Sonu İL ile biten kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; sonunda "il" olan, toplam 946 adet kelime bulunmaktadır. Sonu il ile biten kelimeler listesinden; Türkçe hakkında yapacağınız ders ve araştırma çalışmalarında ya da Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunlarında kelime türetmek için faydalanabilirsiniz.

Bunun yanı sıra, başında il olan kelimeler listesine ulaşmak veya içinde il olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Ayrıca, burada verilen kelimelerin tanımları için aşağıda bulunan "harfli kelimeler" bağlantılarını kullanabilirsiniz.

 
 

17 harfli kelimeler

BAKTERİYOKLOROFİL

16 harfli kelimeler

POLİAKRİLONİTRİL

14 harfli kelimeler

AŞAĞIEMİRHALİL, PSÖDOEOZİNOFİL, SPERMATODAKTİL

13 harfli kelimeler

FANGİRİFİNGİL, MAKROSPOROFİL, MİKROSPOROFİL, PERİSSODAKTİL

12 harfli kelimeler

ELEKTROMOBİL, ÇEŞMELİSEBİL, DEMİRCİHALİL, KÜÇÜKYÜREĞİL, MEGASPOROFİL, MİKROAEROFİL, NEOARSİKODİL, STREPTOBASİL

11 harfli kelimeler

BROMOURASİL, ÇAĞLAYANGİL, EKSTREMOFİL, ESKİYÜREĞİL, KARACAHALİL, KLORAMBUSİL, KUYULUSEBİL, MAKROFİBRİL, MİKROFİBRİL, MOLLAİSMAİL, ŞARABIHALİL, TERMOSTABİL, TETRADAKTİL, YUKARIÇİĞİL, YUKARISEBİL

10 harfli kelimeler

BİBLİYOFİL, ELEKTROFİL, GAYRİKABİL, GERMANOFİL, HÜSNÜTALİL, MÜTEBEDDİL, MÜTEHAMMİL, MÜTEHAVVİL, MÜTESELSİL, MÜTEŞEKKİL, MÜTEVEKKİL, HERZEVEKİL, ABDÜLCELİL, AKÇAKERTİL, ANTİFEBRİL, AŞAĞIÇİĞİL, AŞIRIERKİL, DALADİNGİL, DERESEMAİL, DİKLAZURİL, DİPLOBASİL, HACIİSMAİL, HEKSADESİL, İDODİFENİL, KATİBİADİL, KIZILCAYİL, KROMATOFİL, MERTİSMAİL, MİBEFRADİL, MİNOKSİDİL, Devamını Oku »»

9 harfli kelimeler

BERTAFSİL, EŞELMOBİL, HİDROKSİL, KARBOKSİL, LOKOMOBİL, MERKEZCİL, MÜSTAHSİL, MÜTEKABİL, MÜTEMAYİL, PİSLİKÇİL, TİRHANDİL, AHMETADİL, AKÇAHALİL, AKSOSİTİL, ARADİNGİL, ARGİROFİL, ÇALKANDİL, ÇÖLMEKÇİL, DALDİNGİL, DASDİNGİL, DESDENBİL, DEVEÇİGİL, EMİLGATİL, EMİRHALİL, ENALAPRİL, ENTOMOFİL, EOZİNOFİL, ESKİBEDİL, FUTKANDİL, GARAGEBİL, Devamını Oku »»

8 harfli kelimeler

ANAERKİL, ANGLOFİL, ATAERKİL, BAŞVEKİL, BEGONVİL, BİRİNCİL, BÖCEKÇİL, ÇETREFİL, DERYADİL, ERKEKÇİL, GÖLGECİL, HİDROFİL, HİGROFİL, İSKAMBİL, İSKANDİL, KARANFİL, KARBONİL, KIRTIPİL, KİREÇÇİL, KLOROFİL, KROKODİL, MUHAVVİL, MUSTATİL, MUZMAHİL, MÜMESSİL, MÜSTAKİL, MÜVEKKİL, OTOMOBİL, PALMİTİL, SERSEFİL, Devamını Oku »»

7 harfli kelimeler

BAZOFİL, BİLFİİL, BOPSTİL, CEBRAİL, DEKOVİL, EHLİDİL, EKLESİL, EMBESİL, EYNESİL, HEMOFİL, İKİNCİL, İKİRCİL, İSRAFİL, MAKABİL, MUKABİL, MUTEDİL, MÜBADİL, MÜDAHİL, MÜMASİL, MÜNFAİL, NEVAZİL, ÖDEVCİL, ÖZGECİL, SUZİDİL, TANECİL, TEKSTİL, ABRODİL, AEROPİL, AFEBRİL, AKSEVİL, Devamını Oku »»

6 harfli kelimeler

AZRAİL, BASKİL, BENCİL, BİSMİL, BREZİL, ÇİVRİL, DİNGİL, EBABİL, HEPÇİL, İYİCİL, KADRİL, KANDİL, KİRTİL, KOŞNİL, LEŞÇİL, MAHFİL, MENDİL, MENZİL, MESAİL, MUADİL, MÜSHİL, NEMCİL, PASTİL, PESTİL, PROFİL, SAFDİL, SESÇİL, SPİRİL, STABİL, STERİL, Devamını Oku »»

5 harfli kelimeler

ALKİL, BASİL, BERİL, CAHİL, CEHİL, CELİL, CEMİL, ÇİĞİL, ÇİPİL, DAHİL, DEBİL, DEĞİL, DELİL, DİRİL, DİŞİL, ESKİL, ETÇİL, EVCİL, FARİL, FİTİL, FOSİL, GAFİL, GASİL, GİZİL, GORİL, HAMİL, İNCİL, İŞKİL, KABİL, KATİL, Devamını Oku »»

4 harfli kelimeler

ACİL, ALİL, AMİL, AZİL, EĞİL, EHİL, ERİL, ETİL, FAİL, FİİL, GRİL, HAİL, İDİL, KAİL, MAİL, NAİL, STİL, ZAİL, ABİL, AÇİL, AGİL, AHİL, AKİL, ARİL, ASİL, AVİL, CAİL, DAİL, DEİL, DRİL, Devamını Oku »»

3 harfli kelimeler

ÇİL, DİL, FİL, MİL, PİL, ZİL, BİL, CİL, KİL, LİL, NİL, SİL, ŞİL, TİL, YİL

2 harfli kelimeler

İL

Bazı kelimelerin anlamları

İL

Ülkenin vali yönetimindeki bölümü, vilayet. Şehrin niteliklerini taşıyan büyük yerleşim yeri. Ülke, yurt. Eski Türklerde devlet.

ELEKTROMOBİL

Elektrik enerjisiyle işleyen otomobil.

POLİAKRİLONİTRİL

Akrilonitril yarı iletken polimeri.

FANGİRİFİNGİL

Mantı.

PSÖDOEOZİNOFİL

Tavşan, kobay, kaz, ördek, beç tavuğu, hindi, güvercin, tavuk gibi kanatlı hayvanlarda nötrofil olarak kabul edilen hücreler. Gerçek eozinofillerle aynı karakterde olmaları ve benzer boyalarla boyanmaları nedeniyle psödoeozinofil denmiştir.

MAKROSPOROFİL

Makrosporangiyumları taşıyan yapı, megasporofil.

MEGASPOROFİL

Makrosporangiyumları taşıyan yapı. Makrosporofil. Makrosporofil.

MİKROAEROFİL

Normal atmosferik oksijen varlığında (% 21) gelişemeyen ancak, gelişmesi için az miktarda (% 5 kadar) oksijene gerek duyan mikroorganizmalar, mikroaerobik.

BAKTERİYOKLOROFİL

Bazı bakterilerde bulunan ve ışığı absorblayan pigment. Pembe veya yeşil fotosentetik bakterilerde başlıca ışık tutucu olarak görev yapan bir çeşit klorofil.

ÇEŞMELİSEBİL

Konya ilinde, Sarayönü ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir bölge.

PERİSSODAKTİL

Tek parmaklı.

DEMİRCİHALİL

Kırıkkale şehri, merkez ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim yeri.

KÜÇÜKYÜREĞİL

Sivas şehri, Şarkışla ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir bölge.

MİKROSPOROFİL

Üzerinde mikrosporangiyumun geliştiği küçük yaprak ya da yaprak şeklindeki yapı. Tohumsuz bitkilerde bir tek damarlı doku şeridi içeren küçük bir yaprak.

SPERMATODAKTİL

Kimi akarlarda, erkek tarafından üretilen spermanın dişinin üçüncü ve dördüncü koksaları arasında bulunan çiftleşme keselerine aktarılmasını sağlayan şeliser modifikasyonu.

AŞAĞIEMİRHALİL

Çorum ili, Bayat ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir bölge.

  -   -   -  

Anlamında İL bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde İL geçen kelimeler listesi verilmiştir.

ABDAL

Gezgin derviş. Tasavvufta manevi üst bir rütbe. Safeviler devrinde İran'da yaşayan Türk oymaklarından biri. Dilenci kılıklı, üstü başı perişan kimse. Anadolu'da yaşayan oymaklardan bazısı.

ABANA

Kastamonu iline bağlı ilçelerden biri.

ABU

Şaşma ve korku bildiren bir söz.

ABRA

Dara. Angarya, yük. Bir değiş tokuşta üste verilen şey. Denge.

ABARTILI

Olduğundan fazla gösterilen, abartmalı, mübalağalı. Abartarak, abartılı olarak, mübalağalı bir biçimde.

ABA

Abla. Bu kumaştan yapılmış yakasız ve uzun üstlük. Bu kumaştan yapılan. Kepenek. Yünün dövülmesiyle yapılmış olan kalın ve kaba kumaş. Bu kumaştan yapılmış olan ve dervişlerce giyilen hırka. Anne.

ABRAŞ

Alaca benekli. Klorofil azlığından dolayı açık renkte lekeleri olan (bitki yaprağı). Cildin rengini bozup beyaz benekler ve lekeler yapan hastalık. Ters, kaba, görgüsüz (kimse). Deseni ve atkısı bozuk halı. Atın tüysüz yerlerinde görülen uyuza benzer bir hastalık. Çarpık, eğri, düzgün olmayan. Çilli, çopur yüzlü, gözleri açık renk olan (kimse).

ABLA

Bir kimsenin kendisinden büyük olan kız kardeşi. Erkeklerin kız veya kadınlara seslenirken söyledikleri söz. Büyük kız kardeş gibi saygı ve sevgi gösterilen kız veya kadın. Genelev veya randevuevi işletmecisi kadın, çaça, mama (II).

ABDÜLLEZİZ

Akdeniz bölgesinde ve Afrika'da yetişen, çok yıllık, yumrulu ve otsu bir bitki (Cyperus esculentus). Bu bitkinin yemiş olarak yenilen, tatlı ve yağlı ürünü.

ABANMAK

Eğilerek bir şeyin, bir kimsenin üzerine kapanmak. Bir yere veya bir kimseye yaslanmak, dayanmak. Bir şeyin veya bir kimsenin üzerine çöküp çullanmak. Birine yük olarak onun sırtından geçinmeye çalışmak. Boksta karşılaşma sırasında rakibine yaslanmak. Futbolda topa olanca gücüyle vurmak.

ABARTISIZ

Olduğu gibi gösterilen, abartmasız, mübalağasız. Abartmadan, abartısız olarak, mübalağasız bir biçimde.

ABONMAN

Bir satıcı veya kamu kuruluşu ile alıcılar arasında yapılmış olan anlaşma, sürdürüm. Abone olma durumunu gösteren belge. Kent içinde ulaşımı sağlayan otobüslerde para yerine geçen bilet veya kart.

ABAZAN

Uzun süre cinsel ilişkide bulunmayan (erkek). Karnı aç olan (kimse).

ABDESTLİK

Abdest alınacak yer. Abdest alınırken giyilen ve kolsuz hırkaya benzeyen bir giyecek türü.

ACELE

Hızlı yapılan, çabuk, tez, ivedi. Tez davranma gerekliliği. Vakit geçirmeden, tez olarak.

ABLACILIK

Sevicilik.

ABDEST

Müslümanların, belli ibadetleri yapabilmek için bir düzen içerisinde bazı organları yıkayıp bazılarını mesh etme yoluyla yaptıkları arınma.

ABANOZ

Abanozgillerden, sıcak ülkelerde yetişen, kerestesinden yararlanılan birçok ağacın ortak adı. Bu tahtadan yapılmış. Bu ağacın ağır, sert ve siyah renkli tahtası. Koyu, parlak siyah. Bu renkte olan.

ACEMCE

Farsça. Bu dille yazılmış olan.

ABANOZGİLLER

İki çeneklilerden, sıcak ülkelerde yetişen bir bitki familyası.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük