Sonu PEG ile biten kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; sonunda "peg" olan, toplam 3 adet kelime bulunmaktadır. Sonu peg ile biten kelimeler listesinden; Türkçe hakkında yapacağınız ders ve araştırma çalışmalarında ya da Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunlarında kelime türetmek için faydalanabilirsiniz.

Bunun yanı sıra, başında peg olan kelimeler listesine ulaşmak veya içinde peg olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Ayrıca, burada verilen kelimelerin tanımları için aşağıda bulunan "harfli kelimeler" bağlantılarını kullanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

PEG

Yıkılmış ev yeri, arsa. Yıkıntı. Harabe. Harabe, yıkıntı, virane yer, kalıntı.

KÖPEG

Köpek.

KEPEG

Kepek.

  -   -   -  

Anlamında PEG bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde PEG geçen kelimeler listesi verilmiştir.

TEPEGÖZ

Derslerde, konferanslarda asetat üzerine yazılan yazıyı veya grafiği kuvvetli bir ışık kaynağı aracılığıyla perdeye yansıtan optik araç. Dikkatsizce, sağa sola çarparak yürüyen (kimse). Medine kurdunun ara konakçısı, tepegözlerin örnek türü olan küçük kabuklu (Cyclops strenuus). Dar alınlı, gözleri saçlarının bittiği yere çok yakın görünen (kimse).

HERMALİN

Türkiye ve Güney Rusya'da yetişen Peganum harmala (Rutacease) bitkisinin tohumlarından elde edilen, e.n. 238 °C olan ve suda kısmen çözünen, tıpta antihelmintik olarak kullanılan renksiz bir alkaloit.

SAYDAM

İçinden ışığın geçmesine ve arkasındaki şeylerin görülmesine engel olmayan (cisim), şeffaf, transparan. Açık seçik, belirgin. Üzerindeki resim ve şekilleri beyaz bir zemin üzerine yansıtmak amacıyla tepegöze konan şeffaf, ışığı geçiren kâğıt veya madde, slayt. Asetat. Sayısal ortamda hazırlanmış, yansıtım aygıtında kullanılmaya özgü pozitif görüntü, slayt, diyapozitif.

PEGAMBAR

Peygamber, bk. pehâmbâr, pegamber.

PEHEMBER

Peygamber, bk. pegamber.

ÜZERLİK

Sedef otugillerden, yaprakları almaşık, çiçekleri beyaz renkte, susama benzeyen tohumları acı olan, halk hekimliğinde tedavi amaçlı, tütsü olarak kullanılan bir bitki (Peganum harmala). Bu bitkinin tohumlarından yapılmış olan nazarlık veya süs olarak kullanılan eşya.

YANSI

Bilgisayar veya tepegözle hazırlanan saydamın yansıtılmasıyla perdede ortaya çıkan görüntü. Akis. Işığın parlak bir yere çarpıp geriye doğru yön değiştirerek kaynağını göstermesi, inikâs. Tepke.

DALGÜNDÜZ

Güpegündüz.

GENCECİK

Çok genç, gepegenç, gepegencecik.

BASAT

Tepegöz. Zonguldak kenti, Perşembe nahiyesine bağlı bir bölge.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük