Sonu B ile biten 4 harfli kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; sonunda "b" olan 4 harfli toplam 32 adet kelime bulundu. Sonu b harfi ile biten kelimeler listesinden; Türkçe hakkında yapacağınız ders ve araştırma çalışmalarında ya da Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunlarında kelime türetmek için faydalanabilirsiniz.

Ayrıca, başında b harfi olan kelimeler listesine ulaşmak veya içinde b harfi olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Kelime anlamı için sözcüklerde bulunan linklerden faydalanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

AYIB

bozukluk. -lara karşı tekeffül (te'minât): bozukluklara karşı sağlama.

İRİB

Yalan, uydurma.

URUB

Bir çeşit tahıl ölçeği.

IRIB

Büyük balık ağı.

SIRB

Sırp.

AZEB

Bir yıllık tutulan erkek hizmetçi, uşak.

OAHB

Ortalama alyuvar hemoglobini.

HARB

Harp. Harp (bk. arb).

SAAB

İye, sahip.

GESB

Arapça kökenli gasb: gasb.

ACAB

Acaba.

CUMB

Taşın suya batarken çıkardığı ses.

GARB

Tembel.

ARAB

Siyah filmin negatif hâli.

GALB

Kalp.

EDEB

Arapça kökenli âdâb/edeb: adab; edeb.

PROB

Melezleme ile nükleik asit zincirine yerleştirilerek bunlarla melezlenen dizileri bulmak üzere kullanılan kimyasal ya da radyoaktif olarak işaretli DNA ya da RNA parçası. Derin yara ve benzerleri gibi oluşumları sondayla yoklama. Ultrasonografik muayenede ultrases dalgaları üretip dokuya gönderen ve dokuya çarpan ses dalgalarının yansımalarının geri alınmasını sağlayan ultrasonografi cihazının kısmı, transüder. Genler veya hedef DNA parçalarındaki tamamlayıcı baz sırasını tanımlamak için kullanılan, sıklıkla bir belirleyici molekülle işaretlenmiş tek zincirli DNA'dan oluşan molekül.

KELB

Kalp.

KURB

Tarsus ekleminin arka yüzü ve kalkaneusun alt kısmı dogmasal veya edinsel olarak gelişen tendojen veya osteojen şişkinlikler.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük