Sonu TEN ile biten 7 harfli kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; sonunda "ten" olan 7 harfli toplam 24 adet kelime bulundu. Sonu ten ile biten kelimeler listesinden; Türkçe hakkında yapacağınız ders ve araştırma çalışmalarında ya da Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunlarında kelime türetmek için faydalanabilirsiniz.

Ayrıca, başında ten olan kelimeler listesine ulaşmak veya içinde ten olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Kelime anlamı için sözcüklerde bulunan linklerden faydalanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

EYİTTEN

İyiden iyiye, adamakıllı, bayağı.

HALOTEN

Klorlanmış polietilenin ticari adı.

KALPTEN

Yürekten.

ALKATEN

Düşük yoğunluktaki polietilenden yapılan yüzdürücü.

YÜRÜTEN

Yürüteç.

GİRTTEN

Gerçek, doğru: Girtten mi diyorsun.

DEFATEN

Ansızın. Bir çırpıda, bir kerede.

KAROTEN

Bitkilerde sentezlenen, sütte ve yumurta sarısında bulunan, A vitamininin öncüsü olan, sarı ve portakal renkli bir pigment, C40H56. Bazı bitkilerde sentezlenen, özellikle koyu yeşil, lifsi ve sarı sebzelerde, meyvelerde bulunan ve yağda çözünen, A vitamininin öncüsü olan, renkleri menekşeden turuncuya veya sarıya kadar değişen bir pigment. A vitamininin ön maddesi olarak bilinen ve hayvan vücudunda A vitamine dönüşen, bitkilerin yeşil yapraklarında ve diğer kısımlarında klorofille birlikte bulunan; beta karoten olarak tavuklarda. 6 mikrogramı, diğer çiftlik hayvanlarında 1-2 mikrogramı 1 internasyonal ünite A vitaminine eşit olan, hayvansal ürünlere renk veren bir pigment, karotin, A provitamini. Bitkilerin meydana getirdiği sarı-kırmızı renk maddesi. Sütte ve yumurta sarısında bulunur.

PÜRİTEN

Kutsal kitapları yeniden ve değişik bir anlayışla okumaya özen gösteren.

PAKİTEN

Mayoz bölünmesinin profaz evresinde görülen homolog kromozomların yan yana geldiği alt evre. Mayoz bölünmede profaz I evresinde görülen homolog kromozomların yan yana geldiği alt evre. Mayoz bölünmesinin profaz evresinde görülen homolog kromozomların yanyana geldiği bir alt evre.

GENÇTEN

Genç sayılan (kimse).

KİRTTEN

Gerçekten, doğru olarak.

PİYETEN

Sürekli ıslak olan meralarda otlayan koyunlarda yıkımlanmış epidermiste Bacterium nodosus ve Fusabacterium necrophorum, aerobikdifteroidler, koliformlar ve deri veya dışkıdan köken alan diğer bakterilerce oluşturulan iyicil veya kötücül seyirli bakteriyel enfeksiyon, ayak çürüğü. İyicil lezyonlardan izole edilen bakterilerde elastaz enzimleri bulunmaz.

ZEETTEN

Az sonra.

ÖÇCETEN

Birdenbire.

ZEERTEN

Akşam.

ELFETEN

Eflâtun, eflatun gibi.

ESİRTEN

Neşe verici alkollü içki ve benzeri maddeler. Ayarlan, kışkırtan, herhangi bir fikri başkasına aşılayan.

İPEKTEN

Teni ipek gibi yumuşak olan.

ERYETEN

Turfanda. Beyaz incirden daha büyük ve sivrice, yeşil renkli bir cins incir.