Sonu İKON ile biten kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; sonunda "ikon" olan, toplam 8 adet kelime bulunmaktadır. Sonu ikon ile biten kelimeler listesinden; Türkçe hakkında yapacağınız ders ve araştırma çalışmalarında ya da Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunlarında kelime türetmek için faydalanabilirsiniz.

Bunun yanı sıra, başında ikon olan kelimeler listesine ulaşmak veya içinde ikon olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Ayrıca, burada verilen kelimelerin tanımları için aşağıda bulunan "harfli kelimeler" bağlantılarını kullanabilirsiniz.

 
 

12 harfli kelimeler

SÜPERORTİKON

8 harfli kelimeler

AMPLİKON, REPLİKON

7 harfli kelimeler

HELİKON, SİLİKON, VİDİKON

5 harfli kelimeler

SİKON

4 harfli kelimeler

İKON

Bazı kelimelerin anlamları

İKON

Bilgisayarda kullanılacak herhangi bir programı simgeleyen küçük resim.

VİDİKON

Vidikon ışıtaçlı alıcı. 1952'de ABD'de RCA'nın geliştirdiği, ışıkiletken temeline dayanan, son derece duyar, ufak boy alıcı ışıtacı.

AMPLİKON

Çoğaltılan gen ürünü. Polimeraz zincir reaksiyonuyla amplifikasyondan sonra oluşan DNA ürünleri.

SÜPERORTİKON

Süperortikon ışıtaçlı alıcı. Duyarlığı ortikon ışıtaçtan daha yüksek olan ışıtaç.

SİLİKON

Kapı, pencere vb.ndeki aralıkları örterek hava ve su geçmesini önlemek amacıyla kullanılan şeffaf ve yapışkan bir madde. Güzel görünmek amacıyla çeşitli organlara eklenen madde.

SİKON

Kalkerli süngerler (Calcaricea) takımından, oskulum çevresinde uzun iğnelerden yapılmış bir yaka taşıyan bir sünger cinsi. Bir sünger hücresi tipi. (Sycon, anlamı. Sycandra), Kalkerlisüngerler (Calcarea) takımından bir sünger cinsi. Oskulum çevresinde uzun iğnelerden yapılmış bir yaka taşırlar. Kalkerli süngerler (Calcarea) takımından, oskulum çevresinde uzun iğnelerden yapılmış bir yaka taşıyan bir sünger cinsi.

REPLİKON

DNA molekülünde bir kopyalama kökeni kapsayan ve peş peşe kopyalanan nükleotit dizilerinden oluşan uzunluk. Kendini eşleyebilecek genetik bilgiyi ve bir başlangıç ve sonlanma noktası içeren DNA birimi.

HELİKON

Çalgı ağızlığı ve pistonu olan, boyundan geçirilerek tutulan, çember biçimli, üflemeli bakır çalgı.

  -   -   -  

Anlamında İKON bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde İKON geçen kelimeler listesi verilmiştir.

FINDICAK

Bolu şehri, Mudurnu ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir yerleşim yeri. Bursa ilinde, Devecikonağı nahiyesine bağlı bir yer. Bursa kenti, Gemlik belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim birimi. Çankırı kenti, Çerkeş ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim bölgesi. Çorum ili, Osmancık belediyesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim bölgesi. Kütahya ili, Domaniç ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim bölgesi. Samsun şehri, Çayırkent bucağına bağlı bir yerleşim bölgesi. Sivas ilinde, Yavu nahiyesine bağlı bir yerleşim bölgesi. Tokat şehrinde, Karayaka bucağına bağlı bir yerleşim bölgesi. Tokat ilinde, Kozlu bucağına bağlı bir yerleşim yeri. Trabzon şehrinde, Küçükdere nahiyesine bağlı bir bölge.

ERİKLİ

Adıyaman ilinde, Narince bucağına bağlı bir bölge. Artvin şehri, Meydancık bucağına bağlı bir yerleşim bölgesi. Balıkesir ili, Bandırma belediyesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim bölgesi. Bilecik şehrinde, Dodurga nahiyesine bağlı bir yerleşim birimi. Burdur ili, merkez belediyesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim birimi. Edirne şehri, Mecidiye bucağına bağlı bir yerleşim birimi. Gaziantep ili, ŞehitKâmil ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim bölgesi. İzmir ilinde, Beydağ ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir bölge. Kocaeli kenti, Kandıra ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir yerleşim bölgesi. Kocaeli ili, Kaymaz nahiyesine bağlı bir yerleşim birimi. Kütahya şehri, Tavşanlı belediyesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim bölgesi. Mardin şehrinde, Kızıltepe ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir yerleşim yeri. Samsun kenti, merkez belediyesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim bölgesi. Sinop ilinde, Kabalı nahiyesine bağlı bir yerleşim bölgesi. Sinop ilinde, Yenikonak nahiyesine bağlı bir yer. Sivas şehrinde, Divriği ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir bölge. Şanlıurfa şehrinde, Halfeti ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim birimi. Trabzon şehri, Dağbaşı nahiyesine bağlı bir yer.

YONGA

Kesilen, yontulan veya rendelenen bir şeyden çıkan parça, kamga. Milimetrik yüzeyler üzerinde on binlerce devre elemanından oluşan ve son derece karmaşık elektronik devrelerin yerleştirildiği, genellikle silikon benzeri yarı iletken malzeme, çip.

GÖLDAĞI

Bilecik şehri, Gölpazarı ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim bölgesi. Çankırı şehrinde, Şabanözü belediyesi, merkez bucağına bağlı bir bölge. Sinop şehri, Yenikonak nahiyesine bağlı bir yerleşim bölgesi.

VİKONTES

Kadın vikont veya vikont karısı.

GLÜKONEOGENEZ

Glikoneogenez.

CORİDÖNGÜSÜ

Kaslarda anaerobik glikolizis sonucu biçimlenen laktik asidin kan dolaşımıyla karaciğere taşınıp burada glikoneogenezisle glikoz üretiminde kullanılması ve sentezlenmiş olan glikoz moleküllerinin yeniden kan dolaşımına verilerek kaslar tarafından alınıp kullanılmasıyla biçimlenen, açlık kan glikoz düzeyinin korunması bakımından önemli olan, glikoz-laktat-glikoz biçimindeki döngü.

ÇAVUŞKÖY

Ağrı şehri, Patnos belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim bölgesi. Amasya şehrinde, Doğantepe bucağına bağlı bir bölge. Amasya ilinde, Gümüşhacıköy ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim bölgesi. Ankara şehrinde, Şereflikoçhisar belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim birimi. Antalya şehri, Kumluca ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim birimi. Antalya kenti, Manavgat ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir yerleşim yeri. Balıkesir kenti, Manyas ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir yer. Bartın kenti, Ulus ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yer. Bilecik ili, Yarhisar nahiyesine bağlı bir yerleşim birimi. Bursa ilinde, Devecikonağı nahiyesine bağlı bir yer. Bursa kenti, İnegöl belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir yer. Bursa şehrinde, Karacabey ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim yeri. Çanakkale kenti, Bayramiç ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim yeri. Çanakkale kenti, Biga belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim birimi. Çanakkale kenti, Lâpseki belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim birimi. Çorum şehrinde, Sungurlu ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir yer. Edirne şehrinde, Enez belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim birimi. Erzincan şehri, Akarsu nahiyesine bağlı bir yerleşim birimi. Erzurum şehrinde, Karayazı ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim yeri. İzmir kenti, Menemen ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yer. Karaman kenti, Ermenek ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir yer. Kastamonu ili, Boyalı nahiyesine bağlı bir bölge. Kastamonu ili, Pınarbaşı ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim bölgesi. Kırklareli ilinde, Babaeski ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir yer. Kırklareli ili, Vize ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim birimi. Şırnak şehri, Dicle nahiyesine bağlı bir yerleşim bölgesi. Tekirdağ ilinde, Malkara ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim bölgesi.

ALACAAT

Bursa şehrinde, Devecikonağı bucağına bağlı bir yer.

ANKSİYETE

Canlının içinde bulunduğu sıkıntılı duruma bağlı olarak gelişen psikonöretik bozukluk.

ESKİBALÇIK

Bursa şehrinde, Devecikonağı bucağına bağlı bir yerleşim bölgesi.

ÇAKALLAR

Antalya ili, Alanya belediyesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim bölgesi. Balıkesir ili, Balya ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim birimi. Bursa şehrinde, Devecikonağı bucağına bağlı bir bölge. Denizli kenti, Işıklı bucağına bağlı bir yerleşim yeri.

BABAÇAY

Sinop ilinde, Yenikonak bucağına bağlı bir yerleşim yeri.

ÇARDAKBELEN

Bursa ilinde, Devecikonağı nahiyesine bağlı bir yer.

AVDULLU

Ordu ili, Kumru ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir yerleşim birimi. Sinop ilinde, Yenikonak bucağına bağlı bir yerleşim yeri.

GLİKONEOJENEZ

Amino asit, laktat, gliserol gibi karbonhidrat dışı kaynaklardan glikoz üretimi, glikoneojenezis.

BARON

Batı ülkelerinde vikont ile şövalye arasında soyluluk unvanı.

İNCE

Kendi cinsinden olanlara göre dar ve kalınlığı az olan, kalın karşıtı. Düşünce, duygu veya davranış bakımından insanın sevgi ve saygısını kazanan, zarif, kaba karşıtı. İyiden iyiye, enikonu, ayrıntılı. Taneleri ufak, iri karşıtı. Hafif, gücü az. Aşırı özen gerektiren, kaba karşıtı. Ayrıntılı. Zayıf. Akışkanlığı çok olan, yoğun ve koyu olmayan (sıvılar). Tiz (ses), pes karşıtı.

GLİKONEOJENEZİS

Glikoneojenez.

BAKIRLIZAVİYE

Sinop ili, Yenikonak nahiyesine bağlı bir yerleşim birimi.