Sonu Vİ ile biten kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; sonunda "vi" olan, toplam 266 adet kelime bulunmaktadır. Sonu vi ile biten kelimeler listesinden; Türkçe hakkında yapacağınız ders ve araştırma çalışmalarında ya da Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunlarında kelime türetmek için faydalanabilirsiniz.

Bunun yanı sıra, başında vi olan kelimeler listesine ulaşmak veya içinde vi olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Ayrıca, burada verilen kelimelerin tanımları için aşağıda bulunan "harfli kelimeler" bağlantılarını kullanabilirsiniz.

 
 

12 harfli kelimeler

DÜŞKÜNLEREVİ

11 harfli kelimeler

SAYRILAREVİ, MERDİVENEVİ, ÖĞRETMENEVİ, RADYOTEDAVİ

10 harfli kelimeler

GÜMÜŞSERVİ, RANDEVUEVİ, DAĞITIMEVİ, DAMITIMEVİ, SIĞINMAEVİ, İKİZLEREVİ, OLUKLUÇİVİ

9 harfli kelimeler

ARITIMEVİ, GÖZLEMEVİ, MENKIBEVİ, MÜTENEVVİ, SAĞLIKEVİ, TERBİYEVİ, ÜRETİMEVİ, DERNEKEVİ, TAZİYEEVİ, BUZDOLAVİ, CÜNÜTSEVİ, GEZENGEVİ, NAMAZLAVİ, ŞAYTANEVİ, TANDIREVİ, VAFTİZEVİ, YILANKAVİ

8 harfli kelimeler

BAKIMEVİ, BASIMEVİ, DOĞUMEVİ, DOYUMEVİ, DÜNYAEVİ, EFSANEVİ, ERKEKEVİ, GİYİMEVİ, HUZUREVİ, ISLAHEVİ, KİTABEVİ, KONUKEVİ, MUCİZEVİ, OĞLANEVİ, SANATEVİ, TECİMEVİ, TUTUKEVİ, YAPIMEVİ, YARGIEVİ, ZAVİYEVİ, BIÇKIEVİ, ÇİÇEKEVİ, DİKİMEVİ, DÖKÜMEVİ, DÜĞÜNEVİ, DÜMENEVİ, HAKİMEVİ, HEKİMEVİ, KADINEVİ, KAHVEEVİ, Devamını Oku »»

7 harfli kelimeler

ABİDEVİ, ANANEVİ, BABAEVİ, BİSKÜVİ, CEZAEVİ, DAİREVİ, DÜNYEVİ, EZİMEVİ, HALKAVİ, HALKEVİ, İMAMEVİ, KALLAVİ, KİMYEVİ, MASMAVİ, MESNEVİ, MEVLEVİ, MODAEVİ, MUHTEVİ, MUKAVVİ, MÜNZEVİ, MÜSTEVİ, ORDUEVİ, BUĞUEVİ, CİLTEVİ, BİTTEVİ, CUMAEVİ, ÇAHÇAVİ, ÇARHEVİ, ÇEKÇİVİ, ÇİFTEVİ, Devamını Oku »»

6 harfli kelimeler

AİLEVİ, ARHAVİ, BEDEVİ, BİTEVİ, CANEVİ, CEMEVİ, DEMEVİ, GÖKEVİ, GÖZEVİ, KALEVİ, KAZEVİ, KIZEVİ, KÜREVİ, MANEVİ, MİDEVİ, MUSEVİ, MÜDAVİ, MÜSAVİ, NEBEVİ, SEMAVİ, SENEVİ, ŞEHEVİ, TEDAVİ, UHREVİ, CAMEVİ, ÇAYEVİ, ÖLÜEVİ, SAZEVİ, AİNEVİ, BAĞEVİ, Devamını Oku »»

5 harfli kelimeler

ALEVİ, AŞEVİ, AYEVİ, CEVVİ, İSEVİ, SERVİ, ALAVİ, AVAVİ, ESEVİ, GELVİ, İNEVİ, İTEVİ, KEZVİ, NERVİ, ÖSEVİ, SELVİ, SİRVİ, SUAVİ, SUEVİ, UNEVİ, ZELVİ

4 harfli kelimeler

ÇİVİ, HAVİ, KAVİ, KİVİ, MAVİ, SEVİ, ULVİ, UZVİ, BAVİ, BÜVİ, DAVİ, DEVİ, GAVİ, GEVİ, GİVİ, KEVİ, NEVİ, NÜVİ, RAVİ, REVİ, SİVİ, TEVİ, VİVİ, YAVİ

3 harfli kelimeler

AVİ, UVİ

2 harfli kelimeler

Bazı kelimelerin anlamları

Üzüntü, şaşma bildiren ünlem. ünlemler.

MERDİVENEVİ

Binalarda merdivenden yapılmış olan duvarlarla çevrili kısım.

MENKIBEVİ

Efsanevi.

İKİZLEREVİ

Orion takımyıldızının a yıldızı, aori.

GÜMÜŞSERVİ

Ayın suya yansımasıyla oluşan parıltılı görünüm.

DÜŞKÜNLEREVİ

Çalışma gücünden yoksun, kazancı olmayan yoksul kimselerin barındırıldığı toplumsal bir yardım kuruluşu, bakım yurdu, darülaceze.

SIĞINMAEVİ

Korunmaya muhtaç kişilerin barındırıldıkları yer.

RADYOTEDAVİ

Hastalıklı dokulara beta, gamma ve X ışınları gibi radyoaktif ışınlarla sağaltılması.

GÖZLEMEVİ

Gök gözlemleri yapan, gök cisimlerini ve olaylarını inceleyen yer, rasathane, observatuvar.

RANDEVUEVİ

Gizli fuhuş amacıyla işletilen yer.

ARITIMEVİ

Şeker, petrol vb. maddelerin arıtıldığı yer, tasfiyehane, rafineri.

SAYRILAREVİ

Hastane.

DAMITIMEVİ

Damıtma işlemlerinin yapıldığı yer.

ÖĞRETMENEVİ

Öğretmenlerin barınma, yemek, eğlence vb. gereksinimlerini karşılamak üzere yapılmış bina.

OLUKLUÇİVİ

Büyük başlı çivi.

DAĞITIMEVİ

Dağıtım işiyle uğraşan kuruluş merkezi.

  -   -   -  

Anlamında Vİ bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde Vİ geçen kelimeler listesi verilmiştir.

ABLACILIK

Sevicilik.

AÇIK

Açılmış, kapalı olmayan, kapalı karşıtı. Örtüsüz, çıplak. Bir gereksinimin karşılanamaması durumu. Görevlisi olmayan, boş (iş, görev), münhal. Çalışır durumda olan. Gizliliği olmayan, olduğu gibi görünen. Sevişme sahnelerini bütün çıplaklığıyla anlatan (kitap, resim, film vb.). Boş. Belirgin bir biçimde. Rengi koyu olmayan, koyu karşıtı. Belli bir yerin biraz uzağı. Engelsiz, serbest. Aralığı çok. Kolay anlaşılır, vazıh. Denizin kıyıdan uzakça olan yeri. Her türlü düşünceyi hoşgörüyle karşılayabilen, etkisinde kalabilen.

AÇISAL

Açı ile ilgili, zaviyevi.

ADAMOTU

Patlıcangillerden, geniş yapraklı, mavi çiçekli, meyveleri sarı, çok yıllık bir bitki, kankurutan, adamkökü (Mandragora autumnalis).

ACIMIK

Mavikantaron.

ACE

servis sayısı.

AHİT

Kendi kendine söz vererek bir işi üzerine alma, ant. Devir, zaman. Antlaşma.

AFET

Çeşitli doğa olaylarının sebep olduğu yıkım. Çok kötü. Hastalıkların dokularda yaptığı bozukluk. Güzelliği ile insanı şaşkına çeviren, aklını başından alan kadın. Kıran.

AHBAP

Kendisiyle yakın ilişki kurulup sevilen, sayılan kimse. Samimiyet, içtenlik bildiren bir seslenme sözü.

AĞIRLAŞMAK

Ağır duruma gelmek. Sıkıcı ve bunaltıcı bir durum almak. Güçleşmek, zorlaşmak. Gökyüzü bulutlu ve karanlık, iç karartıcı bir hâl almak. Ağırbaşlı olmak. Yavaşlamak. Yiyecek bozulmaya yüz tutmak. Gebe kadın doğurması yaklaşmak. Hasta tehlikeli duruma gelmek, fenalaşmak. Organ görevini yapamaz duruma gelmek.

AĞIRLIK

Ağır olma durumu. Ağırbaşlılık. Terazilerde tartma işi yapılırken bir kefeye konulan nesne. Değerlendirmelerde herhangi bir konu veya evreye, olağanın üzerinde ve belli oranda tanınan değer. Yer çekiminin, bir cismin molekülleri üzerindeki etkisinin oluşturduğu bileşke, gravite. Uykudayken gelen ve insana boğulur gibi bir duygu veren durum. Uyuşukluk ve gevşeklik durumu. Sıkıcı, bunaltıcı, iç karartıcı durum. Orduda bir birliğin cephane, yiyecek ve eşya yükleri. Sorumluluk. Sıkıntı. Takı. Değerli olma durumu. Yük, külfet. Dikkati ve önemi bir şey üzerinde yoğunlaştırmak. Güreş, boks, halter, judo vb. spor dallarında, sporcuların kilolarına göre girdikleri kategori. Etki, baskı, güçlük. Çeyizini düzmek için damadın geline verdiği para, kalın.

ABA

Abla. Bu kumaştan yapılmış yakasız ve uzun üstlük. Bu kumaştan yapılan. Kepenek. Yünün dövülmesiyle yapılmış olan kalın ve kaba kumaş. Bu kumaştan yapılmış olan ve dervişlerce giyilen hırka. Anne.

ABDAL

Gezgin derviş. Tasavvufta manevi üst bir rütbe. Safeviler devrinde İran'da yaşayan Türk oymaklarından biri. Dilenci kılıklı, üstü başı perişan kimse. Anadolu'da yaşayan oymaklardan bazısı.

ACYOCU

Borsa veya piyasada tahvil için çeşitli hileler uygulayan, dolaplar çeviren kimse.

ABLACI

Sevici.

ABLİ

Yatay serenlerin ucuna bağlı bulunan ve bunları sağa, sola veya ortaya çevirmek için yararlanılan halat veya palanga.

ACAR

Atılgan. Güçlü ve becerikli, çevik, enerjik. Yeni. Güneybatı Kafkasya'nın Türkiye sınırına yakın bölgesinde yaşayan bir halk, Acara.

AĞIRCANLI

Çok yavaş iş yapan, çevik olmayan. Varlığı sıkıntı veren, sevimsiz. Tembel. Gebe (kadın).

AĞLAMAK

Üzüntü, acı, sevinç, pişmanlık vb.nin etkisiyle gözyaşı dökmek. Sızlanmak, yakınmak. Bir duruma üzülmek. Ağaç budandığında kesilen yerlerden besi suyu veya öz su akmak.

ABLA

Bir kimsenin kendisinden büyük olan kız kardeşi. Erkeklerin kız veya kadınlara seslenirken söyledikleri söz. Büyük kız kardeş gibi saygı ve sevgi gösterilen kız veya kadın. Genelev veya randevuevi işletmecisi kadın, çaça, mama (II).