Sonu EN ile biten kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; sonunda "en" olan, toplam 3240 adet kelime bulunmaktadır. Sonu en ile biten kelimeler listesinden; Türkçe hakkında yapacağınız ders ve araştırma çalışmalarında ya da Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunlarında kelime türetmek için faydalanabilirsiniz.

Bunun yanı sıra, başında en olan kelimeler listesine ulaşmak veya içinde en olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Ayrıca, burada verilen kelimelerin tanımları için aşağıda bulunan "harfli kelimeler" bağlantılarını kullanabilirsiniz.

 
 

17 harfli kelimeler

KARAMIKKARACAÖREN, YUKARIKIZILCAÖREN

16 harfli kelimeler

ANJİYOTENSİNOJEN, AŞAĞIKIZILCAÖREN, BAKTERİYOSİNOJEN, KERTMEKARACAÖREN, SAKARIKARACAÖREN, YUKARIKARACAÖREN

15 harfli kelimeler

DAMARGENİŞLETEN, ÖKSÜZSEVİNDİREN, AŞAĞIKARACAÖREN, BÜYÜKKARACAÖREN, ESKİÇOKDEĞİRMEN, GAYNANAKÜSTÜREN, KIZILHAMURKESEN, KUMRUHAMURKESEN, KÜÇÜKKARACAÖREN, ORTAÇOKDEĞİRMEN, STERKOBİLİNOJEN, VAKIFGEÇİTVEREN, YENİÇOKDEĞİRMEN, YENİKIZILCAÖREN, YUKARIŞEHİRÖREN, YÜRÜKKARACAÖREN, ZOOMASTİGOFOREN

14 harfli kelimeler

NÖROŞİRÜRJİYEN, ANTİKARSİNOJEN, ESKİBOĞAZKESEN, KÜÇÜKSÖBEÇİMEN, SEMİVEJETARYEN, YALAKÇUKURÖREN, YENİBOĞAZKESEN, YENİGEÇİTVEREN, YILANAAĞIVEREN, YILDIRIMELÖREN, YUKARIÇAYBELEN, YUKARIGÖNDELEN, YUKARIGÜLDEREN, YUKARIİKİZÖREN, YUKARIKARAÖREN, YUKARIORTAÖREN

13 harfli kelimeler

KENDİLİĞİNDEN, AŞAĞIÇAYBELEN, AŞAĞIGÖNDELEN, AŞAĞIGÜLDEREN, AŞAĞIİKİZÖREN, AŞAĞIKARAÖREN, BELKARACAÖREN, BÜYÜKGÜRLEYEN, DENKLEŞTİRGEN, DEREÇETİNÖREN, DİMETİLBENZEN, DOĞUBELENÖREN, DOKUZDEĞİRMEN, DOLMADEĞİRMEN, EĞERLİKOZÖREN, FERROMOLİBDEN, GELİNGÜLDÜREN, İHTİYOLEPİDEN, KARABÖĞÜRTLEN, KIVILKESİLGEN, KLORPROTİKSEN, MONOSEFALİYEN, SÖYLEYÜDÜRKEN, TAHTALIÇERKEN, TAŞKARACAÖREN, TIKTIKDELEĞEN, TRİKLORETİLEN, TROPOKOLLAGEN, TÜRKMENAKÖREN, YUKARICANÖREN, Devamını Oku »»

12 harfli kelimeler

BAŞTEKNİSYEN, CANIGÖNÜLDEN, CANIYÜREKTEN, GAYRİMUAYYEN, KARINCAYİYEN, KIRKMERDİVEN, MATEMATİSYEN, METROPOLİTEN, MÜTENEKKİREN, MÜTEVECCİHEN, PREKAMBRİYEN, PRESBİTERYEN, ANAYÖNETİLEN, ANTİÖSTROJEN, ASETAMİNOFEN, AŞAĞICANÖREN, AŞAĞIDALÖREN, AŞAĞIKUZÖREN, BAKAYORURKEN, BEZCİKUZÖREN, BOYUNÇEVİREN, DAĞÇUKURÖREN, DANABÖĞÜRTEN, DEMİRDÖNEGEN, DENİZGÖRÜLEN, DESTEÇÜRÜDEN, DEVEÇÖKERDEN, DEVEÇÖKERTEN, DÖRTDEĞİRMEN, EĞERLİALÖREN, Devamını Oku »»

11 harfli kelimeler

AKADEMİSYEN, BAŞÖĞRETMEN, BAŞYÖNETMEN, DIŞBESLENEN, KESTİRMEDEN, KUYRUKSÜREN, MÜSTEMİRREN, MÜTEMADİYEN, RENKGİDEREN, ZİNDANDELEN, AGLUTİNOJEN, AGLÜTİNOGEN, AGLÜTİNOJEN, ALEKSANDREN, AMBARGÜRGEN, AMİNOBENZEN, ANTİMUTAGEN, ANTİPATOJEN, AŞAĞIAKÖREN, AŞAĞIDİKMEN, BAŞDEĞİRMEN, BAŞDENETMEN, BAYRAKÇEKEN, BELDEĞİRMEN, BEŞDEĞİRMEN, BÖĞÜRTLEĞEN, BÖLÜNEBİLEN, BÖLÜNEMEYEN, BÜYÜKAKÖREN, ÇAĞLICAÖREN, Devamını Oku »»

10 harfli kelimeler

BAYRAMÖREN, BELİRTİLEN, BİLİNMEYEN, BOĞAZKESEN, ÇAKIRDİKEN, DİKDÖRTGEN, DİYETİSYEN, ELEKTROJEN, ELEŞTİRMEN, FİBRİNOJEN, GİBİLERDEN, İNCECİKTEN, KANSEROJEN, KENDİGELEN, KÖYGÖÇÜREN, MERHAMETEN, MUHTEMELEN, MUVAKKATEN, MÜKEMMELEN, MÜKERREREN, MÜNFERİDEN, MÜREFFEHEN, MÜSTACELEN, MÜSTAKİLEN, MÜSTENİDEN, MÜŞTEREKEN, MÜTEAKİBEN, MÜTTEHİDEN, PALANDÖKEN, POLİETİLEN, Devamını Oku »»

9 harfli kelimeler

AĞAÇDELEN, AĞAÇKESEN, AYRIYETEN, BEDAHETEN, BELİRTKEN, BELLETMEN, BÖĞÜRTLEN, CENTİLMEN, DEVONİYEN, DÜZELTMEN, GARDIFREN, GERÇEKTEN, GİRİFTZEN, HAKİKATEN, HETEROJEN, HÜLASATEN, IŞIKKESEN, İHTİYATEN, İKTİSADEN, İRTİCALEN, İSTİNADEN, İZDÜŞÜREN, KAMBRİYEN, KANADİYEN, KARTEZYEN, KEFALETEN, KENDİNDEN, KIZILÖREN, KREPSATEN, KUDRETTEN, Devamını Oku »»

8 harfli kelimeler

AĞAÇÖREN, ARİYETEN, ARTEZYEN, ASALETEN, ASETİLEN, ASTEĞMEN, BAĞKESEN, BEDESTEN, BELEŞTEN, BELİRTEN, BELİTKEN, BELLETEN, BENZEŞEN, BESLENEN, BİRLEŞEN, BİTİŞKEN, BOZGEVEN, BÜKÜLGEN, BÜYÜTKEN, CÜMLETEN, ÇEKİNGEN, ÇEKİŞKEN, ÇELİŞKEN, ÇEVİRMEN, DEĞİRMEN, DEĞİŞKEN, DELİŞMEN, DERİNDEN, DEVİNGEN, DEVİTKEN, Devamını Oku »»

7 harfli kelimeler

AHLAKEN, AKDİKEN, ALERJEN, ALPEREN, ALTIGEN, ANTİJEN, ARDEŞEN, ASMOLEN, BEDENEN, BİLECEN, BİLEŞEN, BİLİNEN, BÖLÜNEN, CEVABEN, DEFATEN, DÖRTGEN, EDİLGEN, EĞİRMEN, EĞİTMEN, EKSİLEN, ELDİVEN, ENCÜMEN, ESKİDEN, EVCİMEN, EVİRGEN, EZİLGEN, FEMİNEN, FENOMEN, FOTOJEN, GAZOJEN, Devamını Oku »»

6 harfli kelimeler

ACİLEN, AHİREN, AKÖREN, ALATEN, ALENEN, ANİDEN, ARKEEN, BARMEN, BENZEN, BEŞGEN, BİNAEN, BİRDEN, BÜLTEN, BÜZGEN, CEBREN, CEPKEN, CERMEN, CİDDEN, CİSMEN, ÇENÇEN, ÇEVGEN, ÇEVREN, ÇİNGEN, ÇOKGEN, ÇÖRTEN, DENDEN, DEVREN, DİKGEN, DİKMEN, DİRGEN, Devamını Oku »»

5 harfli kelimeler

AKLEN, ANTEN, ASLEN, ATFEN, AYNEN, BASEN, BAZEN, BEDEN, BELEN, BEZEN, BÖLEN, BÜKEN, BÜTEN, CEREN, ÇEÇEN, ÇELEN, ÇEMEN, ÇİMEN, ÇİTEN, ÇÖVEN, DESEN, DİKEN, DİNEN, DİREN, DÜDEN, DÜMEN, DÜVEN, DÜZEN, EHVEN, EKSEN, Devamını Oku »»

4 harfli kelimeler

DREN, EMEN, EREN, ESEN, ETEN, FREN, GREN, ÖREN, ÖZEN, STEN, TREN, ÜLEN, ADEN, AHEN, AKEN, AYEN, BİEN, DÖEN, DUEN, EBEN, EFEN, EĞEN, EKEN, EŞEN, EVEN, EYEN, EZEN, GEEN, İĞEN, İLEN, Devamını Oku »»

3 harfli kelimeler

BEN, FEN, GEN, MEN, SEN, TEN, ZEN, ÇEN, DEN, HEN, KEN, LEN, NEN, REN, ŞEN, VEN, YEN

2 harfli kelimeler

EN

Bazı kelimelerin anlamları

EN

Bir yüzeyde boy sayılan iki kenar arasındaki uzaklık, genişlik, boy, uzunluk karşıtı. Hayvanlara veya eşyaya vurulan damga, işaret. Başına geldiği sıfatların üstün derecede olduğunu gösteren kelime.

ANJİYOTENSİNOJEN

Karaciğerde oluşan, molekül ağırlığı 55000 dalton olan, plazmada alfa-2 globulin yapısında ve renin enzimi tarafından anjiyotensin I'e dönüştürülen, kan basıncını artıran renin-anjiyotensin mekanizmasının bir parçası olan bir protein.

ESKİÇOKDEĞİRMEN

Ordu şehrinde, Kumru ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir bölge.

DAMARGENİŞLETEN

Damarların kas tabakasını gevşeterek çapını büyüten (sinir, madde).

AŞAĞIKIZILCAÖREN

Karabük ili, merkez ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir bölge.

ÖKSÜZSEVİNDİREN

Değeri az, cicili bicili şey.

KERTMEKARACAÖREN

Sivas ilinde, Ulaş ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim bölgesi.

KIZILHAMURKESEN

Gaziantep şehri, ŞehitKâmil belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir bölge.

KARAMIKKARACAÖREN

Afyon ili, Çay ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir yerleşim yeri.

SAKARIKARACAÖREN

Eskişehir şehri, Alpu ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir yer.

YUKARIKIZILCAÖREN

Karabük şehri, merkez ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim birimi.

BÜYÜKKARACAÖREN

Gaziantep ili, Doğanpınar bucağına bağlı bir yerleşim birimi.

GAYNANAKÜSTÜREN

Pembe çiçekli, dikenli bir süs bitkisi.

YUKARIKARACAÖREN

Sinop ili, Durağan belediyesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim birimi.

BAKTERİYOSİNOJEN

Bakterilerde bakteriyosin üretimini kontrol eden plazmit.

AŞAĞIKARACAÖREN

Sinop ilinde, Durağan belediyesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim birimi. Şanlıurfa ili, Karakeçi bucağına bağlı bir yer.

  -   -   -  

Anlamında EN bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde EN geçen kelimeler listesi verilmiştir.

ABA

Abla. Bu kumaştan yapılmış yakasız ve uzun üstlük. Bu kumaştan yapılan. Kepenek. Yünün dövülmesiyle yapılmış olan kalın ve kaba kumaş. Bu kumaştan yapılmış olan ve dervişlerce giyilen hırka. Anne.

ABARTMAK

Bir nesneyi veya durumu olduğundan daha önemli, daha büyük veya daha çok göstermek, mübalağa etmek. Bir iş, bir davranış vb.nde gereğinden fazlasına kaçmak, aşırıya kaçmak.

ABDAL

Gezgin derviş. Tasavvufta manevi üst bir rütbe. Safeviler devrinde İran'da yaşayan Türk oymaklarından biri. Dilenci kılıklı, üstü başı perişan kimse. Anadolu'da yaşayan oymaklardan bazısı.

ABDESTLİK

Abdest alınacak yer. Abdest alınırken giyilen ve kolsuz hırkaya benzeyen bir giyecek türü.

ABANMAK

Eğilerek bir şeyin, bir kimsenin üzerine kapanmak. Bir yere veya bir kimseye yaslanmak, dayanmak. Bir şeyin veya bir kimsenin üzerine çöküp çullanmak. Birine yük olarak onun sırtından geçinmeye çalışmak. Boksta karşılaşma sırasında rakibine yaslanmak. Futbolda topa olanca gücüyle vurmak.

ABAKÜS

Sayı boncuğu. Sütun başlığının üstüne yatay olarak konan ve kenarlarından biraz dışarı taşan taş blok.

ABBAS

"Yola çıkacak veya ölümü yaklaşan kimse" anlamlarındaki Abbas yolcu deyiminde geçen bir söz.

ABANOZGİLLER

İki çeneklilerden, sıcak ülkelerde yetişen bir bitki familyası.

ABANİ

Genellikle sarık, bohça, kundak ve yorgan yüzü yapımında kullanılan, zemini beyaz, üzerinde safran renginde nakışlar bulunan ipek kumaş. Bu kumaştan yapılmış.

ABARTICI

Abartıyı huy edinen (kimse), abartmacı, mübalağacı.

ABAT

Bayındır. Şen, rahat.

ABARTISIZ

Olduğu gibi gösterilen, abartmasız, mübalağasız. Abartmadan, abartısız olarak, mübalağasız bir biçimde.

ABANDONE

Boks sporunda dövüşemeyecek duruma gelen boksörün karşılaşmayı yarıda bırakması. Herhangi bir olay karşısında çaresiz duruma düşme.

ABAJUR

Işığı bir yere toplamak, doğrudan doğruya gözlere vurmasını önlemek için kullanılan, kâğıt, kumaş, maden veya renkli camdan yapılmış lamba siperi. Genellikle üzeri siperli masa lambası veya ayaklı lamba.

ABDEST

Müslümanların, belli ibadetleri yapabilmek için bir düzen içerisinde bazı organları yıkayıp bazılarını mesh etme yoluyla yaptıkları arınma.

ABADİ

Açık saman renginde, ipekten yapılan, yarı mat, kalınca bir yazı kâğıdı türü.

ABANOZ

Abanozgillerden, sıcak ülkelerde yetişen, kerestesinden yararlanılan birçok ağacın ortak adı. Bu tahtadan yapılmış. Bu ağacın ağır, sert ve siyah renkli tahtası. Koyu, parlak siyah. Bu renkte olan.

ABANDIRMAK

Bir kimsenin bir yere veya bir kimseye yaslanmasını sağlamak. Bir hayvanı yere çöktürmek.

ABANA

Kastamonu iline bağlı ilçelerden biri.

ABARTILI

Olduğundan fazla gösterilen, abartmalı, mübalağalı. Abartarak, abartılı olarak, mübalağalı bir biçimde.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük