Sonu SUCU ile biten kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; sonunda "sucu" olan, toplam 5 adet kelime bulunmaktadır. Sonu sucu ile biten kelimeler listesinden; Türkçe hakkında yapacağınız ders ve araştırma çalışmalarında ya da Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunlarında kelime türetmek için faydalanabilirsiniz.

Bunun yanı sıra, başında sucu olan kelimeler listesine ulaşmak veya içinde sucu olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Ayrıca, burada verilen kelimelerin tanımları için aşağıda bulunan "harfli kelimeler" bağlantılarını kullanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

SUCU

Su satan veya evlere su taşıyan kimse, saka.

PUSUCU

Pusu kuran veya pusuya yatan kimse.

ILISUCU

Hamamcı.

JİUJİTSUCU

Jiujitsu yapan sporcu.

FOSUCU

Yüze gülüp arkadan konuşan kişi.

  -   -   -  

Anlamında SUCU bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde SUCU geçen kelimeler listesi verilmiştir.

KANEPE

Birkaç kişinin oturabileceği genişlikte koltuk, çekyat. Genellikle çay ve kokteyller için hazırlanan, peynir, sucuk, salam vb. şeylerle süslenen çok küçük ekmek.

SUCUKLAŞMAK

Ter, kir vb.nden dolayı sucuk rengini ve görünümünü almak.

MORTADELLA

Bir tür İtalyan sucuğu ve böreği.

BASDIRMA

Kurutulmuş tuzlu et, pastırma. Sucuk, bumbar. Kabak veya patatesi etle pişirerek yapılan musakka. Odun yığını. Pastırma.

SUCUKLU

İçinde sucuk bulunan. İçinde sucuk bulunan gözleme, börek, pide vb. hamur işleri.

ŞARKÜTERİ

Peynir, zeytin, salam, sucuk vb. yiyecek maddelerinin satıldığı dükkân veya büyük alışveriş merkezinin bir bölümü.

SUCUKÇULUK

Sucuk yapma ve satma işi.

TOST

İçine peynir, sucuk vb. konularak özel makinesiyle gevretilip kızartılmış ekmek.

AVCAR

Ezilmiş, parçalanmış. Tane: Eşek hoşaftan ne anlar, suyunu içer avcarı kalır. Pastırma ve sucuğa konulan baharat. Lezzet, tat. Hıyar, karpuz gibi şeylerin tohumu. Tabak somağının posası. Kışlık yiyecek, kış yiyeceği. Saçma, barut gibi av malzemesi. Mantık, mantıki düzen: Lâfının hiç avcarı yok. Kıvam, karar. Av araç ve gereçleri. Kimyon. Baharat. Sebze bahçesi (Akpınar). Tencereye konan yemek malzemesi.

SUCUKLAŞMA

Sucuklaşmak işi.

SANDVİÇ

İki ince ekmek dilimi arasına tereyağı, peynir, sucuk vb. konularak hazırlanan yiyecek.

BİYOFİLM

Organizmaların sucul bir ortamda kayalar ve bitkiler üzerinde ince bir film tabakası oluşturması. Herhangi bir yüzeye yapışan ve kendi ürettikleri polisakkarit matriks içerisinde üreyen, uzaklaştırılması zor mikroorganizma tabakası.

BANDIRMA

Bandırmak işi. İpe dizilmiş ceviz, badem vb.nin, nişasta ile kaynatılmış üzüm suyuna veya başka bir tatlıya batırılmasıyla yapılmış olan sucuk. Kurutulacak üzümün güneşe serilmeden önce içine batırıldığı potaslı suyun konulduğu kap. Balıkesir iline bağlı ilçelerden biri.

SUŞERİDİ

Su kamışıgillerden, şeridi andıran, 1 metreye kadar uzayabilen, yaprakları açık yeşil renkte sucul bir bitki (Sparmanaum).

SUCULUK

Sucunun yaptığı iş, sakalık.

ETLİK

Kış için etinden kıyma, kavurma, pastırma ve sucuk yapılmış olan semiz hayvan. Buzdolabında et koymak için ayrılmış yer.

SUCUKÇU

Sucuk yapan veya satan kimse.

AVCARLAMAK

Et, balık gibi yiyeceklerin kokmasını önlemek ya da kokusunu almak için baharatlamak. Baharat koymak, b ahar atlamak: Sucuğu eyi avcarlıyamamışım.

YENGEN

Yemesi hoş nesne. İçine salam, sucuk, kaşar, ketçap, mayonez, turşu vb. konularak hazırlanan tost.

HİDROFİL

Sucul. Su böceği.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük