Sonu DA ile biten kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; sonunda "da" olan, toplam 554 adet kelime bulunmaktadır. Sonu da ile biten kelimeler listesinden; Türkçe hakkında yapacağınız ders ve araştırma çalışmalarında ya da Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunlarında kelime türetmek için faydalanabilirsiniz.

Bunun yanı sıra, başında da olan kelimeler listesine ulaşmak veya içinde da olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Ayrıca, burada verilen kelimelerin tanımları için aşağıda bulunan "harfli kelimeler" bağlantılarını kullanabilirsiniz.

 
 

15 harfli kelimeler

GNATHOSTOMULİDA, HYMENOSTOMATİDA, PROTEROMONADİDA, PROTOCOCCİDİİDA, RETORTAMONADİDA

14 harfli kelimeler

ANTİPROPAGANDA, VAKTİZAMANINDA, CHRYSOMONADİDA, DİNOFLAGELLİDA, KİNETOPLASTİDA, MESOGASTROPODA, PROTOMASTİGİDA, RHİZOMASTİGİDA, TRİCHOMONADİDA

13 harfli kelimeler

DİPLOMONADİDA, HINGIZINGINDA, POLYMASTİGİDA, POROCEPHALİDA

12 harfli kelimeler

BEŞİBİRARADA, HADDİZATINDA, EUCOCCİDİİDA, HAEMOSPORİDA, HEYHMETİHUDA, MİCROSPORİDA, PELOBİONTİDA, PENTASTOMİDA, PERİTRİCHİDA, PİROPLASMİDA

11 harfli kelimeler

DAKİKASINDA, ARCELLİNİDA, BİVALVULİDA, CAMİLİMANDA, DARİDÜNYADA, ELİKOYNUNDA, HALİHAZIRDA, KINIKININDA, MİNİSPORİDA, SCORPİONİDA, STRONGYLİDA

10 harfli kelimeler

PROPAGANDA, YAKINLARDA, AHIRISINDA, ASCARİDİDA, BARRAMUNDA, DENEHASIDA, HETEROPODA, KIRİKBUĞDA, PRİAPULİDA, RHABDİTİDA, SCAPHOPODA, SPİNCULİDA, YANBAŞINDA, YEKTAHTADA, ZELLENGADA

9 harfli kelimeler

ESNASINDA, GALİBARDA, GIYABINDA, SULARINDA, ŞEBİYELDA, TIKIRINDA, TORNAVİDA, ZAMANINDA, AMPHİPODA, ANDROMEDA, ARACHNİDA, AVŞAMAKDA, BİDAHANDA, CALANOİDA, CAYIRRADA, CHİLOPODA, DİPLOPODA, ECHİURİDA, EİMERİİDA, EUCESTODA, EUGLENİDA, FEVKALADA, GAFULĞADA, GARNIĞADA, HALALZADA, HANDIRADA, HANGIRADA, HANGIRIDA, HARAMZADA, İBOLLANDA, Devamını Oku »»

8 harfli kelimeler

AKSİSEDA, ALABANDA, ANAKONDA, BAŞTARDA, BOZCAADA, GÖKÇEADA, HAKKINDA, İCABINDA, İNTİFADA, MEYDANDA, TAKIMADA, TURFANDA, YARIMADA, ZARFINDA, ZIMNINDA, ALAMANDA, ALAVANDA, AMOEBİDA, AŞAĞIADA, BASDARDA, BASTARDA, BİNGILDA, BOMBARDA, BURŞUNDA, BÜYÜKADA, COPEPODA, DAŞAKIDA, DUŞAMADA, ELAĞIZDA, FURLARDA, Devamını Oku »»

7 harfli kelimeler

BERMUDA, DÜNYADA, HOVARDA, HÜVEYDA, KETHÜDA, KOLAYDA, KUMANDA, LAHZADA, LAKERDA, LAMBADA, MAGANDA, PAYANDA, SONUNDA, SÜVEYDA, UĞRUNDA, VERANDA, VOYVODA, YAKINDA, YANINDA, AHRINDA, AKLIMDA, ALABADA, ALEMİDA, ALTINDA, ANSUZDA, ARBANDA, BAĞARDA, BAYANDA, BİDENDA, BİHOYDA, Devamını Oku »»

6 harfli kelimeler

ABORDA, AJANDA, ANINDA, ARMADA, BAŞODA, BOĞADA, BRANDA, BULADA, BURADA, ELVEDA, İHTİDA, İPTİDA, İSTİDA, KORİDA, KURADA, LABADA, PAGODA, ŞURADA, ŞÜHEDA, AKANDA, AVURDA, AYSUDA, BAAMDA, BALADA, BAYADA, BİDADA, BİSEDA, BOĞRDA, BORADA, CIRADA, Devamını Oku »»

5 harfli kelimeler

BARDA, BORDA, CUNDA, DULDA, FAYDA, FERDA, FONDA, FUNDA, GAYDA, HAYDA, HURDA, KUNDA, MAADA, MANDA, MARDA, ORADA, PANDA, PAYDA, PEYDA, RANDA, SEVDA, SONDA, VARDA, YARDA, ABUDA, AGADA, AĞIDA, ALADA, ARUDA, ASIDA, Devamını Oku »»

4 harfli kelimeler

AĞDA, ARDA, CÜDA, FEDA, GEDA, GIDA, İBDA, LODA, MODA, NİDA, RODA, SEDA, SODA, VEDA, VİDA, AGDA, AHDA, AJDA, AKDA, ALDA, ANDA, ASDA, AVDA, AYDA, BADA, BODA, CADA, CEDA, CIDA, CUDA, Devamını Oku »»

3 harfli kelimeler

ADA, EDA, ODA, FDA, İDA, NDA

2 harfli kelimeler

DA

Bazı kelimelerin anlamları

DA

Doğrulama, uygun bulma, evet. Daha anlamında kullanılır. Şaşma bildirir ünlem. Değil mi ya anlamında kullanılır. İşte, orada, şurada. Genellikle cümle sonlarında çeşitli anlamlarda kullanılan ünlem. Bağlama ve kuvvetlendirme edatı. Daha, henüz. Da, dahi (bk. de). Dağ. Dahi, da. Henüz. Dağı. Dağa. Daha.

TRİCHOMONADİDA

Parabasalidea üst takımında, Zoomastigophora sınıfında bulunan 6-8 kamçıya sahip karyomastigontları bulunan, kamçılardan birisi arkaya ilerleyen veya serbest veya vücut yüzeyine yapışık veya proksimal bir segmente sahip olan, dalgalı zarı (bulunduğu durumlarda) flagelluma bağlı olan, pelta ve kontraktil olmayan bir aksostile sahip, yalnızca birkaç türünün gerçek kistleri bulunan paraziter protozoa takımı. Dientamoeba, Histomonas, Monocercomonas ve Trichomonas bu takımda bulunan önemli cinslerdir.

VAKTİZAMANINDA

Vaktiyle.

MESOGASTROPODA

Hortumlu salyangozlar. Streptoneura alt sınıfında bulunan Hydrobiidae, Pilidae ve Pleuroceridae ailelerinde bulunan, trematodlara ara konaklık yapan deniz ve tatlı su salyangozu takımı.

RHİZOMASTİGİDA

Eski sınıflandırma sistemlerinde trofozoitleri bir veya daha fazla sayıda kamçı ve eş zamanlı veya farklı zamanlarda oluşan yalancı ayaklara sahip olmasıyla belirgin zooflagellata takımı.

GNATHOSTOMULİDA

Denizlerde dip kısımda kum taneleri arasında yaşayan, boyları 1 mm olabilen vücutları uzun ve silindirik yapıda olan türleri bulunan bir şube.

PROTEROMONADİDA

Mastigophora takımı. Bu grubun üyeleri sürüngenlerin rektum ve kloakalarında bulunurlar. Bir veya iki çift paraksiyal rodları bulunmayan heterodinamik kamçıların bulunmasıyla belirgindirler. Bulaşma dışkıyla atılan kistlerin alınmasıyla olmaktadır.

RETORTAMONADİDA

Mastigophora alt şubesinde, Zoomastigophorea sınıfında bulunan birisi ventral sitosomal bölgeyle ilişkili olarak arkaya yönelen 2-4 kamçıya sahip, golgi cismi ve mitokondrileri bulunmayan, hücre iskeletleri trikomonadidlere benzeyen, birçok omurgalı ve omurgasızın bağırsaklarında bulunan ve sitostomlarıyla beslenen, patojeniteleri her zaman düşük olan, Chilomastix ve Retortamonas cinslerini içeren, parazitik bağırsak kamçılılarının bulunduğu protozoa takımı.

KİNETOPLASTİDA

Mastigophora alt şubesinde, Zoomastigophorea sınıfında bulunan, Bodonina ve Trypanosomatina alt takımlarını içeren, kimileri serbest yaşamlı, çoğu bitkilerde, omurgalı ve omurgasız canlılarda parazitlenen, kamçılı bazal cismin yanına yerleşmiş bariz bir kinetoplast, bir veya iki kamçıya sahip kamçılı protozoa takımı, Protomastigida, Protomonadina.

PROTOCOCCİDİİDA

Sporozoea sınıfında, Coccidia alt sınıfında bulunan omurgasızlarda parazitlenen protozoa takımı.

PROTOMASTİGİDA

Kinetoplastida.

DİPLOMONADİDA

Mastigophora alt şubesi, Zoomastigophorea sınıfında bulunan genellikle parazitik, her iki yan tarafı simetrik, her birisi 1-4 kamçıya sahip bir veya iki karyomastigontu bulunan, Diplomonadina ve Enteromonadina alt takımlarını içeren protozoa takımı.

ANTİPROPAGANDA

Karşı propaganda.

CHRYSOMONADİDA

Mastigophora şubesinde, Phytomastigophorea sınıfında bulunan serbest yüzen, genellikle ameboyit, bitki benzeri, denizde veya tatlı sularda yaşayan protozoon takımı.

HYMENOSTOMATİDA

Oligohymenophorea sınıfında, Hymenostomatia alt sınıfında bulunan Tetrahymenina, Ophryoglenina ve Peniculina alt takımlarını içeren silyumlu protozoon takımı.

DİNOFLAGELLİDA

Phytomastigophorea sınıfında bulunan, planktonların önemli bir bileşeni olan kamçılara, selüloz bir hücre duvarına, yeşil, sarı ve kahverengi kromatoforlara sahip, deniz suyunda aşırı miktarlarda bulunarak deniz suyunda "kırmızı dalga" adı verilen renk değişimine ve sudaki oksijeni tüketerek deniz hayvanlarının ve balıkların ölümüne neden olan, kimi türleri çok kuvvetli nörotoksinler salgılayarak bu organizmalarla beslenen deniz kabuklularını yiyen insanlarda ciddi komplikasyonlara neden olan, Ceratium, Gonyaulax, Gymnodinium ve Prorocentrum cinslerini içeren, küçük, bitki benzeri genellikle denizlerde bulunan protozoa takımı, Dinoflagellata.

  -   -   -  

Anlamında DA bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde DA geçen kelimeler listesi verilmiştir.

ABDAL

Gezgin derviş. Tasavvufta manevi üst bir rütbe. Safeviler devrinde İran'da yaşayan Türk oymaklarından biri. Dilenci kılıklı, üstü başı perişan kimse. Anadolu'da yaşayan oymaklardan bazısı.

ABLALIK

Abla olma durumu. Yakın ve koruyucu davranışta bulunma.

ABDESTLİ

Abdest almış (kimse). Abdest alarak, abdest almış olarak. İyi adam. Abdesti bozulmamış olan (kimse).

ABARTMAK

Bir nesneyi veya durumu olduğundan daha önemli, daha büyük veya daha çok göstermek, mübalağa etmek. Bir iş, bir davranış vb.nde gereğinden fazlasına kaçmak, aşırıya kaçmak.

ABAJUR

Işığı bir yere toplamak, doğrudan doğruya gözlere vurmasını önlemek için kullanılan, kâğıt, kumaş, maden veya renkli camdan yapılmış lamba siperi. Genellikle üzeri siperli masa lambası veya ayaklı lamba.

ABARTI

Bir şeyi, bir olayı olduğundan büyük veya çok gösterme, mübalağa.

ABANDONE

Boks sporunda dövüşemeyecek duruma gelen boksörün karşılaşmayı yarıda bırakması. Herhangi bir olay karşısında çaresiz duruma düşme.

ABAŞO

Gemiyi baştan veya kıçtan halatla karaya bağlama. Altta, aşağıda bulunan, alttaki.

ABANOZ

Abanozgillerden, sıcak ülkelerde yetişen, kerestesinden yararlanılan birçok ağacın ortak adı. Bu tahtadan yapılmış. Bu ağacın ağır, sert ve siyah renkli tahtası. Koyu, parlak siyah. Bu renkte olan.

ABANMAK

Eğilerek bir şeyin, bir kimsenin üzerine kapanmak. Bir yere veya bir kimseye yaslanmak, dayanmak. Bir şeyin veya bir kimsenin üzerine çöküp çullanmak. Birine yük olarak onun sırtından geçinmeye çalışmak. Boksta karşılaşma sırasında rakibine yaslanmak. Futbolda topa olanca gücüyle vurmak.

ABBAS

"Yola çıkacak veya ölümü yaklaşan kimse" anlamlarındaki Abbas yolcu deyiminde geçen bir söz.

ABAKÜS

Sayı boncuğu. Sütun başlığının üstüne yatay olarak konan ve kenarlarından biraz dışarı taşan taş blok.

ABDÜLLEZİZ

Akdeniz bölgesinde ve Afrika'da yetişen, çok yıllık, yumrulu ve otsu bir bitki (Cyperus esculentus). Bu bitkinin yemiş olarak yenilen, tatlı ve yağlı ürünü.

ABANOZLAŞMAK

Ağaç gibi maddeler suda uzun süre kalarak kararmak. Güneşte uzun süre kalarak kararmak, matlaşmak, sertleşmek.

ABACI

Aba yapan ya da satan kimse. Asalak. Bedavacı. Abadan giyecek yapan veya satan kimse.

ABARTISIZ

Olduğu gibi gösterilen, abartmasız, mübalağasız. Abartmadan, abartısız olarak, mübalağasız bir biçimde.

ABDALLIK

Abdal olma durumu.

ABARTILI

Olduğundan fazla gösterilen, abartmalı, mübalağalı. Abartarak, abartılı olarak, mübalağalı bir biçimde.

ABANİ

Genellikle sarık, bohça, kundak ve yorgan yüzü yapımında kullanılan, zemini beyaz, üzerinde safran renginde nakışlar bulunan ipek kumaş. Bu kumaştan yapılmış.

ABDESTSİZ

Abdest almamış olan (kimse). Abdesti bozulmuş olan (kimse). Abdest almadan, abdest almaksızın. Kötü adam.