Sonu LE ile biten kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; sonunda "le" olan, toplam 881 adet kelime bulunmaktadır. Sonu le ile biten kelimeler listesinden; Türkçe hakkında yapacağınız ders ve araştırma çalışmalarında ya da Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunlarında kelime türetmek için faydalanabilirsiniz.

Bunun yanı sıra, başında le olan kelimeler listesine ulaşmak veya içinde le olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Ayrıca, burada verilen kelimelerin tanımları için aşağıda bulunan "harfli kelimeler" bağlantılarını kullanabilirsiniz.

 
 

15 harfli kelimeler

MUHAYYERSÜMBÜLE, YERGÜNNÜKHAMİLE, YUKARIKIZILKALE

14 harfli kelimeler

AŞAĞIKIZILKALE, BAZİOKSİPİTALE, MERKEZKARAKALE

13 harfli kelimeler

MÜNASEBETİYLE

12 harfli kelimeler

HAYSİYETİYLE, MEMNUNİYETLE, ÇARESİZLİKLE, DOLİKOSEFALE, GÖRÜNMEZKALE, HÜSNÜNİYETLE, İRREMEDİABLE, MERCİMEKKALE, SÖĞÜTLÜGÖZLE, TAPKIRANKALE, YAĞMURLUKALE

11 harfli kelimeler

BİLMUKABELE, EKSERİYETLE, MARİFETİYLE, SAMİMİYETLE, ULTRAVİYOLE, YENİMAHALLE, ZİYADESİYLE, ARKUNLUĞİLE, ÇİFTLİKKALE, GÜZELCEKALE, HYDROCOTYLE

10 harfli kelimeler

BÖYLELİKLE, GENELLİKLE, GÜZELLİKLE, İÇTENLİKLE, İVEDİLİKLE, KERTENKELE, KESİNLİKLE, KURUCAŞİLE, SARIHALİLE, TOPRAKKALE, UMUMİYETLE, KARAHALİLE, AŞAĞIGÖRLE, AYNALIKALE, BOSTANKALE, CENNETİALE, DEMİRGÜLLE, DESTANGELE, DİZGİNKALE, FONTANELLE, HELLEMELLE, KADİFEKALE, KALKANKALE, KANTARKİLE, KAPLUMKİLE, KAYALIKALE, KESDENKELE, KESTENKELE, KIZLARKALE, KOŞMARKELE, Devamını Oku »»

9 harfli kelimeler

ALELACELE, BAŞMAKALE, BATONSALE, BİYOKÜTLE, BOĞAZKALE, ÇANAKKALE, FAKSİMİLE, GÜHERÇİLE, HASEBİYLE, HEYETİYLE, KATİYETLE, KIRIKKALE, KONTRFİLE, MUHAYYİLE, NEDENİYLE, ÖNCELİKLE, ÖYLELİKLE, ÖZELLİKLE, BALLISÜLE, BEDİRKALE, BELELİKLE, BÖLELİKLE, BÜYÜKKALE, CERİTKALE, CİHETİYLE, ÇAMLIKALE, ÇANAĞĞALE, DEDEKULLE, DEDEVELLE, DEDİVELLE, Devamını Oku »»

8 harfli kelimeler

AKÇAKALE, BİLCÜMLE, DÖMİVOLE, GÜÇLÜKLE, HAYRETLE, İSTİHALE, İYİLİKLE, KAPIKULE, MUKABELE, MUKAVELE, MÜBADELE, MÜCADELE, MÜDAHALE, MÜNAKALE, NİSPETLE, RASTGELE, SUPANGLE, VAKTİYLE, VARAGELE, UÇANKALE, AFİYETLE, AKİLBALE, ALİKELLE, BABAKALE, BAŞIBİLE, BİTÜNİLE, DEFAATLE, DEHŞETLE, DEVLETLE, DİKKATLE, Devamını Oku »»

7 harfli kelimeler

AMABİLE, ASAMBLE, ASİMİLE, BAŞKALE, BESMELE, BONFİLE, DALÖĞLE, EZCÜMLE, FORMÜLE, GAMSELE, GAYETLE, GULGULE, HERGELE, İSKEMLE, KAMUFLE, KURDELE, LAHAVLE, MAHALLE, MANİPLE, MECELLE, MENZİLE, MERHALE, MEŞGALE, MEZBELE, MİNKALE, MUADELE, MUAMELE, MÜŞKÜLE, NARGİLE, SİLSİLE, Devamını Oku »»

6 harfli kelimeler

AMBALE, AŞKALE, CEMİLE, ÇETELE, DEFİLE, ELİYLE, FASİLE, GÖRELE, HALİLE, HAMİLE, HAMULE, HAVALE, İSKELE, JÜBİLE, KABİLE, KAFİLE, KAKULE, KOMPLE, KÖSELE, MAAİLE, MAKALE, MAKULE, MESELE, MEŞALE, MOZOLE, NAFİLE, NEVALE, NİHALE, ONDÜLE, PİYALE, Devamını Oku »»

5 harfli kelimeler

ACELE, ADALE, AMELE, ANELE, BÖYLE, BUKLE, CÜMLE, DİCLE, DUBLE, GAİLE, GÜLLE, HAİLE, HAMLE, HÜLLE, HÜRLE, İHALE, İMALE, İSALE, İZALE, İZOLE, JİKLE, KEHLE, KELLE, KIBLE, KİTLE, KÜTLE, MAİLE, MEHLE, MÖBLE, NEZLE, Devamını Oku »»

4 harfli kelimeler

AİLE, BALE, BİLE, BÖLE, ÇİLE, FİLE, FULE, GALE, GELE, GÖLE, HALE, HELE, HİLE, İLLE, JALE, JİLE, JÖLE, KALE, KELE, KİLE, KÖLE, KULE, LALE, LÜLE, NALE, ÖĞLE, ÖYLE, RÖLE, SELE, ŞALE, Devamını Oku »»

3 harfli kelimeler

İLE, OLE, ALE, DLE, ELE, ÖLE, SLE, ÜLE

2 harfli kelimeler

LE

Bazı kelimelerin anlamları

LE

Türk alfabesinin on beşinci harfinin adı, okunuşu.

MERKEZKARAKALE

Kars şehrinde, merkez belediyesi, merkez bucağına bağlı bir bölge.

MEMNUNİYETLE

Kıvanç duyarak, kıvançla.

BAZİOKSİPİTALE

Art kafa tabanı.

AŞAĞIKIZILKALE

Erzurum ilinde, Söylemez bucağına bağlı bir yerleşim yeri.

HÜSNÜNİYETLE

İyi niyetle.

YERGÜNNÜKHAMİLE

Kadınlarda aş yerme.

ÇARESİZLİKLE

Çaresiz bir biçimde.

HAYSİYETİYLE

Nedeniyle.

MÜNASEBETİYLE

Dolayısıyla, sebebiyle, itibarıyla, ilgisinden dolayı.

MERCİMEKKALE

Muş şehri, Mercimekkale nahiyesine bağlı bir yer.

MUHAYYERSÜMBÜLE

Türk müziğinde bir makam.

YUKARIKIZILKALE

Erzurum ili, Söylemez bucağına bağlı bir yerleşim bölgesi.

GÖRÜNMEZKALE

Sivas kenti, İmranlı belediyesi, merkez bucağına bağlı bir bölge.

İRREMEDİABLE

Tedavisi mümkün olmayan.

DOLİKOSEFALE

Başın önden arkaya en uzun çapı.

  -   -   -  

Anlamında LE bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde LE geçen kelimeler listesi verilmiştir.

ABDEST

Müslümanların, belli ibadetleri yapabilmek için bir düzen içerisinde bazı organları yıkayıp bazılarını mesh etme yoluyla yaptıkları arınma.

ABANMAK

Eğilerek bir şeyin, bir kimsenin üzerine kapanmak. Bir yere veya bir kimseye yaslanmak, dayanmak. Bir şeyin veya bir kimsenin üzerine çöküp çullanmak. Birine yük olarak onun sırtından geçinmeye çalışmak. Boksta karşılaşma sırasında rakibine yaslanmak. Futbolda topa olanca gücüyle vurmak.

ABAJUR

Işığı bir yere toplamak, doğrudan doğruya gözlere vurmasını önlemek için kullanılan, kâğıt, kumaş, maden veya renkli camdan yapılmış lamba siperi. Genellikle üzeri siperli masa lambası veya ayaklı lamba.

ABANA

Kastamonu iline bağlı ilçelerden biri.

ABANOZ

Abanozgillerden, sıcak ülkelerde yetişen, kerestesinden yararlanılan birçok ağacın ortak adı. Bu tahtadan yapılmış. Bu ağacın ağır, sert ve siyah renkli tahtası. Koyu, parlak siyah. Bu renkte olan.

ABDAL

Gezgin derviş. Tasavvufta manevi üst bir rütbe. Safeviler devrinde İran'da yaşayan Türk oymaklarından biri. Dilenci kılıklı, üstü başı perişan kimse. Anadolu'da yaşayan oymaklardan bazısı.

ABANOZLAŞMAK

Ağaç gibi maddeler suda uzun süre kalarak kararmak. Güneşte uzun süre kalarak kararmak, matlaşmak, sertleşmek.

ABİS

Okyanusların güneş ışığının ulaşamadığı derin yerleri.

ABLİ

Yatay serenlerin ucuna bağlı bulunan ve bunları sağa, sola veya ortaya çevirmek için yararlanılan halat veya palanga.

ABDÜLLEZİZ

Akdeniz bölgesinde ve Afrika'da yetişen, çok yıllık, yumrulu ve otsu bir bitki (Cyperus esculentus). Bu bitkinin yemiş olarak yenilen, tatlı ve yağlı ürünü.

ABARTILI

Olduğundan fazla gösterilen, abartmalı, mübalağalı. Abartarak, abartılı olarak, mübalağalı bir biçimde.

ABANDONE

Boks sporunda dövüşemeyecek duruma gelen boksörün karşılaşmayı yarıda bırakması. Herhangi bir olay karşısında çaresiz duruma düşme.

ABA

Abla. Bu kumaştan yapılmış yakasız ve uzun üstlük. Bu kumaştan yapılan. Kepenek. Yünün dövülmesiyle yapılmış olan kalın ve kaba kumaş. Bu kumaştan yapılmış olan ve dervişlerce giyilen hırka. Anne.

ABANOZGİLLER

İki çeneklilerden, sıcak ülkelerde yetişen bir bitki familyası.

ABANİ

Genellikle sarık, bohça, kundak ve yorgan yüzü yapımında kullanılan, zemini beyaz, üzerinde safran renginde nakışlar bulunan ipek kumaş. Bu kumaştan yapılmış.

ABLA

Bir kimsenin kendisinden büyük olan kız kardeşi. Erkeklerin kız veya kadınlara seslenirken söyledikleri söz. Büyük kız kardeş gibi saygı ve sevgi gösterilen kız veya kadın. Genelev veya randevuevi işletmecisi kadın, çaça, mama (II).

ABONE

Süreli yayınları, parasını önceden ödeyerek alma işi. Bir şeyi sürekli olarak kullanmak için hizmeti verenle sözleşme yapan kimse, sürdürümcü. Bir yere gitmeyi alışkanlık hâline getiren (kimse).

ABDESTLİK

Abdest alınacak yer. Abdest alınırken giyilen ve kolsuz hırkaya benzeyen bir giyecek türü.

ABARTISIZ

Olduğu gibi gösterilen, abartmasız, mübalağasız. Abartmadan, abartısız olarak, mübalağasız bir biçimde.

ABDESTHANE

Tuvalet.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük