Sonu UNLUK ile biten 8 harfli kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; sonunda "unluk" olan 8 harfli toplam 18 adet kelime bulundu. Sonu unluk ile biten kelimeler listesinden; Türkçe hakkında yapacağınız ders ve araştırma çalışmalarında ya da Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunlarında kelime türetmek için faydalanabilirsiniz.

Ayrıca, başında unluk olan kelimeler listesine ulaşmak veya içinde unluk olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Kelime anlamı için sözcüklerde bulunan linklerden faydalanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

AHPUNLUK

Gübre konulan yer, gübrelik. Gübreliğe yakın olan tarla: Ahpunluk tarla verimlidir.

BOYUNLUK

Boyna sarılan şey, boyun sargısı.

AZGUNLUK

Taşkınlık, azgınlık.

ÇOĞUNLUK

Sayı üstünlüğü, ekseriyet, azınlık karşıtı.

ZORUNLUK

Zorunluluk. İnsanın, doğanın ve toplumun nesnel yasalarına bağımlı olması durumu. Olayların iç ve özlerindeki düzenlilik, yasaya bağlılık ve yapı gereği, belli şartlar altında ortaya çıkması kaçınılmaz olan şey.

KAVUNLUK

Gaziantep şehri, Oğuzeli ilçesi, merkez bucağına bağlı bir bölge. Tokat şehri, Yeşilyurt ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yer.

ZEBUNLUK

Zebun olma durumu.

BURUNLUK

Burunsak.

OLGUNLUK

Meyvelerin olgun, yenilebilir olma durumu. İnsanların bilgi, görgü ve hoşgörü bakımından gereği kadar gelişmiş olma durumu, yetkinlik, kemal.

YOĞUNLUK

Yoğun olma durumu. Bir cismin birim hacminin kütlesi, gravite. Yoğun bir maddenin özelliği, kesafet.

KULUNLUK

Kısrak, eşek vb. hayvanlarda döl yatağı.

TOSUNLUK

Kağnı boyunduruğunun hayvanların ensesine rastlayan bölümü. (Akçaşar Yukarıkaşıkara Yalvaç Isparta). Gürelik, haşarılık.

UYGUNLUK

Uygun olma durumu, yakışık, mutabakat, mukarenet. Eşitlik. Bir elçinin bir ülkeye atanmasından önce o ülkeden istenen uygun görme yazısı, agreman. Özne ile yüklemin veya bazı dillerde olduğu gibi sıfat ile adın, cins ve sayı bakımından birbirine uyması: Öğretmen geldi. Öğrenciler ödevlerini yapmışlar gibi.

UMSUNLUK

Özenilen şeyin ele geçmemesinden dolayı lohusada meme, erkekte üreme organında olan şişlik, acı.

AHBUNLUK

Gübre konulan yer, gübrelik.

SABUNLUK

İçine sabun konulan küçük kap. Sabun yapımına elverişli olan.

MACUNLUK

İçine macun konulmaya yarayan özel kap.

ONGUNLUK

Ongun olma durumu, mutluluk, bolluk, bereket, feyiz, saadet.