Sonu SU ile biten kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; sonunda "su" olan, toplam 272 adet kelime bulunmaktadır. Sonu su ile biten kelimeler listesinden; Türkçe hakkında yapacağınız ders ve araştırma çalışmalarında ya da Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunlarında kelime türetmek için faydalanabilirsiniz.

Bunun yanı sıra, başında su olan kelimeler listesine ulaşmak veya içinde su olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Ayrıca, burada verilen kelimelerin tanımları için aşağıda bulunan "harfli kelimeler" bağlantılarını kullanabilirsiniz.

 
 

16 harfli kelimeler

KAPTANPAŞAKUZUSU

15 harfli kelimeler

APULİANMERİNOSU, DELAİNEMERİNOSU

14 harfli kelimeler

KARAAĞAÇKUYUSU, YUKARIKARACASU, YUMRUKOYUNCUSU

13 harfli kelimeler

AŞAĞIKARACASU, KILIÇOYUNCUSU, KURTLUSOĞUKSU, TARHANKOZLUSU

12 harfli kelimeler

YAPRAKKURUSU, ARSLANKUYUSU, FINDIKLIAKSU, GÜNEYGÖKÇESU, PEYNİRKUYUSU, YAĞMURKUYUSU

11 harfli kelimeler

EFLATUNUMSU, SAMANUĞRUSU, TAHTAKURUSU, ÜLTİMATOMSU, AŞAĞIİNCESU, AŞAĞIKARASU, BÜYÜKİNCESU, DENİZKUYUSU, FIRINKÖSOSU, KARAKONURSU, KÜÇÜKİNCESU

10 harfli kelimeler

ACEMBORUSU, ADAYAVRUSU, BALKONUMSU, BİLLURUMSU, BOYNUZUMSU, BULGURUMSU, KARPUZUMSU, KURŞUNUMSU, TURUNCUMSU, DEVEKORUSU, ERİKKURUSU, GAZBULUTSU, GÜNDOĞRUSU, HANKOZLUSU, KADIKUYUSU, KEÇİKUYUSU, ŞIPIRDIMSU, TOYTOHLUSU, YENİİNCESU, YUKARIAKSU

9 harfli kelimeler

HAMURUMSU, HOROZUMSU, KAVUNUMSU, LİMONUMSU, ARIKUYUSU, BALIKLISU, BALKUTUSU, BUYURANSU, ÇINARLISU, DEMİRCİSU, GÜCKURUSU, GÜLKURUSU, GÜNDOĞUSU, KABUĞUMSU, KAVAKLISU, KIŞDOĞUSU, KOÇKUYUSU, MARULUMSU, NURKUYUSU, ÖZSOĞUKSU, TUZKUYUSU, YAKUTUMSU, YAZDOĞUSU

8 harfli kelimeler

BİLLURSU, BOYNUZSU, JİUJİTSU, KARACASU, KARPUZSU, MAYMUNSU, ODUNUMSU, BALKONSU, BULGURSU, COŞKUNSU, ÇEVRİKSU, ÇİNKOMSU, DURGUNSU, DURUCASU, ILICAKSU, KAYALISU, KEİRETSU, KONĞURSU, KURŞUNSU, SALKIMSU, SARICASU, SIHLAMSU, SUBUĞUSU, SUKURUSU, ŞARLOMSU, TUZLUMSU, UÇKURUSU, ZAMBAKSU

7 harfli kelimeler

BULUTSU, BURUKSU, ÇOCUKSU, DOĞRUSU, GÜNEYSU, HAMURSU, KABUKSU, KAVUNSU, MORUMSU, TAVUKSU, ALÇINSU, ALTINSU, AYDINSU, AYRUHSU, AYRUKSU, BALIKSU, BETONSU, BEYAZSU, BOZUMSU, ÇAKIRSU, ÇAMLISU, ÇANAKSU, ÇATALSU, ÇATIKSU, ÇELİKSU, ÇEVRESU, ÇİFTESU, DAMLASU, DERİNSU, DOĞANSU, Devamını Oku »»

6 harfli kelimeler

AKARSU, DOLUSU, İNCESU, ODUNSU, YEDİSU, ADAKSU, AKANSU, AKÇASU, BERKSU, DORUSU, DURUSU, EĞRİSU, EKŞİSU, ESKİSU, GENÇSU, HALASU, HOLUSU, IŞINSU, İÇMESU, KABESU, KARASU, KAYASU, KROMSU, LUHUSU, ONURSU, ORTASU, OZANSU, ÖRENSU, SARISU, UÇARSU, Devamını Oku »»

5 harfli kelimeler

GÜRSU, ACISU, ANASU, ARISU, BOĞSU, CANSU, ÇAMSU, DARSU, GOĞSU, GOMSU, GÖKSU, GÜLSU, GÜNSU, ILISU, ISISU, İKİSU, İYİSU, KANSU, KARSU, KOLSU, KOMSU, KONSU, KÖKSU, KÖRSU, KUMSU, MUZSU, NİLSU, NURSU, PAKSU, PEKSU, Devamını Oku »»

4 harfli kelimeler

AKSU, OTSU, PUSU, ABSU, AYSU, BOSU, ERSU, HUSU, İLSU, İNSU, KASU, KISU, KOSU, OKSU, OMSU, OYSU, ÖZSU, SUSU, TASU, URSU

3 harfli kelimeler

ASU, USU

2 harfli kelimeler

SU

Bazı kelimelerin anlamları

SU

Hidrojenle oksijenden oluşan, sıvı durumunda bulunan, renksiz, kokusuz, tatsız madde, ab. Meyve, sebze vb.nin sıkılmasıyla elde edilen sıvı. Bazı kokulu yaprak veya çiçeklerin imbikten çekilmesiyle elde edilen kokulu sıvı. Kez. Sutaş. Yemeğin sıvı bölümü. Demir araçları ateşte kızdırdıktan sonra, suya daldırılarak sağlanılan sertlik. Bu sıvıdan oluşan kitle, deniz, akarsu.

KAPTANPAŞAKUZUSU

Dalga tepelerinin çatlamasıyla oluşan, deniz üzerinde dizi hâlinde görünen beyazlık.

TARHANKOZLUSU

Çorum kenti, merkez ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir bölge.

AŞAĞIKARACASU

Erzurum ili, Olur ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim bölgesi.

GÜNEYGÖKÇESU

Bolu şehrinde, Gökçesu nahiyesine bağlı bir yerleşim birimi.

KILIÇOYUNCUSU

Kılıçoyunu savutlarıyle çalışan ve yarışan sporcu.

KARAAĞAÇKUYUSU

Afyon kenti, Dazkırı ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim bölgesi.

YUMRUKOYUNCUSU

Yumruklaşma sporunu yapan kişi.

DELAİNEMERİNOSU

C tipi Merinos sınıfına giren, Teksas, New Meksiko ve Kaliforniya'da bulunan, orta büyüklükte düzgün bir vücuda ve kısa bir boyna sahip, verim yaşı diğer Merinos ırkları içinde en uzun olan diğer Merinos ırklarıyla yapağı rengi, bir örnekliliği, dayanıklılığı ve yoğunluğu bakımından karşılaştırıldığında fark gözlenmeyen koyun ırkı.

ARSLANKUYUSU

Şanlıurfa kenti, Harran belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir yer.

PEYNİRKUYUSU

Balıkesir kenti, Manyas ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir yerleşim bölgesi.

KURTLUSOĞUKSU

Hatay şehri, Kırıkhan ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim birimi.

YUKARIKARACASU

Erzurum ili, Olur ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim bölgesi.

APULİANMERİNOSU

İtalyan Merinosu.

FINDIKLIAKSU

Düzce şehri, merkez ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir yer.

YAPRAKKURUSU

Kuru yaprak rengi. Bu renkte olan.

  -   -   -  

Anlamında SU bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde SU geçen kelimeler listesi verilmiştir.

AHENKSİZ

Uyumsuz, düzensiz. Eğlencesiz.

ADA

Deniz veya göl suları ile çevrilmiş küçük kara parçası, cezire. Tali yoldan ana yola güvenli çıkışı sağlamak için tali yolun sağ tarafına yapılan, çizgilerle ayrılmış bölüm. Çevresi yollarla belirlenmiş olan arsa ve böyle bir arsayı kaplayan yapılar topluluğu. Kavşaklarda trafiği düzenleyici, yönlendirici veya ayırıcı olmak üzere bordürle sınırlandırılmış veya yer çizgileriyle belirlenmiş alan.

ACIMASIZ

Acıma duygusu olmayan, katı yürekli, merhametsiz. Acıma duygusu olmadan, merhametsizce.

AGORAFOBİ

Alan korkusu.

AB

Su. Avrupa Birliği'nin kısaltılmış hali.

ABANOZLAŞMAK

Ağaç gibi maddeler suda uzun süre kalarak kararmak. Güneşte uzun süre kalarak kararmak, matlaşmak, sertleşmek.

AGARAGAR

Deniz yosunlarından çıkarılan, beslenme endüstrisinde, hekimlikte ve bakteriyolojide kullanılan bir jelatin türü, jeloz.

ACIMA

Acımak durumu. Başka bir kimsenin veya canlının mutsuzluğuna karşı duyulan üzüntü, merhamet.

ACUR

Kabakgillerden, kabuğu çizgili ve tüylü, yeşil veya sarımtırak, üzeri yeşil lekeli, irice bir meyve (Cucumis flexuosus).

AÇELYA

Kokusuz, güzel renkli çiçekler açan bir bitki (Rhododendron).

ABDESTLİK

Abdest alınacak yer. Abdest alınırken giyilen ve kolsuz hırkaya benzeyen bir giyecek türü.

ACUZE

Huysuz, yaşlı kadın.

AĞLAMAK

Üzüntü, acı, sevinç, pişmanlık vb.nin etkisiyle gözyaşı dökmek. Sızlanmak, yakınmak. Bir duruma üzülmek. Ağaç budandığında kesilen yerlerden besi suyu veya öz su akmak.

ABDÜLLEZİZ

Akdeniz bölgesinde ve Afrika'da yetişen, çok yıllık, yumrulu ve otsu bir bitki (Cyperus esculentus). Bu bitkinin yemiş olarak yenilen, tatlı ve yağlı ürünü.

AÇMA

Açmak işi. Bir tür susamsız, kalınca, yağlı çörek. Orman içinde ağaç kesme veya yakma yoluyla tarıma elverişli bir duruma getirilen arazi.

AÇIKLAYICI

Bir sorunu gerekli açıklığa kavuşturan. Kendinden önce gelen kelimeyi belirten, açıklayan (kelime veya kelimeler): "Atatürk, yeni Türkiye'nin kurucusu, daima saygı ile anılacaktır" cümlesindeki 'yeni Türkiye'nin kurucusu' sözü Atatürk adının açıklayıcısıdır.

AF

Bir suçu, bir kusuru veya bir hatayı bağışlama. Görevden çıkarılma.

AĞIZLIK

Bir ucuna sigara takılan, öbür ucundan nefes çekilen çubuk biçimindeki araç. Hayvanın ısırmasına, zararlı bir şey yemesine engel olmak için ağzına takılan tel, deri vb. kafes. Nefesli çalgılarda ağza gelen yer. Kuyu bileziği. Su tesisatında su alıp vermeye yarayan vanalı uç. Yemiş küfelerinin üzerine yapraklı dallarla yapılmış olan kapak. Telefon vb. cihazlarda ağza yaklaştırılan bölüm. Huni. Bir şeyin başladığı yer. Dokumacılıkta çözgünün açılıp kapandığı ve içinde mekiğin geçtiği yer.

AĞIŞ

Ağma işi. Su buharının ve başka gazların yerden havaya doğru çıkışı, yağış karşıtı.

AĞIZ

Yüzde, avurtlarla iki çene arasında bulunan, ses çıkarmaya, soluk alıp vermeye yarayan ve besinlerin sindirilmeye başlandığı organ. Bu boşluğun dudakları çevreleyen bölümü. Birkaç yolun birbirine kavuştuğu yer, kavşak. Koy, körfez, liman vb. yerlerin açık tarafı. Aynı dil içinde ses, şekil, söz dizimi ve anlamca farklılıklar gösterebilen, belli yerleşim bölgelerine veya sınıflara özgü olan konuşma dili. Uç, kenar. Kapların veya içi boş şeylerin açık tarafı. Bir bölge ezgilerinde görülen özelliklerin tümü. Çıkış yeri. Kesici aletlerin keskin tarafı. Bir akarsuyun denize veya göle döküldüğü yer, munsap. Yeni doğurmuş memelilerin ilk sütü. Üslup, ifade biçimi.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük