yeni Türkiye'nin kurucusu' sözü Atatürk adının açıklayıcısıdır.

ABANDIRMAK

Bir kimsenin bir yere veya bir kimseye yaslanmasını sağlamak. Bir hayvanı yere çöktürmek.

AÇIK

Açılmış, kapalı olmayan, kapalı karşıtı. Örtüsüz, çıplak. Bir gereksinimin karşılanamaması durumu. Görevlisi olmayan, boş (iş, görev), münhal. Çalışır durumda olan. Gizliliği olmayan, olduğu gibi görünen. Sevişme sahnelerini bütün çıplaklığıyla anlatan (kitap, resim, film vb.). Boş. Belirgin bir biçimde. Rengi koyu olmayan, koyu karşıtı. Belli bir yerin biraz uzağı. Engelsiz, serbest. Aralığı çok. Kolay anlaşılır, vazıh. Denizin kıyıdan uzakça olan yeri. Her türlü düşünceyi hoşgörüyle karşılayabilen, etkisinde kalabilen.

ABORDA

Bir deniz teknesinin başka bir tekneye, bir iskeleye veya bir rıhtıma yanını vererek yanaşması.

ACENTELİK

Acentenin yaptığı iş. Acente kuruluşu.

ABANMAK

Eğilerek bir şeyin, bir kimsenin üzerine kapanmak. Bir yere veya bir kimseye yaslanmak, dayanmak. Bir şeyin veya bir kimsenin üzerine çöküp çullanmak. Birine yük olarak onun sırtından geçinmeye çalışmak. Boksta karşılaşma sırasında rakibine yaslanmak. Futbolda topa olanca gücüyle vurmak.

AÇAN

Oynak kemiklerin arasındaki açıları genişletmeye yarayan kasların genel adı, büken karşıtı.

ABRAŞ

Alaca benekli. Klorofil azlığından dolayı açık renkte lekeleri olan (bitki yaprağı). Cildin rengini bozup beyaz benekler ve lekeler yapan hastalık. Ters, kaba, görgüsüz (kimse). Deseni ve atkısı bozuk halı. Atın tüysüz yerlerinde görülen uyuza benzer bir hastalık. Çarpık, eğri, düzgün olmayan. Çilli, çopur yüzlü, gözleri açık renk olan (kimse).

ACEMİ

Bir işin yabancısı olan, eli işe alışmamış, bir işi beceremeyen. Saraya yeni alınmış cariye. İşinde, mesleğinde yeni olan, toy. Bir yere, bir şeye yabancı olan.

ACEMLEŞMEK

Kültür ve medeniyet bakımından İran halkını örnek almak veya etkisi altında kalmak.

ABDÜLLEZİZ

Akdeniz bölgesinde ve Afrika'da yetişen, çok yıllık, yumrulu ve otsu bir bitki (Cyperus esculentus). Bu bitkinin yemiş olarak yenilen, tatlı ve yağlı ürünü.

ACIPAYAM

Denizli iline bağlı ilçelerden biri.

ACYO

Herhangi bir paranın gerçek değeriyle sürüm değeri arasında veya bir ticaret senedinin üzerinde yazılı miktar ile indirimden sonraki tutarı arasında doğan fark. Bankaların senetli kredi işlemlerinde yaptıkları tahsilat. Bir ticaret senedinin yenilenmesinde alınan komisyon.

ACAR

Atılgan. Güçlü ve becerikli, çevik, enerjik. Yeni. Güneybatı Kafkasya'nın Türkiye sınırına yakın bölgesinde yaşayan bir halk, Acara.

AÇIKLIK

Açık olma durumu, aleniyet. Uzaklık, mesafe. Bitki örtüsü olmayan, çıplak yer. Gerçeği olduğu gibi yansıtma durumu. Boş ve geniş yer, meydanlık. Bir söz veya yazıda maksadın açık olması özelliği, duruluk, vuzuh. Dürbün, fotoğraf makinesi vb. optik araçlarda ağız çapı, ışığın girebildiği delik.

ACIMA

Acımak durumu. Başka bir kimsenin veya canlının mutsuzluğuna karşı duyulan üzüntü, merhamet.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük