Sonu R ile biten 13 harfli kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; sonunda "r" olan 13 harfli toplam 269 adet kelime bulundu. Sonu r harfi ile biten kelimeler listesinden; Türkçe hakkında yapacağınız ders ve araştırma çalışmalarında ya da Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunlarında kelime türetmek için faydalanabilirsiniz.

Ayrıca, başında r harfi olan kelimeler listesine ulaşmak veya içinde r harfi olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Kelime anlamı için sözcüklerde bulunan linklerden faydalanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

LENTİVİRÜSLER

Retroviridae ailesinden bulunan ve AİDS gibi, kronik, ilerleyici ve genellikle öldürücü enfeksiyonlara neden olan bir virüs cinsi.

ÜROPİYOÜRETER

Üreterde idrar ve irin toplanması.

SİNCABIMSILAR

Bazı sınıflandırmalara göre, memeliler (Mammalia) sınıfının, kemiriciler (Rodentia) takımından, ilkel yapılı türleri olan bir alt takım ya da bazı sınıflandırmalara göre kemiriciler (Rodentia) takımının, yalın dişligiller (Simplicidentata) alt takımına giren bir bölüm. (Sciuromorpha), Bazı sınıflandırmalara göre omurgalı hayvanlardan memeliler (Mammalia) sınıfının kemiriciler (Rodentia) takımının bir alt takımı, bazı sınıflandırmalara göre ise kemiriciler takımının yalın-dişliler (Simpli-cidentata) alt-takımına giren bir bölümü. Oldukça geniş bir grup olup azçok ilkel yapılı olan sincapgiller (Sciuridae), kunduzgiller (Castoridae), düzensiz-kuyruklugiller (Anomaluridae), yalın-dişligiller (Aplodontiidae) familyalarını içine alır.

YUKARIIŞIKLAR

Antalya şehri, Manavgat belediyesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim bölgesi.

ÜÇDEĞİRMENLER

Elâzığ ili, Palu belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir bölge.

KALAKBAŞLILAR

(Rhynchocephalia), Omurgalı hayvanlardan sürüngenler (Reptilia) sınıfının bir takımı. Biçimleri kertenkeleye benzer. Çoğunun soyu tükenmiş ve bugün yaşayan bir türü kalmıştır: Noktalı kamadiş (Sphenodon punctatus).

PİROTEKNİKLER

Tepkime başlatıldığında çok yüksek ısı salan reaksiyonlar veren, nitrat, klorat gibi bir yükseltgeyici ve karhol, kükürt, antimonsülfür gibi yanıcı bir maddeden oluşan karışım.

SARISİPAHİLER

Balıkesir şehrinde, Gökçedağ bucağına bağlı bir yer.

PLÖROPULMONER

Göğüs zarı ve akciğerlerle ilgili olan.

KARAİSMAİLLER

Denizli ili, Kelekçi bucağına bağlı bir yerleşim bölgesi.

YANSITIMÖLÇER

Yüzeylerin ışığı yansıtma katsayısını ölçen bir ışılölçer.

KERTENKELELER

Kertenkele, bukalemun ve iguanaları içine alan dört ayaklı sürüngenler takımı. Gerçek kertenkele türlerini içine alan dört ayaklı sürüngenler topluluğu. Sürüngenler (Squamata) takımından, ayakları iyi gelişmiş ve beş parmakları olan, uzun ve sivri kuyruklu, göz kapakları hareketli, üzerleri pullu ya da pürçüklü olan türlere sahip bir alt takım. (Lacertilia),familyaları vardır.

HOMOJENİZATÖR

Homojenleştirici.

PAPAĞANGİLLER

Ayakları tırmanmaya uygun, canlı ve zıt renkli, basit konuşmaya alıştırılabilen, papağan, muhabbet kuşu vb. sıcak ülke kuşlarını içine alan familya.

GÜNEYBUDAKLAR

Bursa ili, Soğukpınar nahiyesine bağlı bir bölge.

PEROKSİZOMLAR

(Yun, oxys: keskin; soma: vücut) Hayvan hücrelerinde ve birçok bitki hücresinde, sitoplâzmada bulunan 0.2-1 um çapında, tek katlı bir zarla çevrili, içinde amino asit oksidaz, ürat oksidaz, glikolat oksidaz, peroksidaz, katalaz gibi enzimlerin bulunduğu, hidrojen peroksidin katalaz enzimiyle oksijen ve suya çevrildiği, çıkan enerjinin ısı enerjisi şekline dönüştüğü, oksidasyon yapan, mikrocisimcikler olarak da bilinen organeller.

FASULYEGİLLER

Kapalı tohumlu, iki çenekli, ayrı taç yapraklı çiçekli bitkiler familyası.

MEDARIİFTİHAR

Övünülen, onur duyulan, iftihar edilen şey veya kimse.

PAPİRÜSGİLLER

Bir çeneklilerden, örneği papirüs olan otsu bitkiler familyası.

SÜLFONAMİDLER

Gram pozitif bakterilerin tümü ile gram negatiflerden ricketsia, chlamydia ve protozoa türü bakterilerde folik asit üretimini engelleyerek üreme ve gelişmelerini durdurup ölümlerine neden olan, canlılarda bakteriyel hastalıkların tedavisinde ilk kullanılmaya başlanılan sülfanilik asit türevi sentetik ilaç grubu. Sülfonamidler, bakterilerin hızlı üreme-gelişme dönemlerinde daha etkilidirler.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük