Sonu TURP ile biten kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; sonunda "turp" olan, toplam 3 adet kelime bulunmaktadır. Sonu turp ile biten kelimeler listesinden; Türkçe hakkında yapacağınız ders ve araştırma çalışmalarında ya da Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunlarında kelime türetmek için faydalanabilirsiniz.

Bunun yanı sıra, başında turp olan kelimeler listesine ulaşmak veya içinde turp olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Ayrıca, burada verilen kelimelerin tanımları için aşağıda bulunan "harfli kelimeler" bağlantılarını kullanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

TURP

Turpgillerden, yaprakları tüylü, çiçekleri beyaz, sarı, mor renkli bir bitki (Raphanus sativus). Bu bitkinin yenilen etli, yumru kökü.

KARATURP

Turpgillerden, etli, iri beyaz köklü çok yıllık bir bitki (Raphanus sativusvar niger).

KIRMIZITURP

Turpgillerden, kökü kırmızı olan bir tür turp (Raphanus sativus var.radicula).

  -   -   -  

Anlamında TURP bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde TURP geçen kelimeler listesi verilmiştir.

AKPAS

Lahana, turp, şalgam, karnabahar vb. bitkilerin kök dışındaki bütün bölgelerine yerleşebilen, özellikle semizotugillerde karşılaşılan yosunumsu mantar (Albugo candida).

ŞEBBOY

Turpgillerden, güzel kokulu, dar yapraklı, değişik renkli çiçekleri olan, çok yıllık ve otsu bir süs bitkisi (Cheiranthus cheiri).

ALABAŞ

Turpgillerden, şalgama benzeyen bir bitki.

ŞALGAM

Turpgillerden, yumru köklü bir bitki (Brassica rapa). Şalgam suyu. Bu bitkinin insan ve hayvanlar için besin olarak kullanılan etli ve tatlı kökü.

KUŞEKMEĞİ

Turpgillerden, çorak yerlerde yetişen, beyaz veya mor çiçekli, eskiden hekimlikte kullanılmış olan otçul bir bitki, çobandağarcığı (Thlaspi).

ACIRGA

Yaban turpu.

KAĞMUT

Devetabanı ya da istanbul şalgamı denilen, turpgiller familyasından bir bitki ve meyvesi.

HARDAL

Turpgillerden, 100-150 santimetre yüksekliğinde, sarı çiçekli, deriyi yakıcı nitelikte olan ve tohumu hekimlikte kullanılan, tadı acı ve bir yıllık bir bitki (Brassica nigra). Bu tohumun toz durumuna getirilmiş veya sirke ile karıştırılarak yapılmış macunu.

TERME

Bir tür yaban turpu. Samsun iline bağlı ilçelerden biri.

KARNABAHAR

Turpgillerden, çiçekleri etli ve tanecikli bir görünüşte olan, yaprakları lahana yaprağına benzeyen, sebze olarak kullanılan bir bitki (Brassica oleracea botrytis).

TERE

Turpgillerden, yaprakları salata olarak yenen baharlı bir bitki (Lepidium sativum).

HAMDAN

Hiç işlenmemiş toprak: Bu hamdan toprağa turp iyi olur.

AÇIKAĞIZ

Turpgillerden bir bitki (Hesperis acris).

KETENCİK

Deniz yosununun ince bir cinsi (Muscus arboreus). Bu bitkiden elde edilen, sabun yapımında ve ressamlıkta kullanılan bir yağ. Turpgillerden, küçük sarı çiçekli, yağlı bir bitki (Chamaelina sativa).

ERYENDE

Teneke turp rendesi. (Hacılar Güdül Ankara).

ROKA

Turpgillerden, yaprakları salata gibi yenen, 20-40 santimetre yüksekliğinde, sebze olarak bahçelerde yetiştirilen, kokulu, bir iki yıllık bir bitki (Eruca sativa).

ÇOBANÇANTASI

Turpgillerden, yemişleri torbayı andıran bir yaban bitkisi (Capsella bursa pastoris).

TURPGİLLER

İki çeneklilerden, turp, hardal, lahana, karnabahar, kaşık otu vb. bitkileri içine alan geniş bir familya.

KOLZA

Turpgillerden, yağlı tohumlarından elde edilen yağı yapay kauçuk, biyodizel vb.nin yapımında kullanılan mevsimlik bitki (Brassica napus).

LAHANA

Turpgillerden, geniş ve kalınca kat kat yaprakları olan, güz ve kış sebzesi olarak yetiştirilen ve birçok türü olan bitki, kelem (Brassica oleracea).

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük