Sonu GA ile biten kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; sonunda "ga" olan, toplam 399 adet kelime bulunmaktadır. Sonu ga ile biten kelimeler listesinden; Türkçe hakkında yapacağınız ders ve araştırma çalışmalarında ya da Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunlarında kelime türetmek için faydalanabilirsiniz.

Bunun yanı sıra, başında ga olan kelimeler listesine ulaşmak veya içinde ga olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Ayrıca, burada verilen kelimelerin tanımları için aşağıda bulunan "harfli kelimeler" bağlantılarını kullanabilirsiniz.

 
 

12 harfli kelimeler

PALANLIKARGA

11 harfli kelimeler

GARAGAVIRGA, KAPICIKARGA, YENİDODURGA

10 harfli kelimeler

ALACAKARGA, MİKRODALGA, ALAFIRANGA, ALAFURANGA, BOYNUZGAGA, ÇAPRAZGAGA, DİRENKARGA, HAMAZKARGA, ISLAKKARGA, KILFIRANGA, KILPIRANGA, LEYLEKGAGA, MİNİLDALGA, SAPLIKARGA, SARCOPHAGA, TÜMSEKGAGA

9 harfli kelimeler

ALAFRANGA, KARAKARGA, BALLIŞIGA, GACABURGA, GAĞŞARIGA, GAŞUGLAGA, JAKUTİNGA, KARABURGA

8 harfli kelimeler

ALAKARGA, MAMALİGA, ALAĞARGA, ALTDAMGA, CANCANGA, COĞURÇGA, ÇALIGAGA, ÇARŞANGA, DIRRANGA, DİNGARGA, GANTARGA, GINDIRGA, GÖKTULGA, HİNDÜŞGA, KAPTURGA, KARABİGA, KARTÇIGA, KINDIRGA, KOMURSGA, KOYURTGA, LAPLANGA, MOMALİGA, MUBALİGA

7 harfli kelimeler

DODURGA, DUYARGA, İSTİNGA, KABURGA, KADIRGA, KASIRGA, KAVURGA, KONALGA, KORUNGA, LALANGA, PALANGA, SAKIRGA, SIYIRGA, ŞIRINGA, TARANGA, TAVULGA, TUTARGA, ALAARGA, AYTUNGA, BADINGA, BADIRGA, BASALGA, BASANGA, BİDİNGA, BULAYGA, CABURGA, CAPLİGA, CAZANGA, CIBIRGA, CILINGA, Devamını Oku »»

6 harfli kelimeler

ACIRGA, AGREGA, ALARGA, AYINGA, MALAGA, OMURGA, OYULGA, PRANGA, ACILGA, AHISGA, AKISGA, ALUŞGA, BRİŞGA, CABUGA, DAGİGA, DIRAGA, FELİGA, GAFİGA, GILİGA, HEBİGA, IMIRGA, ISIRGA, KADAGA, KANIGA, ONURGA, OTURGA, POCUGA, TALIGA, TALİGA, TOYAGA, Devamını Oku »»

5 harfli kelimeler

DALGA, DAMGA, KAMGA, KARGA, KAVGA, LONGA, MANGA, MÜLGA, OZUGA, RİNGA, SIYGA, TAYGA, TOLGA, TONGA, TOYGA, YONGA, YORGA, ABEGA, ARAGA, AYAGA, BANGA, BAŞGA, BİSGA, BOŞGA, CALGA, CANGA, CILGA, CINGA, CIVGA, CIZGA, Devamını Oku »»

4 harfli kelimeler

BİGA, GAGA, İLGA, LİGA, YOGA, ANGA, ARGA, BAGA, CAGA, CIGA, COGA, CUGA, ÇAGA, DAGA, DİGA, DÜGA, GEGA, GIGA, GOGA, ILGA, INGA, ISGA, IVGA, IZGA, İSGA, KOGA, LOGA, MAGA, MEGA, MIGA, Devamını Oku »»

3 harfli kelimeler

AGA, IGA, OGA

2 harfli kelimeler

GA

Bazı kelimelerin anlamları

GA

Artık, bundan böyle. Kız, hitap sözü. Kadın. Kar. Galyum elementinin simgesi.

ISLAKKARGA

Çok korkan, çekingen, ürkek.

YENİDODURGA

Bilecik ilinde, Dodurga bucağına bağlı bir yerleşim bölgesi.

ÇAPRAZGAGA

Ötücü kuşlar (Passeriformes) takımının, ispinozgiller (Fringillidae) familyasından 17 cm kadar uzunlukta, gagası çapraz biçiminde ve kuyruğu kısa, erkeğinin rengi tuğla kırmızısı, dişisinin sırtı kül kahverengi, karnı yeşil kül rengi olan, Avrupa, Asya, Kuzey ve Orta Amerika'da toplu hâlde ormanlarda yaşayan bir tür. (Eş anlamlısı: yenidünya, Loxia curvirostra) Ötücü-kuşlar (Passeriformes) takımının ispinozgiller (Fringillidae) familyasından bir kuş türü. Uzunluğu 17 cm. Gagası çapraz biçimde ve kuyruğu kısadır. Erkek tuğla kırmızısı renginde, dişinin sırtı kül-kahverengi, karnı yeşil-külrengidir. Avrupa, Kuzey ve Orta Asya, Kuzey Orta Amerikada toplu halde dağ ormanlarında yaşar.

ALACAKARGA

Saksağan.

BOYNUZGAGA

Gökkuzgunumsular (Coraciiformes) takımının, kolibrigiller (Trochilidae) familyasından, sarı, yeşil, kara, mavi karışık renkli, Güney Amerika'da yaşayan bir tür.

DİRENKARGA

Konuşmadan, hareket etmeden ayakta duran kimselere verilen ad.

PALANLIKARGA

Büyük ve kara renkli karga.

ALAFURANGA

Alafranga.

KILFIRANGA

Çok süslü, temiz ve güzel giyinen.

KAPICIKARGA

Gördüğü her şeyi almak isteyen kimse.

GARAGAVIRGA

Kuşbaşından daha ufak doğrandıktan sonra tavada kavrulan yağlı et.

KILPIRANGA

Çok süslü, temiz ve güzel giyinen.

ALAFIRANGA

Çorap lastiklerindeki süs. (Yenikent Aksaray Niğde).

HAMAZKARGA

Büyük ve kara karga.

MİKRODALGA

Boyları 1 milimetre ile 1 metre arasında değişen elektromanyetik dalga.

  -   -   -  

Anlamında GA bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde GA geçen kelimeler listesi verilmiştir.

AÇIKÇI

Borsada fiyat dalgalanmalarından yararlanarak açıktan para kazanan kimse.

ABUS

Somurtkan (kimse). Çatık, asık (yüz). Garip, acayip.

ACAYİPLEŞTİRMEK

Yadırganacak bir duruma getirmek.

ACAR

Atılgan. Güçlü ve becerikli, çevik, enerjik. Yeni. Güneybatı Kafkasya'nın Türkiye sınırına yakın bölgesinde yaşayan bir halk, Acara.

AERODİNAMİK

Hareket hâlinde olan bir cisim üzerinde havanın yarattığı etkiyi inceleyen bilim. Gazların hareketini inceleyen bilim dalı. Bu bilim alanlarıyla ilgili olan.

ABDEST

Müslümanların, belli ibadetleri yapabilmek için bir düzen içerisinde bazı organları yıkayıp bazılarını mesh etme yoluyla yaptıkları arınma.

ACİBE

Görülmemiş, alışılmamış, şaşılacak veya yadırganacak şey.

AÇMAK

Bir şeyi kapalı durumdan açık duruma getirmek. Yakışmak, güzel göstermek. Engeli kaldırmak. Savaşla almak, fethetmek. Bir kuruluşu, bir iş yerini işler duruma getirmek. Sarılmış, katlanmış, örtülmüş veya iliklenmiş olan şeyleri bu durumdan kurtarmak. Birbirinden uzaklaştırmak. Satranç, poker vb. oyunları başlatmak. Ayırmak, tahsis etmek. Yarmak. Bir şeyi, bir yeri oyarak veya kazarak çukur, delik oluşturmak. Düğümü veya dolaşmış bir şeyi bu durumdan kurtarmak. Yapmak, düzenlemek. Avunmak veya danışmak üzere söylemek, içini dökmek. Alışverişi başlatmak. Görünür duruma getirmek. Geçit sağlamak. Bir toplantıyı, etkinliği başlatmak. Bulutların dağılmasıyla gökyüzü aydınlanmak. Ferahlık vermek. Bir konu ile ilgili konuşmak. Tıkalı bir şeyi bu durumdan kurtarmak. Sıkılganlığını, utangaçlığını gidermek. Rengin koyuluğunu azaltmak. Beğenmek. Bir aygıtı, bir düzeneği çalıştırmak. Alanını genişletmek.

AĞIRLAŞMAK

Ağır duruma gelmek. Sıkıcı ve bunaltıcı bir durum almak. Güçleşmek, zorlaşmak. Gökyüzü bulutlu ve karanlık, iç karartıcı bir hâl almak. Ağırbaşlı olmak. Yavaşlamak. Yiyecek bozulmaya yüz tutmak. Gebe kadın doğurması yaklaşmak. Hasta tehlikeli duruma gelmek, fenalaşmak. Organ görevini yapamaz duruma gelmek.

ABANİ

Genellikle sarık, bohça, kundak ve yorgan yüzü yapımında kullanılan, zemini beyaz, üzerinde safran renginde nakışlar bulunan ipek kumaş. Bu kumaştan yapılmış.

AFGAN

Afganistan halkından veya bu halkın soyundan olan kimse.

ACAYİPLEŞMEK

Başkalaşmak, yadırganacak bir duruma gelmek.

ACAYİPLİK

Acayip olma durumu, yabansılık, gariplik, tuhaflık.

ABLİ

Yatay serenlerin ucuna bağlı bulunan ve bunları sağa, sola veya ortaya çevirmek için yararlanılan halat veya palanga.

AGRESİF

Saldırgan.

AĞAÇKAKAN

Serçegillerden, gagasıyla ağaçları oyabilen ve ağaç kurtlarını yiyerek beslenen, uzun gagalı kuş (Picus).

AGRESİFLİK

Saldırgan olma durumu.

ACUBE

Tuhaf kimse. Tuhaf, alışılmadık, garip şey.

ABRA

Dara. Angarya, yük. Bir değiş tokuşta üste verilen şey. Denge.

ACAYİP

Sağduyuya, göreneğe, olağana aykırı, garip, tuhaf, yadırganan, yabansı. Şaşma anlatan bir söz.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük