Sonu UMP ile biten kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; sonunda "ump" olan, toplam 3 adet kelime bulunmaktadır. Sonu ump ile biten kelimeler listesinden; Türkçe hakkında yapacağınız ders ve araştırma çalışmalarında ya da Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunlarında kelime türetmek için faydalanabilirsiniz.

Bunun yanı sıra, başında ump olan kelimeler listesine ulaşmak veya içinde ump olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Ayrıca, burada verilen kelimelerin tanımları için aşağıda bulunan "harfli kelimeler" bağlantılarını kullanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

UMP

Üridin monofosfat.

TUMP

Toprak parçası, toprak seti, yığını. Tarla kıyılarında ekilmeyerek bırakılan dar yer. 1.Toprak yığını, tümsek. 2.İki tarlayı ya da evlekleri bir birinden ayırmaya yarayan toprak set. Yuva. Tarlalar arasındaki otlu set. Arazinin ekilebilen kısımlarının arasındaki yükseklikler (Erzincan Merkez). Sınır. Sulama arkların kenarma çekilen toprak. (Gürün Sivas).

CUMP

Taşın suya batarken çıkardığı ses. 70 cm. derinliğinde 2 m. çapında ağılların önüne kuzular için yapılan yer.

  -   -   -  

Anlamında UMP bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde UMP geçen kelimeler listesi verilmiştir.

ORDİNO

Bir poliçenin arkasına ciro edildiği kişiye ödenmesi için yazılan havale emri. Tüccarın malını gümrükten çekebilmesi için vapur kumpanyasından yük konşimentosuna karşılık verilen havale. Denizcilik işletmelerinde gemi adamlarını gemilere atama belgesi.

KÜMBÜL

Patates, karşılığı kumpir, kumpür, kümbül, kümpür.

SÜRGÜ

Kapının kapanması için arkasına yatay olarak yerleştirilen demir veya ağaç kol, tırkaz, sürme. Sürülmüş tarlayı bastırmak ve düzeltmek için kullanılan, taştan veya ağaç kütüğünden tarım aracı, tapan. Sıvayı bastırıp düzeltmek için kullanılan büyük mala. Çoğu kez bölümlere ayrılmış bir çubuk üzerinde veya bir cetvelin, bir kumpasın ortasına açılmış bir oluk içinde kayabilen sivri uç veya küçük lama. Hastanın büyük ve küçük abdestini yapabilmesi için altına sürülen kap.

KÜMPÜR

Patates. Patates (Kaman), karşılığı kumpir, kumpür, kümbül.

TOMAS

Kara erik. Tombul, toparlak, tıknaz. 1.Kaymaktan yapılan bir çeşit tulumpeyniri. Domates.

DENİZTAVŞANI

Ağız dokunaçları geniş ve etli, uzun, çıplak vücutlu deniz yumuşakçası (Cyclopterus lumpus).

YÖME

Tulumpeyniri.