Sonu YUNT ile biten kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; sonunda "yunt" olan, toplam 1 adet kelime bulunmaktadır. Sonu yunt ile biten kelimeler listesinden; Türkçe hakkında yapacağınız ders ve araştırma çalışmalarında ya da Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunlarında kelime türetmek için faydalanabilirsiniz.

Bunun yanı sıra, başında yunt olan kelimeler listesine ulaşmak veya içinde yunt olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Ayrıca, burada verilen kelimelerin tanımları için aşağıda bulunan "harfli kelimeler" bağlantılarını kullanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

YUNT

Damızlık eşek. Kısrak. At, kısrak. At sürüsü. Orman.

  -   -   -  

Anlamında YUNT bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde YUNT geçen kelimeler listesi verilmiştir.

BAYRAMCILAR

İzmir şehri, Yuntdağ bucağına bağlı bir yerleşim bölgesi.

PİŞİRGİÇ

Üzerinde yufka ya da ekmek yapılan saç. (Alayunt Kütahya).

TODAN

Uyuşuk, hantal, uyuntu.

UVAMAÇ

Hamur tatlısı. (Alayunt Kütahya).

SEKLİK

İzmir şehri, Yuntdağ bucağına bağlı bir yerleşim yeri.

RAHMANLAR

Aydın ilinde, Nazilli ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim bölgesi. İzmir ilinde, Yuntdağ bucağına bağlı bir yerleşim yeri. Manisa ilinde, Demirci ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir bölge. Manisa kenti, Selendi ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir yerleşim yeri.

ÖNCEK

İş önlüğü. Bebek önlüğü. Peştemal. Eteklik. Önce, önceden. Önlük, peştemal. Kadınların çalışma sırasında bellerine doladıkları peştemal. (Alayunt Kütahya). Dikdörtgen biçiminde kadın iş önlüğü. (Yalvaç Isparta). Önlük.

KEŞ

Yağı alınmış sütten veya yoğurttan yapılan peynir. Kış için kurutulan yağsız, tuzsuz yoğurt. Ayyaş, esrarkeş. Aptal. Yağı alınmış yoğurttan ya da sütten yapılan peynir. Kış için kurutulan yağsız, tuzlu yoğurt. Tulum peyniri. Yoğurt ve yarma ile yapılan bir çeşit yemek. Sevilmeyen yemek: Kadın var aşı keş yapar, kadın var keşi aş yapar. Durum. Nemli toprak. Çok sulanmış toprak. Keçi yolu. İnatçı. Dinsiz ve kötü : Keş oldu gayrı o. Vurdum duymaz, duygusuz. Göze gelen beyazlık, körlük : Gözün keş olsun. Kir, bar : Ağzıyın keşini sil. Sıra, nöbet. Gırtlak. Sert, kinci, güçlü kişi. Kış için kurutulan yağsız, tuzsuz yoğurt yumruları. Yoğurt ve dövme buğdayla yapılan bir çeşit yemek. Ağzın yanlarında biriken kir: Bırak canım ağzı keşlinin biri. Kurutulmuş çökelek. Kurutulmuş yoğurt. Patika yol. Kabadayı, külhanvari, berduş. Süzme yoğurdun tuzlanması ve gölgede kurutulmasıyla elde edilen sert çökelek. Döğme ile yoğurttan yapılan yemek. (Alayunt Kütahya; Kandilli Bozüyük Bilecik). Keş adı verilen, yemeğin konulduğu kap. (Kandilli Bozüyük Bilecik). Yoğurt kurusu, ekşimik. Şanlıurfa şehrinde, Şekerli nahiyesine bağlı bir yerleşim bölgesi.

UYUŞUK

Duymaz ve hareket edemez duruma gelmiş, uyuşmuş. Gevşek, tembel, sünepe, uyuntu.

TÜTSEK

Baca. (Alayunt Kütahya).

İSMAİLLİ

Çorum şehri, Alaca ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir yer. İzmir kenti, Yuntdağ bucağına bağlı bir yerleşim birimi. Kahramanmaraş ilinde, merkez ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir yerleşim bölgesi. Kastamonu şehri, Akkaya nahiyesine bağlı bir yer. Kastamonu şehri, Kuzyaka nahiyesine bağlı bir bölge. Tekirdağ şehri, Susuzmüsellim bucağına bağlı bir yerleşim birimi. Tunceli ili, Akpazar nahiyesine bağlı bir yerleşim yeri.

ATÇILAR

İzmir şehrinde, Yuntdağ bucağına bağlı bir yer.

ÜLEFE

Para. Giysi. (Alayunt Tavşanlı Kütahya).

UYUCU

Tâbi, dalkavuk, uyuntu.

ÖKSÜZLER

Çorum şehrinde, Seydim bucağına bağlı bir yerleşim birimi. İzmir ilinde, Yuntdağ bucağına bağlı bir bölge. Kütahya şehri, Tavşanlı belediyesi, merkez bucağına bağlı bir bölge.

KUYRUKSALAN

Yunt kuşu denilen kuş.

KOCAHALİLLER

İzmir kenti, Yuntdağ nahiyesine bağlı bir yerleşim birimi.

KOPER

Sağrı, yamaç. Ark ya da kanal gibi su oyuntusu.

YARTLAK

Büyük yarık, oyuntu. Ağaç gövdesinden çıkarılan büyük ve kalın yonga, kavlak.

TAVUKÇUKURU

İzmir şehrinde, Yuntdağ bucağına bağlı bir yerleşim yeri.