Sonu LU ile biten kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; sonunda "lu" olan, toplam 1282 adet kelime bulunmaktadır. Sonu lu ile biten kelimeler listesinden; Türkçe hakkında yapacağınız ders ve araştırma çalışmalarında ya da Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunlarında kelime türetmek için faydalanabilirsiniz.

Bunun yanı sıra, başında lu olan kelimeler listesine ulaşmak veya içinde lu olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Ayrıca, burada verilen kelimelerin tanımları için aşağıda bulunan "harfli kelimeler" bağlantılarını kullanabilirsiniz.

 
 

17 harfli kelimeler

YUKARITÜFEKÇİOĞLU

16 harfli kelimeler

HÜSEYİNÇAVUŞOĞLU

15 harfli kelimeler

KARACAOSMANOĞLU, YAĞMURLUARMUTLU

14 harfli kelimeler

BÜYÜKKARAMUKLU, HÜSEYİNBEYOĞLU, KARAHİSARKOZLU, SAVCILIKURUTLU, ŞEREFLİDAVUTLU, YUKARIKARPUZLU, YUKARIKURTOĞLU, YUKARIYAĞMURLU

13 harfli kelimeler

ALİEFENDİOĞLU, AŞAĞIKARKUTLU, AŞAĞIKURTOĞLU, ÇARIKMAHMUTLU, DELİAHMETOĞLU, DELİBEKİROĞLU, HACIAHMETOĞLU, HACIHALİLOĞLU, HACIHATİPOĞLU, HACIOSMANOĞLU, HATİPOĞLUTOLU, İSMAİLAĞATOLU, TÜRKMENLİOĞLU, YUKARIÇAMURLU, YUKARIÇAVUŞLU, YUKARIDONURLU, YUKARIDORUKLU, YUKARIHAMURLU, YUKARIHATUNLU, YUKARIKOYUNLU

12 harfli kelimeler

ABDULLAHOĞLU, AŞAĞIARMUTLU, AŞAĞIÇAMURLU, AŞAĞIDONURLU, AŞAĞIDORUKLU, AŞAĞIHOMURLU, AŞAĞIKOYUNLU, AVŞARPOTUKLU, BEYĞİRCİOĞLU, BOYNUYOĞUNLU, BÜYÜKARMUTLU, BÜYÜKÇAMURLU, BÜYÜKÇAVUŞLU, BÜYÜKKAVUKLU, BÜYÜKKIZOĞLU, CELİLBEYOĞLU, ÇAKALLIÇULLU, DEGİRMENYOLU, DEĞİRMENYOLU, HACIMAHMUTLU, HACIÖMEROĞLU, HALİLBEYOĞLU, İÇİNDENKOLLU, KALENDEROĞLU, KARADEDEOĞLU, KARADURMUŞLU, KARAKOCAOĞLU, KARAMAHMUTLU, KIZILCAHAVLU, KIZILKOYUNLU, Devamını Oku »»

11 harfli kelimeler

HACILARYOLU, HERİFÇİOĞLU, KARAKOYUNLU, MAGNEZYUMLU, PROMOSYONLU, KULAKDAVULU, ADANALIOĞLU, AKÇAKOYUNLU, ALTIBOĞUMLU, AŞAĞIKUYULU, AYNALIKOLLU, BAKIRCIOĞLU, BEYVELİOĞLU, BİNBAŞIOĞLU, BUZAĞCIOĞLU, DEREKUŞÇULU, GECEKONDULU, HACININOĞLU, HACIYUSUFLU, HÜSEYİNOĞLU, İKİLKOŞULLU, KAHVECİOĞLU, KALAYCIOĞLU, KARADAVUTLU, KARAMESUTLU, KARAYAKUPLU, KARAYUSUFLU, KASTAMONULU, KIZILCAAVLU, KOCAKAVUKLU, Devamını Oku »»

10 harfli kelimeler

AKTİNYUMLU, KADMİYUMLU, KORTİZONLU, REDİNGOTLU, SAFRANBOLU, SULTANOĞLU, TASARRUFLU, TRENÇKOTLU, ALKAYAOĞLU, ARSLANOĞLU, AŞAĞIKOÇLU, AŞAĞIKUMLU, ATMALIOĞLU, BABALIOĞLU, BARAKMUSLU, BAYRAMOĞLU, BEKTAŞOĞLU, BOSTANKOLU, BOYACIOĞLU, BOZALİOĞLU, ÇELTİKYOLU, ÇİFTÇİOĞLU, ÇOKDOĞUŞLU, DAVRANUHLU, DEDİKODULU, DEPOZİTOLU, DİZDAROĞLU, DOKURCUNLU, DOKUZDANLU, DÜLGEROĞLU, Devamını Oku »»

9 harfli kelimeler

ALAYUNTLU, ANADOLULU, ÇAPANOĞLU, ÇİMENTOLU, ENDERUNLU, HAYRABOLU, HELEZONLU, HOMURTULU, İNSANOĞLU, İSKONTOLU, İSPİRTOLU, İTRİYUMLU, KAMERUNLU, KEÇİBORLU, KORUNUMLU, KURUNTULU, MANYETOLU, OPSİYONLU, OSMİYUMLU, ÖLMEZOĞLU, PAZARYOLU, PİYANGOLU, SAĞDUYULU, SAMANYOLU, URANYUMLU, USTURUPLU, KÖPEKOĞLU, ABDALOĞLU, ABRAZONLU, AHMETOĞLU, Devamını Oku »»

8 harfli kelimeler

ABAJURLU, ADEMOĞLU, AFOROZLU, ANAFORLU, ANAOKULU, ANASONLU, AYAKYOLU, BASTONLU, BİLLURLU, BONCUKLU, BOYNUZLU, BULGURLU, FOSFORLU, GELİBOLU, HACIYOLU, HORTUMLU, İMAMOĞLU, KARBONLU, KARPUZLU, KAUÇUKLU, KİMYONLU, KİREBOLU, KİŞİOĞLU, KOLTUKLU, KONFORLU, KURŞUNLU, KUSKUNLU, KUYRUKLU, LİTYUMLU, MAHMUZLU, Devamını Oku »»

7 harfli kelimeler

AFSUNLU, AFYONLU, AKORTLU, ANADOLU, ARMUTLU, AVURTLU, BANYOLU, BASURLU, BAVULLU, BEYOĞLU, BOĞUMLU, BOYUNLU, BOYUTLU, BUÇUKLU, BULUTLU, BURGULU, BURUNLU, BUZULLU, CENUPLU, CİNYOLU, COŞKULU, ÇAMURLU, ÇOCUKLU, ÇUBUKLU, ÇUKURLU, DOĞRULU, DOĞUMLU, DOKUZLU, DOLGULU, DOPDOLU, Devamını Oku »»

6 harfli kelimeler

AJURLU, ARGOLU, ARZULU, AZOTLU, BORÇLU, BORULU, BUĞULU, BURSLU, DEFOLU, EBRULU, ELOĞLU, FORSLU, KİLOLU, KLORLU, KOKULU, KONÇLU, KONULU, KROMLU, KULPLU, KURTLU, KURULU, KUTULU, KUZULU, OĞULLU, OKULLU, OLUKLU, OLUMLU, OMUZLU, ONURLU, ORUÇLU, Devamını Oku »»

5 harfli kelimeler

BOKLU, BOYLU, BUNLU, BUTLU, BUZLU, ÇORLU, DONLU, HAVLU, HUYLU, KOLLU, KUMLU, KUTLU, MUMLU, MUTLU, MUYLU, NAMLU, NURLU, PULLU, PUSLU, RUHLU, RUJLU, SONLU, SOYLU, SUÇLU, TOKLU, TOPLU, TOZLU, TUZLU, YOLLU, ZORLU, Devamını Oku »»

4 harfli kelimeler

AVLU, BOLU, DOLU, KULU, ONLU, OTLU, PALU, SULU, TULU, UÇLU, USLU, UTLU, ADLU, AZLU, BALU, CULU, ÇALU, ÇOLU, FOLU, GILU, GULU, HALU, HOLU, HULU, İGLU, LOLU, MOLU, MULU, NOLU, OÇLU, Devamını Oku »»

3 harfli kelimeler

FLU, ULU, ALU, OLU

2 harfli kelimeler

LU

Bazı kelimelerin anlamları

LU

Toprak damlarda, yollarda toprağı ezmek için kullanılan taş silindir. Lütesyum elementinin simgesi. Lutesyumun simgesi.

AŞAĞIKURTOĞLU

Ardahan şehri, Hasköy bucağına bağlı bir bölge.

ŞEREFLİDAVUTLU

Ankara ilinde, Şereflikoçhisar ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim bölgesi.

AŞAĞIKARKUTLU

Şanlıurfa ilinde, Birecik ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir bölge.

SAVCILIKURUTLU

Kırşehir ilinde, Savcılı bucağına bağlı bir bölge.

YUKARIYAĞMURLU

Bingöl şehrinde, Göynük bucağına bağlı bir yer.

KARAHİSARKOZLU

Ankara şehrinde, Nallıhan belediyesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim yeri.

ALİEFENDİOĞLU

İçel şehrinde, Tarsus ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir yer.

KARACAOSMANOĞLU

Yozgat şehri, Yerköy ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir yerleşim bölgesi.

YUKARITÜFEKÇİOĞLU

Ankara şehri, Yenimehmetli nahiyesine bağlı bir yerleşim yeri.

HÜSEYİNBEYOĞLU

Karabük şehri, Yenice ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir bölge.

YUKARIKURTOĞLU

Ardahan şehri, Hasköy nahiyesine bağlı bir bölge.

YUKARIKARPUZLU

Diyarbakır şehrinde, Ergani belediyesi, merkez bucağına bağlı bir yer.

HÜSEYİNÇAVUŞOĞLU

Zonguldak şehrinde, Devrek belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim birimi.

YAĞMURLUARMUTLU

Kırşehir şehrinde, merkez ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir yer.

BÜYÜKKARAMUKLU

Kayseri ilinde, Pınarbaşı ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim bölgesi.

  -   -   -  

Anlamında LU bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde LU geçen kelimeler listesi verilmiştir.

AÇILIŞ

Açılma işi. Yeni bir yapının, yerin veya kuruluşun çalışmaya başlaması, küşat.

ACEMBORUSU

Canlı kırmızı renkli çiçek açan, uzun boylu bir tür süs bitkisi (Bignonia radicams).

ACENTELİK

Acentenin yaptığı iş. Acente kuruluşu.

ABAZAN

Uzun süre cinsel ilişkide bulunmayan (erkek). Karnı aç olan (kimse).

ABSTRAKSİYONİZM

Soyutçuluk.

ABAŞO

Gemiyi baştan veya kıçtan halatla karaya bağlama. Altta, aşağıda bulunan, alttaki.

ABDAL

Gezgin derviş. Tasavvufta manevi üst bir rütbe. Safeviler devrinde İran'da yaşayan Türk oymaklarından biri. Dilenci kılıklı, üstü başı perişan kimse. Anadolu'da yaşayan oymaklardan bazısı.

ABONMAN

Bir satıcı veya kamu kuruluşu ile alıcılar arasında yapılmış olan anlaşma, sürdürüm. Abone olma durumunu gösteren belge. Kent içinde ulaşımı sağlayan otobüslerde para yerine geçen bilet veya kart.

AÇIKLIK

Açık olma durumu, aleniyet. Uzaklık, mesafe. Bitki örtüsü olmayan, çıplak yer. Gerçeği olduğu gibi yansıtma durumu. Boş ve geniş yer, meydanlık. Bir söz veya yazıda maksadın açık olması özelliği, duruluk, vuzuh. Dürbün, fotoğraf makinesi vb. optik araçlarda ağız çapı, ışığın girebildiği delik.

AÇILMAK

Açma işine konu olmak. Kendine gelmek, biraz iyileşmek, ferahlamak. Kıyıdan uzaklaşmak. Yeni bir bakış açısı getirmek. Renk koyuluğunu yitirmek. Kapı, yol vb. geçit vermek. Gereken güce ulaşmak. Kuruluşlar ilk kez veya yeniden işe başlamak. Sıkılması, çekinmesi, tutukluğu kalmamak. Herhangi bir konuyla veya sorunla ilgili olarak düşünce ve uygulamalarda yeni koşulların gerektirdiği değişiklikleri veya yenilikleri yapmak. Ayrıntıya girmek. Sırrını, üzüntüsünü, sorunlarını birine söylemek. Genişlemek, bollaşmak. İşini gereğinden veya yapabileceğinden geniş tutmak. Delinmek, yırtılmak. Sis, karanlık, duman vb. dağılmak, yoğunluğunu yitirmek.

ABANİ

Genellikle sarık, bohça, kundak ve yorgan yüzü yapımında kullanılan, zemini beyaz, üzerinde safran renginde nakışlar bulunan ipek kumaş. Bu kumaştan yapılmış.

ABDÜLLEZİZ

Akdeniz bölgesinde ve Afrika'da yetişen, çok yıllık, yumrulu ve otsu bir bitki (Cyperus esculentus). Bu bitkinin yemiş olarak yenilen, tatlı ve yağlı ürünü.

ABLİ

Yatay serenlerin ucuna bağlı bulunan ve bunları sağa, sola veya ortaya çevirmek için yararlanılan halat veya palanga.

ABDEST

Müslümanların, belli ibadetleri yapabilmek için bir düzen içerisinde bazı organları yıkayıp bazılarını mesh etme yoluyla yaptıkları arınma.

ABLATYA

Uzunluğu 150, genişliği 4-10 kulaç olan, geniş gözlü bir balık ağı türü.

ACİZ

Gücü bir işe yetmez olanın durumu, güçsüzlük. Beceriksizlik. Kişinin ve kuruluşun borcunu vaktinde ödeyememesi durumu.

ACEMİLİK

Acemi olma durumu, toyluk. Acemice davranış, toyluk.

ACIMA

Acımak durumu. Başka bir kimsenin veya canlının mutsuzluğuna karşı duyulan üzüntü, merhamet.

ABLALIK

Abla olma durumu. Yakın ve koruyucu davranışta bulunma.

ACENTE

Bir kuruluşun yaptığı işi onun adına kazanç karşılığında yürüten daha küçük kuruluş. Bu kuruluşun veya şubelerinin başında bulunan kimse. Bir kuruluşa bağlı olmaksızın sözleşmeye dayanarak belirli bir yer ve bölge içinde sürekli olarak ticarethane veya işletmeyi ilgilendiren işlerde aracılık eden, bunları o işletme adına yapan kimse. Banka şubesi. Vapur ortaklığı.