Sonu R ile biten 13 harfli kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; sonunda "r" olan 13 harfli toplam 269 adet kelime bulundu. Sonu r harfi ile biten kelimeler listesinden; Türkçe hakkında yapacağınız ders ve araştırma çalışmalarında ya da Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunlarında kelime türetmek için faydalanabilirsiniz.

Ayrıca, başında r harfi olan kelimeler listesine ulaşmak veya içinde r harfi olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Kelime anlamı için sözcüklerde bulunan linklerden faydalanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

AKÖRENSÖKÜLER

Bartın şehri, Kumluca nahiyesine bağlı bir yerleşim yeri.

ÇORAKKADİRLER

Bolu ilinde, Gökçesu bucağına bağlı bir yer.

DEĞİRMENCİLER

Balıkesir şehrinde, Dursunbey ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim bölgesi.

KÖKBACAKLILAR

Tek ya da birçok çekirdekli, çoğunlukla çıplak, seyrek olarak bir kabuk taşıyan, yalancıayaklarla yer değiştiren, amipleri, günsüleri, deliklileri ve ışınlıları içine alan birgözeli hayvanlar sınıfı.

BİYOİNDİKATÖR

Belirteç organizma.

KÜÇÜKTUZHİSAR

Sivas şehri, Gemerek ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir yer.

BAKTERİGİLLER

Bakteri türlerini içine alan familya.

CAMKANATLILAR

Kurtçukları, elma, kayın, kavak, meşe ve gürgen ağaçlarına zarar veren kanatları camsı, hortumları körelmiş kelebekler familyası.

SÜLFONAMİDLER

Gram pozitif bakterilerin tümü ile gram negatiflerden ricketsia, chlamydia ve protozoa türü bakterilerde folik asit üretimini engelleyerek üreme ve gelişmelerini durdurup ölümlerine neden olan, canlılarda bakteriyel hastalıkların tedavisinde ilk kullanılmaya başlanılan sülfanilik asit türevi sentetik ilaç grubu. Sülfonamidler, bakterilerin hızlı üreme-gelişme dönemlerinde daha etkilidirler.

BİRNAVİRÜSLER

Çift iplikli ve iki parçadan oluşmuş RNA genom yapısına sahip, yaklaşık 60 nm çapında, zarfsız virüslerin oluşturduğu bir virüs ailesi, Birnaviridae.

YENİCEŞEYHLER

Bolu şehrinde, Mudurnu ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim birimi.

TEKELİIŞIKLAR

Manisa şehrinde, Soma ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir yer.

YUKARIEMİRLER

Ankara şehri, Çubuk belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir bölge.

GÖKÇETABAKLAR

Zonguldak şehri, Saltukova bucağına bağlı bir yer.

NÖROMEDİYATÖR

Sinaps veya kavşaklarda presinaptik uçtan salınan ve karşı taraftaki hücre veya nöroefektör yapının zarında bulunan almaçlara etkiyerek uyarının geçişini sağlayan maddelere verilen ad.

AVERMEKTİNLER

Streptococus avermitilis kültürlerinden elde edilen makrosiklik lakton yapılı, parazitlere karşı kullanılan bir grup bileşiğin genel adı.

ÇITKUŞUGİLLER

(Troglodytidae),iyi bilinen türüdür.

ÖZKİRPİKLİLER

(Euciliata,)olmak üzere 3 takıma ayrılır.

GOLANLIÇEMBER

Çevresine golan denilen süs şeridi çekilmiş başörtüsü.

SİRKOVİRÜSLER

Domuz sirkovirüs virüsü, kanatlıların anemi enfeksiyozu ve güvercin sirkovirüslerinin yer aldığı, 17-24 nM çapında, parvovirüsler gibi sentez evresindeki hücrelerin çekirdeklerinde çoğalan, en küçük patojen DNA virüs ailesi, Circoviridae.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük