Sonu R ile biten 13 harfli kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; sonunda "r" olan 13 harfli toplam 269 adet kelime bulundu. Sonu r harfi ile biten kelimeler listesinden; Türkçe hakkında yapacağınız ders ve araştırma çalışmalarında ya da Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunlarında kelime türetmek için faydalanabilirsiniz.

Ayrıca, başında r harfi olan kelimeler listesine ulaşmak veya içinde r harfi olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Kelime anlamı için sözcüklerde bulunan linklerden faydalanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

YENİAKÇAPINAR

Balıkesir kenti, Gönen ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim yeri.

HASANÇAVUŞLAR

İzmir ili, Boğaziçi nahiyesine bağlı bir yerleşim birimi.

PAPATYAGİLLER

Yaprakları almaşlı ya da karşılıklı, basit ya da birleşik ayalı, çiçekleri bir kapitulum üzerinde bulunan, çanak yaprakları tüy şekline dönüşmüş, taç yaprakları 4-5 tane olup tüpsü ya da dilsi, aken tipi meyveleri olan, ülkemizde 130 cins ve 1100 kadar türle temsil edilen, sütlü ya da sütsüz, bir, iki ya da çok yıllık, otsu, çalımsı nadiren de ağaçsı bitkiler.

ÇARIKSARAYLAR

Isparta ili, Şarkikaraağaç belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir bölge.

KAYRANOKÇULAR

Manisa ilinde, Demirci ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim yeri.

RADYORESEPTÖR

Işık ve ısı uyartılarını alan duygu alıcısı.

ALAPLISOFULAR

Zonguldak ilinde, Ormanlı bucağına bağlı bir yerleşim birimi.

BRONKODİLATÖR

Bronş genişletici.

AŞAĞIKIRIKLAR

İzmir ilinde, Bergama belediyesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim birimi.

SİNCABIMSILAR

Bazı sınıflandırmalara göre, memeliler (Mammalia) sınıfının, kemiriciler (Rodentia) takımından, ilkel yapılı türleri olan bir alt takım ya da bazı sınıflandırmalara göre kemiriciler (Rodentia) takımının, yalın dişligiller (Simplicidentata) alt takımına giren bir bölüm. (Sciuromorpha), Bazı sınıflandırmalara göre omurgalı hayvanlardan memeliler (Mammalia) sınıfının kemiriciler (Rodentia) takımının bir alt takımı, bazı sınıflandırmalara göre ise kemiriciler takımının yalın-dişliler (Simpli-cidentata) alt-takımına giren bir bölümü. Oldukça geniş bir grup olup azçok ilkel yapılı olan sincapgiller (Sciuridae), kunduzgiller (Castoridae), düzensiz-kuyruklugiller (Anomaluridae), yalın-dişligiller (Aplodontiidae) familyalarını içine alır.

BERÇİNYAYALAR

Ankara ili, Kızılcahamam belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim birimi.

KÜMBETAKPINAR

Eskişehir ilinde, İnönü ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim birimi.

MİKROPREDATÖR

Çok küçük hayvansal organizmalar üzerinden beslenen. Yaşamı için gerekli maddeleri kendinden daha büyük organizmalardan, bu organizmaları öldürmeden temin eden organizma, yırtıcı.

TEKELİIŞIKLAR

Manisa şehrinde, Soma ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir yer.

AŞAĞIIRMAKLAR

Artvin şehri, Aşağıırmaklar nahiyesine bağlı bir yerleşim bölgesi.

ÇOKHALKALILAR

Moleküllerinde birden çok halkalı kümeler bulunan bileşikler. Örn. naftalin.

ALTIKARDEŞLER

Zatülkürsi, altıkardeş takım yıldızı.

PARVOVİRÜSLER

Kedilerin panlökopenisi ve köpek parvovirüs enfeksiyonları virüsleri gibi yapılarında yaklaşık 5.2 kb ve tek iplik DNA genomu bulunduran, zarfsız ve 20-25 nm çapında büyüklüğe sahip virüslerin oluşturduğu bir virüs ailesi, Parvoviridae.

SİDNEYTERİYER

İpeksi teriyer.

GİBERELLİNLER

Bitki büyümesini etkileyen bir grup madde. Bazı tohumlarda enzim sentezini uyararak diyapozu kıran, gelişmeyle ilgili pek çok etkisi bulunan doğal bitki büyüme hormonu.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük