Sonu B ile biten 4 harfli kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; sonunda "b" olan 4 harfli toplam 32 adet kelime bulundu. Sonu b harfi ile biten kelimeler listesinden; Türkçe hakkında yapacağınız ders ve araştırma çalışmalarında ya da Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunlarında kelime türetmek için faydalanabilirsiniz.

Ayrıca, başında b harfi olan kelimeler listesine ulaşmak veya içinde b harfi olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Kelime anlamı için sözcüklerde bulunan linklerden faydalanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

ACİB

Acayip.

AYIB

bozukluk. -lara karşı tekeffül (te'minât): bozukluklara karşı sağlama.

EDEB

Arapça kökenli âdâb/edeb: adab; edeb.

HARB

Harp. Harp (bk. arb).

ESAB

Arapça kökenli eshâb: eshap; peygamberi görenler.

GALB

Kalp.

PROB

Melezleme ile nükleik asit zincirine yerleştirilerek bunlarla melezlenen dizileri bulmak üzere kullanılan kimyasal ya da radyoaktif olarak işaretli DNA ya da RNA parçası. Derin yara ve benzerleri gibi oluşumları sondayla yoklama. Ultrasonografik muayenede ultrases dalgaları üretip dokuya gönderen ve dokuya çarpan ses dalgalarının yansımalarının geri alınmasını sağlayan ultrasonografi cihazının kısmı, transüder. Genler veya hedef DNA parçalarındaki tamamlayıcı baz sırasını tanımlamak için kullanılan, sıklıkla bir belirleyici molekülle işaretlenmiş tek zincirli DNA'dan oluşan molekül.

URUB

Bir çeşit tahıl ölçeği.

KURB

Tarsus ekleminin arka yüzü ve kalkaneusun alt kısmı dogmasal veya edinsel olarak gelişen tendojen veya osteojen şişkinlikler.

IRIB

Büyük balık ağı.

TUMB

Bahçelerde topraktan yapılan yüksekçe bölme.

GARB

Tembel.

SVAB

Eküvyon.

AZEB

Bir yıllık tutulan erkek hizmetçi, uşak.

ACAB

Acaba.

OAHB

Ortalama alyuvar hemoglobini.

CUMB

Taşın suya batarken çıkardığı ses.

HERB

Arapça kökenli harb: harb.

ADAB

aktöre.

SAAB

İye, sahip.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük