Sonu TUF ile biten kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; sonunda "tuf" olan, toplam 5 adet kelime bulunmaktadır. Sonu tuf ile biten kelimeler listesinden; Türkçe hakkında yapacağınız ders ve araştırma çalışmalarında ya da Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunlarında kelime türetmek için faydalanabilirsiniz.

Bunun yanı sıra, başında tuf olan kelimeler listesine ulaşmak veya içinde tuf olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Ayrıca, burada verilen kelimelerin tanımları için aşağıda bulunan "harfli kelimeler" bağlantılarını kullanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

TUF

Aşağılama belirtir ünlem.

MATUF

Bir yöne eğilmiş. Yöneltilmiş.

NUTUF

Söz dinleme, boyun eğme.

LÜTUF

Önem verilen, sayılan birinden gelen iyilik, yardım, ihsan, inayet, atıfet.

MEKTUF

Mektup.

  -   -   -  

Anlamında TUF bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde TUF geçen kelimeler listesi verilmiştir.

ATİYE

İhsan, lütuf, bağışlama. Armağan. Veren, bağışlayan.

PANTUFLACI

Pantufla yapan veya satan kimse. Sadece kadın çantası çalıp kaçan kimse.

KEREM

Soyluluk, ululuk, büyüklük, asalet. Bağış olarak verme, iyilik, cömertlik, eli açıklık, lütuf.

HİMMET

Yardım, kayırma. Lütuf, iyilik, iyi davranma. Çalışma, emek, gayret.

BOZGÜNEY

Adana şehri, Tufanbeyli ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir bölge.

AYVAT

Hela. Adana şehri, Tufanbeyli ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir bölge. Kastamonu şehrinde, İnebolu ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir yerleşim birimi.

PANTUFLACILIK

Pantuflacının işi.

DEMİROLUK

Adana ilinde, Tufanbeyli belediyesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim yeri. Konya ilinde, Kadınhanı ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim bölgesi. Kütahya ilinde, Çavdarhisar ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir yerleşim yeri. Sivas şehrinde, Direkli bucağına bağlı bir yerleşim birimi.

ASALAK

Bir canlıda sürekli veya geçici yaşayarak ona zarar veren başka canlı, parazit. Başkalarının sırtından geçinen (kimse), abacı, ekti, otlakçı, parazit, tufeyli.

ATIFET

İyilik, bağış, kayra, lütuf, ihsan, inayet. Karşılık beklemeden gösterilen sevgi.

KAYRA

Yüksek tutulan veya sayılan birinden gelen iyilik, lütuf, ihsan, atıfet, inayet.

NİMET

İyilik, lütuf, ihsan. Yiyecek içecek, özellikle ekmek. Yararlanılan imkân. Yaşamak için gerekli her şey.

ABDÜLMENNAN

Lütuf ve ihsan sahibi olan Tanrı'nını kulu.

TUFEYLİLİK

Tufeyli olma durumu.

AKÇAL

Beyazımsı, beyaza çalan. İhtiyar. Adana ilinde, Tufanbeyli ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim bölgesi. Balıkesir şehri, İvrindi belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir bölge. Gümüşhane ili, Çayra nahiyesine bağlı bir yer.

ÇATALÇAM

Adana ilinde, Tufanbeyli ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim yeri. Amasya ilinde, Ezinepazarı nahiyesine bağlı bir yerleşim bölgesi. Balıkesir şehrinde, Dursunbey ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir bölge. Çanakkale şehrinde, Yiğitler bucağına bağlı bir bölge. Düzce şehri, Kaynaşlı belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim bölgesi. Erzincan ilinde, Çatalçam nahiyesine bağlı bir yerleşim yeri. Gaziantep ili, Doğanpınar nahiyesine bağlı bir yerleşim yeri. Kastamonu ili, Akkaya nahiyesine bağlı bir yerleşim bölgesi. Manisa şehrinde, Soma belediyesi, merkez bucağına bağlı bir yer. Mardin şehrinde, Dargeçit belediyesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim birimi. Samsun ili, Taflan nahiyesine bağlı bir yerleşim bölgesi.

ÇAKIRLAR

Adana kenti, Tufanbeyli belediyesi, merkez bucağına bağlı bir bölge. Çankırı şehri, İkizören nahiyesine bağlı bir yerleşim birimi. Çorum ilinde, Kargı ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir yer. Düzce şehrinde, merkez ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yer. Erzincan şehrinde, Alpköy nahiyesine bağlı bir yerleşim yeri. Gümüşhane ili, Kelkit ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim bölgesi. İzmir ili, Bergama ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir bölge. Kastamonu kenti, Tosya ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim yeri. Kütahya şehri, Simav ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir yer. Muğla ilinde, Yatağan ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir bölge. Şanlıurfa kenti, Şehitnusretbey bucağına bağlı bir yerleşim bölgesi. Yozgat şehri, Yerköy ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir yerleşim bölgesi.

İYİLİK

İyi olma durumu, salah. Sağlığı yerinde olma durumu, esenlik. Karşılık beklenilmeden yapılmış olan yardım, kayra, lütuf, kerem, ihsan, inayet. Yarar ya da elverişlilik, nimet.

İNAYET

İyilik, kayra, atıfet, ihsan, lütuf.

İHSAN

İyilik etme, iyi davranma. Karşılık beklemeden yapılmış olan yardım, iyilik. Bağışlanan şey, kayra, lütuf, inayet, atıfet. Bağışlama, bağışta bulunma.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük