Sonu İZ ile biten kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; sonunda "iz" olan, toplam 1220 adet kelime bulunmaktadır. Sonu iz ile biten kelimeler listesinden; Türkçe hakkında yapacağınız ders ve araştırma çalışmalarında ya da Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunlarında kelime türetmek için faydalanabilirsiniz.

Bunun yanı sıra, başında iz olan kelimeler listesine ulaşmak veya içinde iz olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Ayrıca, burada verilen kelimelerin tanımları için aşağıda bulunan "harfli kelimeler" bağlantılarını kullanabilirsiniz.

 
 

15 harfli kelimeler

MUVAFFAKİYETSİZ

14 harfli kelimeler

ELEKTRODİYALİZ, KARTONPİYERSİZ, YUKARIKARAVAİZ

13 harfli kelimeler

ALTERNATİFSİZ, CİBİLLİYETSİZ, MEMNUNİYETSİZ, AŞAĞIKARAVAİZ, DEĞİŞTİRİMSİZ, ELEKTROANALİZ

12 harfli kelimeler

BRİYANTİNSİZ, EHEMMİYETSİZ, İNSANİYETSİZ, KABİLİYETSİZ, LOKOMOTİFSİZ, MEDENİYETSİZ, MESULİYETSİZ, MUKAVEMETSİZ, MÜNASEBETSİZ, SALAHİYETSİZ, SAMİMİYETSİZ, ADENOHİPOFİZ, BAKTERİYOLİZ, BATTANİYESİZ, FORMALİTESİZ, GLİKOJENOLİZ, KALORİFERSİZ, KARABİBERSİZ, METROPARALİZ, SİKLODİYALİZ

11 harfli kelimeler

BİSİKLETSİZ, CİDDİYETSİZ, ÇEKİRDEKSİZ, ÇETREFİLSİZ, DEVŞİRİMSİZ, DİSİPLİNSİZ, DÖLLENMESİZ, ELEKTRİKSİZ, GÖSTERİŞSİZ, HAKARETAMİZ, HAYSİYETSİZ, HEMODİYALİZ, HÜRRİYETSİZ, İÇTENLİKSİZ, KAPASİTESİZ, KARAKTERSİZ, MERDÜMGİRİZ, MERHAMETSİZ, MEŞAKKATSİZ, MEYMENETSİZ, MİLLİYETSİZ, MUKABELESİZ, MUKAVELESİZ, MUVAZENESİZ, MÜRÜVVETSİZ, SANDALYESİZ, SÖZLEŞMESİZ, ŞAHSİYETSİZ, TİTREŞİMSİZ, YELDİRMESİZ, Devamını Oku »»

10 harfli kelimeler

ABDÜLLEZİZ, BASİRETSİZ, BECERİKSİZ, BELİRTİSİZ, BESMELESİZ, CERAHATSİZ, CESARETSİZ, ÇEKİŞMESİZ, ÇELİŞMESİZ, ÇERÇEVESİZ, DEBDEBESİZ, DEĞİŞİMSİZ, DENETİMSİZ, DENEYİMSİZ, DİRAYETSİZ, DÜŞÜNCESİZ, EĞLENCESİZ, EHLİYETSİZ, ELEKTROLİZ, ELVERİŞSİZ, EMNİYETSİZ, ESRARENGİZ, FAZİLETSİZ, FERASETSİZ, GARANTİSİZ, GEÇİRİMSİZ, GEREKÇESİZ, GİRİNTİSİZ, GÖZENEKSİZ, HAKİKATSİZ, Devamını Oku »»

9 harfli kelimeler

ABDESTSİZ, ADALETSİZ, ALBENİSİZ, ALERJİSİZ, BAHANESİZ, BEĞENİSİZ, BENZERSİZ, BEYGİRSİZ, BİLİNÇSİZ, CAZİBESİZ, CEMAATSİZ, CEVHERSİZ, ÇEMBERSİZ, ÇENTİKSİZ, DERECESİZ, DESTEKSİZ, DİKKATSİZ, DİRENÇSİZ, DİRLİKSİZ, DİZGİNSİZ, DÖŞEMESİZ, EĞİTİMSİZ, EKSPERTİZ, ELBİSESİZ, ENDAZESİZ, ENDİŞESİZ, ENGEBESİZ, ESİNTİSİZ, EŞLEMESİZ, ETİKETSİZ, Devamını Oku »»

8 harfli kelimeler

ADALESİZ, AHENKSİZ, ANANESİZ, ANTETSİZ, ANTİFRİZ, BADEMSİZ, BAHÇESİZ, BEDELSİZ, BEHRESİZ, BELGİSİZ, BELİRSİZ, BELLİSİZ, BESİNSİZ, BESTESİZ, BEYİNSİZ, BİBERSİZ, BİÇİMSİZ, BİLETSİZ, BİLGİSİZ, BİLİMSİZ, BİTİMSİZ, BOMBESİZ, BÖCEKSİZ, BÖLMESİZ, BUKLESİZ, CEZBESİZ, CİLVESİZ, CÜSSESİZ, ÇEKİMSİZ, ÇELİMSİZ, Devamını Oku »»

7 harfli kelimeler

AİLESİZ, AKDENİZ, ALEVSİZ, APRESİZ, BETİSİZ, BİLİSİZ, BİYESİZ, BRİZBİZ, CİLTSİZ, ÇARESİZ, ÇENESİZ, ÇİNİSİZ, ÇİVİSİZ, DERTSİZ, DİPFRİZ, DİYALİZ, EDEPSİZ, EDİMSİZ, EĞİMSİZ, ELDESİZ, ELEMSİZ, EMEKSİZ, ERENDİZ, EŞEYSİZ, EŞİTSİZ, ETKİSİZ, EVİNSİZ, EYERSİZ, FAİZSİZ, FİLARİZ, Devamını Oku »»

6 harfli kelimeler

ANALİZ, BANKİZ, ÇİLSİZ, DEHLİZ, DENSİZ, DİLSİZ, DİNSİZ, DİPSİZ, DİŞSİZ, EBESİZ, FERSİZ, HİSSİZ, HUNRİZ, MANGİZ, MARKİZ, MUKRİZ, NİKRİZ, PERHİZ, SESSİZ, TAKRİZ, TEBYİZ, TECVİZ, TEÇHİZ, TEFVİZ, TELSİZ, TEMYİZ, TİLMİZ, VAFTİZ, YENSİZ, YERSİZ, Devamını Oku »»

5 harfli kelimeler

BARİZ, BENİZ, BEŞİZ, CEVİZ, ÇEYİZ, DENİZ, DİKİZ, DÖVİZ, EFRİZ, ENSİZ, ERSİZ, ESKİZ, EŞSİZ, ETSİZ, EVSİZ, FEYİZ, FİLİZ, GALİZ, GEDİZ, GENİZ, GERİZ, HACİZ, İÇSİZ, İPSİZ, KERİZ, KİLİZ, LEZİZ, MARİZ, MATİZ, MEBİZ, Devamını Oku »»

4 harfli kelimeler

ACİZ, AHİZ, AZİZ, BRİZ, CAİZ, FAİZ, FRİZ, HAİZ, İKİZ, KRİZ, PRİZ, VAİZ, ALİZ, ARİZ, ECİZ, EDİZ, EKİZ, EMİZ, ENİZ, ERİZ, EŞİZ, EZİZ, İMİZ, İSİZ, İTİZ, İVİZ, KİİZ, ÖKİZ, ÖNİZ

3 harfli kelimeler

BİZ, DİZ, GİZ, SİZ, TİZ, ÇİZ, FİZ, HİZ, KİZ, MİZ, PİZ, YİZ

2 harfli kelimeler

İZ

Bazı kelimelerin anlamları

İZ

Bir şeyin geçtiği veya önce bulunduğu yerde bıraktığı belirti, nişan, alamet, emare. Bir olay, bir durum veya yaşayıştan geride kalan belirti, eser. Bir düzlemin başka bir düzlemle veya bir doğru ile kesişmesinden doğan ara kesit. Bir olay veya bir durumdan geride kalan belirti, ipucu, emare. Bir şeyin dokunmasıyla geride kalan belirti.

YUKARIKARAVAİZ

Gaziantep ilinde, Araban ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim birimi.

BRİYANTİNSİZ

Briyantin sürülmemiş.

AŞAĞIKARAVAİZ

Gaziantep ili, Araban belediyesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim birimi.

EHEMMİYETSİZ

Önemsiz.

KARTONPİYERSİZ

Kartonpiyeri olmayan.

ALTERNATİFSİZ

Seçeneksiz.

LOKOMOTİFSİZ

Lokomotifi olmayan.

MUVAFFAKİYETSİZ

Başarısız.

KABİLİYETSİZ

Yeteneksiz.

ELEKTRODİYALİZ

Birtakım koloitlerin ortamdaki öteki parçacıklara oranla gözenekli zarlardan daha kolay geçmesi özelliğine dayanan kimyasal arıtma yönteminin elektrik enerjisiyle hızlandırılmış türü.

CİBİLLİYETSİZ

Soysuz, sütü bozuk.

ELEKTROANALİZ

Elektrik akımı yardımıyla gerçekleştirilen kimyasal analiz.

İNSANİYETSİZ

İnsanlığı olmayan, mürüvvetsiz.

MEMNUNİYETSİZ

Memnun olmayan.

DEĞİŞTİRİMSİZ

Yönleçsel çarpmada olduğu gibi, sonucu terimlerin sırasına bağlı olan işlemim özelliği.

  -   -   -  

Anlamında İZ bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde İZ geçen kelimeler listesi verilmiştir.

ACILAŞMAK

Tadı bozulmak, acı olmak. Konuşma sert bir durum almak, kırıcılaşmak. Dokunaklı duruma gelmek. Yemlerde genellikle yağ asitlerinin oksidasyonu ve hidroliz sonucu uygun olmayan koku ve tat meydana gelmek.

ABANDONE

Boks sporunda dövüşemeyecek duruma gelen boksörün karşılaşmayı yarıda bırakması. Herhangi bir olay karşısında çaresiz duruma düşme.

ABORDA

Bir deniz teknesinin başka bir tekneye, bir iskeleye veya bir rıhtıma yanını vererek yanaşması.

ACEMİCE

Toyca, beceriksizce, acemicesine.

AÇIKLAMA

Açıklamak işi, izah.

ABES

Gereksiz, yersiz, boş. Akla ve gerçeğe aykırı. Gereksiz bir biçimde.

ABDÜLLEZİZ

Akdeniz bölgesinde ve Afrika'da yetişen, çok yıllık, yumrulu ve otsu bir bitki (Cyperus esculentus). Bu bitkinin yemiş olarak yenilen, tatlı ve yağlı ürünü.

ABONE

Süreli yayınları, parasını önceden ödeyerek alma işi. Bir şeyi sürekli olarak kullanmak için hizmeti verenle sözleşme yapan kimse, sürdürümcü. Bir yere gitmeyi alışkanlık hâline getiren (kimse).

ACEZE

Âcizler.

ABULLABUT

Kaba saba ve anlayışsız (kimse). Biçimsiz ve kötü giyinen, giyimine özen göstermeyen (kimse).

ABDESTSİZLİK

Abdestsiz olma durumu.

AÇIK

Açılmış, kapalı olmayan, kapalı karşıtı. Örtüsüz, çıplak. Bir gereksinimin karşılanamaması durumu. Görevlisi olmayan, boş (iş, görev), münhal. Çalışır durumda olan. Gizliliği olmayan, olduğu gibi görünen. Sevişme sahnelerini bütün çıplaklığıyla anlatan (kitap, resim, film vb.). Boş. Belirgin bir biçimde. Rengi koyu olmayan, koyu karşıtı. Belli bir yerin biraz uzağı. Engelsiz, serbest. Aralığı çok. Kolay anlaşılır, vazıh. Denizin kıyıdan uzakça olan yeri. Her türlü düşünceyi hoşgörüyle karşılayabilen, etkisinde kalabilen.

ACIPAYAM

Denizli iline bağlı ilçelerden biri.

AÇIKÇA

Gizli bir yönü kalmaksızın, kolay anlaşılır bir biçimde, alenen, aşikâre.

ACISIZ

Tadı acı olmayan. Üzüntüsü, sıkıntısı olmayan, kedersiz. Ağrı, sızı duyulmayan.

AÇIKLAMAK

Bir konuyla ilgili gerekli bilgileri vermek, izah etmek. Açıkça söylemek, ifşa etmek. Belirtmek, göstermek, açığa vurmak, izhar etmek. Bir sorunla ilgili aydınlatıcı bilgi vermek, tavzih etmek. Bir sözün, bir yazının ne anlatmak istediğini belirtmek, yorumlamak.

ACIMASIZ

Acıma duygusu olmayan, katı yürekli, merhametsiz. Acıma duygusu olmadan, merhametsizce.

ACİZ

Gücü bir işe yetmez olanın durumu, güçsüzlük. Beceriksizlik. Kişinin ve kuruluşun borcunu vaktinde ödeyememesi durumu.

ACUR

Kabakgillerden, kabuğu çizgili ve tüylü, yeşil veya sarımtırak, üzeri yeşil lekeli, irice bir meyve (Cucumis flexuosus).

ACEMİLEŞMEK

Beceriksizlik göstermek.