Sonu B ile biten 4 harfli kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; sonunda "b" olan 4 harfli toplam 32 adet kelime bulundu. Sonu b harfi ile biten kelimeler listesinden; Türkçe hakkında yapacağınız ders ve araştırma çalışmalarında ya da Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunlarında kelime türetmek için faydalanabilirsiniz.

Ayrıca, başında b harfi olan kelimeler listesine ulaşmak veya içinde b harfi olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Kelime anlamı için sözcüklerde bulunan linklerden faydalanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

ACAB

Acaba.

KURB

Tarsus ekleminin arka yüzü ve kalkaneusun alt kısmı dogmasal veya edinsel olarak gelişen tendojen veya osteojen şişkinlikler.

SAAB

İye, sahip.

ZARB

Darbe, vuruş.

ACİB

Acayip.

ADAB

aktöre.

URUB

Bir çeşit tahıl ölçeği.

SÜLB

Arapça kökenli sulb: Sülale, döl, zürriyet.

SIRB

Sırp.

SVAB

Eküvyon.

EDEB

Arapça kökenli âdâb/edeb: adab; edeb.

PROB

Melezleme ile nükleik asit zincirine yerleştirilerek bunlarla melezlenen dizileri bulmak üzere kullanılan kimyasal ya da radyoaktif olarak işaretli DNA ya da RNA parçası. Derin yara ve benzerleri gibi oluşumları sondayla yoklama. Ultrasonografik muayenede ultrases dalgaları üretip dokuya gönderen ve dokuya çarpan ses dalgalarının yansımalarının geri alınmasını sağlayan ultrasonografi cihazının kısmı, transüder. Genler veya hedef DNA parçalarındaki tamamlayıcı baz sırasını tanımlamak için kullanılan, sıklıkla bir belirleyici molekülle işaretlenmiş tek zincirli DNA'dan oluşan molekül.

GALB

Kalp.

AZEB

Bir yıllık tutulan erkek hizmetçi, uşak.

CELB

Aksi, inatçı kişi.

TUMB

Bahçelerde topraktan yapılan yüksekçe bölme.

AYIB

bozukluk. -lara karşı tekeffül (te'minât): bozukluklara karşı sağlama.

IRIB

Büyük balık ağı.

HERB

Arapça kökenli harb: harb.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük