Sonu Gİ ile biten kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; sonunda "gi" olan, toplam 246 adet kelime bulunmaktadır. Sonu gi ile biten kelimeler listesinden; Türkçe hakkında yapacağınız ders ve araştırma çalışmalarında ya da Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunlarında kelime türetmek için faydalanabilirsiniz.

Bunun yanı sıra, başında gi olan kelimeler listesine ulaşmak veya içinde gi olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Ayrıca, burada verilen kelimelerin tanımları için aşağıda bulunan "harfli kelimeler" bağlantılarını kullanabilirsiniz.

 
 

14 harfli kelimeler

ATATÜRKÇELENGİ, SALYANGOZDELGİ

12 harfli kelimeler

KIRMIZIÇİZGİ, KELEBEKDELGİ, KESTANERENGİ

10 harfli kelimeler

KAHVERENGİ, DRAMATURGİ, İŞLEMBİLGİ, YILANDELGİ

9 harfli kelimeler

AKIRHERGİ, DELİSENGİ, HEDERENGİ, KARASERGİ, KURTLİNGİ, TEKÖZENGİ

8 harfli kelimeler

BESLENGİ, HERHANGİ, ALTGERGİ, ARAÇİZGİ, ÇİLDİRGİ, DAGERİGİ, DİVRENGİ, DİVRİNGİ, ETİRENGİ, GİLDİRGİ, HOMOLOGİ, KÖSTENGİ, KÜLRENGİ, KÜPLENGİ, LALRENGİ, MAĞRUŞGİ, TÖRSENGİ, YERİNEGİ, ZİVLENGİ

7 harfli kelimeler

ÇEVİRGİ, NİRENGİ, YENİLGİ, ANALOGİ, BAYARGİ, BİÇİNGİ, CARANGİ, CİVİLGİ, ÇELENGİ, ÇİLİNGİ, ÇİPİLGİ, ÇİPİRGİ, ÇİSENGİ, ÇİŞENGİ, ÇİVİLGİ, DEPİNGİ, DERİLGİ, DEVİRGİ, DEYİRGİ, DİRENGİ, DİŞENGİ, DÖNENGİ, DÖŞENGİ, DÜŞENGİ, FIRENGİ, FİRANGİ, FİRENGİ, FİRİNGİ, FİSİRGİ, GARANGİ, Devamını Oku »»

6 harfli kelimeler

EDİLGİ, FRENGİ, ÜZENGİ, BIZIGİ, DÜZEGİ, EREZGİ, ERİŞGİ, ESİLGİ, EYENGİ, GÜVEGİ, İLİŞGİ, İRİŞGİ, KİSEGİ, KÖSEGİ, MALAGİ, ODURGİ, OTESGİ, OYSEGİ, ÖTERGİ, ÖZENGİ, PESEGİ, PLANGİ, SUBEGİ, TÜLEGİ, YELÖGİ, YÜNEGİ

5 harfli kelimeler

BELGİ, BENGİ, BEZGİ, BİLGİ, BİNGİ, ÇELGİ, ÇENGİ, ÇİZGİ, DELGİ, DERGİ, DİNGİ, DİZGİ, GERGİ, GROGİ, HANGİ, SERGİ, SEVGİ, SEZGİ, SİLGİ, VERGİ, YENGİ, YERGİ, YEYGİ, BİRGİ, BUZGİ, CELGİ, CENGİ, CERGİ, CIZGİ, CİZGİ, Devamını Oku »»

4 harfli kelimeler

ERGİ, EZGİ, İLGİ, İVGİ, YOGİ, BEGİ, BİGİ, ÇEGİ, ÇOGİ, DÜGİ, EĞGİ, ENGİ, ESGİ, EŞGİ, ETGİ, EVGİ, GEGİ, GIGİ, GİGİ, HEGİ, İNGİ, İŞGİ, NÜGİ, ORGİ, ÖRGİ, ÜZGİ, YEGİ, ZİGİ

3 harfli kelimeler

İGİ, ÜGİ

2 harfli kelimeler

Bazı kelimelerin anlamları

Ki. Girmek. Kız.

AKIRHERGİ

Vakitsiz yapılan nadas: 10 dönüm akırhergi yaptım.

HEDERENGİ

Demircilikte ocaktaki ateşi karıştırmakta kullanılan ucu bükük, ince uzun saplı demir araç. (Bor Niğde).

YILANDELGİ

Elle kullanılan, sarmal, iki talaş kanallı, kısa adımlı, merkezleme uçlu ve iki kesicili ağaç delgisi.

KELEBEKDELGİ

Kesici ağzı dövülerek genişletilen, merkezleme uçlu ve önkesicili ağaç delme aracı.

ATATÜRKÇELENGİ

Yastık oyası. (Yalvaç Isparta).

SALYANGOZDELGİ

Merkezleme uçlu, kanal kenarı ile talaş çıkaran ve elle kullanılan ağaç delgi aygıtı. Talaş kanalı salyangoz kabuğunu andırır.

TEKÖZENGİ

Atın dört nal yürüyüşü.

DRAMATURGİ

Oyun yazarlığı ve tiyatro gösterisi sanatı. İki bölümde ele alınır:. Teorik Dramaturgi: Oyun yazımı, oyun yazma kuralları ve tekniği bilimi. Pratik Dramaturgi: Bir oyunun sahneye konması işi. Örn. Dramaturgi üzerine ilk yapıt M.Ö. 362-360 yıllarında yazılmış olan Aristoteles'in "Poetica" sıdır. (bk. poetika) İkinci önemli örnek de: Lessing'in "Hamburgische Dramaturgie - Hamburg Dramaturgisi.

KAHVERENGİ

Kavrulmuş kahvenin rengi. Bu renkte olan.

İŞLEMBİLGİ

Bilgi işlemde, bir kütüğü, bir veri tabanını ya da herhangi bir veri ya da bilgi kümesini günlemek üzere işlenecek değişiklik tutanağı, bk. işlem kütüğü.

DELİSENGİ

Hastalık, yorgunluk ve başka nedenlerle kafanın sersem olması.

KIRMIZIÇİZGİ

Özellikle çam türü ağaçlarda görülen, uygunsuz koşullarda kurutulan ağacın çatlayan göze zarından giren mantarların yaptığı bir hastalık türü.

KESTANERENGİ

(Resim) Kestanenin dış kabuklarının rengi; bu renkteki boya.

KURTLİNGİ

Bir çeşit at yürüyüşü.

KARASERGİ

Siyah, yuvarlak, ekşi bir çeşit üzüm.

  -   -   -  

Anlamında Gİ bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde Gİ geçen kelimeler listesi verilmiştir.

ABULLABUT

Kaba saba ve anlayışsız (kimse). Biçimsiz ve kötü giyinen, giyimine özen göstermeyen (kimse).

ABDESTLİK

Abdest alınacak yer. Abdest alınırken giyilen ve kolsuz hırkaya benzeyen bir giyecek türü.

ABRAŞ

Alaca benekli. Klorofil azlığından dolayı açık renkte lekeleri olan (bitki yaprağı). Cildin rengini bozup beyaz benekler ve lekeler yapan hastalık. Ters, kaba, görgüsüz (kimse). Deseni ve atkısı bozuk halı. Atın tüysüz yerlerinde görülen uyuza benzer bir hastalık. Çarpık, eğri, düzgün olmayan. Çilli, çopur yüzlü, gözleri açık renk olan (kimse).

ABANİ

Genellikle sarık, bohça, kundak ve yorgan yüzü yapımında kullanılan, zemini beyaz, üzerinde safran renginde nakışlar bulunan ipek kumaş. Bu kumaştan yapılmış.

ABANDONE

Boks sporunda dövüşemeyecek duruma gelen boksörün karşılaşmayı yarıda bırakması. Herhangi bir olay karşısında çaresiz duruma düşme.

ABLA

Bir kimsenin kendisinden büyük olan kız kardeşi. Erkeklerin kız veya kadınlara seslenirken söyledikleri söz. Büyük kız kardeş gibi saygı ve sevgi gösterilen kız veya kadın. Genelev veya randevuevi işletmecisi kadın, çaça, mama (II).

ACENTE

Bir kuruluşun yaptığı işi onun adına kazanç karşılığında yürüten daha küçük kuruluş. Bu kuruluşun veya şubelerinin başında bulunan kimse. Bir kuruluşa bağlı olmaksızın sözleşmeye dayanarak belirli bir yer ve bölge içinde sürekli olarak ticarethane veya işletmeyi ilgilendiren işlerde aracılık eden, bunları o işletme adına yapan kimse. Banka şubesi. Vapur ortaklığı.

ABONE

Süreli yayınları, parasını önceden ödeyerek alma işi. Bir şeyi sürekli olarak kullanmak için hizmeti verenle sözleşme yapan kimse, sürdürümcü. Bir yere gitmeyi alışkanlık hâline getiren (kimse).

ABANOZLAŞMAK

Ağaç gibi maddeler suda uzun süre kalarak kararmak. Güneşte uzun süre kalarak kararmak, matlaşmak, sertleşmek.

ABASIZ

Aba giymemiş olan.

ABANOZ

Abanozgillerden, sıcak ülkelerde yetişen, kerestesinden yararlanılan birçok ağacın ortak adı. Bu tahtadan yapılmış. Bu ağacın ağır, sert ve siyah renkli tahtası. Koyu, parlak siyah. Bu renkte olan.

ACCELERANDO

Gittikçe hızlanarak.

ACELECİ

Tez iş gören, çabuk davranan, canı tez, farfara, fırtına gibi, içi tez, ivecen, iveğen, kıvrak, sabırsız, tez canlı, telaşlı, acul.

ABALI

Aba giymiş olan.

ABARTISIZ

Olduğu gibi gösterilen, abartmasız, mübalağasız. Abartmadan, abartısız olarak, mübalağasız bir biçimde.

ABADİ

Açık saman renginde, ipekten yapılan, yarı mat, kalınca bir yazı kâğıdı türü.

ABA

Abla. Bu kumaştan yapılmış yakasız ve uzun üstlük. Bu kumaştan yapılan. Kepenek. Yünün dövülmesiyle yapılmış olan kalın ve kaba kumaş. Bu kumaştan yapılmış olan ve dervişlerce giyilen hırka. Anne.

ABLAKÇA

Ablak gibi.

ABDAL

Gezgin derviş. Tasavvufta manevi üst bir rütbe. Safeviler devrinde İran'da yaşayan Türk oymaklarından biri. Dilenci kılıklı, üstü başı perişan kimse. Anadolu'da yaşayan oymaklardan bazısı.

ABACI

Aba yapan ya da satan kimse. Asalak. Bedavacı. Abadan giyecek yapan veya satan kimse.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük