Sonu B ile biten 4 harfli kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; sonunda "b" olan 4 harfli toplam 32 adet kelime bulundu. Sonu b harfi ile biten kelimeler listesinden; Türkçe hakkında yapacağınız ders ve araştırma çalışmalarında ya da Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunlarında kelime türetmek için faydalanabilirsiniz.

Ayrıca, başında b harfi olan kelimeler listesine ulaşmak veya içinde b harfi olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Kelime anlamı için sözcüklerde bulunan linklerden faydalanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

GALB

Kalp.

ZARB

Darbe, vuruş.

HERB

Arapça kökenli harb: harb.

KURB

Tarsus ekleminin arka yüzü ve kalkaneusun alt kısmı dogmasal veya edinsel olarak gelişen tendojen veya osteojen şişkinlikler.

PROB

Melezleme ile nükleik asit zincirine yerleştirilerek bunlarla melezlenen dizileri bulmak üzere kullanılan kimyasal ya da radyoaktif olarak işaretli DNA ya da RNA parçası. Derin yara ve benzerleri gibi oluşumları sondayla yoklama. Ultrasonografik muayenede ultrases dalgaları üretip dokuya gönderen ve dokuya çarpan ses dalgalarının yansımalarının geri alınmasını sağlayan ultrasonografi cihazının kısmı, transüder. Genler veya hedef DNA parçalarındaki tamamlayıcı baz sırasını tanımlamak için kullanılan, sıklıkla bir belirleyici molekülle işaretlenmiş tek zincirli DNA'dan oluşan molekül.

AŞAB

İpekli baş örtüsü, eşarp.

SVAB

Eküvyon.

TUMB

Bahçelerde topraktan yapılan yüksekçe bölme.

GARB

Tembel.

SÜLB

Arapça kökenli sulb: Sülale, döl, zürriyet.

OAHB

Ortalama alyuvar hemoglobini.

İRİB

Yalan, uydurma.

AKOB

Deli, serseri.

KELB

Kalp.

ACAB

Acaba.

CELB

Aksi, inatçı kişi.

CUMB

Taşın suya batarken çıkardığı ses.

AZEB

Bir yıllık tutulan erkek hizmetçi, uşak.

ARAB

Siyah filmin negatif hâli.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük