Sonu SUT ile biten kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; sonunda "sut" olan, toplam 21 adet kelime bulunmaktadır. Sonu sut ile biten kelimeler listesinden; Türkçe hakkında yapacağınız ders ve araştırma çalışmalarında ya da Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunlarında kelime türetmek için faydalanabilirsiniz.

Bunun yanı sıra, başında sut olan kelimeler listesine ulaşmak veya içinde sut olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Ayrıca, burada verilen kelimelerin tanımları için aşağıda bulunan "harfli kelimeler" bağlantılarını kullanabilirsiniz.

 
 

10 harfli kelimeler

DEDEMAKSUT

8 harfli kelimeler

TARASSUT, TAVASSUT

6 harfli kelimeler

KEPSUT, MAKSUT, CARSUT, HAPSUT, HAVSUT, MAHSUT

5 harfli kelimeler

HASUT, MESUT, ABSUT, AFSUT, APSUT, AVSUT, BASUT, FOSUT, GASUT, HISUT

4 harfli kelimeler

İSUT

3 harfli kelimeler

SUT

Bazı kelimelerin anlamları

SUT

Eskiden bazı bitkilerden, bugün sodyum klorürden elde edilen sodyum karbonatın ticaretteki adı.

HAPSUT

Kağnı tekerleklerinin parçaları, ispit.

MESUT

Mutlu, sevinçli, ongun.

KEPSUT

Balıkesir iline bağlı ilçelerden biri.

DEDEMAKSUT

Ağrı kenti, merkez ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir yer.

AVSUT

Kağnı tekerleğini meydana getiren üç parça ağaç, kağnı tekerleğinin demirsiz, ağaç kısmı. Tekerleklerde, genel olarak kağnı tekerleklerinde mazının girdiği delik.

TAVASSUT

Aracılık, ara bulma, aracılık etme.

HASUT

Kıskanç.

TARASSUT

Gözleme, gözetleme, dikkatle bakma.

AFSUT

Kağnı tekerleğinin parçaları, ispit. Kağnı tekerleklerinin üst kısmına takılan demir çember.

HAVSUT

Kağnı tekerleğinin göbeği. (Deliilyas Şarkişla Sivas).

CARSUT

Casus.

MAHSUT

Hasat edilmiş, ekini biçilmiş. Biçilmiş ekin.

ABSUT

Demir çemberi olmıyan kağnı tekerleği. Kağnı tekerleğinin dış kısmını kaplıyan demir çember.

APSUT

Kağnı tekerleğinin ağaç parçaları, ispit. Sersem, avanak, budala.

MAKSUT

İstenen, niyet edilen, güdülen, amaçlanan.

  -   -   -  

Anlamında SUT bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde SUT geçen kelimeler listesi verilmiştir.

GÖZLEMEK

Bir şeyin olmasını veya bir kimsenin gelmesini beklemek, intizar etmek. Korumak, kollamak. İncelemek, araştırmak. Dikkatle bakmak, gözlemlemek, tarassut etmek. Gizlice bakmak, gözetlemek.

BAKACAK

Bir tepede çevresinin en iyi görülebildiği yüksek yer, gözetleme yeri. Balkon. Pencere. Güzel, manzaralı: Ne bakacak ördek. Evleri var bakacak, O yar beni yakacak. Evliyaların, mezarı, türbe: Çocuk hasta, bir kerede Niharuz'daki bakacağa götüreceğim. Ayna. Çevreyi en iyi gören yer, gözetleme yeri. Ayna. (Yurfındık, İnönü Eskişehir). I. Her tarafı görebilecek yer, tarassut yeri. Göz. Balıkesir şehri, merkez belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir bölge. Çanakkale şehrinde, Kacak nahiyesine bağlı bir yerleşim bölgesi. Diyarbakır ili, Bismil belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim bölgesi. Düzce ili, Gölyaka belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir bölge. Erzincan şehrinde, Çatalçam bucağına bağlı bir yerleşim yeri. Sakarya şehri, Karadere bucağına bağlı bir yer. Sakarya kenti, Pamukova ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir bölge. Samsun ili, Tekkeköy belediyesi, merkez bucağına bağlı bir yer.

GÖNENMEK

Mutlu, mesut olmak, rahat bir hayat sürmek, sevinç duymak, sevinmek, abat olmak.

BALKAYMAK

İki renkli, yollu ipek kumaş. İyi, mesut, kavgasız dövüşsüz: Balkaymak geçinip giderler.

ARACILIK

Aracının yaptığı iş, tavassut. Aracı olma durumu, vasıta, vasıtalık.

AHMETÖLEN

Balıkesir şehrinde, Kepsut belediyesi, merkez bucağına bağlı bir yer.

KISKANÇ

Kıskanma huyunda olan (kimse), günücü, haset, hasetçi, hasetli, hasut.

SU

Hidrojenle oksijenden oluşan, sıvı durumunda bulunan, renksiz, kokusuz, tatsız madde, ab. Meyve, sebze vb.nin sıkılmasıyla elde edilen sıvı. Bazı kokulu yaprak veya çiçeklerin imbikten çekilmesiyle elde edilen kokulu sıvı. Kez. Sutaş. Yemeğin sıvı bölümü. Demir araçları ateşte kızdırdıktan sonra, suya daldırılarak sağlanılan sertlik. Bu sıvıdan oluşan kitle, deniz, akarsu.

ALAGÜNEY

Balıkesir şehrinde, Gökçedağ bucağına bağlı bir yerleşim bölgesi. Balıkesir şehri, Kepsut belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir yer.

ONMAK

Daha iyi bir duruma girmek, salah bulmak. Hastalıktan, dertten kurtulmak, şifa bulmak, felah bulmak, iflah olmak. Eksiği kalmayıp gönül ferahlığına ermek, mutlu olmak, mesut olmak.

ÇORAK

Verimli olmayan (toprak). Verimsiz, kısır. Toprak damlara çekilen, su geçirmeyen killi toprak. Bazı toprakların yüzünde beyaz bir katman durumunda toplanan ve eskiden barut yapmakta kullanılan potaslı, sutlu tuz. Acı (su).

BARTLAK

Çocuğun önünü kirletmemesi için takılan önlük. Çocuğun düşmemesi için beşiğe veya salıncağa bağlanan enli kuşak. Kadınların iş yaparken kullandıkları önlük. Genç kız ve kadınların kullandığı göğüslük, sutyen. İlkbaharda tarlalarda kendiliğinden yetişen ve sarı çiçek açan yabani bir ot. Bir yaşında manda. Suda yaşayan bir cins kuş. Dağ ve tarlalarda yaşayan bir av kuşu.

MESUDANE

Mesutça.

AKÇAKERTİL

Balıkesir şehri, Kepsut ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim yeri.

AKÇAKÖY

Aydın kenti, Köşk ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim birimi. Balıkesir şehri, Kepsut belediyesi, merkez bucağına bağlı bir bölge. Balıkesir ilinde, merkez ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim bölgesi. Burdur ili, Yeşilova belediyesi, merkez bucağına bağlı bir bölge. Çorum şehri, Alaca ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim bölgesi. Denizli kenti, Çivril belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir bölge. Gaziantep ilinde, Karkamış ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir yerleşim birimi. İzmir kenti, Menderes ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir yerleşim yeri. Kütahya şehri, Altıntaş ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim bölgesi. Kütahya şehrinde, Tavşanlı ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir yer. Manisa ili, Adala nahiyesine bağlı bir bölge. Manisa şehrinde, Osmancalı nahiyesine bağlı bir bölge. Mardin ilinde, Dargeçit ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir yer. Şanlıurfa ilinde, Akçakale ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim bölgesi. Trabzon ilinde, Derecik nahiyesine bağlı bir yerleşim birimi. Uşak kenti, Eşme ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir yerleşim birimi.

MUTLU

Mutluluğa erişmiş olan, ongun, mesut, saadetli, bahtiyar, berhudar. Mutluluk veren.

BAĞTEPE

Adana şehrinde, Tepecikören bucağına bağlı bir yerleşim birimi. Balıkesir şehri, Kepsut ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim birimi. Gaziantep şehri, Yavuzeli belediyesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim bölgesi. Malatya şehri, merkez ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim birimi.

GÖZLEME

Gözlemek işi, tarassut. İçine peynir, kıyma, patates vb. konularak yufkadan hazırlanan, sacda veya yağda kızartılan bir hamur işi, dürme. Özel araçlarla inceleme. Meralarda yağışın toprakla tutulması ve yem üretiminin artırılması amacıyla 40-50 santimetre aralıklarla 15-20 santimetre çapında ve 7-8 santimetre derinliğinde çukurlar açılması.

BAŞACA

Sonuna kadar, mutluluğun derecesini, sonsuzluğunu anlatmak için kullanılır: Allah başaca mesut etsin. Mutluluk, gönül rahatlığı: Allah başaca versin. Başa kadar, sonuna kadar.

KISKANÇLIK

Bir kimse bir üstünlük gösterdiğinde veya sevilen birisinin, başkası ile ilgilendiği kanısına varıldığında takınılan olumsuz tutum, günücülük, hasetçilik, hasetlik, hasutluk.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük