Sonu İM ile biten kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; sonunda "im" olan, toplam 910 adet kelime bulunmaktadır. Sonu im ile biten kelimeler listesinden; Türkçe hakkında yapacağınız ders ve araştırma çalışmalarında ya da Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunlarında kelime türetmek için faydalanabilirsiniz.

Bunun yanı sıra, başında im olan kelimeler listesine ulaşmak veya içinde im olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Ayrıca, burada verilen kelimelerin tanımları için aşağıda bulunan "harfli kelimeler" bağlantılarını kullanabilirsiniz.

 
 

16 harfli kelimeler

ÇAKIRHACIİBRAHİM, HİPERPARAZİTİZİM, ÖZGERÇEKLEŞTİRİM

15 harfli kelimeler

AŞIRIYÜKLENİLİM, DİMETİLGLİOKSİM, KIVILDEVİMBİLİM, KIVILDİNİMBİLİM, ÖZEKSELLEŞTİRİM, ÖZEKSİZLEŞTİRİM

14 harfli kelimeler

ÇERKEZMÜSELLİM, DİRİLDOĞABİLİM, ISILDEVİMBİLİM, KAYNARGÖZLEYİM, METALYAPIBİLİM, UYGULAYIMBİLİM, ZENGİNLEŞTİRİM

13 harfli kelimeler

YÜKSEKÖĞRETİM, YÜKSEKÖĞRENİM, BÖLMELENDİRİM, ÇİFTÇİİBRAHİM, DEĞERLENDİRİM, DİPBUDUNBİLİM, GÖZETLEÇBİLİM, ISILSERTLEŞİM, ISILÜŞERLEŞİM, IŞILÜŞERLEŞİM, KARACAİBRAHİM, KİTAPLİKBİLİM, KOMMENSALİZİM, KULLANIMBİLİM, ÖLÇÜNLEŞTİRİM, SAÇLIMÜSELLİM, SÖYLENCEBİLİM, SUSUZMÜSELLİM, TAŞLIMÜSELLİM, YANARDAĞBİLİM, YERLEŞİMBİLİM, YETKİLENDİRİM

12 harfli kelimeler

ANLATIMBİLİM, ENDOMORFİZİM, EŞDEĞERLEYİM, GELECEKBİLİM, GERİBİLDİRİM, IRAKİLETİŞİM, İÇDEĞERBİÇİM, MİNERALBİLİM, MOLLAİBRAHİM, ORTAKDEĞİŞİM, OSTENİTLENİM, ÖDÜLLENDİRİM, ÜŞERSİZLEŞİM

11 harfli kelimeler

GAYRİMÜSLİM, ORTAÖĞRENİM, ORTAÖĞRETİM, SIKIYÖNETİM, TÜMDENGELİM, SILAYIRAHİM, ARAKESTİRİM, ASALAKBİLİM, AŞIRIÜRETİM, BİRLEŞTİRİM, BİYODEĞİŞİM, DEPREMBİLİM, EFSANEBİLİM, HACIİBRAHİM, IŞILBİREŞİM, KADIİBRAHİM, KANİBALİZİM, KARAİBRAHİM, MANTARBİLİM, OYMALIKİLİM, ÖZÜŞERLEŞİM, SESLİKBİLİM, SIKIDENETİM, SIRADEĞİŞİM, SİMGELENTİM, SİNEMABİLİM, SÖYLENBİLİM, SÖZLÜKBİLİM, TAYLAMBİLİM, TOPLUMBİLİM, Devamını Oku »»

10 harfli kelimeler

ANTROPONİM, BELİRLENİM, BİLDİRİŞİM, BİRİKTİRİM, DEĞİŞTİRİM, GELGELELİM, GELİŞTİRİM, GEREKSİNİM, GEREKTİRİM, GÜLİBRİŞİM, HİSSİSELİM, İLKÖĞRENİM, İLKÖĞRETİM, KALBİSELİM, MÜTEBESSİM, MÜTEHAKKİM, MÜTEKELLİM, MÜTEVEHHİM, MÜTEVERRİM, TIPKIÇEKİM, YETİŞTİRİM, ZEVKİSELİM, BAŞMUALLİM, REDDİHAKİM, ABDURRAHİM, ABDÜLHAKİM, ABDÜLHALİM, ABDÜLKERİM, ABDÜRRAHİM, ALTGEÇİRİM, Devamını Oku »»

9 harfli kelimeler

AKLISELİM, DEĞİŞİNİM, DEVRİDAİM, ELEŞTİRİM, ETKİLEŞİM, GOLFSTRİM, KÜMELEŞİM, MÜSTELZİM, MÜTEAMMİM, MÜTERAKİM, PRASEODİM, ÜLEŞTİRİM, ABDÜLALİM, ABDÜLAZİM, AKIŞBİLİM, AYRIBİÇİM, BİGEÇİRİM, BOYARESİM, ÇOĞABİLİM, DOĞABİLİM, DOĞUBİLİM, EĞİTBİLİM, EKZOENZİM, EMİRBENİM, EREKBİLİM, ERTELETİM, ERTELEYİM, EŞYÖNELİM, ETKİLENİM, FİLMBİLİM, Devamını Oku »»

8 harfli kelimeler

BAŞHEKİM, BENZEŞİM, BENZETİM, BİLDİRİM, BİNDİRİM, BİRLEŞİM, DEVŞİRİM, DÜZELTİM, GÖNDERİM, GÖSTERİM, HÖŞMERİM, İLETİŞİM, KESTİRİM, MÜLTEZİM, MÜNECCİM, MÜNHEZİM, MÜSELLİM, MÜSTAKİM, MÜTEMMİM, MÜTERCİM, NEVRESİM, PANDOMİM, SEĞİRDİM, SİNDİRİM, TİTREŞİM, ÜSTLENİM, YERLEŞİM, YÖNELTİM, YÜKSELİM, ALTDEYİM, Devamını Oku »»

7 harfli kelimeler

AKRONİM, BİLEŞİM, BİLİŞİM, BİREŞİM, BİRİKİM, BİTİRİM, ÇEVİRİM, DEĞİŞİM, DENETİM, DENEYİM, DEVİNİM, DİDİŞİM, DİLİNİM, DİRENİM, EFENDİM, EVİRTİM, EYTİŞİM, GEÇİNİM, GEÇİRİM, GEÇİŞİM, GELİŞİM, GERİLİM, GETİRİM, GİRİŞİM, GÖZETİM, HOMONİM, İBRİŞİM, İKİRCİM, İNDİRİM, İŞLEYİM, Devamını Oku »»

6 harfli kelimeler

ANONİM, ÇEVRİM, DEVRİM, EDİNİM, EĞİLİM, EĞİTİM, ERİŞİM, ESKRİM, HELLİM, İLETİM, KARAİM, MEVSİM, MUZLİM, MÜCRİM, MÜKRİM, MÜSLİM, NEODİM, SANTİM, TAHKİM, TAKDİM, TAKSİM, TAKVİM, TANZİM, TASMİM, TEFHİM, TERSİM, TESLİM, ÜRETİM, AFERİM, ANALİM, Devamını Oku »»

5 harfli kelimeler

BETİM, BİÇİM, BİLİM, BİRİM, BİTİM, CESİM, CİCİM, CİRİM, CİSİM, ÇEKİM, ÇELİM, ÇİZİM, DEĞİM, DENİM, DEVİM, DEYİM, DİDİM, DİKİM, DİLİM, DİRİM, DİZİM, EĞRİM, ELÇİM, ENZİM, FEHİM, GEÇİM, GİRİM, GİYİM, HACİM, HAKİM, Devamını Oku »»

4 harfli kelimeler

AZİM, DAİM, EDİM, EĞİM, EKİM, ELİM, ERİM, ESİM, İÇİM, İSİM, KAİM, PRİM, AKİM, ALİM, ANİM, AŞİM, ECİM, EGİM, EMİM, EŞİM, ETİM, EYİM, EZİM, İDİM, İĞİM, İLİM, İNİM, İRİM, İTİM, NAİM, Devamını Oku »»

3 harfli kelimeler

CİM, KİM, LİM, MİM, NİM, PİM, SİM, TİM, BİM, ÇİM, DİM, HİM, RİM, YİM

2 harfli kelimeler

İM

Bazı kelimelerin anlamları

İM

İşaret. Alamet.

ÖZGERÇEKLEŞTİRİM

Kişiliğin bütün yönlerinin dengeli ve uyumlu biçimde gelişmesi.

HİPERPARAZİTİZİM

Bir parazitin diğer bir parazit içinde veya üzerinde yaşaması durumu.

DİMETİLGLİOKSİM

Nikel(II) için özgül bir çöktürücü.

ÖZEKSİZLEŞTİRİM

Nüfusun, işleyim ve tecim, etlkinliklerinin, ekin kuruluşlarının, yığılmış bulundukları özeğin dışında yerleşmelerini amaçlayan ve bunu özendiren dizgeli yönelti. bk. işleyimsel özeksizleştirim. Kişilerin, bir kentin özeğinden çevresindeki kesimlere ya da yörekentlere göçüp yerleşmeleri.

UYGULAYIMBİLİM

Güç ve bilgiyi denetleme, toplama, biriktirme, işleme, iletme ve benzerleri amaçlar için oluşturulan makinelerin, dizgelerin ve araçların tümü.

ÇERKEZMÜSELLİM

Tekirdağ kenti, Hayrabolu belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir bölge.

DİRİLDOĞABİLİM

Canlı organizmalardaki doğabilimsel işlevleri inceleyen bilim dalı.

METALYAPIBİLİM

Metallerin içyapılarını, gözetleç, x-ışınları ya da mekanik deneyler yoluyla inceleyen, araştıran metabilim kolu.

AŞIRIYÜKLENİLİM

Elektriksel bir aygıta taşıyabileceğinin üstünde akım verme.

ÇAKIRHACIİBRAHİM

Düzce kenti, merkez ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim yeri.

KIVILDİNİMBİLİM

Devinmeyen kıvıl yük dağılımlarını ve yarattıkları olayları inceleyen fizik dalı.

ISILDEVİMBİLİM

Özdeğin kimyasal ve fiziksel dönüşümlerinde erke, iş ve ısı arasındaki bağıntıları veren bilgi dalı.

KAYNARGÖZLEYİM

Çözüneni uçucu olmayan çözeltilerin kaynama noktalarının, aynı basınçtaki arı çözücününkinden yüksek olmasına dayanarak, derişimi bilinen seyreltik çözeltilerde, çözünenin molekül ağırlığını belirleme yöntemi.

KIVILDEVİMBİLİM

Devinen kıvıl yükleri ve yarattıkları olayları inceleyen fizik dalı.

ÖZEKSELLEŞTİRİM

Bir ülkede nüfusun, ekonomik ve toplumsal etkinliklerin, ekin kuruluşlarının tek bir özekte toplanma eğiliminin yaratılması ve güçlendirilmesi yönünde benimsenen dizgeli yönelti.

  -   -   -  

Anlamında İM bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde İM geçen kelimeler listesi verilmiştir.

ABLA

Bir kimsenin kendisinden büyük olan kız kardeşi. Erkeklerin kız veya kadınlara seslenirken söyledikleri söz. Büyük kız kardeş gibi saygı ve sevgi gösterilen kız veya kadın. Genelev veya randevuevi işletmecisi kadın, çaça, mama (II).

ABULİ

İrade yitimi.

ABRAŞ

Alaca benekli. Klorofil azlığından dolayı açık renkte lekeleri olan (bitki yaprağı). Cildin rengini bozup beyaz benekler ve lekeler yapan hastalık. Ters, kaba, görgüsüz (kimse). Deseni ve atkısı bozuk halı. Atın tüysüz yerlerinde görülen uyuza benzer bir hastalık. Çarpık, eğri, düzgün olmayan. Çilli, çopur yüzlü, gözleri açık renk olan (kimse).

ABDESTSİZ

Abdest almamış olan (kimse). Abdesti bozulmuş olan (kimse). Abdest almadan, abdest almaksızın. Kötü adam.

ABDESTLİ

Abdest almış (kimse). Abdest alarak, abdest almış olarak. İyi adam. Abdesti bozulmamış olan (kimse).

ABONE

Süreli yayınları, parasını önceden ödeyerek alma işi. Bir şeyi sürekli olarak kullanmak için hizmeti verenle sözleşme yapan kimse, sürdürümcü. Bir yere gitmeyi alışkanlık hâline getiren (kimse).

ABUS

Somurtkan (kimse). Çatık, asık (yüz). Garip, acayip.

ABDAL

Gezgin derviş. Tasavvufta manevi üst bir rütbe. Safeviler devrinde İran'da yaşayan Türk oymaklarından biri. Dilenci kılıklı, üstü başı perişan kimse. Anadolu'da yaşayan oymaklardan bazısı.

ABES

Gereksiz, yersiz, boş. Akla ve gerçeğe aykırı. Gereksiz bir biçimde.

ABANDIRMAK

Bir kimsenin bir yere veya bir kimseye yaslanmasını sağlamak. Bir hayvanı yere çöktürmek.

ABBAS

"Yola çıkacak veya ölümü yaklaşan kimse" anlamlarındaki Abbas yolcu deyiminde geçen bir söz.

ABACI

Aba yapan ya da satan kimse. Asalak. Bedavacı. Abadan giyecek yapan veya satan kimse.

ABULLABUT

Kaba saba ve anlayışsız (kimse). Biçimsiz ve kötü giyinen, giyimine özen göstermeyen (kimse).

ABAZAN

Uzun süre cinsel ilişkide bulunmayan (erkek). Karnı aç olan (kimse).

ABAJURCU

Abajur yapan veya satan kimse.

ABUHAVA

İklim.

ABARTISIZ

Olduğu gibi gösterilen, abartmasız, mübalağasız. Abartmadan, abartısız olarak, mübalağasız bir biçimde.

ABARTILI

Olduğundan fazla gösterilen, abartmalı, mübalağalı. Abartarak, abartılı olarak, mübalağalı bir biçimde.

ABARTICI

Abartıyı huy edinen (kimse), abartmacı, mübalağacı.

ABANMAK

Eğilerek bir şeyin, bir kimsenin üzerine kapanmak. Bir yere veya bir kimseye yaslanmak, dayanmak. Bir şeyin veya bir kimsenin üzerine çöküp çullanmak. Birine yük olarak onun sırtından geçinmeye çalışmak. Boksta karşılaşma sırasında rakibine yaslanmak. Futbolda topa olanca gücüyle vurmak.