Sonu R ile biten 13 harfli kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; sonunda "r" olan 13 harfli toplam 269 adet kelime bulundu. Sonu r harfi ile biten kelimeler listesinden; Türkçe hakkında yapacağınız ders ve araştırma çalışmalarında ya da Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunlarında kelime türetmek için faydalanabilirsiniz.

Ayrıca, başında r harfi olan kelimeler listesine ulaşmak veya içinde r harfi olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Kelime anlamı için sözcüklerde bulunan linklerden faydalanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

AVERMEKTİNLER

Streptococus avermitilis kültürlerinden elde edilen makrosiklik lakton yapılı, parazitlere karşı kullanılan bir grup bileşiğin genel adı.

POTENTİOMETER

Elektrik akımına karşı koyabilme oranı ayarlanabilen direnç türü.

ŞAHTEREGİLLER

İki çeneklilerden, şahtere vb. türleri içine alan küçük bir bitki familyası.

TIRPANAGİLLER

Vatoz balığıgiller.

SELMANHACILAR

Manisa ilinde, Selendi belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim bölgesi.

ÖNRAFAELCİLER

(Resim) XIX. y. y.ın ikinci yarısında İngiltere'de ortaya çıkan ve Rafaello'dan önceki İtalyan ilkelcilerden etkilenen bir estetik anlayışına bağlı sanatçılar topluluğu.

MASLAHATGÜZAR

Bir büyükelçinin temsilci olarak bulunduğu ülke dışına çıkması durumunda veya o ülkeye gelmesinden önce ona vekâlet eden diplomat, işgüder.

NÖROREGÜLATÖR

Merkezi sinir sisteminin kendi nöronları, sinir uçlarıyla efektör yapılar ve merkezi sinir sistemiyle hormonal merkezler arasındaki iletişimde haberci olarak kullanılan kimyasal madde. Nöromedyatörler, nöromodulatörler ve nörohormonların ortak adı.

HACIBAYRAMLAR

Muğla şehri, Turgut nahiyesine bağlı bir yerleşim birimi.

MİKROPREDATÖR

Çok küçük hayvansal organizmalar üzerinden beslenen. Yaşamı için gerekli maddeleri kendinden daha büyük organizmalardan, bu organizmaları öldürmeden temin eden organizma, yırtıcı.

İNFRASİLYATÜR

Silyumlu bir protozoonda bulunan tüm silyumlar, bazal cisim ve ilişkili fibrillerin tamamı.

CEMAZİYELAHİR

Ay takviminin altıncı ayı, küçük tövbe ayı.

YUKARIMUSALAR

Balıkesir kenti, Dursunbey ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir yer.

ÖTLEĞENGİLLER

Örnek hayvanı ötleğen olan ötücü kuşlar familyası.

KAYRANOKÇULAR

Manisa ilinde, Demirci ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim yeri.

ALANHİMMETLER

Bolu şehrinde, Kıbrıscık ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir yer.

ALTINSİNEKLER

Çeşitli türleri, özellikle yara kurtlanmalarına yol açtığı için, insan ve hayvan sağlığı yönünden büyük önem taşıyan, yaldızlı yeşilimsi renkte sinekler soyu.

TÜMKEMİKLİLER

(Holostei), Omurgalı hayvanlardan balıklar (Pisces) sınıfının bir takımı. İyi gelişmiş kemik iskeletleri vardır. Bazı sınıflandırmalara göre yuvarlakpullular (Cycloganoidea) ve eşkenarpullular (Rhomboganoidea) takımlarına karşılıktır. Yapı bakımından kemikli balıklara çok, yaklaşmışlardır.

MİKOPLAZMALAR

Bir prokaryot hücre grubu; virüslerden daha gelişmiş bir yapıya sahip organizmaları içine alan, bir zarla çevrili sitoplâzma kitleleri ve bir hücre duvarı bulunan, hücre içi paraziti olan, 30-40 kadar türü bulunan, çok küçük organizmalar.

BERÇİNYAYALAR

Ankara ili, Kızılcahamam belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim birimi.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük