Sonu UJ ile biten kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; sonunda "uj" olan, toplam 7 adet kelime bulunmaktadır. Sonu uj ile biten kelimeler listesinden; Türkçe hakkında yapacağınız ders ve araştırma çalışmalarında ya da Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunlarında kelime türetmek için faydalanabilirsiniz.

Bunun yanı sıra, başında uj olan kelimeler listesine ulaşmak veya içinde uj olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Ayrıca, burada verilen kelimelerin tanımları için aşağıda bulunan "harfli kelimeler" bağlantılarını kullanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

UJ

Uç.

DUJ

Ucu sivri, sivri uçlu: Bu bıçak çok dujdur.

SANTRİFUJ

Genellikle hızları 5000 devir/dakika olan yüksek hızda dönme ile katıyı sıvıdan, veya sıvıyı diğer sıvılardan ayırma işlemlerinde kullanılan bir cihaz. Ultra santrifujlerinin ise hızları ortalama 6000 devir/dakikanın üzerindedir.

VERMİFUJ

Bağırsak kurdunu yok etmek için veteriner ilaçlarında kullanılan bir madde.

RUJ

Türlü renklerde dudak boyası.

SAPRUJ

Sahan kapağı.

ENFRARUJ

Kızılötesi.

  -   -   -  

Anlamında UJ bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde UJ geçen kelimeler listesi verilmiştir.

ENGLİ

Ruj. Allık.

ENNİYH

Allık. Ruj.

RUJLU

Ruj sürülmüş.

HÜNNAP

Hünnapgillerden, yenilen meyvesi için özellikle Batı ve Güney Anadolu'da yetiştirilen dikenli bir ağaç, çiğde (Zizyphus jujuba). Bu bitkinin meyvesi.

JİUJİTSUCU

Jiujitsu yapan sporcu.

LYMEHASTALIĞI

Borrelia burgdorferi tarafından oluşturulan, akut ve tekrarlayıcı nitelikte, deride kızartı, kaslarda ağrı, topallık, eklem yangısıyla belirgin insan, sığır, kedi ve köpeklerde görülen, Ixodes dammini, I. pacificus ve I. ricinus gibi kene türleriyle taşınan bulaşıcı spiroket hastalığı, bulaşıcı kene kaynaklı hastalık, kene kaynaklı meningopolinöritis, Bannwarth sendromu, koyunların kene humması, Borrelia burgdorferi enfeksiyonu, Garin-Bujadoux sendromu, Lyme boreliyozis, eritema kronikum migrans. Beyaz ayaklı fare ve geyik faresi ara konaklardır.

RASPATORYUM

Kemik üzerindeki yumuşak dokuları ve periostu kazımaya yarayan ağızları yassı, küt veya sivri aygıt, rujin.

DAĞITICI

Mektup, gazete vb. şeyleri dolaşarak dağıtan kimse, müvezzi. Motorlarda yüksek gerilimli akımı çalışma sırasına göre bujilere yayıp gönderen aygıt, distribütör. Bir malın önceden belirlenmiş bölgelere gönderilmesini sağlayan kişi veya kuruluş.

KIZILÖTESİ

Işık tayfında kırmızı alanın ötesindeki alanda yayılmış ısı ışınlarından oluşan, gözle görülmeyen ışınım, enfraruj.

JUDO

Jiujitsudan gelişmiş, tutmalara, fırlatmalara, hareketsiz bırakmalara dayanan, Japon kökenli silahsız yapılmış olan dövüş sporu.

RUJLAMA

Rujlamak işi.

RUJLAMAK

Ruj sürmek.

RUJSUZ

Ruj sürülmemiş.