Sonu TU ile biten kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; sonunda "tu" olan, toplam 315 adet kelime bulunmaktadır. Sonu tu ile biten kelimeler listesinden; Türkçe hakkında yapacağınız ders ve araştırma çalışmalarında ya da Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunlarında kelime türetmek için faydalanabilirsiniz.

Bunun yanı sıra, başında tu olan kelimeler listesine ulaşmak veya içinde tu olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Ayrıca, burada verilen kelimelerin tanımları için aşağıda bulunan "harfli kelimeler" bağlantılarını kullanabilirsiniz.

 
 

13 harfli kelimeler

GÜZELAVRATOTU, PAMUKLIYANOTU

12 harfli kelimeler

HÜSNÜKURUNTU, KARAÇEREKOTU, YELKENBULUTU

11 harfli kelimeler

EĞRİLCENOTU, GELİNARMUTU, KABARCIKOTU, SOĞUKLUKOTU, SÜPÜRGENOTU, TEMREKİLOTU, YAPIŞKANOTU

10 harfli kelimeler

DARTIBURTU, GELEBEKOTU, İLKİNDİOTU, SOLUCANOTU, ŞARAPTORTU, TOSBAĞIOTU

9 harfli kelimeler

BALLIKOTU, BUYURULTU, ÇILDURTTU, DENIİROTU, EFELEKOTU, GÖZLÜKOTU, İLKİNDOTU, KABAYONTU, KANDİLOTU, KARACAOTU, KARULAOTU, KEKLİKOTU, KILINÇOTU, KUŞKUŞOTU, MAMBALOTU, PATPATOTU, SANCAKOTU, SERKİZOTU, SOĞLANOTU, SOMRUKOTU, TAHDİKOTU, TARHANOTU, TİTREKOTU, TOSGABOTU, TURUNÇOTU, YELBULUTU, YILGINOTU, ZEYREKOTU

8 harfli kelimeler

BUYRULTU, CUMBURTU, DOĞRULTU, PASPARTU, SAVRUNTU, SEMİZOTU, SIÇANOTU, KARAKUTU, UÇTUUÇTU, ABDALOTU, BAKIBATU, BARUNOTU, BÖREKOTU, BURKUNTU, BUYRUNTU, CORKUNTU, ÇALHANTU, ÇAYCOŞTU, ÇILDURTU, ÇİÇEKOTU, ÇUNKUŞTU, DEPEROTU, DORAĞOTU, DORAKOTU, DOROĞOTU, DUMANOTU, GAYFALTU, GECEOHTU, GÖMEÇOTU, GUNBURTU, Devamını Oku »»

7 harfli kelimeler

ADAMOTU, AĞIZOTU, BOĞUNTU, BOZUNTU, BULUNTU, BURUNTU, COŞUNTU, DEREOTU, DUYULTU, FOKURTU, FOSURTU, GURULTU, HOMURTU, HORULTU, KOPUNTU, KOŞUNTU, KOVUNTU, KOYUNTU, KURUNTU, KUSUNTU, SONURTU, SOYUNTU, TOKURTU, TOZUNTU, VURUNTU, ÇÖREOTU, AHIROTU, BURNOTU, BURULTU, BUYURTU, Devamını Oku »»

6 harfli kelimeler

AVUNTU, OKUNTU, OYUNTU, UĞULTU, UYUNTU, DİLOTU, AHARTU, AIROTU, AKBATU, ALARTU, APARTU, ARIOTU, AYUSTU, BALOTU, BİTOTU, BULUTU, CİLOTU, DOROTU, GAZOTU, GOÇOTU, HOŞOTU, HURÇTU, İSDOTU, KOLOTU, KURUTU, KUŞOTU, LAZOTU, LÖROTU, MANİTU, OGUNTU, Devamını Oku »»

5 harfli kelimeler

KUYTU, MAKTU, MUŞTU, PEŞTU, TORTU, YONTU, YORTU, ALATU, BARTU, BOHTU, COTTU, ÇANTU, ÇONTU, DARTU, DORTU, FUTTU, GUYTU, HORTU, HOSTU, HUTTU, ISOTU, İSOTU, KOYTU, KUSTU, MANTU, NANTU, POSTU, POYTU, PUNTU, PUŞTU, Devamını Oku »»

4 harfli kelimeler

KUTU, OLTU, TUTU, ANTU, BATU, ÇATU, DUTU, GUTU, HOTU, HUTU, LOTU, MUTU, OHTU, ORTU, OYTU, SATU, TATU, UÇTU, UŞTU, ZOTU

3 harfli kelimeler

OTU

2 harfli kelimeler

TU

Bazı kelimelerin anlamları

TU

Tuh. Tu !: yazıklar olsun! anlamına ünlem.

PAMUKLIYANOTU

Pamuk gibi çiçekleri olan bir kır bitkisi.

KABARCIKOTU

Yele karşı kullanılan zehirli bir ot.

HÜSNÜKURUNTU

Herhangi bir durumu safça kendinden yana iyiye yorma.

YELKENBULUTU

Hava açıkken görünen ve yel çıkacağının belirtisi sayılan bulutçuk.

GELEBEKOTU

Ranunculus murıcatus, Ranunculaceae.

DARTIBURTU

Tahterevalli.

TEMREKİLOTU

Temriye hastalığını iyileştirmek için kullanılan, küçük ve çok yapraklı, sulu bir çeşit ot.

YAPIŞKANOTU

Toprak üstü kısımları müsilaj, kateşik tanen, alkaloit ve madensel tuzlar içeren, % 1-3 enfüzyon biçiminde yumuşatıcı ve idrar söktürücü olarak kullanılan, ısırganotugiller familyasından bir bitki, duvar fesleğeni.

EĞRİLCENOTU

İğneli tohumlu, bir çeşit kır bitkisi.

SOĞUKLUKOTU

Semizotu.

KARAÇEREKOTU

Çörekotu.

GELİNARMUTU

Allı ve küçük bir çeşit armut.

GÜZELAVRATOTU

Atropa belladonna. (Solnanaceae).

SÜPÜRGENOTU

Süpürge yapılan bir çeşit ot.

İLKİNDİOTU

İkindi vakti.

  -   -   -  

Anlamında TU bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde TU geçen kelimeler listesi verilmiştir.

AFYON

Olgunlaşmamış haşhaş kapsüllerine yapılmış olan çiziklerden sızan, güçlü bir zehir olmakla birlikte içinde morfin, kodein vb. uyuşturucular bulunan madde.

ACAYİPLİK

Acayip olma durumu, yabansılık, gariplik, tuhaflık.

ADAMOTU

Patlıcangillerden, geniş yapraklı, mavi çiçekli, meyveleri sarı, çok yıllık bir bitki, kankurutan, adamkökü (Mandragora autumnalis).

AGANTA

Yısa veya laçka edilmekte olan bir halatın ve zincirin kısa bir süre elde tutulup bırakılmaması için verilen emir.

ACYO

Herhangi bir paranın gerçek değeriyle sürüm değeri arasında veya bir ticaret senedinin üzerinde yazılı miktar ile indirimden sonraki tutarı arasında doğan fark. Bankaların senetli kredi işlemlerinde yaptıkları tahsilat. Bir ticaret senedinin yenilenmesinde alınan komisyon.

AÇACAK

Şişelenmiş bazı içeceklerin kapaklarını açmaya yarayan araç. Anahtar. Teneke kutu içinde korunmuş yiyeceklerin kapağını açmaya yarayan araç.

ADRES

Bir kimsenin oturduğu yer, bulunak. Hedef gösterilen yer. Bir kimsenin sık olarak gittiği yer. Kurum ya da kuruluşun bulunduğu yer.

AÇIKAĞIZ

Turpgillerden bir bitki (Hesperis acris).

ABDÜLLEZİZ

Akdeniz bölgesinde ve Afrika'da yetişen, çok yıllık, yumrulu ve otsu bir bitki (Cyperus esculentus). Bu bitkinin yemiş olarak yenilen, tatlı ve yağlı ürünü.

ACIRGA

Yaban turpu.

AÇIKLAYICI

Bir sorunu gerekli açıklığa kavuşturan. Kendinden önce gelen kelimeyi belirten, açıklayan (kelime veya kelimeler): "Atatürk, yeni Türkiye'nin kurucusu, daima saygı ile anılacaktır" cümlesindeki 'yeni Türkiye'nin kurucusu' sözü Atatürk adının açıklayıcısıdır.

AFYONLAMAK

Afyon vererek uyuşturmak, uyutmak. Birini telkin yoluyla doğru düşünmesini önleyerek zararlı bir yola sürüklemek.

ABAKÜS

Sayı boncuğu. Sütun başlığının üstüne yatay olarak konan ve kenarlarından biraz dışarı taşan taş blok.

AÇMAK

Bir şeyi kapalı durumdan açık duruma getirmek. Yakışmak, güzel göstermek. Engeli kaldırmak. Savaşla almak, fethetmek. Bir kuruluşu, bir iş yerini işler duruma getirmek. Sarılmış, katlanmış, örtülmüş veya iliklenmiş olan şeyleri bu durumdan kurtarmak. Birbirinden uzaklaştırmak. Satranç, poker vb. oyunları başlatmak. Ayırmak, tahsis etmek. Yarmak. Bir şeyi, bir yeri oyarak veya kazarak çukur, delik oluşturmak. Düğümü veya dolaşmış bir şeyi bu durumdan kurtarmak. Yapmak, düzenlemek. Avunmak veya danışmak üzere söylemek, içini dökmek. Alışverişi başlatmak. Görünür duruma getirmek. Geçit sağlamak. Bir toplantıyı, etkinliği başlatmak. Bulutların dağılmasıyla gökyüzü aydınlanmak. Ferahlık vermek. Bir konu ile ilgili konuşmak. Tıkalı bir şeyi bu durumdan kurtarmak. Sıkılganlığını, utangaçlığını gidermek. Rengin koyuluğunu azaltmak. Beğenmek. Bir aygıtı, bir düzeneği çalıştırmak. Alanını genişletmek.

ACAYİP

Sağduyuya, göreneğe, olağana aykırı, garip, tuhaf, yadırganan, yabansı. Şaşma anlatan bir söz.

ADAMKÖKÜ

Adamotu.

ABDESTHANE

Tuvalet.

AÇMAZ

Satranç oyununda şahı koruyan taşlardan birinin yerinden oynatılamaması durumu. Tuluatta karşısındakine bir nükte veya tekerleme söyleme kolaylığını veren söz. İçinden zor çıkılır durum.

ACUBE

Tuhaf kimse. Tuhaf, alışılmadık, garip şey.

AÇILMAK

Açma işine konu olmak. Kendine gelmek, biraz iyileşmek, ferahlamak. Kıyıdan uzaklaşmak. Yeni bir bakış açısı getirmek. Renk koyuluğunu yitirmek. Kapı, yol vb. geçit vermek. Gereken güce ulaşmak. Kuruluşlar ilk kez veya yeniden işe başlamak. Sıkılması, çekinmesi, tutukluğu kalmamak. Herhangi bir konuyla veya sorunla ilgili olarak düşünce ve uygulamalarda yeni koşulların gerektirdiği değişiklikleri veya yenilikleri yapmak. Ayrıntıya girmek. Sırrını, üzüntüsünü, sorunlarını birine söylemek. Genişlemek, bollaşmak. İşini gereğinden veya yapabileceğinden geniş tutmak. Delinmek, yırtılmak. Sis, karanlık, duman vb. dağılmak, yoğunluğunu yitirmek.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük